Икономика
България е втора сред страните от ЕС по годишен спад на промишлената продукция през февруари, отчита Евростат

Темпът на растеж на промишлено производство в Европейския съюз се ускорява до 1 на сто през февруари спрямо януари, а в еврозоната – до 1,1 на сто. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на европейската статистическа агенция Евростат.
За ЕС това е най-значителният месечен ръст на промишленото производство от ноември 2023 г., докато за еврозоната – от август 2024 г., сочи справка в базата данни на агенцията.
През първия месец на 2025 г. обемът на промишленото производство в ЕС е нараснал с 0,1 на сто на месечна основа, а в еврозоната ръстът му е с 0,6 на сто.
В сравнение със същия месец на 2024 г. през февруари т.г. производството на промишления сектор расте с 0,6 на сто в ЕС и с 1,2 на сто в страните от валутния съюз.
Продукцията на промишлените компании в България намалява с 0,7 на сто през февруари спрямо предходния месец, отбелязвайки пети пореден месец на спад.
На годишна база, спрямо февруари 2024 г., българското промишлено производство намалява за трети пореден месец – с 4,7 на сто.
Данните за промишленото производство в България са в съответствие с оценките на Националния статистически институт (НСИ), публикувани през миналата седмица. Те сочат, че през февруари сред родните промишлени сектори най-значително намалява продукцията на добивната промишленост – с 6,3 на сто.
От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността.
Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто). На другия край на скалата, с най-значителен ръст на промишленото производство, са Ирландия (+38,8 на сто), Литва (+9,1 на сто) и Люксембург (+6,6 на сто).
В Евросъюза през февруари 2025 г., в сравнение с януари, промишленото производство нараства с 0,1 на сто при междинните стоки, с 0,8 на сто при производството на енергия, с 0,9 на сто при капиталовите стоки и с 2,7 на сто при недълготрайните потребителски стоки. Спад от 0,4 на сто регистрира производството на дълготрайните потребителски стоки.
В еврозоната през същия период промишленото производство нараства с 0,3 на сто при междинните стоки, с 0,8 на сто при капиталовите стоки и с 2,8 на сто при недълготрайните потребителски стоки, докато при производството на енергийни продукти и на дълготрайни потребителски стоки е отчетен спад съответно с 0,2 и 0,3 на сто.
Страните от ЕС с най-голямо повишение на промишлената продукция на месечна база през февруари са Ирландия (+10,8 на сто), Белгия (+7,4 на сто) и Люксембург (+6,3 на сто), докато с най-много тя спада в Хърватия (-3,9 на сто), Гърция (-3,6 на сто) и Румъния (-2,1 на сто).
Източник: БТА
Икономика
С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Основните индекси на водещите европейски фондови борси закриха със спад днешната сесия, която е и последната за седмицата, съкратена заради великденските празници, предаде Си Ен Би Си.
На Лондонската фондова борса индексът FTSE 100 остана без промяна на ниво 8275,66 пункта.
Във Франкфурт DAX загуби 0,49 на сто до 21 205,86 пункта, а парижкият САС 40 се сви с 0,6 на сто до 7285,86 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025
Икономика
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

С 25 процента се е увеличил броят на леглата в местата за нощуване в Област Хасково в рамките на една година, съобщиха от отдел „Статистически изследвания – Хасково“ на Териториално статистическо бюро – Юг. Сравнителните данни покриват периода февруари 2024 година и същия месец на 2025 година, уточниха от там.
През февруари с десет и повече легла в Хасковско са работили общо 92 хотела, мотела, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно. Броят на стаите в тях е 2187, а на леглата – 4101. В сравнение с февруари 2024 г. общият брой на местата за настаняване (функционирали през периода) се запазва същият, а леглата в тях се увеличават с 25 процента.
Общата заетост на леглата е била 21,4 процента, като по този показател се отбелязва нарастване с 1,4 процентни пункта в сравнение със същия месец на миналата година. Спрямо отчетената заетост от 29,3 на сто, най-предпочитани са местата за настаняване в региона, които са висок клас – с четири и пет звезди.
Статистиците от областта продължават да отчитат и през февруари на настоящата година потребителската тенденция за най-масова реализация на нощувки сред чужденците от страна на гражданите на съседна Турция. Пренощувалите чужди граждани през втория месец на годината в местата за настаняване в областта са 8186 души, като 81 процента от нощувките са на турски граждани.
Освен повишаване на легловата база, от статистиката отчитат скок и при приходите от нощувки. През февруари на тази година те са увеличили с 24,8 процента в сравнение с февруари 2024 г. и достигат 1,6 млн. лева.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 5 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново