Свят
Асошиейтед Прес: Пекин засили дипломатическия натиск върху Африка в момент, когато САЩ се изтеглят

Китайски дипломати заплашиха да отменят среща на върха и призоваха високопоставени служители в две африкански страни да окажат натиск върху депутати да напуснат международна парламентарна група, която е критично настроена срещу Китай, казват официални представители от групата.
Това показва колко далеч е готов да стигне Китай, за да оказва влияние върху политици в чужбина и как този натиск може да бъде успешен зад кулисите.
През последната година депутати от Малави и Гамбия са напуснали Междупарламентарния съюз за Китай (IPAC) – група, в която участват стотици депутати от 38 страни, които изпитват опасения относно подхода на демокрациите към Пекин, показват писма, съобщения и аудиозаписи, до които е получила достъп агенция Асошиейтед Прес.
Основана през 2020 г., групата координира санкции срещу Китай заради нарушения на човешките права в Синцзян и Хонконг и набира подкрепа за Тайван – самоуправляващ се демократичен остров, за който Пекин настоява, че е част от територията на Китай.
Африкански политици и експерти казват, че става въпрос за ескалация на китайския дипломатически натиск в Африка, където влиянието на Пекин расте. Пекин установява тесни връзки с африкански лидери като разработва минно дело и строи инфраструктура чрез държавни строителни компании, които често са финансирани със заеми от държавни банки.
Натискът също така е част от дългогодишните усилия на Пекин да оказва влияние върху групи и депутати по целия свят, включително в щата Ню Йорк, където срещу бивш съветник на губернатора са повдигнати обвинения, че е действал като агент на китайското правителство.
През януари депутатът от Гамбия Абдули Чеесай изпраща аудиосъобщение до служител на IPAC, в което казва, че китайското правителство се е оплакало пред външното министерство на страната му заради членството му в групата.
„Имаме много шокиращи новини… това е проблем сега“, казва Чеесай в записа, предоставен от IPAC на АП. „Президентът изобщо не е доволен от нас“.
По-късно същия месец Чеесай и колегата му Амаду Камара информират групата, че я напускат. В съобщение до IPAC Чеесай пише, че решението му „не е повлияно от китайското посолство“ – позиция, която Чеесай потвърди в отговор на запитване на АП.
Министърът на информацията на Гамбия казва, че няма информация за какъвто и да било опит от страна на Китай да оказва влияние върху политици от неговата страна.
„Те сами решиха да напуснат IPAC, след като осъзнаха, че това е в противоречие с двустранните (отношения) на правителството с Китай“, казва министър Исмаила Чеесай, който няма роднинска връзка с Абдули Чеесай.
Китайското правителство и преди е вземало на прицел депутати заради IPAC. Пекин наложи санкции срещу някои членове на групата и миналата година китайски дипломати оказаха натиск срещу депутати от най-малко шест страни да не участват в срещата на върха на групата в Тайван. Кенийски депутати отмениха плановете си да участват в срещата но не напуснаха групата. Според американски съдебни документи групата също така е била взета на прицел от финансирани от китайската държава хакери през 2021 година.
„Чуждестранните депутати са принуждавани да се откажат от свободния съюз между тях и други политици“, казва ръководителят на IPAC Люк де Пулфорд. „Това очевидно е в резултат от китайския натиск“.
В свое изявление китайското министерство на външните работи обвинява IPAC, че „очерня Китай“ и казва, че „Китай никога не се е занимавал с основаваща се на принуда дипломация“.
Депутатът от Малави Ефраим Абел Кайембе обаче казал на служител на IPAC, че с него се свързал председателят на парламента на страната му малко, след като той и друг депутат се присъединили към срещата на върха на групата миналата година в Тайван. Служителят споделя това при условие за анонимност, за да не навреди на отношенията си с други политици.
Според ръководителя на IPAC Де Пулфорд, програмния директор Том Фрейзър и служителя, разговарял директно с Кайембе, председателят казал на депутата, че китайското правителство е заплашило да отмени предстоящата визита на президента в Пекин за участие в регионална среща на върха, както и срещата му с китайския лидер Си Цзинпин.
По-малко от две седмици след срещата на върха двамата депутати от Малави обявяват, че се оттеглят от групата. В писмо до IPAC Кайембе пише, че е бил подмамен да се присъедини към организацията. „Искам да поднеса искрените си извинения към Китайската народна република“, пише Кайембе в писмото от 7 август.
В отговор на запитване от АП Кайембе отрича срещу него да била оказана принуда от страна на правителството на Малави или на Китай и посочва в писмен отговор, че е напуснал групата, защото тя изглежда „има за цел постигане на геополитически намерения срещу Китай“.
Правителството на Малави не е отговорило на запитване за коментар.
Пекин от десетилетия укрепва връзките си с правителства в Африка в търсене на дипломатически партньори и достъп до природни ресурси.
Мнозина африкански лидери приветстват присъствието на Пекин, тъй като то е придружено от така необходимия им капитал и опит в строителството, които могат да допринесат за икономически растеж и развитие. Критици казват, че Китай сключва потайни, понякога свързани с корупция сделки с африкански лидери, които са от полза основно за китайските компании и работници, докарани да строят мини, мостове и железопътни линии.
„Китай инвестира и присъства в африканските страни, докато много други страни не желаят да дойдат“, казва Кристиан-Жеро Нима, редактор за Африка на независимата изследователска група „Чайна Глобал Саут Проджект“ (China Global South Projec).
Китайските лидери многократно са обещавали да не се месят във вътрешните дела на африканските страни и казват, че инвестициите „не са обвързани с никакви политически условия“. Китай обаче оказва натиск върху африканските правителства да избягват да имат отношения с Тайван или с тибетския духовен лидер Далай Лама. Според Нима изглежда, че тези усилия ескалират.
Миналия октомври Република Южна Африка (РЮА) поиска Тайпе да премести неофициалното си посолство от административната столица Претория и през януари Пекин санкционира ръководителя на втората по големина политическа партия в РЮА заради посещение в Тайван.
Подобни ходове напомнят за усилията на Китай срещу други правителства в миналото. Например Пекин блокира износа от Литва, след като страната позволи на Тайван да открие търговско представителство.
Експерти обаче казват, че натискът срещу членове на IPAC е необичаен. Лина Бенабдала, професор в университета „Уейк Форест“, който изследва отношенията на Китай с Африка, казва, че никога преди не е чувала Китай да използва директна принуда срещу африкански депутати. „Това е много ново за мен“, посочва Бенабдала.
Депутатът от Зимбабве и член на IPAC Даниел Молокеле казва, че очаква да стане свидетел на още опити за принуда от страна на Пекин, особено след като администрацията на Тръмп се изтегли от Африка.
„Очаквам Китай да извлече ползи“, посочва Молокеле. „Той определено ще се възползва от тази възможност, за да разшири влиянието си в Африка“.
(БТА)
(Превод от английски език: Владимир Арангелов)
Източник: БТА
Свят
Австралийският премиер Антъни Албанезе обяви началото на ранното гласуване за парламент

Австралийският премиер Антъни Албанезе днес обяви началото на ранното гласуване за парламент, предаде Ройтерс.
Гласуването започва в момент, в който се отчита спад на обществената подкрепа за лидера на опозиционната Австралийска либерална партия Питър Дътън. Консервативният политик се опитва да се отърси от впечатлението на австралийците, че е идеологически близък до президента на САЩ Доналд Тръмп, коментира Ройтерс.
Дътън се принуди да се откаже от политическите си планове федералните държавни служители да се върнат на работа на пълен работен ден и същевременно да се съкратят десетки хиляди работни места в публичния сектор. Тези мерки се възприемат като вдъхновени от Тръмп и новосъздаденото американско Министерство на правителствената ефективност.
Резултатите от последните анкети сочат рязко увеличение на подкрепата за лявоцентристката Австралийска лейбъристка партия на Албанезе. През януари либералите изпреварваха лейбъристите с 6%, но по-рано този месец Австралийската лейбъристка партия отчете преднина от 9%.
„В моя лагер няма самодоволство, уверявам ви в това“, заяви вчера Албанезе пред журналисти.
Дътън и Албанезе тази вечер ще излязат на трети и последен телевизионен предизборен дебат.
/НВ/
Източник: БТА
Свят
Трима души пострадаха при руска масирана атака с дронове срещу Одеса, съобщи областният управител

Трима души пострадаха тази нощ при руска атака с дронове сещу Одеса, съобщи в „Телеграм“ председателят на Одеската областна военна администрация Олег Кипер.
Масираната атака продължи цял час. Щети са нанесени на гражданска инфраструктура, жилищни сгради, учебно заведение и по автомобили. На места, където има поразени цели в резултат на паднали отломки, са избухнали пожари, добави Кипер.
Българите в Одеска област наброяват над 150 000 души и са трети по численост според официалното преброяване в Украйна през 2001 г. В самия град Одеса живеят около 50-60 хиляди българи. Най-голямото компактно българско население е съсредоточено в Болградски, Измаилски и Белгород-Днестровски район.
/НВ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: Нарендра Моди и Джей Ди Ванс приветстваха „значителния напредък“ в преговорите за търговско споразумение между Индия и САЩ

Индия и САЩ заявиха, че са постигнали „значителен напредък“ в преговорите за взаимноизгодно двустранно търговско споразумение, след като индийският премиер Нарендра Моди и американският вицепрезидент Джей Ди Ванс обсъдиха редица въпроси, свързани със задълбочаване на двустранното сътрудничеството в областта на отбраната, енергетиката и стратегическите технологии, предаде ПТИ.
Разговорите се проведоха часове след като Ванс пристигна на четиридневна визита в Индия, придружаван от втората дама от индийски произход – Уша Чилукури, и трите им деца – синовете им Юън, Вивек и дъщеря им Мирабел.
Белият дом заяви, че Ванс и Моди са приветствали „значителния напредък“ в преговорите за двустранно търговско споразумение и официално са обявили „финализирането на техническите параметри“ на преговорите. Освен това двамата лидери са разработили пътна карта за по-нататъшни обсъждания на икономическите приоритети.
Моди и Ванс също така са обменили мнения по различни регионални и глобални въпроси от взаимен интерес, включително конфликта между Русия и Украйна, и призоваха за „диалог и дипломация“.
Канцеларията на индийския премиер съобщи, че Моди е предал сърдечни поздрави на президента Доналд Тръмп и е заявил, че очаква с нетърпение визитата му в Индия по-късно тази година. Очаква се Тръмп да посети Индия, за да присъства на годишната среща на върха на групата КУАД (четиристранен диалог за сигурност, в който влизат САЩ, Япония Австралия и Индия – бел. ред.).
След края на консултациите Моди прие в резиденцията си Ванс и семейството му на официална вечеря. Поканени бяха и членове на индийското правителство, както и американски официални лица.
По-късно Моди заяви в социалната мрежа „Екс“, че всеобхватното глобално стратегическо партньорство между Индия и САЩ ще бъде определящо за „по-добро бъдеще на нашите народи и на света“. „За мен е удоволствие да посрещна в Делхи американския вицепрезидент Джей Ди Ванс и семейството му. Направихме преглед на бързия напредък след посещението ми в САЩ и срещата с президента Тръмп“, отбеляза Моди в публикацията си. „Ангажирани сме с взаимноизгодно сътрудничество, включително в областта на търговията, технологиите, отбраната, енергетиката и обмена между хората“, добави той.
„За мен беше чест тази вечер да видя премиера Моди. Той е велик лидер и беше изключително любезен към семейството ми“, написа от своя страна Ванс в „Екс“. „Очаквам с нетърпение да работя под ръководството на президента Тръмп за укрепване на нашето приятелство и сътрудничество с народа на Индия“, добави Ванс.
Делхи и Вашингтон водят преговори за сключване на двустранно търговско споразумение, както беше договорено през февруари по време на визитата на Моди във Вашингтон.
Очаква се в търговския пакт да бъдат включени редица точки, сред които митата и достъпа до пазара. Индия се стреми да утвърди първата част от търговския пакт, преди да изтече обявената от Тръмп тримесечна пауза на реципрочните мита. Белият дом заяви, че пактът дава възможност за сключване на ново и модерно споразумение, насочено към насърчаване на създаването на работни места и благосъстоянието на гражданите на двете страни с цел засилване на двустранната търговия и интеграцията на веригите за доставки по балансиран и взаимноизгоден начин.
Миналия месец Брендън Линч, помощник на търговския представител на САЩ, посети Индия и проведе разговори за укрепване на споразумението за свободна търговия.
На 22 април Ванс ще посети редица исторически обекти в Джайпур, включително крепостта „Амер“, известна още като „Амбър Форт“. Крепостта е включена в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. В следобедните часове е предвидено вицепрезидентът на САЩ да говори пред събрание в Международния център „Раджастан“ в Джайпур. На 23 април американският вицепрезидент и семейството му ще пътуват до Агра, за да разгледат Тадж Махал и комплекса за изкуства и занаяти „Шилпграм“. Очаква се Ванс и семейството му ще отпътуват за САЩ от Джайпур на 24 април.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Преговорите между САЩ и Иран вървят доста добре, каза Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре
-
Балканипреди 5 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Спортпреди 1 седмица
Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп