Свържете се с нас

Икономика

Азиатските борси отвориха със сериозен ръст след вчерашния срив

Азиатските фондови пазари отвориха днес със сериозен ръст след вчерашния срив, предизвикан от митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп върху вноса.

Индексът Никкей 225 в Токио се повиши с повече от 6%, преминавайки психологическия праг от 33 000 пункта, предаде Киодо.

Вчера той загуби цели 8% от стойността си – третият най-голям спад за него в историята.

Индексът Хан Сън (Hang Seng) в Хонконг откри търговията с ръст от 1,66%, съобщи Синхуа.

Вчера той се срина с цели 13%.

Водещият индекс в Шанхай (Shanghai Composite) започна деня със спад, но минимален – само 0,07%. За сравнение той загуби вчера над 7% от стойността си.

/НС/

Източник: БТА

Икономика

Водещият индекс на фондовата борса в Токио се повиши рязко, след като Уолстрийт затвори без ясна посока

След три поредни дни на спад, водещият индекс на фондовата борса с Токио Nikkei 225 регистрира четвъртото си най-голямо увеличение в историята във вторник, като нарасна с 6 на сто на фона на надежди за напредък в преговорите между Япония и Съединените щати относно митата на САЩ. Индексът Nikkei 225 се повиши с 1 876 пункта или 6,03 на сто и завърши на 33 012.58 пункта. По-широкият индекс Topix също отчете ръст от 143,36 пункта или 6,26 на сто, завършвайки на 2432.02 пункта, предаде Киодо.

По време на търговията доларът се търгуваше на ниво от 147,32-33 йени спрямо 147,75-85 йени в Ню Йорк и 145,79-80 йени в Токио вчера

Еврото се котираше на 1,0970-0973 долара и 161,61-67 йени спрямо 1,0898-0908 долара и 161,14-24 йени в Ню Йорк и 1,1001-1003 долара и 160,39-43 йени в Токио.

На Уолстрийт индексите също показаха нестабилност вчера, като S&P 500 загуби 14,22 пункта или 0,28 на сто, за да приключи на 5059,86 пункта, предаде Ройтерс.

Технологичният индекс Nasdaq Composite нарасна с 14,66 пункта или 0,09 на сто, достигайки 15 602,44 пункта, докато промишленият индекс Dow Jones Industrial Average се понижи с 356,67 пункта или 0,93 на сто, приключвайки на ниво от 37 958.19 пункта.

Инвеститорите на Уолстрийт са притеснени от забавянето на икономиката и покачващата се инфлация, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп твърдо държи на митата и предупреждава, че може да увеличи допълнително таксите върху стоките от Китай.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Изследването „Бизнес барометър 2024-2025“ ще бъде представено утре в УНСС

Изследването „Бизнес барометър 2024-2025“ ще бъде представено утре от 11:30 часа в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), съобщиха от висшето училище. 

Проучването цели да проследи нагласите на бизнеса и да бъде база за икономически анализи, които да очертаят перспективи за развитието на пазара на труда, образователната система и икономическата среда.

Изследователският проект „Бизнес барометър“ е емпирично изследване, финансирано от фонд „Научни изследвания“ на УНСС. Проектът цели да оцени текущото състояние на българския бизнес и да проучи очакванията за развитието му от страна на мениджърите. 

Методите за събиране на данни са онлайн и офлайн структурирано допитване с въпросник, съдържащ 34 въпроса и 150 променливи. Изследването проследява и отраженията върху бизнеса от войната в Украйна, присъединяването на България към Шенгенското пространство, изпълнението на Националния план за възстановяване и устойчивост, както и очакваното приемане на еврото, посочват от УНСС.  

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Възобновяемите източници покриват три четвърти от увеличението в търсенето на електроенергия през 2024 г., според доклад на „Ембър“

През 2024 година възобновяемите източници на енергия постигат рекорден растеж, като добавят общо 858 тераватчаса към глобалното производство на електрическа енергия, което представлява увеличение с 49 на сто спрямо предишния рекорд от 577 тераватчаса, постигнат през 2022 година. Това показва годишен доклад на изследователската компания „Ембър“ (Ember), публикуван на интернет страницата й.

Така те покриват три четвърти от растежа (75 на сто) в търсенето на електрическа енергия. Слънчевата енергия беше най-големият двигател на новия растеж в производството на електрическа енергия, като се увеличи с 474 тераватчаса (ръст с 29 на сто), осигурявайки 40 на сто от глобалното увеличение в търсенето на електрическа енергия.

Производството на енергия от водноелектрически централи (ВЕЦ) също нарасна с 182 тераватчаса, достигайки нов исторически рекорд, като възстановяването беше на фона на историческото засушаване през 2023 г., което ограничи производството.

Китай играе водеща роля в това възстановяване, като покрива 72 на сто от глобалния ръст в производството на енергия от ВЕЦ, след като страната беше силно засегната от суши в края на 2022 и през 2023 година.

Производството на вятърна енергия също нарасна с 182 тераватчаса (7,9 на сто) през 2024 година. Въпреки високото увеличение на инсталирания капацитет, по-ниски скорости на вятъра в някои географски региони, особено в Китай и ЕС, ограничиха потенциалните печалби от производството на вятърна енергия. Въпреки това, с продължаващия растеж на капацитета, производството на вятърна енергия вероятно ще продължи да расте в следващите години, макар метеорологичните условия да влияят на резултатите от година на година.

Производството на електроенергия от атомни електроцентрали също нарасна с 69 тераватчаса (2,5 на сто), като за втора поредна година отчете увеличение, благодарение на по-високите нива на използване във Франция.

Общо възобновяемите източници и ядрената енергия покриха 79 на сто от увеличеното търсене на електрическа енергия, а останалата част беше осигурена от въглищата и природния газ, като основно причината за увеличеното търсене бяха по-високите температури.

Слънчевата енергия отчете рекорден растеж от 474 тераватчаса през 2024 година, което представлява най-голямото увеличение в абсолютни стойности и най-бързия растеж за последните шест години (29 на сто). През 2024 година слънчевата енергия достигна нов рекорд от 2,131 тераватчаса, като делът ѝ в глобалния микс на електрическа енергия нарасна на 6,9 на сто, спрямо 5,6 на сто през 2023 г.

Този ускорен растеж беше стимулиран от рекорден брой инсталирани капацитети за слънчева енергия през 2023 и 2024 година. През 2023 година новите инсталации на капацитет нараснаха с 86 на сто спрямо 2022 г., а през 2024 година нараснаха с още 30 на сто, достигайки 585 гигаватчаса (GW). Въпреки че част от новите инсталации започват да генерират енергия едва през следващата година, растежът на слънчевата енергия от последните увеличения на капацитета може да е дори по-голям от наблюдавания.

Глобалното търсене на електрическа енергия нарасна с 4 на сто (1,172 тераватчаса) през 2024 година, преминавайки за първи път 30 000 тераватчаса. Това представлява третото най-високо процентно увеличение на търсенето на електрическа енергия през последните десет години.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 39 минути

България загуби още един изявен талант на артистичната сцена, посочи Наталия Киселова в съболезнователен адрес до близките на Пламен Сираков

Българияпреди 39 минути

„Мотосезон 2025“ в Габрово ще бъде открит на 12 април

Българияпреди 41 минути

Остават ограниченията за товарни автомобили през прохода Превала и местността Момина вода

Святпреди 41 минути

АЗЕРТАДЖ: Външните министри на Азербайджан и ОАЕ обсъдиха двустранното сътрудничество

Българияпреди 42 минути

Временно е ограничено движението по пътя Плевен – Луковит в района на Телиш за провеждане на следствени действия

Българияпреди 44 минути

Затворено за движение е едното платно от автомагистрала „Тракия“ край Стара Загора, съобщиха от АПИ

Икономикапреди 45 минути

Водещият индекс на фондовата борса в Токио се повиши рязко, след като Уолстрийт затвори без ясна посока

Икономикапреди 46 минути

Изследването „Бизнес барометър 2024-2025“ ще бъде представено утре в УНСС

Икономикапреди 47 минути

Възобновяемите източници покриват три четвърти от увеличението в търсенето на електроенергия през 2024 г., според доклад на „Ембър“

Българияпреди 47 минути

Починалото в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград шестгодишно дете се е задавило при хранене

Святпреди 48 минути

ННА: Президентът на Ливан се подготвя за предстоящо посещение в Абу Даби

Темидапреди 52 минути

Повдигнаха обвинение на син, убил майка си

Бизнеспреди 5 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 4 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Политикапреди 5 дни

На първо четене: Парламентът прие промени в Закона за енергията от възобновяеми източници

Новини