Свържете се с нас

Свят

АФП: С трета среща на върха ЕС-Централна Азия евроблокът се представя като алтернатива на Китай и Русия в региона

В Централна Азия ЕС се представя като алтернатива на Китай и Русия, отбелязва Франс прес относно проведената в Самарканд, в Узбекистан, среща на върха между ЕС и пет бивши съветски републики от Централна Азия, един богат на природни ресурси регион, който изглежда примамлив.

Това е третата среща на върха между ЕС-Централна Азия от началото на руската инвазия в Украйна през февруари 2022 г. В нея участваха председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, председателят на Европейския съвет Антонио Коща и ръководителите на Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан и Туркменистан.

Самарканд, където се проведе срещата, се намира на древния Път на коприната. Там Фон дер Лайен приветства  нова ера в отношенията между ЕС и Централна Азия, поставяйки началото на стратегическо партньорство, което е и ангажимент на двете страни да си помагат, когато това е необходимо.

Фон дер Лайен обяви помощ от 12 милиарда евро за Централна Азия в рамките на европейската инициатива за инфраструктурни проекти „Глобален портал“, който е отговор на инициативата на Китай „Нов път на коприната“ .

Европейската лидерка обърна внимание на четири области – транспорт, суровини, чиста енергия и дигитална свързаност, докато Коща подчерта потенциала за това широко сътрудничество.

Този форма на срещи 5 плюс 1 е предпочитан и от Русия, Китай и САЩ, дори и от Турция, защото всички бленуват за огромните залежи на суровини на Централна Азия – един регион също толкова голям колкото ЕС, но населен само с 80 милиона души.

„Вашите страни разполагат с огромни ресурси. Тези суровини са жизненоважен елемент от бъдещата световна икономика“, каза Фон дер Лайен, припомняйки, че автономията на Европа по отношение на суровините е стратегически интерес на ЕС.

Фон дер Лайен разкритикува Русия и Китай, уверявайки, че ЕС е напълно различен партньор, който поражда доверие и който е предвидим, противно на Москва. Тя призова за сътрудничество в областта на критичните суровини.

„Русия и Китай добиват суровини и ги откарват за преработка на тяхна територия, без никаква добавена стойност за страните на произход на тези суровини“, допълни Фон дер Лайен, припомняйки европейския ангажимент да се създава добавена стойност на място.  

Но условията на това сътрудничество относно критичните минерали остават неясни, а Русия и Китай утвърждават присъствието си в региона.

Миналата пролет в Узбекистан руският президент Владимир Путин се обиди от действията на американците и на европейците, „които се опитват да нарушат търговските връзки, отношенията в областта на културата и сътрудничеството на Русия с региона“.   

Фонд дер Лайен припомни необходимостта да се постигне напредък по проекта за транскаспийски транспортен коридор, търговски път, който заобикаля Русия и свързва Европа с Азия чрез Каспийско море, заплашено от пресъхване и много замърсено. Разположението на този регион позволява да се ускори търговският поток между Азия и Европа.

За Централна Азия, която се опитва да се позиционира като полюс на единството след три десетилетия на напрежение в региона, сближаването с ЕС ѝ позволява да постигне онова, което руските и китайските сили не могат да ѝ осигурят, по-специално някои модерни технологии.

Узбекистанският домакин на срещата на върха Шавкат Мирзийоев похвали дълбоката и устойчива трансформация на Централна Азия, като припомни, че доскоро е било немислимо да се видят президентите на страните от Централна Азия да представляват заедно региона пред европейските лидери.

Освен най-големия инвеститор (40% от общите инвестиции), с предоставените около 550 милиона евро за периода 2021-2027 г. ЕС е и най-големият източник на подпомагане за развитието на региона. Защото Централна Азия, в която има пустини и планини, е особено уязвима за климатичните промени. Днес Коща напомни за тази заплаха, която тегне едновременно над производството на енергия, икономическия растеж, земеделието, продоволствената сигурност, социалната стабилност и мира.

ЕС е вторият по големина търговски партньор на Централна Азия (22,6% от общия процент). Но  увеличилият в последно време търговски обмен между ЕС и Централна Азия не позволява да се види един феномен, срещу който европейците трудно се борят – реекспорта на продукти, попадащи в обхвата на западните санкции срещу Русия.

По време на срещата на върха ЕС-Централна Азия въпросът за човешките права в петте страни, които са все още до голяма степен авторитарни, беше пренебрегнат, докато ситуацията се влошава според няколко неправителствени организации, които критикуват изпращането в затвора на опозиционери и на журналисти, отбелязва Франс прес.

Източник: БТА

Свят

Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом, появи се в залата за пресконференции

Котка успя да проникне в строго охраняваната Северна морава на Белия дом и предизвика суматоха сред журналистите, а те, от своя страна, документираха и показаха появата на сивия, зеленоок домашен любимец на име Софѝ в социалните мрежи, предаде ДПА.

В крайна сметка с помощта на служителите в Белия дом собственикът на котката беше намерен.

Софи дори за кратко се появи в известната зала за пресконференции, където репортерите обикновено задават въпроси на Каролайн Левит, говорителя на президента на САЩ Доналд Тръмп.

Един от журналистите сподели новината за появата на животното в социалната мрежа „Екс“ и обясни, че Софи е носела нашийник, който най-вероятно е представлявал еъртаг, малко проследяващо устройство, което позволява локализирането на предмети и домашни любимци чрез смартфон.

На видеозапис от случката се вижда как журналистка държи животното в ръцете си и се шегува, че „може да му е поставено някакво подслушвателно устройство“.

Софи впоследствие беше върната на стопанина си.

Периметърът около Белия дом е една от най-строго охраняваните зони в света. Сикрет Сървис следи всяко движение, а районът денонощно се охранява с камери и заграждения.

Наскоро обаче имаше друг такъв куриозен случай, когато малко дете успя да влезе на територията на американското президентство. Момчето изглежда е успяло да се промъкне незабелязано през оградата, но малко след това беше върнато на родителите си от охраната.

/ВС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп даде противоречиви сигнали за пътя напред, докато на този фон расте натискът за сключване на мирно споразумение в конфликта в Украйна, предаде ДПА.

Американското правителство ще се откаже от усилията за постигане на прекратяване на огъня в Украйна, ако „до дни“ няма значим напредък, обяви държавният секретар Марко Рубио вчера, а същевременно Вашингтон и Киев постигнаха договорка около спорното споразумение за полезните изкопаеми, което трябва да бъде финализирано до 26 април.

„Ако не е възможно да бъде прекратена войната в Украйна, трябва да продължим напред“, каза Рубио пред репортери, преди да отпътува от Париж, където в четвъртък взе участие в разговори на високо равнище между европейските съюзници на Украйна и представители на Киев, посветени на войната.

ТРЪМП Е НЕЯСЕН ЗА ПОСТАВЕНИЯ ОТ САЩ КРАЕН СРОК

Самият Тръмп се изказа неясно за времивите рамки.

Помолен да коментира в Белия дом, той посочи, че иска да види споразумение „съвсем скоро“.

Но републиканецът не поясни колко дни означава това. „Няма определен брой дни, но бързо, искаме да свършим работа“, увери Тръмп.

Същевременно той даде да се разбере, че САЩ нямат интерес да продължават с посредническите усилия, ако двете страни не желаят компромис.

„Ако по някаква причина една от двете страни направи нещата прекалено трудни, ще кажем: „Вие сте глупаци, това е безсмислено“, и просто ще се откажем“, заяви Тръмп пред репортери в Белия дом. Въпреки острия тон той подчерта, че все още вижда добър шанс за постигане на мирно споразумение и не иска думите му да се тълкуват като официално оттегляне от преговорния процес.

ТРЪМП ИСКА ЕНТУСИАЗЪМ ОТ ДВЕТЕ СТРАНИ

При отговора на журналистически въпрос дали ще прекрати помощта за Украйна, Тръмп отказа да каже в прав текст какво смята да прави. По думите му той все още вярва в решението чрез преговори. Първостпенната задача за него е да прекрати войната, подчерта републиканецът.

Той каза, че очаква „ентусиазъм“ в разговорите и от двете страни – както от Русия, така и от Украйна.

Тръмп отхвърли оценката, че Москва може да го разиграва. „Не, никой не ме разиграва“, настоя той.

ВАНС Е ОПТИМИСТ

От друга страна, американският вицепрезидент Джей Ди Ванс каза вчера по време на среща с италианския премиер Джорджа Мелони в Рим, че е „оптимист“ за преговорите с Русия за прекратяване на войната в Украйна.

„Тъй като преговорите продължават, няма да им давам предварителна оценка, но сме оптимисти, че ще можем, надяваме се, да направим така, че тази война, тази жестока война да свърши“, добави той без повече конкретика.

КРЕМЪЛ Е ОТВОРЕН ЗА ДИАЛОГ

По време на предизборната надпревара Тръмп обяви, че му трябва само денонощие, за да сложи край на конфликта в Украйна. Но въпреки дипломатическата офанзива на правителството му – и разговорите на президента с колегите си от двете страни – напредъкът е ограничен, а Москва прави малко отстъпки, отбелязва ДПА.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза вчера, че Русия остава готова за диалог, но настоя, че това трябва да стане при отчитане на интересите ѝ.

„Предстоят трудни преговори“, каза той, цитиран от ТАСС. „Русия се стреми да уреди този конфликт, да защити интересите си, и е готова за диалог.“

Песков изтъкна 30-дневния мораториум върху нападенията срещу енергетиката като признак за напредък по пътя към мира, но потвърди, че в четвъртък срокът му е изтекъл.

Тази договорка в действителност така и не влезе трайно в сила, тъй като и двете страни постоянно се обвиняваха в нарушаването ѝ. Песков каза, че руският президент Владимир Путин не е давал заповед за продължаването ѝ и добави, че само Москва я е спазвала.

НЕДОВОЛСТВОТО НА ТРЪМП РАСТЕ

В последно време Тръмп все по-открито показва недоволството си от Путин. Той беше силно подразнен от провокативното предложение на руския президент Украйна да бъде поставена под мандата на ООН и заплаши Русия с нови санкции срещу петролната ѝ промишленост, ако няма напредък към мира.

В четвъртък той обяви, че очаква Москва да отговори на предложенията за преговори тази седмица.

Някои политически наблюдатели тълкуват изказването на Рубио след поредния кръг преговори с европейците като знак за засилване на натиска срещу Москва.

УКРАЙНА ПОД НАПРЕЖЕНИЕ

Засега не е ясно какви ще са последиците за Украйна, ако САЩ стигнат до извода, че повече няма смисъл да се продължават усилията за мир. В никой случай не е абсолютно сигурно, че Вашингтон ще се върне към ролята си на силен поддръжник; възможно е вместо това Тръмп да продължи курса на разведряване в отношенията с Русия.

В изказването си Рубио загатна и че САЩ няма да оказват подкрепа на Украйна до безкрай.

„Мисля, че всички искаме едно и също нещо. Смятам, че що се отнася до САЩ, ние похарчихме три години и милиарди долари в подкрепа на Украйна – но вече стигнахме до момента, когато трябва да се съсредоточим върху други неща.“

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Британският премиер Киър Стармър имаше телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп за пръв път, откакто американският лидер наложи 10-процентни мита на целия внос в Съединените щати от Обединеното кралство, съобщиха Пи Ей Мидия и ДПА.

Двамата ръководители обсъдиха „продължаващите продуктивни преговори“ по въпросите на търговията между двете страни, съобщи говорител на канцеларията на Стармър. „Премиерът повтори ангажимента си към свободната и открита търговия и важността на отстояването на националните интереси.“

Те обсъдиха и обстановката в Украйна, Иран и най-новите действия срещу хусите в Йемен.

Това е първият път, в който двамата лидери разговарят, откакто Тръмп обяви широкообхватни мита срещу страните от почти целия свят на 2 април, дата, която американският президент нарече „ден на освобождението“.

За британските стоки той наложи 10-процентни мита. Но под ударите на обявените по-рано 25-процентни тарифи срещу автомобилите и авточастите, произведени в чужбина, ще попаднат и доставките от Великобритания.

В момента Лондон преговаря с Вашингтон за сключване на споразумение за свободна търговия и се надява това да смекчи въздействието от митата. В рамките на тези усилия идната седмица за разговори в Белия дом ще замине финансовият министър на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс.

По информация на вестник „Дейли телеграф“ във Вашингтон смятат, че споразумението може да стане факт до седмици.

Но в четвъртък Тръмп каза, че „не бърза“ да сключва никакви сделки заради постъпленията, които генерират новите мита.

/ВС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 56 минути

Избягала котка предизвика суматоха в Белия дом, появи се в залата за пресконференции

Святпреди 2 часа

САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте

Святпреди 3 часа

Киър Стармър и Доналд Тръмп разговаряха за пръв път след митата на САЩ

Святпреди 4 часа

САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия

Святпреди 4 часа

Папа Франциск, все още възстановяващ се, пропусна ежегодна процесия в Рим за Разпети петък

Спортпреди 5 часа

Георги Минчев се разписа във втори пореден мач, Маниса ФК спечели важни точки в битката за оцеляване в Турция

Святпреди 5 часа

Еманюел Макрон заяви, че ще опита да привлече във Франция учени от цял свят

Святпреди 5 часа

Американски конгресмени посетиха Сирия за пръв път след падането на Башар Асад

Спортпреди 5 часа

Олимпийската шампионка Ивет Горанова достигна до финала в категория до 55 кг кумите на турнира Карате 1 Premier League в Кайро

Святпреди 6 часа

Администрацията на Тръмп поиска от Харвард да ѝ предостави документи относно чуждестранно финансиране и връзки

Балканипреди 6 часа

АТА: Албанският език ще се изучава в държавно училище в Ню Йорк

Спортпреди 6 часа

Наставникът на Наполи Антонио Конте: „Ще се опитаме да направим колкото може повече“

Българияпреди 5 дни

Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес

Бизнеспреди 5 дни

Как ще реагира ЕЦБ на търговската война на Тръмп

Икономикапреди 4 дни

Европейският съюз официално отложи за 14 юли прилагането на ответни мита върху вноса от САЩ

Политикапреди 4 дни

Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро

Политикапреди 4 дни

Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)

Балканипреди 4 дни

ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС

Политикапреди 4 дни

ДПС-ДПС отново решава да продължи ли подкрепата си за правителството

Обществопреди 4 дни

Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес

Политикапреди 5 дни

КЗД повторно осъди Костадинов за реч на омразата във Фейсбук

Политикапреди 5 дни

Киселова за войната по пътищата: Само с промени в закона няма да стане

Икономикапреди 4 дни

С рязко повишение на индексите закриха търговията европейските пазари

Българияпреди 4 дни

С благотворителни инициативи ще преминат великденските празници в Кюстендил

Новини