Свят
Американски издания коментират избора на първия роден в САЩ глава на Католическата църква

Изборът на роденият в САЩ Робърт Франсис Превост за глава на Католическата църква е водеща тема в американския печат днес.
Изборът на първия папа от Северна Америка, непосредствено след смъртта на първия латиноамерикански глава на Католическата църква, е сигнал за известно оттегляне на папската власт от Европа, пише в. „Вашингтон пост“. Робърт Франсис Превост е упрекван, че по време на службата си в Перу и САЩ не е предприел действия във връзка със случай на сексуално насилие. Подобни обвинения могат да доведат до нови предизвикателства в страни като Германия, където стотици хиляди хора вече не ходят на църква, тъй като са отвратени от липсата на мерки срещу такива злодеяния, коментира „Вашингтон пост“.
Остава отворен и въпросът дали новият папа ще бъде приет в глобалния Юг, където Католическата църква се разраства най-бързо, а някои страни от региона имат скептично отношение към САЩ, пише още американското издание.
Не са съвсем ясни позициите на Лъв XIV по много от горещите въпроси, които разделят традиционалистите и реформаторите. Преди повече от десетилетие той изрази неприязън към нормализирането на хомосексуализма в поп културата и прояви скептицизъм към идеята за ръкополагане на жени за свещеници, отбелязва Вашингтон пост. Във вчерашната си реч от балкона на базиликата „Свети Петър“ обаче Лъв XIV даде знак за известна приемственост с Франциск, който оспорваше нормите, приветстваше мигрантите и бедните и се стремеше да изгради църква, чиято структура не е толкова строго вертикална и в чиито решения участват не само кардиналите и епископите, но и миряните, пише още американският вестник.
Изборът на Лъв XIV шокира някои анализатори и наблюдатели на Светия престол и зарадва други. Превост десетилетия наред служи в Латинска Америка, поради което той е възприеман във Ватикана като интернационалист, посочва „Вашингтон пост“.
„Това беше чудесен геополитически отговор от страна на колегията на кардиналите в точния момент, в който международната сцена изглежда е оставена на лидери, отправящи заплахи да прибегнат до насилие. Сега се появява американски папа, който говори за мир, за мостове, за Христос и в същото време се придържа към темата за синодална, т. е. по-актива църква“, каза за „Вашингтон пост“ Марко Пилоти, дългогодишен наблюдател на Ватикана.
„Такава чест за страната ни“, заяви президентът Доналд Тръмп пред журналисти. „Да имаме папа от САЩ. Това е голяма чест“, добави той.
Някои консерватори в САЩ изразиха тревога, докато други бяха по-оптимистично настроени, пише още „Вашингтон пост“. Шон Дейвис, редактор на консервативния новинарски сайт „Федералист“ (Federalist), написа в социалната мрежа „Екс“, че се е „притеснявал, че католическите кардинали ще изберат ляв, западноевропейски папа, който да използва Римокатолическата църква, за да се противопостави на възхода на националния популизъм като цяло и на Тръмп в частност, и да подкрепи глобалистките сили срещу онези, които вярват, че целта на една държава е да защитава собствения си народ“. Освен за националността, „опасявам се, че не съм сгрешил за останалото“, добави Дейвис, цитиран от „Вашингтон пост“.
Месеци преди кардинал Робърт Франсис Превост да стане първият американски папа, в акаунт в социална мрежа „Екс“, регистриран с неговото име, бяха отправени критики към вицепрезидента Джей Ди Ванс, пише в. „Ню Йорк таймс“. В акаунта бе споделена статия, публикувана в американското издание „Нешънъл католик рипортър” (The National Catholic Reporter), която критикува интерпретация на католическо учение, която Ванс използва в защита на новата политика на Белия дом за депортиране на нелегални мигранти, отбелязва „Ню Йорк таймс“.
В този акаунт бяха споделени още няколко статии, които съдържат критики към позициите на правителството на Доналд Тръмп по отношение на миграцията.
През април акаунтът с името на кардинал Превост сподели коментар от католически писател, който задава въпроса дали Тръмп и президентът на Салвадор Наиб Букеле виждат „страданието“, причинено от техните имиграционни политики.
В. „Ню Йорк таймс“ отбелязва, че не е могъл да потвърди чрез независим източник дали кардинал Превост лично е управлявал акаунта, или тази дейност е била поверена на негов сътрудник. Акаунтът обаче е свързан с телефонен номер и имейл адрес, за които се смята, че са на американския кардинал, посочва изданието. Почти всички публикации в акаунта, които датират от 2011 г., споделят статии, изявления и коментари, направени от други църковни лидери, а не от самия Превост, добавя американският вестник.
Критиките към Тръмп до голяма степен повтарят позициите на папа Франциск, който също изрази несъгласието си с политиката на президента републиканец по отношение на депортирането на мигранти, пише още „Ню Йорк таймс“.
Понякога публикациите в този акаунт засягат и други белязани от спорове области от американската политика. През 2020 г. в акаунта бе споделено обща позиция на седем американски епископи, които казват, че са „съкрушени, отвратени и възмутени“ от убийството на Джордж Флойд, което те определиха като „сигнал за събуждане“. (Това убийство, което бе извършено по време на арест в Минеаполис , стана повод за масови протести под мотото „Животът на чернокожите има значение“ – бел. ред.).
През 2017 г. в акаунта бе споделена публикация на сенатора Крис Мърфи – демократ от Кънектикът, в която той критикува колегите си конгресмени за отказа им да приемат законопроект за контрол на оръжията след масовата стрелба в хотел „Мандалaй Бей“ в Лас Вегас. Оттогава Мърфи се превърна в един от най-яростните критици на правителството Тръмп.
Още преди избора на новия папа консервативният политически стратег Стив Банън – един от главните съюзници на Тръмп, определи Превост като един от слабо известните кандидати, който може да поднесе изненада, оглавявайки Светия престол. „За съжаление, той е един от най-прогресистки настроените, каза миналата седмица Банън, цитиран от „Ню Йорк таймс“.
„Американският папа ще се опита да обедини разделената църква“, извежда в заглавие в. „Уолстрийт джърнъл“.
Превост е правил малко публични изказвания, особено по най-разединяващите въпроси в църквата, като например ролята на жените. Това, което е казал, показва, че ще запази акцента на либералния си предшественик върху работата с бедните и грижата за околната среда, отбелязва американският вестник.
Все пак някои политически коментатори определят стила на Лъв XIV като по-умерен от този на Франциск, чиито непринудени изказвания често ставаха повод за нежелани заглавия в пресата и за полемики, пише още „Уолстрийт джърнъл“. Има наблюдатели, които например видяха в името Лъв и в избора на традиционни одежди за първата поява на американския папа фини сигнали към вярващите, които копнеят за завръщане към традицията след Франциск.
„Мисля, че това бяха жестове, с които той може би се опита да протегне маслинова клонка към по-консервативното крило на църквата“, каза за „Уолстрийт джърнъл“ Джошуа Мърсър, съосновател на организацията „Католик воут“ (CatholicVote), която подкрепи Тръмп на последните президентски избори. „Надяваме се, че това ще бъде папа, който ще обедини църквата“, добави Мърсър.
Изборът на Превост опроверга дългогодишните предположения, че няма как американец да стане папа, тъй като Католическата църква се опасява да не се окаже твърде близък съюзник на световната свръхсила, коментира изданието. Избирайки Превост, Конклавът изглежда залага на очакването, че неговата смесена идентичност – папа едновременно на Америка и на света, ще му помогне в качеството му лидер на Католическата църква, която се намира в период на сътресения и преход, пише още вестникът.
Новият папа ще бъде изправен пред предизвикателството да реагира на продължаващите войни в Украйна и Газа, както и на непредсказуемия американски президент, който разкъсва следвоенната тъкан на Запада, заключава „Уолстрийт джърнъл“.
Източник: БТА
Свят
Путин и Тръмп си размениха чрез сътрудници поздравления за годишнината от Втората световна война

Руският и американският президенти Владимир Путин и Доналд Тръмп си размениха поздравления чрез свои помощници по повод 80-годишнината от победата на Съветския съюз и съюзниците във Втората световна война над нацистка Германия, съобщиха от Кремъл днес, предаде Ройтрес.
„Чрез свои сътрудници руският президент и президентът Тръмп си размениха поздравления по повод нашия общ празник“, заяви Юрий Ушаков, външнополитически съветник на Путин, пред Първи канал на държавната телевизия.
„Това бяха сърдечни думи, взаимни поздравления по случай нашия общ голям празник“, каза Ушаков.
Русия отбеляза годишнината в петък с военен парад на Червения площад в Москва, на който присъстваха десетки световни лидери, включително китайският Си Цзинпин.
ТАСС отбеляза, че Лин Трейси, посланикът на САЩ в Русия, не е присъствала на парада.
Междувременно стана известно, че въпросът за руския газ за Европа се обсъжда на разговори между Русия и САЩ, съобщи ТАСС, цитирайки представител на Кремъл.
Износът на руски газ за Европа беше намален след взривяването на газопроводите „Северен поток“ в Балтийско море през 2022. В началото на тази година газовите потоци през Украйна спряха, след като Киев отказа да поднови споразумението за транзит заради заради войната.
Сега обаче президентът на САЩ Доналд Тръмп настоява за мир в Украйна, което увеличава перспективите за размразяване на газовите връзки, посочва Ройтерс. Осем източника, запознати с разговорите, заявиха пред Ройтерс, че официални лица от Вашингтон и Москва са провели дискусии за съдействие от страна на САЩ за съживяване на продажбите на руски газ за Стария континент.
„Повдигаме този въпрос пред американците“, съобщи Интерфакс, цитирайки казаното от високопоставения съветник на Кремъл Юрий Ушаков в отговор на въпрос дали възобновяването на руските газови доставки се обсъжда.
Източник: БТА
Свят
АФП: Сексуално насилие, намаляване на вярващите, дипломация: какви са предизвикателствата пред папа Лъв XIV

Финансовите дефицити, борбата със свързаното с педофилия насилие, намаляването на свещениците и вярващите […] папа Лъв XIV ще трябва да се изправи пред много предизвикателства за бъдещето на Римокатолическата църква.
След кончината на своя предшественик папа Франциск тогавашният кардинал Робърт Франсис Превост заяви, че в Римокатолическата църква има „още много работа за вършене“. „Не можем да спрем, не можем да се върнем назад“, добави той.
Единство
Папа Лъв XIV ще трябва да обедини различните течения в Римокатолическата църква, в която съжителстват много различни култури, след 12 години понтификат, през които папа Франциск беше обект на безпрецедентна вътрешна критика.
Без да се отрича от наследството на папа Франциск, той ще трябва да се справи с консервативната периферия, раздразнена от промигрантския дискурс, разрешаването на благословиите за хомосексуални двойки и ограниченията на литургиите на латински език, въведени от предишния папа.
Бързината на избора му – само за 24 часа – предвещава широка подкрепа от страна на Колегията на кардиналите.
Въпросът за синодалността – участието на църковните дейци на всички нива – също ще бъде от централно значение. „Искаме да бъдем синодална Църква“, заяви Лъв XIV в първото си обръщение вчера.
Сексуално насилие
Въпреки многобройните му мерки за борба със сексуалното насилие в Римокатолическата църква, особено срещу непълнолетни – премахването на папската тайна, задължението да се съобщава за случаите на висшестоящите в йерархията, платформите за изслушване – асоциациите на жертвите изразиха разочарованието си от действията на папа Франциск.
Много азиатски и африкански страни все още смятат, че тази тема е табу. В Европа Италия все още не е започнала независимо разследване.
Дипломация
Папата е също така държавен глава и морален авторитет, чийто глас има тежест на фона на големите конфликти в Украйна, Судан, Газа и на нарастващия популизъм и опасностите, породени от развитието на изкуствения интелект и екологичната криза.
Отношенията с Вашингтон ще бъдат подложени на особен контрол в момент, когато изборът на папа Лъв XIV се разглежда от някои като отдалечаване от християнския национализъм, развиващ се в САЩ.
Сред въпросителните са и деликатните отношения с Китай, с който Светият престол поднови споразумението за назначаване на епископи.
Жените
Папа Франциск отвори вратите за нежния пол, като назначи жени на ключови постове в Курията, но надеждите на феминистките асоциации бяха попарени в края на последната световна асамблея за бъдещето на Римокатолическата църква.
От папа Лъв XIV ще се очаква да обсъди и ролята на миряните, която папа Франциск разви, като въведе по-хоризонтален подход в Римокатолическата църква.
Намаляване на броя на католиците
Новият папа наследява Църква с 1,4 млрд. вярващи, която се разширява в южното полукълбо, но е в постоянен упадък в Европа.
Папа Лъв XIV ще трябва да се справи с тази динамика, за да повиши посещаемостта на църквата и броя на покръстените. Той ще трябва да се изправи и срещу конкуренцията на евангелските църкви, особено в Африка и Южна Америка.
Финанси
Папа Франциск проведе задълбочена реформа на финансите на Ватикана, но Светият престол все още се сблъсква с хроничен бюджетен дефицит и спад на даренията от вярващите, а скандали за присвояване на средства разклатиха имиджа му.
Стил
Близък до вярващите, покойният папа аржентинец Франциск разчупи правилата с уникалния си стил, но беше критикуван и за прекалено едноличното си управление, понякога смятано за авторитарно, и за активната си комуникация.
Папа Лъв XIV има репутацията на умерен човек, способен да примирява различни гледни точки.
„Папа Франциск имаше свой собствен, много характерен стил“, припомни днес френският кардинал Франсоа-Ксавие Бустийо, като похвали папа Лъв XIV за това, че е „нежен и решителен“.
Междурелигиозен диалог
Очаква се папа Лъв XIV да се заеме и с диалога с исляма – един от стълбовете на понтификата на папа Франциск, но също и с юдаизма в момент, когато отношенията с Израел са обтегнати от началото на войната между еврейската държава и „Хамас“ през октомври 2023 г.
Обстановката е напрегната и с Руската православна църква в Москва заради войната в Украйна.
И накрая, остават въпросителни относно пътуването до Турция, която папа Франциск се надяваше да посети в края на май за 1700-годишнината от Никейския събор – голямо икуменическо събитие.
Източник: БТА
Свят
Крал Чарлз Трети също поздрави новия папа Лъв Четиринадесети

Крал Чарлз Трети също поздрави новия папа Лъв Четиринадесети в първия му ден като глава на Римокатолическата църква, предадоха ДПА и Пи Ей мидия.
Папата вече беше поздравен от редица лидери, сред които президента на САЩ Доналд Тръмп и британския премиер Киър Стармър.
Първата публична изява на 267-ия папа в Рим вчера след конклава на кардиналите беше адмирирана от огромното множество, което се бе събрало на площад „Свети Петър“ във Ватикана.
Днес Бъкингамския дворец съобщи, че кралят е изпратил лично поздравително послание до папа Лъв Четиринадесети. „Чарлз Трети изпрати своите най-добри пожелания, както и тези на кралицата“, добави говорител на двореца.
Стармър приветства избирането на първия папа американец като „важен момент“ и заяви, че очаква „с нетърпение да се срещне със Светия отец и да продължи да работи в тясно сътрудничество с Католическата църква“.
„Изборът на папа Лъв Четиринадесети е вълнуващ момент на радост за католиците във Великобритания и в световен мащаб и започва нова глава за ръководството на Църквата и в света“, добави Стармър.
„Папа Лъв е първият папа северноамериканец. Това е съдбоносен момент“, каза той.
/ГГ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Балканипреди 1 седмица
Турски министър отхвърли твърдения, че вече се работи по проекта Канал „Истанбул“ между Черно и Мраморно море
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Разлог прие бюджета за 2025 година след десетчасово заседание
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 7 дни
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 7 дни
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.