България
Ако Конституцията се пишеше днес, би била по-различна, но не непременно по-добра, коментира Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията

Ако Конституцията се пишеше днес, не би била непременно по-добра, но със сигурност би била по-различна, каза в интервю за БТА Димитър Марков, директор на правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.
На въпрос относно политическото влияние в съдебната система Марков каза, че то със сигурност не е сведено до минимум. Според него начинът на конституиране и на работа на Висшия съдебен съвет могат да бъдат променени чрез редуциране на квотата от Народното събрание.
Относно това дали Конституцията е възпиращ механизъм на законови промени, приети заради обществен натиск, Марков коментира, че политически сили, с цел да се харесат на избирателите, си яхват тази вълна на недоволство, натиск, обществено напрежение и много често приемат промени, които на пръв поглед изглеждат като директен отговор на очакванията на хората, но всъщност не са обмислени и не работят.
По темата с „брокерите“ на влияние в съдебната система той каза, че те не са най-неотложният, но са огромен проблем. Според него най-неотложният проблем е управлението на съдебната власт и реформата на прокуратурата, която продължава да бъде много централизирана и капсулирана система.
Следва пълният текст на интервюто:
Ако Конституцията се пишеше днес, с какво щеше да е по-различна от написаната през 1991 г. и дали непременно би била по-добра?
– Със сигурност не би била непременно по-добра, тъй като голяма част от промените направени от приемането досега бяха отменени, защото се оказаха неработещи. Опитът показва, че не сме си научили урока и дори сега да се приемаше отново, щяхме да направим много грешки. От друга страна част от грешките, които са били допуснати, е възможно да са от ентусиазма, че се приема демокрацията. Със сигурност би била приета по-различна конституция, но не непременно по-добра.
Сведено до минимум ли е политическото влияние в съдебната система или напротив и има ли решение този проблем?
– Със сигурност не е, тъй като постоянно се появяват информации за такова. Вариантите са различни. Със сигурност начинът на конституиране и на работа на управителния орган на съдебната власт – Висшият съдебен съвет (ВСС) – могат да бъдат променени. Това би станало преди всичко чрез редуциране на квотата от Народното събрание, тъй като това е една много голяма и силна политическа квота. Може би и с конституционно закрепени и ясни критерии за това кой може да бъде член на ВСС, тъй като сегашните критерии явно не са достатъчни, за да прекратят назначаването на политически зависими фигури в управителния орган на съдебната власт.
Възпиращ механизъм ли е Конституцията тогава, когато законови промени са приети заради общественото мнение и доколко е порочна тази практика?
– Тази практика е много порочна и ставаме свидетели на такива промени много често. Те не са резултат само на обществен натиск, а по скоро на популизъм. Политически сили, с цел да се харесат на избирателите си, яхват тази вълна на недоволство, натиск, обществено напрежение и много често приемат промени, които на пръв поглед изглеждат като директен отговор на очакванията на хората, но всъщност не са обмислени и не работят.
По принцип Конституцията е възпиращ фактор, но това е обвързано с Конституционния съд, а той, подобно на ВСС, не е имунизиран срещу политическо влияние. Ставали сме свидетели на решения, които са силно политически мотивирани, в зависимост от състава на КС. Дори и в момента ставаме свидетели на преразглеждане на някои конституционни дела и се очакват различни решения, тъй като политическия баланс в КС се е променил. Конституцията със сигурност е възпиращ фактор, но органът, призван да я използва като такъв, невинаги е на нивото, на което трябва да бъде.
Говори се за „брокери“ в съдебната система, те ли са най-неотложният ѝ проблем?
– Те не са най-неотложният, но са огромен проблем. Станахме свидетели на осветляването на поне две такива фигури, но мащабът на влиянието, което те имат, и размерът на мрежите им показват, че това е един огромен проблем. Освен всичко останало, той и не се решава. По тези два случая няма никакъв напредък по разкриването на зависимостите, по евентуалното санкциониране на замесените лица, което автоматично сваля общественото доверие у съдебната власт. Оттам нататък ефектът е много негативен, тъй като цялата съдебна власт губи. Без обществено доверие имаме напрежение, натиск върху съдебната система, приемане на популистки поправки.
Най-неотложният проблем е управлението на съдебната власт и реформата на прокуратурата, която продължава да бъде много централизирана и капсулирана система. Твърде много власт е съсредоточена във фигурата на главния прокурор. При определени предпоставки, ако тази фигура не се ползва с обществено доверие или е политически или икономически обвързана, инструментите, с които разполага, за да оказва влияние, са много големи.
Бих поставил като топ приоритет реформата на прокуратурата и в управлението на цялата съдебна система и след това – предприемане на мерки срещу тези „брокери“ на съдебна власт.
Източник: БТА
България
Транспортната комисия започна обединяването на пет проекта за промени на Закона за движението по пътищата и даде срок от 28 дни до второто четене

Парламентарната комисия по транспорт ще започне процедура по обединение на пет законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата, за да може да тече срокът между първо и второ четене, който ще бъде 28 дни. Причината за това е работата на временната комисия относно проблемите с безопасността на движението по пътищата, в която са постъпили доста предложения и с цел да се обединят и да се подготви законопроект за второ четене, каза председателят на транспортната комисия Кирил Добрев. По думите му в рамките на 28 дни ще може да се изготви законопроект за второ четене.
Предвижда се да се обединят законопроект за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Георги Георгиев и група народни представители, законопроект за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Божидар Божанов и група народни представители, два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесени от Министерски съвет и законопроект за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, внесен от Явор Божанков и група народни представители.
На 11 април депутатите приеха на първо четене в пленарна зала пет от шестте внесени за разглеждане законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Отхвърлен бе в зала внесеният от „Възраждане“ проект, който предвиждаше постигне на по-бърза реализация на отнетите моторни превозни средства в полза на държавата чрез продажбата им на публичен търг или чрез предоставянето им на бюджетни организации.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, но и в административен капацитет, каза Камелия Горненска от Община Плевен

Образователната среда не е само инвестиции в инфраструктура, това е инвестиции и в административен капацитет, както на работния персонал, така и на самите деца, участвайки във форуми за сближаване, размяна на ученици и др. Това каза Камелия Горненска, началник на отдел „Проекти“ в община Плевен при откриването на Регионалната конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Българската телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
За решаване на проблемите е важен човешкият фактор, който расте в нашите образователни институции и инвестицията в него е една дългосрочна инвестиция, която ще ни се отплати във времето. В този смисъл фокусът на Община Плевен по отношение на сектор Образование е доста подчертан и ангажиран по отношение на средствата, които се осигуряват от няколко източника, каза тя.
Горненска разказа, че в бюджета на Община Плевен за образование чрез държавно делегирани дейности са заложени 91 537 600 лв. Това е с над 9 млн. лева повече в сравнение с миналата година, като сумата не е окончателна. При индикации за нужда от повече средства, бюджетът винаги може да бъде актуализиран, посочи тя.
Другият начин за финансиране са Националните програми на Министерството на образованието и науката, добави тя.
„За наша радост, директорите на учебни заведения ги припознават и са изключително активни. През 2024 г. имаме бенефициенти по 20-те основни национални програми, които са детски градини, училища и професионални гимназии“, посочи Горненска.
Трети източник, който може да предложи финансов ресурс за решаване на проблемите, са оперативните програми на Европейските структурни и инвестиционни фондове и националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По НПВУ се финансират както инфраструктурни проекти, така и такива, насочени към човешкия ресурс за повишаване на неговия административен капацитет. Почти всички училища в област Плевен кандидатстваха и спечелиха проекти за изграждане на СТЕМ среда, каза Горненска.
В момента Община Плевен изпълнява три проекта по отношение на инфраструктурното обновяване и обезпечаване на детските заведения, свързани със средношколското общежитие „Данаил Попов“ и училищата „Стоян Заимов“ и „Петър Берон“, добави тя. „Притеснителното при този план са кратките срокове, които приключват на 30 юни следващата година, но Община Плевен се е ангажирала и прави всичко възможно в рамките на този конкретен срок, планираните дейности да бъдат изпълнени. Те са насочени към мерки за енергийна ефективност, зелени мерки, меки мерки за подобряване на средата, в която учат децата, което респективно води до повишаване на тяхната ангажираност и капацитет“, каза Горненска.
„Община Плевен знае, че инвестирайки в младото поколение, тя ще създаде едни хора, които за в бъдеще ще бъдат механизма, който да направи нашия град едно много по-добро място за живеене“, подчерта тя. „На база вече изпълнените проекти в училищата и детските заведения има обучен персонал, който знае къде и как да търси финансиране за конкретен, идентифициран техен проблем“, посочи Горненска.
По Приоритет 1 на ОП „Региони за развитие“ 2021 – 2027 е подадено проектно предложение за седем детски градини („Еделвайс“, „Незбравка‘, „Щастливо детство“, „Кокиче“ и др) и едно училище, като стойността му е 28 млн., каза началникът на отдела.
В стария програмен период общината е изпълнила проекти, свързани с образователната среда за около 10 млн., но в с този програмен период, средствата са в пъти повече – са 10 млн. лв. от НПВУ и 28 млн. лв. от Приоритет 1 на ОП „Развитие на регионите“ 2021 – 2027.
Стремежът на Община Плевен е непрекъснато да поддържа проектна готовност, за да може, когато излезе покана за кандидатстване, ние да имаме необходимите документи и да бъдем готови да потърсим финансиране на база идентифицираните нужди, добави Камелия Горненска.
Източник: БТА
България
„Възраждане“ излязоха с декларация срещу идеята за въвеждане на дигитално евро

Дигитално евро звучи като модерна алтернатива на кеша – нещо, което ще улесни живота ни, поне така го представят от Брюксел. Това посочиха от парламентарната група на „Възраждане“ в декларация, прочетена от народния представител Димо Дренчев. Зад тази лъскава фасада, по думите му, се крие проект с огромен потенциал за злоупотреба. И точно затова неолибералите „подскачат“, когато някой повдигне завесата, смятат от партията.
Дигиталното евро не е просто дигитална валута или карта за пазаруване, а валута, издавана и контролирана директно от Европейската централна банка (ЕЦБ), която ще бъде изцяло проследима, централизирана и при определен дизайн ограничена в начина, по който може да се използва, казаха от партията на Костадин Костадинов. Като отбелязаха, че още не е взето крайното политическо решение дали дигиталното евро ще бъде програмируемо, но се разглежда възможността за такъв негов дизайн.
Европейската комисия в последните години взима решения за все повече контрол и все по-малко свобода, по-малко избор. Технологията вече съществува, остава само да ѝ се даде зелената светлина, се казва в декларацията.
„Когато видиш какви хора застават срещу дигиталната валута – президентът Тръмп, експерти, икономисти и граждански движения, и кои я защитават – технократи, банковите лобита и политическите васали, въпросът вече не е технически, става политически“, коментира Дренчев и заяви, че най-голямото политическо престъпление е да мълчиш, когато знаеш какво се подготвя.
Въпросът, който остава, е ще позволим ли това. В България цари мълчание – Министерството на финансите мълчи, Българската народна банка мълчи, Народното събрание също, заявиха от „Възраждане“.
Единствената бариера, която все още стои между българския народ и тази неофинансова диктатура, се нарича български лев. Докато сме извън еврозоната ЕЦБ не може да налага дигиталната валута, обяви Димо Дренчев.
По думите му „Възраждане“ не казва просто „не“, а призовава да се попита народът. Референдумът за запазване на лева не е въпрос на валута, а на суверенитет, достойнство и контрол върху съдбата ни, последната стена пред дигиталната евродиктатура. Ако я разрушим, повече няма връщане назад, изтъкна Дренчев.
БТА припомня, че на 20 март по повод въвеждането на цифрово (дигитално) евро еврокомисарят по икономическите въпроси и опростяването на европейското законодателство Валдис Домбровскис каза, че се предвижда цифровото евро да бъде допълнение към парите в брой, а не да ги замени. Според него цифровото евро дава възможност за въвеждане на общоевропейска платежна система, каквато сега няма. Има различни международни и технологични решения, но общата европейска система за разплащане ще намали зависимостите ни, смята той.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 7 дни
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града