Свържете се с нас

Бизнес

Америка няма да успее да принуди света да купува повече газ

За страните, притеснени, че търговските им излишъци със Съединените щати ги поставят на прицел за мита, Доналд Тръмп има решение: да купуват американско гориво. Миналия месец Тръмп заяви, че дефицитът на страната му с Европейския съюз би „изчезнал лесно и бързо“, ако блокът направи точно това. Той и членовете на кабинета му оказват натиск и върху други съюзници, включително Индия и Филипините, да увеличат покупките си на американски втечнен природен газ (LNG). Скот Бесент, министър на финансите на Тръмп, се опитва да убеди Япония, Южна Корея и Тайван да инвестират в мащабен проект за LNG в Аляска и да се ангажират да изкупуват „значителна част“ от продукцията на обекта.

На пръв поглед планът изглежда правдоподобен. Съединените щати са най-големият производител и износител на втечнен природен газ в света след десетилетие на бърза експанзия. Тръмп се стреми да насърчи по-нататъшния растеж на индустрията чрез различни дерегулаторни мерки, включително отмяната на въведена по времето на Байдън такса върху емисиите на метан – мощен парников газ – от петролни и газови обекти. Въпреки това собствените му икономически и външнополитически решения вероятно ще попречат на енергийните му амбиции.

Възможност за американските газови компании

Американските газови компании със сигурност виждат възможност в търговската война. Разширяването на износа на LNG е един от най-ефективните начини за Съединените щати да намалят дефицитите си, твърди Майк Сейбъл, главен изпълнителен директор на Venture Global – американска компания за втечнен природен газ. След разочароващото първично публично предлагане през януари, изглежда, съдбата на компанията му се подобрява; на 15 април нейно дъщерно дружество набра 2.5 млрд. долара при първото емитиране на високодоходни облигации в Америка след хаоса, предизвикан от митническите изявления на Тръмп на 2 април.

Съюзниците на Америка също изпращат обнадеждаващи сигнали. Планът на Европейската комисия за постепенното прекратяване на вноса на руски газ трябва да бъде публикуван в началото на май, като някои европейски лидери подкрепят идеята той да бъде заменен с американски доставки. Индия обмисля да премахне митата върху американския LNG. Министър-председателят на Япония Ишиба Шигеру е намекнал, че страната му може да е готова да инвестира в мащабния проект в Аляска.

Повишаването на износа няма да е толкова лесно

Повишаването на износа на втечнен природен газ обаче няма да бъде толкова лесно. За начало – страната не разполага с достатъчна инфраструктура, за да увеличи бързо доставките. „Имаме газ, но нямаме тръбопроводи, за да го транспортираме“, обяснява Тоби Райс, главен изпълнителен директор на EQT – още една голяма американска газова компания. Експортните терминали вече работят близо до максималния си капацитет.

Източник: Капитал

Бизнес

Amazon предупреди, че търговската война заплашва печалбата на компанията

Amazon Web Services движи бъдещето на компанията

Облачното подразделение на Amazon остава основен двигател на печалбата на компанията. Въпреки че резултатите за първото тримесечие леко изостанаха от очакванията, те все пак продължават да растат. Продажбите на Amazon Web Services (AWS), която управлява глобалната мрежа от центрове за данни и предлага софтуерни решения за компании, нараснаха със 17% на годишна база. Така те достигнаха 29.3 млрд. долара, което е малко под прогнозата от 29.4 млрд.

В същото време компанията увеличава инвестициите си в инфраструктура. Капиталовите разходи за първото тримесечие скочиха до 24.3 млрд. долара, или почти двойно в сравнение с 13.9 млрд. долара година по-рано. През цялата 2025 г. Amazon планира да вложи рекордните 100 млрд. долара, като по-голямата част от сумата ще бъде насочена към разширяване на капацитета и развитието на технологии, свързани с изкуствения интелект. Джаси заяви, че в близките месеци ще бъдат представени нови полупроводникови чипове, включително модели от Nvidia и ново поколение Trainium 3, разработено от Amazon. Въпреки това растежът на AWS се забавя заради ограничената наличност на основни компоненти, сред които дънни платки и оборудване за центровете за данни.

Рекламният бизнес на компанията също демонстрира устойчив растеж, като приходите му се увеличават с 18% и достигат 13.9 млрд. долара. Това показва значението на рекламата като вторичен, но бързо развиващ се източник на приходи.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Митата променят стратегиите на китайските автомобилопроизводители за ЕС

BYD – най-големият производител на електромобили в Китай, също ще преразгледа подхода си. Компанията планира да сглобява автомобилите си в Унгария още от тази година, като по този начин ще избегне митата. Ако това се случи, ЕС ще осигурява 20% от целия износ на BYD, в сравнение с 15% през 2024 г. Така хибридните модели ще движат прогнозния растеж, а очакванията са те да представляват около 50% от износа на BYD.

Zeekr, подкрепена от Geely, обяви плановете си за разширяване на присъствието си в още девет европейски пазара включително Германия и Швейцария, до края на 2025 г. Вицепрезидентът Марс Чен каза пред Financial Times, че „митата са високи, но те са за всички, така че не са проблем“.

Геополитиката и бизнес отношенията

Търговските отношения обаче далеч не са само икономически въпрос, а и политически. Китай изрази желание за подновяване на отношенията с ЕС и настоява за провеждане на преговори, за да избегне пълномащабна търговска война. В същото време европейските производители, включително Mercedes-Benz, също призовават за диалог, защото се опасяват от ответни мерки от страна на Пекин, които ще засегнат продажбите в Китай – един от най-големите им пазари. Изпълнителният директор на Mercedes, Ола Келенуис заяви,че компанията е „отворена за конкуренция, но при равни условия.“

Китайските компании обаче не чакат окончателното решение на ЕС и продължават да търсят алтернативни варианти, които да им позволят да запазят присъствието си на европейския пазар.


Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Крайнодесният кандидат и кметът на Букурещ ще определят президента на Румъния

Подкрепата за Симион, лидер на националистическата партия AUR, чиято кампания беше подкрепена от Джорджеску, е още един знак за дълбокото разочарование на румънските избиратели от основните политически елити, които си поделят властта след края на комунизма.

Симион, десен популист, подкрепящ Тръмп, заяви пред Financial Times в неделя, че ако бъде избран за президент, ще се опита да върне Джорджеску на лидерска позиция, за да отрази неговата популярност.

„В една демокрация се оставя на народа да реши“, каза Симион. „Така че като президент мога да сменям членовете на Конституционния съд, членовете на тайните служби, за да мога да осигуря честни избори и да бъда посредник за намиране на мнозинство в парламента. Това е начинът, по който можем да мислим за това той да бъде… министър-председател.“

Очаква се съперникът на Симион на втория тур да се опита да сформира съюз на всички основни сили, за да победи Симион, но може да се затрудни да го направи.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 40 минути

Волейболният Левски София обяви, че се разделя със словака Юлиус Фиркал

Икономикапреди 40 минути

Над 5000 заявления за обезщетения за 300 000 дка са подали земеделски стопани в страната заради априлските студове

Българияпреди 43 минути

Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ няма да подкрепят бюджета на община Разград

Българияпреди 46 минути

Район „Северен“ в Пловдив пусна обществена поръчка на стойност 2 млн. лв. за ремонт на улици, тротоари и детски площадки

Икономикапреди 46 минути

Броят на туристите в Египет се е увеличил с 25 процента през първото тримесечие на годината

Спортпреди 48 минути

Австралиецът Патрик Киснорбо застана на треньорския пост в японския Йокохама Ф Маринос

Българияпреди 50 минути

Областният управител на Сливен Чавдар Божурски отправи поздравление към военнослужещите по повод 6 май

Българияпреди 51 минути

Три бързи производства за домашно насилие и закана за убийство са започнали в Перник в края на миналата седмица

Икономикапреди 56 минути

Австрийските клиенти на енергийния доставчик EVN ще получат обезщетения съгласно съдебно споразумение

Святпреди 56 минути

„Хамас“ обвини Израел, че използва хуманитарната помощ като средство за „политическо изнудване“

Българияпреди 57 минути

Лисица е пострадала при удар от автомобил в местността Драгосинов чарк

Святпреди 58 минути

АЗЕРТАДЖ: Беларуският премиер пристигна на официално посещение в Азербайджан

Политикапреди 5 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Българияпреди 5 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Балканипреди 5 дни

„Съюзът на синдикатите в Македония“ призовава към протест за по-високи заплати утре; „Конфедерацията на свободните синдикати“ бойкотира

Балканипреди 5 дни

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Святпреди 4 дни

Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол

Балканипреди 3 дни

Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле

Политикапреди 3 дни

Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ

Българияпреди 5 дни

Община Монтана ще помогне на община Бойчиновци след наводнението, съобщи кметът Златко Живков

Българияпреди 5 дни

Общо 17 502 сигнала за нарушения на трудовите права през 2024 г. са регистрирали от КНСБ

Балканипреди 5 дни

Бих арестувала Бенямин Нетаняху, ако дойде в Румъния, заяви в предизборен дебат кандидатът за президент на страната Елена Ласкони

Българияпреди 5 дни

Общинският съвет в Лом прие с пълно мнозинство бюджета на Общината за 2025 година

Икономикапреди 5 дни

Икономиката на САЩ се е свила с 0,3 на сто през първото тримесечие на годината на фона на митата на Тръмп

Новини