Свят
АПА: В Австрия има много нисък риск от прекъсване на електричеството, заяви националният енергиен оператор

Възможността от прекъсване на електроснабдяването никога не може да се изключи, но рискът в Австрия е много нисък, заяви Кристоф Шух, говорител на националният енергиен оператор А Пе Ге (APG), цитиран от АПА.
„Трябва да се случат няколко непредвидени събития, за да се стигне до това“, каза Шух пред АПА. Във всеки случай повредата на една електроцентрала не би била проблем за доставките, добави той.
А Пе Ге управлява надрегионалната мрежа за високо напрежение в Австрия. Тази мрежа се състои от почти 7000 км електропроводи, които снабдяват Австрия с електрическа енергия. След това регионалните мрежови оператори като „Винер Неце“ (Wiener Netze) или „Нец Долна Австрия“ (Netz Neiderösterreich) отговарят за местното разпределение. Най-важният източник на енергия е хидроенергията, но според А Пе Ге през последните години значително се разширява и използването на вятърна енергия и фотоволтаици. Следователно сигурността на доставките е 99,99 процента, обяснява АПА.
Според Шух за доставките на електроенергия в Австрия се прилага принципът n-1, който гарантира, че електропреносната мрежа ще остане стабилна, дори ако някой централен ресурс, например електроцентрала, неочаквано спре да функционира.
„Основната предпоставка за нашето оперативно управление е, че трябва да можем да се справяме с непредвидени кризисни ситуации и не всяко отделно събитие води веднага до риск от спиране на тока. Мащабно прекъсване на електричеството може да настъпи само ако няколко непредвидени събития се станат в тясна времева и техническа връзка“, каза Шух.
Това, което се случва в Австрия обаче, са регионални прекъсвания на електропроводите, например в алпийските райони през зимните месеци.
Електроцентралите с възможност за „черен старт“ са от решаващо значение
Австрия е подготвена за широкомащабни прекъсвания и може самостоятелно да възобнови електроснабдяването дори при прекъсване на електроснабдяването.
В случай на мащабно прекъсване на електроснабдяването от решаващо значение са така наречените електроцентрали с възможност за „черен старт“. Тези електроцентрали могат да стартират самостоятелно без външно захранване. След това постепенно се включват допълнителни централи, докато цялата електропреносна мрежа се възстанови до стабилно състояние. Австрия разполага с няколко електроцентрали с възможност за „черен старт“.
Подобно на Шух, главният изпълнителен директор на „Енерги АГ – Горна Австрия“ (Energie AG Oberösterreich) Леонард Шитер, също коментира, че не вижда опасност от мащабно спиране на тока в Австрия.
„Разбира се, нищо не може да бъде изключено, но вярваме, че сме добре подготвени да възстановим електрозахранването на Австрия в кратък срок“, каза той.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
Източник: БТА
Свят
САЩ наложиха санкции на базирани в Китай и Иран структури, за които се твърди, че са подпомагали ракетната програма на Техеран

САЩ наложиха днес санкции на базирана в Иран и Китай мрежа, която обвиниха, че е снабдявала иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция (КГИР) с компоненти, необходими за производството на гориво за балистични ракети, на фона на усилията на администрацията на американския президент Доналд Тръмп да засили натиска върху Техеран, предаде Ройтерс.
В изявление на министерството на финансите на САЩ се казва, че санкции се налагат срещу шест юридически и шест физически лица като част от действията, които се предприемат след като администрацията на Тръмп поднови преговорите с Иран за ядрената му програма.
„Агресивното разработване на ракети и други оръжейни способности от страна на Иран застрашава сигурността на САЩ и нашите партньори“, заяви министърът на финансите Скот Бесънт. „То също така дестабилизира Близкия изток и нарушава глобалните споразумения, предназначени да предотвратят разпространението на тези технологии. За да постигнем мир чрез сила, министерството на финансите ще продължи да взема всички мерки на свое разположение, за да лиши Иран от достъп до ресурсите, необходими за развитието на ракетната му програма“, добави той.
Наложените днес санкции са насочени срещу пет базирани в Китай предприятия, една базирана в Иран компания и шест физически лица, живеещи на територията на Иран. Министерството на финансите на САЩ обвини мрежата, че е улеснила снабдяването на Иран с натриев перхлорат и диоктил себакат от Китай. Американските власти заявиха, че натриевият перхлорат е необходим за производството на амониев перхлорат, който заедно с диоктил себаката се ползва в задвижваните с твърдо гориво ракетни двигатели. Такова гориво, според Министерството на финансите на САЩ, обикновено се използва за балистични ракети.
По време на първи си президентски мандат (2017 – 2021 г.) Тръмп изтегли Вашингтон от Виенското споразумение от 2015 г. между Иран и световните сили, постигнато с цел да ограничи чувствителната ядрена дейност на Иран в замяна на облекчаване на наложените на Ислямската република санкции. Оттогава Иран далеч надхвърли договорените прагове за обогатяване на уран. Запада обвинява Иран, че има таен план за разработване на ядрени оръжия чрез обогатяването на уран до равнища, близки до необходимите за производството им. Техеран, на свой ред, твърди, че ядрената му програма е изцяло за граждански цели, отбелязва Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Фон дер Лайен покани учени от цял свят да работят в Европа, след като Тръмп заплаши да съкрати финансирането в американските университети

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен днес покани учени и изследователи от цял свят да работят в Европа, след като администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплаши да съкрати федералното финансиране на Харвард и други американски университети, предаде Ройтерс.
Американските университети бяха взети на прицел от администрацията, главно заради начина, по който реагираха на пропалестинските протести срещу войната в ивицата Газа миналата година, но също така и по въпроси като програмите за многообразие, инициативите за климата и транссексуалните политики.
„Разпалените дебати се приветстват в (европейските) университети. Ние смятаме свободата на науката и научните изследвания за фундаментална“, заяви Фон дер Лайен във Валенсия, където участва в Конгреса на консервативната Европейска народна партия. „Не само защото това е основна ценност за нас, но и защото така процъфтяват високите постижения и иновациите“, подчерта тя.
„Ето защо Европа е отворена към най-добрите и най-ярките. Ето защо ще им отправим предложение: „Изберете Европа“. Защото ние искаме учените и изследователите от цял свят да направят Европа свой дом и да направят Европа отново дом на иновациите“, добави Фон дер Лайен.
Ученият от Харвард Доналд Ингбер по-рано този месец каза, че познава хора с докторска степен, които се отказват от получената от тях изследователска позиция в САЩ, тъй като се страхуват да живеят в Америка като чужденци. Те се обръщат към Китай или Европа, за да вършат работата си, отбеляза той.
/ДИ/
Източник: БТА
Свят
Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Оливер Рьопке, председател на Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), предупреждава за заплахите от дезинформацията и изкуствения интелект (ИИ) за демокрацията и гражданското общество в Европейския съюз. В интервю за Европейският нюзрум (ЕНР) – платформа за сътрудничество между 23 европейски осведомителни агенции, сред които е и БТА, Рьопке очертава критичната необходимост от регулаторни рамки като Законодателния акт за цифровите услуги (DSA) и Законодателния акт за ИИ, за да се осигури защита на демократичните ценности и етично използване на технологиите.
Рьопке подчерта, че и спонсорирани от чужди държави, и местни действащи лица създават значителна заплаха за демокрацията, като разпространяват дезинформация. „Знаем, че те разпространяват координирано дезинформация в нашите страни, в Европейския съюз, но всички те често работят ръка за ръка с местни играчи“.
Той отбеляза, че такива кампании често са насочени към уязвими групи като малцинства и жени, подкопават доверието в институциите и демократичните ценности. В такива случаи дезинформацията се съчетава с атаки срещу „сексуални малцинства или например срещу ромски общности“, добави той.
„Смятам, че днес, в тези тревожни времена, е по-важно от всякога да отстояваме нашите демократични ценности и да подкрепяме демократичните ценности, които отстояваме“, каза Оливер Рьопке, председател на ЕИСК.
ЕИСК даде начало на инициативи като „Гражданите могат да победят дезинформацията“, за да овластят гражданското общество и да се борят с тези вредни практики.
Рьопке подчерта, че ЕИСК планира да подкрепи Пътната карта на Европейската комисия за правата на жените. ЕИСК е консултативен орган на Европейската комисия, на Европейския съвет и на Европейския парламент. Неговите 329 членове представляват работодатели, работници и организации на гражданското общество.
В същото време Рьопке посочва значението на това големите технологични компании да носят отговорност по силата на DSA, който дава правна рамка за борба с фалшиво съдържание в социалните медийни платформи. „Смятам, че не става дума за цензура на мнения. Напротив, става дума за това да се гарантира свободния дебат – свободен дебат, основан на факти и добре информирани участници“.
Той твърди, че прилагането на правилата на DSA е ключово, както и това големите технологични платформи да помогнат в борбата с дезинформацията. „Трябва да ги приложим и трябва да гарантираме, че големите технологични компании ще бъдат част от защитниците на нашите демокрации и нашите демократични ценности“.
Председателят на ЕИСК призова Европа да развие свои „шампиони“ с европейски ценности в технологичния сектор и по-специално в областта на ИИ, за да намали зависимостта от няколко големи играчи извън Съюза.
Рьопке подчерта двояката роля на ИИ, описвайки го като мощен инструмент за засичане на дезинформация (например за идентифициране на дийпфейк (дълбоки фалшификации), който също може да се използва за злоупотреби, като създава подобно съдържание. Той подкрепи Законодателния акт за ИИ и Общия регламент относно защитата на данните (GDPR) като необходими първи стъпки, но призова за последващи законодателни усилия за преодоляване на пропуските и за гарантиране на етично управление на ИИ. Законодателният акт за ИИ, приет през 2024 г., определя основани на риска правила на четири нива за разработчиците и внедрителите на ИИ.
„Трябва да създадем регулаторна среда, която е отворена към технологиите и благоразположена, но в същото време трябва да настояваме на някои правила“, настоява Рьопке. „Най-общо ключът е в управлението на ИИ“, каза той и добави, че в ЕИСК са убедени, че в регулациите все още има пропуски, които трябва да бъдат запълнени.
В отговорна загрижеността на работещите от нарастващото възприемане на ИИ, Рьопке се обяви за програми за преквалификация и повишаване на квалификацията, за да се гарантира, че работещите са подготвени за работни места, задвижвани от изкуствен интелект.
Той подчерта значението на принципа „човекът ръководи“, за да се гарантира, че критично важните решения, засягащи хората, трябва в крайна сметка да останат в човешки ръце. Нужно е работодателите, работещите и профсъюзите да си сътрудничат, за да укрепят доверие в приемането на ИИ. „Опасенията са налице, основателни са и трябва да ги приемем сериозно“.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Обществопреди 1 седмица
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Балканипреди 5 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп