Балкани
Аджерпрес: Националният културен институт на Румъния стартира нова международна програма, посветена на детските книги

Румънският културен институт (ICR) чрез Националния център за книгата (CENNAC) стартира нова програма за финансиране на популяризирането на румънската литература в чужбина – „Румънски книги за деца“ (RBC), предназначена изключително за чуждестранни издателства, които се интересуват от издаването на книги за деца и младежи, написани от румънски автори, се казва в съобщение, изпратено до медиите, съобщи за БТА агенция Аджерпрес.
Чуждестранните издателства, които искат да публикуват в превод през 2025 г. книги за деца и младежи, написани от автори на румънски език, са поканени да подадат заявки за участие в първото издание на „Румънски книги за деца“ до 11 май, изключително онлайн, на адрес [email protected].
Безвъзмездните средства, които се отпускат на издателство за един проект, са в размер на максимум 10 000 евро. Те могат да покриват до 100% от разходите за превод (без да се надвишава сумата от 3000 евро) и в определени случаи до 70% от разходите за редакция (илюстрации/графики, оформление, техническо писане, корекции и т.н.), без да се надвишава сумата от 7000 евро. За издателства, които искат финансиране само на разходите за редактиране, RBC покрива максимум 9000 евро от допустимите разходи.
Финансирането ще бъде предоставено в рамките на наличния бюджет, а въз основа на подадените заявления ще бъдат избрани минимум три печеливши проекта. С цел обективен и прозрачен подбор получените файлове те ще бъдат оценени от комисия, съставена от независими експерти.
Резултатите от оценката ще бъдат публикувани на 10 юни на платформите www.cennac.ro и www.icr.ro.
Официалният регламент и подробностите за програмата могат да бъдат разгледани на уебсайта www.icr.ro, в раздел „Информация“ или директно чрез достъп до връзката: https://www.icr.ro/pagini/anunt-privind-deschiderea-sesiunii-2025-de-primire-a-candidaturilor-in-cadrul-programului-de-finantare-romanian-books-for-children-rbc
Програмата RBC подкрепя превода и издаването в световен мащаб на илюстровани сборници с детска и юношеска литература, както в категорията „художествена литература“, така и в категорията „нехудожествена литература“ (история, изкуство, наука и др.), написани от румънски писатели и издадени на румънски език.
Заедно с Програмата за подкрепа на превода и издаването (TPS) и Издателство Румъния, новата програма представлява диверсификация на дейността за популяризиране на румънската писмена култура в чужбина, наложена от развитието на местната писмена култура.
(Новина, избрана от румънската агенция АДЖЕРПРЕС за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
Източник: БТА
Балкани
КНА: Резултатите от проучването за природен газ в сондаж „Електра-1″ са обнадеждаващи според кипърското министерство на енергетиката

Наличието на природен газ в нетърговски количества беше потвърдено при проучването на сондаж „Електра-1″ в Блок 5 на изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Република Кипър, предаде за БТА кипърската агенция КНА, позовавайки се на съобщение на министерството на енергетиката, търговията и индустрията. Въпреки ограничените запаси, предварителната оценка на резултатите е обнадеждаваща, тъй като потвърждава наличието на въглеводородна система и резервоари с добро качество. Сондажният кораб „Valaris DS-9″ вече се подготвя да продължи работата си на сондажната площадка „Пегасус-1“ на Блок 10.
Сондирането е извършено от консорциума на „Ексън Мобил Експлорейшън енд Прадакшън Сайпръс (Офшор) Лимитид“ (ExxonMobil Exploration and Production Cyprus (Offshore) Limited) като оператор и „КатарЕнърджи Интърнешънъл И енд Пи“ (QatarEnergy International E&P LLC).
„Данните от сондажа и предварителната оценка показват наличието на природен газ в нетърговски количества“, се казва в съобщение на кипърското енергийно министерство.
Според първоначалната оценка на оператора, резултатите от сондирането на „Електра-1″ са обнадеждаващи, като потвърждават наличието на въглеводородна система и резервоари с добро качество. Информацията, събрана по време на сондажните операции, се оценява, за да се определят бъдещите планове на консорциума за Блок 5, допълват от кипърското министерство на енергетиката.
Сондажният кораб „Valaris DS-9“, който извърши сондажните дейности, сега ще се премести в Блок 10 на ИИЗ на Кипър, за да извърши проучвателни сондажи на сондажната площадка „Пегасус-1“ от името на консорциума на „Ексън Мобил Експлорейшън енд Прадакшън Сайпръс (Офшор) Лимитид“ и „КатарЕнърджи Интърнешънъл И енд Пи“
(Новина, избрана от кипърската агенция КНА за публикуване от БТА съгласно договора за сътрудничество между агенциите)
/ЕЩ/
Източник: БТА
Балкани
Опасността от страна на Русия е по-голяма отколкото преди две-три години, предупреди началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния

Началникът на Генералния щаб на отбраната на Румъния Георгица Влад заяви в предаване на телевизия Про ТВ, че опасността от страна на Русия е „отчетлива“ и по-голяма, отколкото преди две-три години, съобщава Радио Свободна Европа-Румъния. Той също така говори за уязвимите места в оборудването на румънската армия.
„Колкото по-дълго продължава конфликтът (в Украйна), толкова по-сериозни стават заплахите за сигурността“, посочи началникът на Генералния щаб на отбраната.
Той добави, че „съществува безпокойството, че Русия ще използва този (потенциален) мир, за да се превъоръжи, да се подготви за бъдещ конфликт. Русия не се е отказвала никога да си върне пространствата на влияние на бившия Съветски съюз“.
Във връзка с намеренията на Москва Влад Георгица казва, че сценарият, според който Русия иска да стигне до устието на Дунав, е „вероятен“.
„Амбицията на Руската федерация беше да стигне до топлите морета“, добави той.
Георгица Влад посочва, че в съюзническите среди на отбраната и сигурността се обсъжда възможността в краткосрочен или средносрочен план Русия да тества сплотеността на НАТО и прилагането на член 5 от договора на алианса.
Изданието напомня, че според член 5 атака срещу една страна членка на НАТО се смята за атака срещу всички членки, следователно те се ангажират да подкрепят атакуваната страна чрез всяко необходимо действие, включително използване на въоръжените сили.
Началникът на генералния щаб също така призна за някои слаби места във въоръжението на румънската армия, като например танковете T-55 от съветско производство, които по думите му са уязвими в условията на съвременна война. Три от петте танкови батальона на Румъния са съставени от съветски танкове модел T-55.
„Това е уязвимост, която се опитваме чрез програмите за въоръжаване да премахнем. Имаме вече подписан договор за един батальон Abrams SEP v3 (танкове, произведени в САЩ), което е последната версия“, отбеляза Георгица Влад.
Друга слабост, призната от началника на Генералния щаб, е свързана с артилерийските картечниците и пушки, които са с различен калибър от стандарта на НАТО.
„Проблемът е, че сме сред малкото, които все още имаме на въоръжение този тип оръжие. И в случай на конфликт от типа на този в Украйна, дори да искат съюзниците да ти помогнат, не биха могли да ни помогнат с подобно оръжие или подобни боеприпаси. Артилерийското оръжие в Румъния е с калибър 152. Всички страни в НАТО имат калибър 155. В случай на конфликт няма да има с какво да ни се помогне“, отбеляза началникът на Генералния щаб.
Източник: БТА
Балкани
Отбраната, американските мита, войната в Украйна и предстоящите избори обсъди временният президент Илие Боложан с румънски евродепутати

Стратегическите приоритети на Румъния в настоящия европейски и международен контекст обсъди с румънски евродепутати временният президент на Румъния Илие Боложан в двореца Котрочени в Букурещ. Това става ясно от прессъобщение, изпратено и до редакцията на БТА.
Дискусиите са се фокусирали върху приоритетни теми от дневния ред на Европейския съюз, включително европейската сигурност и отбрана, трансатлантическите отношения, многогодишния бюджет на Общността, усвояването на европейски фондове – особено тези от Плана за възстановяване и устойчивост, подкрепата за Украйна и политиката на разширяване на ЕС.
В областта на отбраната е била обсъдена необходимостта от координирана визия, интегрираща отбранителната индустрия, приоритетни инвестиционни направления, финансови аспекти и допълване с НАТО – гарант на колективната отбрана.
„Румъния ще се стреми да укрепи отбранителния си капацитет и да развие националната си индустрия, като се възползва от възможностите, предлагани от Европейския съюз, в съответствие с ангажиментите, поети в рамките на НАТО“, се посочва в информацията до медиите.
По отношение на трансатлантическите отношения е била подчертана необходимостта от по-тясно сътрудничество с новата американска администрация.
Що се отнася до подкрепата за Украйна, Илие Боложан е заявил, че Румъния ще продължи да си сътрудничи с европейски и международни партньори, за да допринесе за бързо и трайно мирно решение.
По време на срещата е била засегната и темата за предстоящите през май президентски избори в Румъния.
В тази връзка Илие Боложан е подчертал необходимостта от прозрачен и ефективен изборен процес.
“Честното провеждане на изборите представлява стратегически интерес за Румъния, който е от съществено значение за консолидирането на демокрацията и спечелването на доверието на гражданите в държавните институции”, се казва в прессъобщението.
В Европейския парламент Румъния има 33 депутати, като най-много са тези от управляващата Социалдемократическа партия, която принадлежи към групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите. Днес обаче повечето от тях липсваха на масата на разговори, става ясно от снимките към прессъобението. Липсваше и независимата евродепутатка и лидер на крайнодясната партия „SOS Румъния“ Диана Шошоака.
По-рано през деня президентският съветник Кристиян Дяконеску потвърди, че във вторник (15 април) Илие Боложан ще има среща с американски конгресмени, които са на посещение в Букурещ. Сред темите, които се очаква да бъдат обсъдени са стратегията за сигурност в Черно море, инициирана от Конгреса на САЩ миналата година, както и анулираните миналата година президентски избори в Румъния.
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов
-
Бизнеспреди 6 дни
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Обществопреди 1 седмица
13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Бизнеспреди 6 дни
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Балканипреди 6 дни
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел