Балкани
АТА: Споразумението за свободно придвижване между Косово и Албания влиза в сила; няма контрол на гражданите по границата

От днес влиза в сила споразумението за свободно придвижване между Косово и Албания, което позволява на гражданите да преминават границата без паспорт или лична карта през по-голямата част от годината, предаде за БТА албанската агенция АТА.
Съгласно това споразумение няма да се осъществява граничен контрол на косовски и албански превозни средства, което ще позволи бързо и неограничено движение.
Облекчаването на процедурите ще се прилага през девет месеца от годината, конкретно от 1 май до 30 септември и от 1 ноември до 28 февруари на следващата година.
Свободното придвижване има за цел да насърчи икономическото и туристическото развитие и да насърчи сътрудничеството между двете страни.
Споразумението за свободно придвижване е крачка напред в укрепването на регионалното сътрудничество и на това между Косово и Албания.
(Новина, избрана от албанската агенция АТА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите).
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
КНА: ЕС активира механизма за защита при пожари в Израел с участието на Кипър, каза председателят на Европейската комисия

Противопожарни самолети от Гърция, Кипър, Хърватия и Италия са на път, за да помогнат в борбата с пожарите в Израел, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес в публикация в платформата Екс. Това съобщи КНА специално за БТА.
„Подкрепяме борбата с опустошителните пожари в Израел“, отбелязва председателят на Европейската комисия, като добави, че Европейският механизъм за гражданска защита е активиран.
„Това е солидарността на ЕС в действие“, каза тя.
По-рано днес кипърската полиция обяви, че след координация между министерствата на външните работи, земеделието и правосъдието (на Кипър и Израел – бел. ред.), хеликоптерът АКРИТАС (AKRITAS) на звеното за въздушни операции на кипърската полиция е отпътувал за Израел с екипаж от четирима души, за да помогне в усилията за борба с горските пожари там.
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите.)
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Стотици хора са задържани след сблъсъци с полицията по време на демонстрации по повод 1 май в Истанбул

Турската полиция задържа стотици демонстранти в Истанбул, които се опитаха да нарушат забраната за обществени събрания и се отправиха на шествие към централния площ Таксим, съобщава Ройтерс.
Профсъюзи и неправителствени организации призоваха за протести и шествия в Истанбул, където през последните седмици имаше вълна от масови демонстрации заради задържането на кмета на града и основен политически опонент на президента Реджеп Тайип Ердоган – Екрем Имамоглу.
Протестиращите се опитаха да тръгнат към централния истанбулски площад Таксим, където всички протести са забранени от години. Полицията ги блокира в централните истанбулски квартали Бешикташ и Шишли и ги изтласка обратно, като се стигна до сблъсъци с някои от тях, които се опитаха да пробият барикадите.
На кадри от Истанбул се вижда как полицията за борба с безредиците и протестиращите се нахвърлят едни срещу други. Протестиращите държат плакати и скандират лозунги, докато полицията насила отвежда задържаните към чакащи автобуси.
В изявление на валията на Истанбул се казва, че са били задържани 384 души, които са демонстрирали без разрешение, както и че в града са разположени над 50 000 полицаи, за да гарантират спазването на обществения ред, информира АФП.
„Арестувани са 384 лица, които са се събрали, за да организират неразрешени демонстрации“, се казва в изявлението, като се добавя, че общо 52 656 полицейски служители са мобилизирани „за осигуряване на мира и сигурността в Истанбул“.
Събитията по случай Международния ден на труда се провеждат ежегодно в Турция, но през последните години полицията често се намесва, отбелязва Ройтерс.
Миналата година полицията задържа повече от 200 души, които се опитаха да излязат на площад Таксим.
През 1977 г. 34 души бяха убити по време на първомайските демонстрации на площада, напомня агенцията.
Източник: БТА
Балкани
Половин година след трагедията в северния сръбски град Нови Сад студенти и синдикати протестираха за първи път заедно в Деня на труда

Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда 1 май.
Десетки хиляди студенти и синдикалистите от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове в Сърбия се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум с барабани, свирки и вувузели и скандирания.
„Достоен труд за достойно заплащане!“ , „Науката въстана!“, „Право на стачка!“, „Студентското сърце е храбро!“ бяха част от транспарантите, издигнати по време на протеста.
Първомайският протест на студентите, които участват в блокадите на своите факултети, започна в 14 ч. местно време, а протестиращите обявиха, че ще внесат искане до правителството за промени в закона за труда и закона за стачките.
„Заедно синдикатите и студентите могат да постигнат тази цел“, каза председателят на синдиката „Независимост“ Чеданка Антич по време на протеста и добави, че очаква социалното министерство и цялото правителство да реагират на предложенията възможно най-скоро.
„От голямо значение е да се направят промени в текстовете на закона за стачките, защото вече два пъти отправихме призив за обща стачка в Сърбия, но се оказа, че няма ясен регламент кой поема отговорността и как са защитени правата на работниците и служителите, участващи в стачката“, каза пред БТА студентката от юридическия факултет в Белград Зорана Йоксимович.
Събралите се носят сръбския национален флаг, знамената на своите факултети и знамената на Сръбския студентски съюз. Облечени с летни дрехи някои граждани дойдоха на протеста с домашните си любимци.
„Аз съм тук с моето куче Роки, защото не мога да пропусна този слънчев ден за неговата разходка, тук съм и защото изминаха шест месеца от трагедията в Нови Сад, а нейните 16 жертви не са овъзмездени от правосъдието. Аз и моето семейство сме убедени, че корупцията по високите етажи на властта е причината козирката на гарата да се срути и да причини тяхната смърт“, каза за БТА 39-годишната Йелена Гордиевич.
Пред сградата на правителството в Белград представители на синдикатите пристигнаха организирано от няколко посоки.
Асоциацията на свободните и независими синдикати призова за единство и изтъкна, че „за първи път пет големи синдикални централи се събраха на Първи май, за да кажат на правителството, че тормозът над работниците и неуважението към техните права трябва да спре“.
„В този голям град виждате блясък и очарование, но не и онези невидими хора, които едва свързват двата края, които трябва да работят на две места, защото се тревожат, че не могат да изхранят децата си и да платят за здравни услуги“, каза по-рано днес синдикалистът Драган Милованович пред регионалната телевизия Ен 1.
На протеста в Белград отсъстваше Диана Хърка, майката на една от 16-те жертви в Нови Сад, която заяви пред местните медии, че в момента се намира извън страната, защото получава заплахи за живота си.
Два пъти по време на протеста в Белград бе отдадена почит с 16 минути мълчание на 16-те загинали в северния сръбски град.
По повод шест месеца от трагедията в Нови Сад днес също имаше протест днес , събралите се студенти и граждани също стояха прави в продължение на 16 минути, а една кола се опита да се вреже в множеството. Шофьорът бе задържан от полицията.
Контрапротестиращите студенти отпразнуваха Първи май в сръбската столица Белград. Те се събраха на скара, пуканки и бира в пространството между сградите на президентството и парламента.
На стълбите пред Народната Скупщина на Сърбия контрапротестиращите студенти разпънаха транспарант с надпис „Нашите искания от 12 април не са изпълнени!“, визирайки искането блокадите във факултетите да бъдат прекратени и учебният процес да бъде възстановен.
На място се чува силна музика, между палатките и шатрите са разположени барбекюта, а полицията е поставила ограждения и физически охранява събитието.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 7 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 1 седмица
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Балканипреди 1 седмица
Косово спестява близо един милион евро на година заради спад във вноса на найлонови торбички след въвеждането на цена за тях
-
Спортпреди 1 седмица
Дани Олмо донесе успеха на Барселона над Майорка в испанската Ла Лига
-
Балканипреди 7 дни
Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване
-
Святпреди 7 дни
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Българияпреди 6 дни
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов