Свържете се с нас

Свят

АП: Какво трябва да знаем за битката за руската Курска област

Руският президент Владимир Путин посети руската Курска област за първи път, откакто Москва заяви, че е изтласкала украинските сили от региона, съобщи днес Кремъл.

Руската армия обяви, че силите ѝ изцяло са си върнали контрола над районите, завзети от Украйна, в граничната руска област в средата на април – почти девет месеца след изненадващото украинско нахлуване.

Украйна отхвърля тези твърдения и посочва, че войските ѝ все още присъстват в Курска област. Загубата на териториите в Курска област би лишило Киев от ключова разменна монета във водените с посредничеството на САЩ усилия да се договори спиране на продължилия повече от три години конфликт чрез размяна на завзети от Украйна зони срещу окупирани от Русия украински райони.

Асошиейтед прес представя ключови моменти от битката за Курска област и нейното отражение:

Украинските сили нахлуват в Курска област на 6 август 2024 г. в изненадваща атака, след като калените механизирани формирования бързо надделяват над леко въоръжените руски граничари и неопитните новобранци. Стотици са взети в плен.

Нахлуването беше унизителен удар за Кремъл – за първи път от Втората световна война насам територията на страната беше окупирана от нашественик.

Офанзивата е била планирана в пълна тайна, като според сведенията участващите украински войници са били уведомени за мисията си само ден преди началото ѝ. Руските дронове и разузнавателни средства са били съсредоточени върху бойните полета в Източна Украйна, което е позволило на Киев да придвижи войските си тайно към границата под прикритието на гъсти гори.

Украинските части бързо навлязоха дълбоко в Курска област в няколко посоки, като не срещнаха особена съпротива и сееха хаос и паника.

Тъй като най-боеспособните руски части се сражаваха в Донецка област в Източна Украйна, Москва не разполагаше с достатъчно сухопътни сили, за да защити Курска област и други гранични райони.

Украинският президент Володимир Зеленски окачестви нахлуването като начин за отвличане на вниманието на руските сили на изток и заяви, че Киев евентуално може да размени придобивките си срещу окупирана от Русия територия в рамките на мирните преговори.

Главнокомандващият украинската армия, генерал Олександър Сирски, заяви, че силите на Киев са завзели близо 1 300 кв. км и около 100 населени места в региона, който обхваща 29 900 кв. км. За разлика от статичните фронтови линии в Донецк, украинските части са успели да се движат из региона, без да установяват трайно присъствие в много от завзетите от тях селища.

Макар че нахлуването постигна така желаното повишаване на бойния дух на Украйна на фона на неуспехите на бойното поле, скептиците видяха в него опасна авантюра, която отклони част от най-боеспособните ѝ сили от Донецка област, където Киев постоянно губеше позиции в резултат на руската офанзива.

В първите дни на настъплението Русия разчиташе на военни самолети и хеликоптери, тъй като не разполагаше с наземни сили, които да спрат офанзивата.

В същото време Москва започна да привлича разнородни подкрепления от цяла Русия, някои от които нямаха боен опит и трудно се координираха помежду си, което допринесе за бързите успехи на Украйна.

Противно на надеждите на Киев обаче, нахлуването не принуди Москва да прехвърли там значителен брой войски. Тъй като Русия не разполагаше с ресурси за бързо изтласкване на украинските сили, тя се съсредоточи върху спирането на по-дълбокия украински напредък чрез запечатване на пътища и атакуване на резервите на Киев.

През есента Украйна, САЩ и Южна Корея заявиха, че Северна Корея, която преди това е доставяла оръжие на Москва, е изпратила 10 000-12 000 войници в Русия, за да се бият в Курска област.

Първоначално Москва и Пхенян реагираха уклончиво на съобщенията за разполагането на севернокорейци, като подчертаха, че военното им сътрудничество е в съответствие с международното право, без да признават открито присъствието на северонкорейските войски. Миналия месец обаче те потвърдиха разполагането им. 

По време на доклада си пред Путин за възвръщането на завзетите райони в Курска област на 26 април началникът на руския Генерален щаб генерал Валерий Герасимов заяви, че севернокорейски войници са участвали в „бойни мисии рамо до рамо с руските военнослужещи по време на отблъскването на украинското нахлуване“.

В изявление, публикувано на сайта на Кремъл два дни по-късно, Путин похвали севернокорейските войници, като заяви, че „руският народ никога няма да забрави“ техния героизъм.

„Винаги ще почитаме героите, които дадоха живота си за Русия, за нашата обща свобода, сражавайки се рамо до рамо със своите руски братя по оръжие“, заяви Путин.

Въпреки че севернокорейските войници са високо дисциплинирани и добре обучени, Украйна и нейните съюзници заявиха, че те са понесли тежки загуби от атаките на дронове и артилерия поради липсата на боен опит и непознатия терен.

През януари Националната разузнавателна служба на Южна Корея заяви, че около 300 севернокорейски войници са загинали, а други 2700 са били ранени. По-рано Зеленски беше определил броя на убитите и ранените севернокорейци на 4000 души, въпреки че оценките на САЩ бяха по-ниски – около 1200 души.

Южнокорейското разузнаване заяви през февруари, че Северна Корея очевидно е изпратила допълнителни войски в Русия.

През есента Кремъл подсили руските сили в Курска област и те постепенно ускориха усилията си да изтласкат украинците.

До февруари Русия си върна около две трети от завзетата територия, като на Украйна остана районът около Суджа – граничен град, който беше основният логистичен хъб на украинските сили в региона.

Натискът върху украинските войски рязко се увеличи през март, когато руските сили се опитаха да прекъснат коридор между Суджа и украинската Сумска област от другата страна на границата. Руската артилерия и дронове безмилостно обстрелваха пътя, който беше осеян с трупове и унищожена военна техника, което затрудняваше Украйна при транспортирането на доставки и ротацията на войските.

Прекъсването на пътищата за доставки постави украинските сили в трудно положение, каза Майкъл Кофман от фондация „Карнеги“. „С притискането на Курския чувал той ставаше все по-неустойчив“, отбеляза той.

При дръзка военна операция в началото на март 600 руски войници пропълзяха 15 км през газопровод и се появиха край Суджа, за да ударят украинските войски откъм тила.

Операцията се проведе в момент, когато САЩ спряха доставките на оръжие и обмена на разузнавателна информация с Украйна – ход, който последва съпроводената с размяна на остри реплики среща в Белия дом на 28 февруари между Зеленски и американския президент Доналд Тръмп. След разговори с Украйна на 11 март, когато Киев се съгласи да приеме предложение за 30-дневно прекратяване на огъня, САЩ заявиха, че размразяват помощта.

През април Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна отхвърли твърдението на Москва за възстановяване на пълния контрол над Курска област и днес публикува карта, според която украинските войски все още присъстват в малки части от региона близо до границата.

Загубата на контрол върху завзетите територии в Курска област би отслабило позициите на Киев в мирните преговори, като ще премахне разменната монета за размяна на територии, загубени по-рано по време на войната.

Русия държи около една пета от територията на Украйна, а поражението на Киев в Курска област би повишило и заплахата от по-далечно настъпление на Москва в граничната украинска Сумска област.

По време на посещението си в руския военен щаб в Курска област миналия месец Путин постави задачата да се обособи „зона за сигурност“ по границата, което е сигнал, че руските военни обмислят евентуално навлизане в Сумска област.

В края на април Герасимов заяви, че усилията за създаване на зона за сигурност в пограничните райони на Сумска област продължават и че руските военни контролират там над 90 кв. км.  (БТА)

(Превод от английски език със съкращения: Алексей Маргоевски)

Източник: БТА

Свят

САЩ приеха луксозен боинг от Катар, който ще бъде ползван за президентски самолет от Доналд Тръмп

Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп, съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Това породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията.

Министерството на отбраната „ще работи за осигуряване на подходящи мерки за сигурност“ на самолета, за да го направи безопасен за използване от президента, заяви снощи говорител на Пентагона. Той добави, че самолетът е бил приет „в съответствие с всички федерални правила и разпоредби“.

Тръмп защити подаръка, за който стана дума по време на неотдавнашното му пътуване в Близкия изток, като начин да спести пари на данъкоплатците. „Защо нашите въоръжени сили, а следователно и нашите данъкоплатци, трябва да бъдат принуждавани да плащат стотици милиони долари, когато могат да го получат БЕЗПЛАТНО“, написа Тръмп в социалната си мрежа по време на пътуването. 

Други обаче заявиха, че приемането от Тръмп на самолет, който е наричан „дворец в небето“, е нарушение на конституционната забрана за чуждестранни подаръци. Демократите се обединиха във възмущението си и дори някои от съюзниците на президента републиканец в Конгреса изразиха безпокойство. Те също така отбелязаха, че е необходимо самолетът да бъде преоборудван, за да отговаря на изискванията за сигурност, което ще бъде скъпо и ще отнеме време.

Самолетът е оценяван на около 400 милиона долара, посочват Ройтерс и ДПА.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Цялата ивица Газа ще остане под израелски контрол след края на войната, каза Нетаняху

Всички райони на ивицата Газа ще бъдат под контрола на израелските сили за сигурност в края на настоящата военна операция, заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху, цитиран от в. „Аарец“.

Нетаняху даде снощи първата си пресконференция от декември 2024 г. насам, като нарече офанзивата в Газа „безпрецедентна операция в историята на войните“ и публично заяви, че в района все още има 20 живи заложници. „До момента сме върнали 197 заложници, от които 148 са живи. каза той, цитиран от в. „Джерусалем Пост“. Той обеща, че Израел ще върне и останалите 20 живи заложници.

„Ако има възможност за временно прекратяване на огъня, за да бъдат върнати заложниците, ние сме готови за това“, каза той.

Той също така отбеляза, че новата операция на армията, „Колесниците на Гедеон“, ще се състои от три етапа.

На първия етап Израелските сили а отбрана ще позволи приток на основна хранителна помощ в Газа, за да „предотврати хуманитарна криза“. На втория етап американски компании ще отворят пунктове за доставка на помощи. На третия етап военните ще улеснят придвижването на жителите на Газа на юг до организираните пунктове и ще попречат на „Хамас“ да проникне и да се възползва от помощта.

Той добави, че е готов да прекрати войната между Израел и „Хамас“ в замяна на конкретни искания: връщане на заложниците, отстраняване на „Хамас“ от власт, пълна демилитаризация и изпълнение на плана на американския президент Доналд Тръмп за Газа.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Република Южна Африка заяви след конфронтацията на президента Рамапоса с Тръмп, че в страната „няма конфискация на земя“

Говорител на Министерството на външните работи на Република Южна Африка (РЮА) заяви днес в публикация в „Екс“, че „няма конфискация на земя“ след среща в Белия дом, по време на която президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи срещу президента на РЮА Сирил Рамапоса фалшиви твърдения за масови убийства и конфискации на земя на хора от бялата раса, предаде Ройтерс.

Тръмп се възползва от срещата в Овалния кабинет, за да обвини РЮА, че не е направила нищо относно твърденията му за широкомащабни целенасочени убийства на бели фермери. Той дори затъмни осветлението в стаята, за да покаже видео, в което се вижда как крайноляв политик пее песен, включваща текста „убий фермера“, посочва Асошиейтед Прес. Той също така показа разпечатани статии от вестници, за да подчертае тезата си и каза, че белите фермери в РЮА са заплашени от „смърт, смърт, смърт, ужасна смърт“.

През последните месеци Тръмп неколкократно разкритикува поземлената реформа в РЮА, целяща да поправи несправедливостите на апартейда, както и заведеното от Южна Африка дело срещу Израел по обвинения в геноцид, отбелязва Ройтерс. Той спря помощите за африканската страна, изгони нейния посланик и предложи да даде подслон на членове на бялото малцинство в РЮА въз основа на твърдения за дискриминация на расова основа, които според Претория са необосновани.

След срещата в Овалния кабинет говорителят на Рамапоса заяви, че южноафриканската делегация ще се съсредоточи върху това, което ще успее да получи от двустранната среща със САЩ.

„Президентът никога няма да позволи да бъде очернян“, добави той. По думите му в определен момент „тази история за преследването на белите в Южна Африка ще се изтърка“.

Самият Рамапоса каза, че срещата му с Тръмп е преминала много добре.

/ЛМ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 58 минути

САЩ приеха луксозен боинг от Катар, който ще бъде ползван за президентски самолет от Доналд Тръмп

Спортпреди един час

Всички победители в Лига Европа

Спортпреди един час

Тотнъм победи Манчестър Юнайтед във финала в Лига Европа

Святпреди 2 часа

Цялата ивица Газа ще остане под израелски контрол след края на войната, каза Нетаняху

Святпреди 2 часа

Република Южна Африка заяви след конфронтацията на президента Рамапоса с Тръмп, че в страната „няма конфискация на земя“

Спортпреди 2 часа

Мец и Реймс завършиха наравно в плейоф за участие в Лига 1

Святпреди 3 часа

Австрийската партия на свободата иска създаване на анкетна комисия за разследване дейността на управляващата Австрийска народна партия

Спортпреди 3 часа

Поставената под номер едно Джесика Пегула отпадна от турнира по тенис в Страсбург

Балканипреди 3 часа

Гръцкият газов доставчик ДЕПА подписа споразумение за изграждането на електроцентрала в Лариса

Българияпреди 3 часа

С тържествен концерт казанлъшкото Народно читалище „Искра – 1860“ отбеляза 165-ата годишнина от основаването си

Святпреди 3 часа

Украинските сили продължават да водят активни бойни действия в Курска и в Белгородска област в Русия, заяви Генералния щаб на Украйна

Спортпреди 3 часа

Кристиано Роналдо се разписа за първи път от три мача при победа на Ал-Наср в Саудитска Арабия

Бизнеспреди 5 дни

Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия

Балканипреди 4 дни

Ердоган се надява да бъдат постигнати окончателни резултати от мирните преговори между Украйна и Русия

Спортпреди 4 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 3 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Балканипреди 3 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Икономикапреди 2 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Българияпреди 5 дни

Общо 131 души са санкционирани за фалшиви сигнали на тел. 112 от октомври 2024 г. до април 2025 г., неверните сигнали за 2024 г. са с 20% повече от 2023 г.

Святпреди 5 дни

Сигурен съм, че Тръмп ще реагира на цинизма на Путин, заяви френският президент

Българияпреди 5 дни

По никакъв начин няма да предпоставям решението на Конституционния съд, това е една от най-авторитетните български институции, каза Илияна Йотова

Българияпреди 5 дни

Акад. Христо Григоров е преизбран за председател на Българския Червен кръст

Икономикапреди 4 дни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в страната да „погълне“ по-високите мита и да не вдига цените

Святпреди 4 дни

Папа Лъв Четиринадесети ще бъде интронизиран днес с богослужение на площад „Свети Петър“ във Ватикана

Новини