Икономика
Авиокомпания „Суис“ отменя 1400 полета през лятото заради липсата на пилоти

Авиокомпания „Суис“ (Swiss), подразделение на германската група „Луфтханза“ (Lufthansa), отменя 1400 полета от лятното си разписание заради липсата на пилоти, информира сп. „Шпигел“.
Засегнати са връзките с Чикаго, САЩ, както и редица маршрути на средни и къси разстояния.
Отменените полети представляват 1,5 процента от планираните по разписание между април и октомври. Компанията уточнява, че ситуацията се дължи на комбинацията от неочаквани събития и твърде оптимистично планиране. Според специализираното издание „Аеротелеграф“ необичайно голям брой пилоти не са на работа за дълги периоди от време, например поради бременност или злополуки. Друга причина е преквалификацията на екипажите за новия „Еърбъс А350“ (Airbus A350), както и новият колективен трудов договор с подобрени правила за работното време, който увеличава броя на необходимия персонал с около 70 позиции на пълно работно време.
Възможната външна помощ от страна на партньорите и „Луфтханза“ вече е изчерпана и според предоставената информация някои по-възрастни пилоти отлагат пенсионирането си, а служителите на непълно работно време временно увеличават работното си време в търсене на краткосрочно решение. В дългосрочен план „Суис“ планира да разшири капацитета си за обучение на пилоти и да приема до 110 нови пилоти всяка година.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Инвестициите в обществения транспорт в Германия стимулират икономиката и генерират голяма възвращаемост, сочи проучване

Мрежата на обществения транспорт в Германия страда от хронично недофинансиране, сочи ново проучване на консултантската компания „ЕмКюб“ MCube, изследваща иновации в сектора на мобилността и координирана от Техническия университет в Мюнхен. Проучването, което е поръчано от железопътния оператор „Дойче бан“ (Deutsche Bahn), показва, че всяко инвестирано евро в сектора води до многократна възвръщаемост.
По данни от анализа общественият транспорт в страната генерира около 75 милиарда евро годишно – три пъти повече от разходите му. Авторите посочват, че реалната стойност може да е още по-висока, тъй като не всички ефекти могат да бъдат изчислени пълноценно по методологични причини.
Проучването разглежда както пряката, така и непряката икономическа стойност от обществения транспорт. Например, една общинска автобусна компания създава приходи и работни места чрез редовни транспортни услуги. Косвени ефекти се наблюдават в сектори „нагоре по веригата“ – като производителите на влакове, енергийните доставчици и фирмите за ИТ услуги.
Изтъкнати са и външните ползи – добре развита транспортна мрежа повишава туристическата привлекателност на регионите и улеснява достъпа до работни места. Само ефектът от ежедневното пътуване до работа формира над една четвърт от общата добавена стойност в сектора, сочат данните.
Финансирането на обществения транспорт се осигурява приблизително поравно от федералното правителство и от приходите от пътници. Въпреки ръста на средствата, участници в сектора предупреждават, че те вече не покриват напълно оперативните разходи. Някои провинции обмислят свиване на транспортните услуги поради липса на финансиране.
От 2023 г. насам гражданите в Германия могат да закупят субсидирана месечна карта „Дойчландтикет“ (Deutschlandticket) на цена от 58 евро, даваща достъп до обществения транспорт в цялата страна.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

При средна цена от 185,95 лева (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 19 май.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 129,99 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде по-евтина с 43 процента в сравнение с цената за днешния ден.
Тази разлика е обичайна в цените между работен и неработен ден.
За сравнение в петък (16 май) цената на електроенергията за бизнеса на борсата беше на ниво от 199,43 или с 6,8 на сто по-висока от тази за утре.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 118.91. за мегаватчас, докато извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 252, 99 лв. за мегаватчас.
Най-ниската цена в рамките на днешната сесия, при утрешен ден на доставка, е 29,98 лева за мегаватчас, достигната в периода 11:00-12:00 ч., а най-високата е 628,10 лв. за мегаватчас – за 20:00-21:00 ч.
Данните от БНЕБ показват, че за утре са продадени общо 67 975,50 мегаватчаса електроенергия.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще бъде на посещение в Китай от 19 до 23 май

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще се срещне с министъра на земеделието и въпросите на селските райони на Китай Хан Дзун в рамките на посещението си в страната от 19 до 23 май. Това съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
На 21 май Тахов ще участва в официалната церемония по откриването на „Международния ден на чая 2025“, която ще се състои в град Ханджоу.
По време на визитата си министър Тахов ще посети и Четвъртото изложение Китай – Централна и Източна Европа и Международното изложение за потребителски стоки в град Нинбо. Той ще открие нова локация на Офиса за контакти и Павилиона на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Георги Тахов ще участва и в откриващата церемония на Седмия диалог Китай – Централна и Източна Европа по сътрудничеството в областта на митническата инспекция и карантината, както и ще проведе среща със заместник-министъра и член на Комитета на Генералната митническа администрация на Китай Джао Дзънлиен, информират още от МЗХ.
„Сътрудничеството между България и Китай в областта на земеделието и храните се развива много активно и постоянно се разширява“, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева на среща на 20 март с Уан Лъдзюн, главен служител по животновъдство на Министерството на земеделието и въпросите на селските райони на Китай, която се проведе в МЗХ, съобщават от министерството на страницата си в интернет. Заместник-министър Василева отбеляза, че през 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между двете страни е достигнала 640,6 млн. долара, което е с 37 процента повече спрямо 2022 г. „България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за внос в Китай, от които са финализирани 11. Приключването и на останалите процедури ще създаде условия за значително увеличаване на обема и видовете български продукти, изнасяни за Китай“, допълни още тя.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен