Свържете се с нас

Икономика

АТИС прие съвместно изявление за предизвикателствата пред световната търговска система

Търговската среща на Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (АТИС – APEC), провела се на остров Джеджу, Южна Корея, днес приключи със съвместно изявление, в което се посочват „фундаментални предизвикателства“, пред които е изправена световната търговска система, предаде Ройтерс.

Това е първата голяма многостранна търговска среща, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви широкообхватни мита върху вноса на стоки, които засегнаха повече от половината от 21-те членове на организацията.

„Загрижени сме за фундаменталните предизвикателства, пред които е изправена световната търговска система“, заявяват членовете на АТИС в съвместното изявление.

Те обявиха още, че остават ангажирани с Организацията за Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество като основен форум за регионално икономическо сътрудничество и за справяне с търговските предизвикателства, пред които е изправен регионът.

В изявлението се изразява и подкрепа за ролята на Световната търговска организация (СТО).

„Признаваме значението на СТО за напредъка по търговските въпроси и договорените правила като неразделна част от световната търговска система“, пише в изявлението.

Организацията предупреди, че износът от регион, който представлява около половината от световната търговия, ще се забави рязко тази година, следствие на американските тарифи.

„Тези срещи създадоха нов импулс за преодоляване на трудна ситуация… тъй като организацията настоя за международни усилия за преодоляване на предизвикателствата, пред които е изправена световната икономика“, заяви министърът на търговията на Южна Корея Чон Ин-кьо.

„От наша гледна точка е трудно да се реагира съвместно, защото всяка държава е в съвсем различна ситуация“, допълни той.

За много от страните членки на организацията, присъствието на конференцията на постоянният търговски представител на САЩ Джеймисън Гриър бе от съществено значение.

Гриър е провел разговори със заместник-министъра на търговията на Китай Ли Чънган вчера, по-малко от седмица след първата им среща в Женева.

Китай винаги е отворен за разрешаване на икономическите и търговските отношения със САЩ, заяви Хъ Юнцян, говорител на министерството на търговията на Пекин, без да даде повече подробности.

Източник: БТА

Икономика

Корпорацията „Епъл“ блокира достъпа чрез своята мобилна операционна система до играта „Фортнайт“, обяви „Епик геймс“

Американската технологична корпорация „Епъл“ (Apple) е блокирала достъпа до онлайн играта „Фортнайт“ (Fortnite) за потребителите, които ползват нейната мобилна операционна система Ай Оу Ес (IOS). Това съобщи днес компанията „Епик геймс“ (Epic Games), разработила популярната компютърна игра, предаде Си Ен Би Си. 

„Епъл“ блокира достъпа до „Фортнайт“ чрез операционната система Ай Оу Ес, така че не можем да пуснем играта в американския онлайн магазин „Ап стор“ (App Store) или в дигиталната платформа „Епик геймс стор“ (Epic Games Store), достъпна в страните от Европейския съюз“, пишат от „Епик геймс“ в социалната мрежа „Екс“ (X).

По-късно днес „Епъл“ разпространи съобщение, в което се казва, че достъпът до „Фортнайт“ не е блокиран чрез други „канали за разпространение“.

Блокирането на достъпа до популярната онлайн игра идва на фона на финансов спор между „Епъл“ и „Епик геймс“, посочват анализатори на технологичния сектор. 

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията

Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ премина успешно Държавна приемателна комисия и получи Акт 16. Комисията удостовери, че рехабилитацията е извършена в пълнота съгласно работния проект и при стриктно спазване на всички изисквания на българското законодателство, съобщиха от Националната електрическа компания (НЕК). С този документ НЕК ще получи разрешение за ползване на хидроагрегата и завърши финалния етап от успешно реализираното възстановяване на съоръжението.

Благодарение на последователните усилия на екипите на Националната електрическа компания и приложеното иновативно инженерно решение, най-голямата „батерия“ на Балканите вече близо 6 месеца е в разполагаемост за нуждите на електроенергийната система и ще продължи да участва активно в покриване на върховите товари на страната, изтъкват от НЕК.

Паралелно с това НЕК продължава да работи интензивно за връщането в експлоатация на останалите хидроагрегати. Припомняме, че в началото на 2025 г. компанията подписа два договора за ремонт и рехабилитация на хидроагрегати 1 и 3. Дейностите по възстановяването им напредва съгласно одобрения с изпълнителите график.

С японската корпорация „Тошиба“ НЕК подписа договор за ремонт на хидроагрегат 1, който да върне съоръжението в експлоатация до пълната му подмяна. С австрийския консорциум Voith-ABB НЕК подписа договор за ремонт и рехабилитация на хидроагрегат 3, за който ще бъде разработено и приложено специално инженерно решение, сходно с изпълненото при възстановяването на хидроагрегат 2. 

За да се гарантира устойчива дългосрочна работа на ПАВЕЦ „Чаира“, НЕК инициира процедура за пълна подмяна на хидроагрегати 1 и 4 и получи заявления за участие от 5 компании, сред които водещи фирми в областта на хидроенергетиката. В момента се извършва оценка на кандидатите, след която предстои провеждане на втори етап от търга, се посочва още в съобщение.

БТА припомня, че през март от НЕК съобщиха, че Втори хидроагрегат на ПАВЕЦ „Чаира“ е преминал успешно 72-часови проби на 9 януари 2025 г. и оттогава е в готовност да отговори на нуждите на електроенергийната система. 

/СЛС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Търговията на ЕС със селскостопански и хранителни продукти е започнала годината с ръст, сочи доклад

Търговията на Европейския съюз (ЕС) със селскостопански и хранителни продукти се е увеличила през януари 2025 г., сочи последният месечен доклад на Европейската комисия (ЕК), публикуван днес.

През първия месец на годината износът е достигнал 19 милиарда евро, което е с 4 на сто повече, отколкото година по-рано. Вносът е нараснал още по-рязко – със 7 на сто на месечна база и с 19 на сто на годишна база до 16 милиарда евро, подхранван от по-високите цени на какаото и кафето.

Търговският излишък се е свил до 3 милиарда евро, което отразява увеличените разходи за внос. 

Износ

Износът на селскостопански и хранителни продукти от ЕС е достигнал 19 милиарда евро през януари 2025 г., което е с 4 на сто повече, отколкото през януари 2024 г.

Великобритания е останала най-предпочитаната дестинация, като износът се е увеличил с 3 на сто. Износът за Швейцария също се е скочил – с 16 на сто, главно заради какаовите продукти. За разлика от тях при Китай се отчита намаление с 13 на сто, което до голяма степен се дължи на резкия спад в износа на зърнени култури.

Износът на кафе, чай, какао и подправки се е увеличил с 396 милиона евро (55 процента) през януари 2025 г. в сравнение с януари 2024 г., главно поради по-високите цени на какаото и кафето. Износът на захарни изделия и шоколад се е увеличил със 150 милиона евро (18 процента), докато този на млечни продукти е нараснал със 119 милиона евро (8 процента), като и двете се дължат до голяма степен на повишаването на цените. За разлика от тях износът на зърнени култури е намалял с 466 млн. евро (37 процента), главно поради по-ниските обеми пшеница и царевица. Износът на маслодайни семена и протеинови култури е намалял с 52 милиона евро (22 процента), а на растителни масла — с 40 милиона евро (17 процента), което също се дължи на намалените обеми.

Внос

Вносът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС е нараснал до 16 милиарда евро през януари 2025 г., което представлява увеличение със 7 на сто спрямо декември и с 19 на сто спрямо януари 2024 г. Това се дължи до голяма степен на високите цени на какаото и кафето. Вносът от Кот д’Ивоар (438 милиона евро, или 77 процента) и Гана (233 милиона евро, или 153 процента) е отчел най-голямото увеличение на стойността, дължащо се на покачващите се цени на какаото. За разлика от това вносът от Бразилия (140 милиона евро, или 10 процента) и Украйна (125 милиона евро, или 9 процента) е намалял поради по-ниския обем на маслодайните семена и зърнените култури, докато вносът от Русия е намалял със 79 на сто в сравнение с 2024 г.

Вносът на кафе, какао и подправки в ЕС се е увеличил с 1,4 милиарда евро (66 процента) през януари 2025 г. в резултат на покачващите се цени на какаото и кафето. Вносът на плодове, ядки и негодни за консумация продукти също се е увеличил, главно поради по-високите цени. За разлика от тях вносът на маслодайни семена, протеинови култури и захар е паднал поради намаляващите обеми и цени.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 53 минути

С изложба музеят в Разград чества три важни годишнини, свързани с будителите Станка и Никола Икономови

Спортпреди 53 минути

ПФК Левски представи екипите за новия сезон

Спортпреди един час

Добруджа (Добрич) победи Пирин и класира Монтана за efbet Лига

Святпреди един час

Папа Лъв XIV най-вероятно ще живее в Апостолическия дворец

Балканипреди един час

Над 150 000 румънски избиратели в чужбина са гласували на втория кръг на президентските избори до 19 часа днес

Балканипреди един час

КосоваПрес: Президентът на Косово Вьоса Османи призовава за вдигане на наказателните мерки на ЕС срещу страната й

Икономикапреди един час

Корпорацията „Епъл“ блокира достъпа чрез своята мобилна операционна система до играта „Фортнайт“, обяви „Епик геймс“

Българияпреди един час

От МВнР връчиха протестна нота на посланика на Република Северна Македония заради поругаване на български национални символи

Спортпреди един час

Никола Цолов завърши на девето място квалификацията от Формула 3 на „Имола“

Спортпреди един час

ЦСКА тренира в пълен състав преди домакинството на Берое

Святпреди един час

Иран заяви, че не е получавал предложение от САЩ за ядрената сделка

Спортпреди 2 часа

Пиастри и Норис продължиха доминацията на Макларън с най-добри времена и във втората тренировка преди Гран при на Емилия-Романя от Формула 1

Българияпреди 3 дни

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Святпреди 4 дни

Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул

Спортпреди 4 дни

Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа

Политикапреди 4 дни

Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров

Българияпреди 3 дни

Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци

Българияпреди 3 дни

Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен

Святпреди 5 дни

На американско-иранските преговори бяха обсъдени „полезни и оригинални идеи“, заяви Оман

Святпреди 5 дни

Зеленски покани Путин да се срещне лично с него в Истанбул, за да преговарят за спиране на огъня между Украйна и Русия

Балканипреди 5 дни

Земетресение с магнитуд 4,6 е регистрирано в румънския сеизмичен район Вранча

Бизнеспреди 3 дни

Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера

Спортпреди 3 дни

Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание

Новини