Икономика
АФП: Глобалното затопляне и туризмът – взривоопасна комбинация за съдбата на албанското крайбрежие

Албанското крайбрежие страда както от глобалното затопляне, така и от хаотичната урбанизация – от Велипоя, където настъплението на морските вълни води до изчезването на вековни борови дървета, до Голем, където презастрояването ускорява ерозията, пише Франс прес.
В резултат на изменението на климата повишаването на морското равнище засяга цялата планета и според НАСА между 1993 г. и 2023 г. средното морско равнище на Земята се е повишило с 10 см.
В Албания, където туризмът отбелязва невероятен ръст – от 5,9 млн. посетители през 2018 г. до над 10 млн. през 2023 г., увеличаването на броя на хотелите, ресторантите и баровете на плажа също се отразява на природата.
„От 273 км брегова линия на Адриатическо море, 154 км са засегнати от ерозия“, обобщава Бесяна Шеху, специалист по градско планиране.
Смъртта на един остров
Във Велипоя, в най-северната част на страната, морето напредва с повече от пет метра всяка година, настъпвайки на повече от 200 метра в гората, заплашвайки цяла екосистема, която не може да живее в солена вода.
На брега боровете трудно устояват на агресивното настъпление на вълните: по пясъка лежат стволовете на десетки паднали дървета, някои от които са изхвърлени от силните бури през последните няколко дни на април.
Макар в туристическите пътеводители и карти все още да фигурира о-в Франц-Йосиф, в устието на река Буна, от 2012 г. той е невидим: погълнат е от морето.
Наречен така от австрийските картографи през 1870 г. в чест на император Франц-Йосиф I, островът е създаден от плодородни алувиални наноси.
Само на 150 метра от брега, неговата площ от 19,5 хектара е била покрита с гори и дива растителност. „Рай за много видове морски птици, убежище на спокойствие и за нас… напълно изчезна“, оплаква се с приглушен глас Люле Цоли, управител на малък плажен бар.
Островът e изчезнал постепенно, ставайки жертва на покачващите се води и ерозията. Изграждането на язовири и водноелектрически централи в региона също се превръща в истински капан за седиментите, ускорили „смъртта“ на острова, подчертава Ервис Крюми, професор по география.
Няколко километра по на юг, в Куна, жителите също са притеснени. Година след година морските бури се засилват и брегът вече прилича на гробище за дървета.
„В резултат на изменението на климата през последните години морето стана много агресивно, движейки се към сушата с неистова скорост“, предупреждава Як Джини, експерт по околна среда в Лежа.
Наводнения
Погълнати от вълните, бункерите, построени по крайбрежието от албанската комунистическа диктатура през 70-те години на миналия век, са изчезнали. Заедно с тях са изчезнали и малките крайбрежни барове, управлявани от местни семейства.
Силата на морето е била толкова голяма, че дори пълните с пясък чували не са послужили за нищо.
„Тук е имало два бункера. Сега те са под водата. Морето навлиза все по-навътре и ще ни отнеме всичко… след 4-5 години тук няма да остане нищо“, казва с треперещ глас Вера Фасляй, която управлява малкия ресторант „Посейдон“ с надеждата, че гръцкият бог на морето ще го защити.
Албанските власти твърдят, че повишаването на морското равнище създава сериозен риск от наводнения за повечето градски райони на страната.
„Общо до 2030 г. около 1082,45 кв. км, или 32 на сто от площта на крайбрежните местообитания ще пострадат от преките последици от наводненията“, изчислява Агенцията за гражданска защита и извънредни ситуации.
В Голем, на 49 км югозападно от Тирана, собствениците на хотели са обезпокоени от безразличието на властите към намирането на решения и предложенията за забрана на неконтролираната урбанизация по крайбрежието.
„Морето няма да чака властите да се събудят“, казва Едвин Дуле, управител на хотел.
Плажът е загубил около 70 метра от бреговата линия през последните 16 години – никнещите като гъби хотели там допълнително са изострили ерозията и са свили плажните ивици, които привличат туристи.
„Това е много тревожно явление, което има пряко въздействие върху икономиката и туризма: ако не можем да предложим условия, чадъри, шезлонги, забавления на плажа, ние намаляваме качеството на нашата оферта, което след това се изразява в цифри“, твърди Едвин Дуле.
Източник: БТА
Икономика
Потребителските и производствените цени в Китай продължават да се понижават през април, сочат официални данни

Производствените цени в Китай отбелязват най-значителния си спад от шест месеца през април, докато инфлацията в страната се понижава за трети пореден месец. Това подчертава необходимостта от повече мерки, които да стимулират вътрешното потребление в страната на фона на икономическите последици от търговската война със САЩ, предаде Ройтерс.
Индексът на производствените цени в Китай се понижава с 2,7 на сто през април спрямо същия месец на миналата година, според най-новите данни на китайското Национално статистическо бюро. Последният път когато индексът регистрира годишен растеж, беше през септември 2022 г.
В същото време потребителските цени в Китай продължават низходящия си ход през април. Те са били с 0,1 на сто по-ниски в сравнение с април 2024 г., запазвайки темпа си на спад от март.
Средната прогноза в анкета на Ройтерс сред икономисти също сочеше към понижение на цените за потребителите с 0,1 на сто.
Китайските власти обявиха широк набор от мерки за стимулиране на потреблението в различни сектори миналата седмица, в това число намалението на водещи лихви, за да за стимулират потреблението.
„Китай все още е изправен пред постоянен дефлационен натиск“, коментира Чжъвей Чжан, главен икономист в китайската компания за управление на активи „Пинпойнт асет мениджмънт“ (Pinpoint Asset Management).
„Натискът може да се увеличи през идните месеци, тъй като износът вероятно ще отслабне. Дори ако Китай и САЩ успеят да постигнат напредък по търговските преговори и да намалят митата, е малко вероятно тарифите да се върнат на нивата отпреди април“, добави той.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
„Гугъл“ ще плати 1,37 млрд. долара на Тексас заради обвинения за нарушения на поверителността на потребителски данни

„Гугъл“ (Google) се е съгласил да плати 1,37 милиарда долара на американския щат Тексас заради обвинения срещу технологичния гигантът, свързани с поверителността на данните. Това обяви главният прокурор на щата Кен Пакстън, предаде ДПА.
През 2022 г. Пакстън заведе две дела срещу компанията за незаконно проследяване и събиране на лични данни на потребителите, свързани с геолокация, инкогнито търсения и биометрични данни.
„В Тексас големите технологични компании не са над закона“, посочи Пакстън в изявление след обявяването на споразумението.
В продължение на години „Гугъл“ тайно проследяваше локацията на хората, техните търсения и дори гласовите им отпечатъци и геометрията на лицата чрез своите продукти и услуги, обясни той.
Според него споразумението за 1,375 милиарда долара с „Гугъл“ е голяма победа за поверителността на тексасците и изпраща послание към компаниите.
Говорител на технологичния гигант заяви, че споразумението обхваща два случая и три иска. Тe са свързани с продуктовите политики, които отдавна са променени.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Започна срещата между министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и китайския вицепремиер Хе Лифенг в Женева, Швейцария, съобщи Синхуа. Информацията е публикувана и на официалната страница на китайското правителство.
Източник, пряко запознат с разговорите, потвърди пред Ройтерс, че те са в ход.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви снощи, че понижаването на американските митата за от Китай на 80 на сто изглежда „правилното решение“.
В социалната си мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social) написа, че „митата от 80 на сто за Китай изглеждат правилно решение. Сега е ред на Скот Б“, каза Тръмп, визирайки финансовия министър Скот Бесънт.
Президент на САЩ увеличи митата върху китайския внос до 145 на сто, а Китай отговори, като наложи ограничения върху износа на някои редкоземни елементи и повиши митата върху вноса на американските стоки до 125 на сто.
/ИЦ/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Балканипреди 2 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 2 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн