Свят
АПА: Председателят на австрийския парламент посети Будапеща и имаше разговори с Орбан

Председателят на Националния съвет на Австрия Валтер Розенкранц посети Будапеща, предаде австрийската новинарска агенция АПА. Програмата на политика от Австрийската партия на свободата (АПС) включваше срещи с унгарския председател на парламента Ласло Кьовер, министър-председателя Виктор Орбан, министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто и ръководителя на кабинета на министър-председателя Гергей Гуяш. И четиримата са членове на национално-консервативната управляваща партия ФИДЕС, която заедно с АПС е част от крайнодясната група „Патриоти за Европа“ в Европейския парламент.
По време на разговорите си Орбан и Розенкранц са обсъдили двустранни въпроси, съобщи официалната унгарска новинарска агенция МТИ, която припомня, че АПС е спечелила изборите за Национален съвет през септември. Обсъдено бе и въздействието на планираното присъединяване на Украйна към Европейския съюз върху Австрия и Унгария, включително вероятните рискове за сигурността, икономиката и селското стопанство. Орбан се противопостави на ниво ЕС на сближаването с Украйна и подкрепата за нападнатата от Русия страна.
Орбан като първи международен гост
Розенкранц се срещна с Орбан и в края на октомври, с което унгарецът стана първият международен гост на председателя на Националния съвет във Виена. Унгарският премиер се е срещна и с ръководството на Австрийската партия на свободата в парламента, включително с лидера ѝ Херберт Кикъл. По време на тази среща Орбан и Кикъл подписаха съвместна „Виенска декларация“. В текста ѝ бе подчертана „особената важност на западния характер на нашия континент“. Декларацията се обявява и срещу „абсурдно големия брой други полове“ освен жените и мъжете. Това, че Кикъл подписа декларацията от името на Австрия, беше подложено на критики от политическите му съперници и определено като „самоуправство“.
В тази връзка АПС похвали политиката на Унгария по отношение на ЛГБТ+ общността. Забраняването на прайд парада в Будапеща в края на юни и признаването само на два пола – мъжки и женски, в конституцията, беше горещо приветствано от генералния секретар на АПС Кристиян Хафенекер. Промяната в унгарската конституция е „важен знак на нормалност и отхвърляне на лявата идеология на дъгата“. Това е „стъпка, която би била добра и за Австрия, но не може да се очаква от левичарската коалиция на загубилите“, заяви наскоро Хафенекер по отношение на новото федерално правителство, съставено от Австрийската народна партия, Австрийската социалдемократическа партия и НЕОС – Нова Австрия.
„Амнести интернешълнъл“ призова за критики към Унгария
„Амнести интернешънъл – Австрия“ призова Розенкранц да „заеме ясна позиция като представител на Австрия и да осъди атаките срещу върховенството на закона и правата на човека в Унгария. Всичко останало би било мълчаливо съгласие с нарушенията на правата на човека от страна на унгарското правителство“, подчерта днес ръководителката на „Амнести интернешънъл – Австрия“ Шура Хашеми в прессъобщение. Освен ограничаването на правата на ЛГБТ+ общността, „Амнести инернешънъл“ разгледа и посещението на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху в Будапеща, който беше приет от унгарското правителство въпреки издадената срещу него международна заповед за арест. „Подкопаването на върховенството на закона, систематичната дискриминация срещу куиър хората и умишленото пренебрегване на международните задължения от страна на унгарското правителство“ са „пряко посегателство срещу правата на човека“, заяви „Амнести интернешънъл“.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и АПА)
Източник: БТА
Свят
При взривове във Владимирска област край Москва има четирима ранени

Снаряди се взривиха във военна база източно от Москва вчера, ранявайки четирима души и предизвиквайки евакуацията на около 450 души, съобщи областният губернатор на Москва, предаде Ройтерс.
Александър Авдеев, губернатор на Владимирска област, написа в Телеграм, че боеприпасите са се запалили и снарядите са избухнали в склада на базата в района на Киржач.
По-рано министерството на отбраната съобщи, че пожарът е възникнал в резултат на нарушение на изискванията за безопасност и е довел до детонация на боеприпаси, съхранявани в склад.
Обявено е извънредно положение и местните власти работят с министерствата на отбраната и на извънредните ситуации, за да обезопасят района на инцидента.
Трима от ранените се лекуват в болница.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
Затворник от Алабама иска да бъде екзекутиран, като казва, че вярва в принципа „око за око“

Мъж, осъден на смърт в Алабама, иска екзекуцията му да се състои тази седмица, като заяви, че вярва в принципа „око за око“, съобщи Асошиейтед прес.
„Причината, поради която се отказах от обжалването, е, че съм виновен за убийство“, заяви Джеймс Осгуд в телефонно интервю от затвора пред Асошиейтед прес. „Твърдо вярвам в, както казах в съда, око за око, зъб за зъб. Отнех живот, така че моят е загубен. Не вярвам в ползата да седя тук и да губя времето на всички и парите на всички“.
55-годишният Осгуд трябва да получи смъртоносна инжекция в четвъртък в затвора в Южна Алабама. Той е един от малкото затворници, осъдени на смърт в САЩ, които са се отказали от съдебна битка за предотвратяване изпълнението на наказанието. Той също така заяви, че не желае противниците на смъртното наказание да протестират, използвайки неговото име.
Осгуд е осъден на смърт за убийството на Трейси Лин Браун през 2010 г. в окръг Чилтън. Прокурорите твърдят, че Осгуд е прерязал гърлото ѝ, след като заедно с приятелката си са я нападнали сексуално. Осгуд каза пред АП, че иска да се извини – на семейството на Браун и на своето – но осъзнава, че думите са недостатъчни.
„Бих искал да кажа на семейството на жертвата, че се извинявам“, каза Осгуд. „Няма да им искам прошка, защото знам, че те не могат да ми я дадат“.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
Съдия блокира спирането от Тръмп на финансираните от правителството радиостанции

Федерален съдия разпореди на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да спре с усилията си да прекрати дейността на финансираните от правителството радиостанции „Гласът на Америка“, „Радио Свободна Азия“ и Близкоизточните мрежи за радиоразпръскване, предаде Ройтерс.
Окръжният съдия Ройс Ламбърт, който наблюдава шест съдебни дела от служители и изпълнители, засегнати от спирането на работата на Американската агенция за глобални медии (ААГМ), разпореди на администрацията на Тръмп да „предприеме всички необходими стъпки“ на възстановяване на служителите и изпълнителите на техните позиции и да възобнови излъчванията. ААГМ пусна в отпуск над 1000 служители след внезапното спиране на предаванията през март.
Конгресът е финансирал и разрешил радиостанциите да предоставят „точен, обективен и изчерпателен“ източник на новини в други страни, гласи становището на Ламбърт.
/ПЙ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 6 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 6 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Святпреди 6 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 3 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)