Свят
Китай и Тайван си разменят обвинения за кибератаки

Китайската Държавна сигурност приписва кибератака срещу неназована технологична компания на тайванското правителство, което накара Тайпе да обвини Пекин в разпространяване на дезинформация за подобни действия, предаде Ройтерс.
„Задграничната хакерска организация“, която стои зад атаката, е „подкрепяна от“ Демократичната прогресивна партия на Тайван (ДПП), посочиха властите в столицата на южната провинция Гуандун в изявление въз основа на първоначалните данни от полицейското разследване. ДПП е управляващата партия в Тайван.
Тайванското бюро за национална сигурност на свой ред обвини Китайската комунистическа партия (ККП), която нарече „източник на глобална заплаха за информационната сигурност“, че разпространява фалшива информация за кибернетични нарушения.
В изявление до Ройтерс се казва, че ККП „манипулира с неточна информация, за да обърка външния свят и да прикрие извършваните (под нейно покровителство) хакерски действия“, като се измести фокусът на вниманието.
Китай твърди, че Тайван е негова територия, въпреки че демократичният и самоуправляващ се остров отхвърля тази претенция.
Тайванският президент Лай Чинте, който миналата седмица отбеляза една година на поста си, заяви, че само тайванският народ може да решава своето бъдеще.
Китайската агенция Синхуа съобщи, че полицейското разследване е установило, че хакерската организация е атакувала компютърните мрежи в повече от 10 провинции в Китай през последните години, включително военни, енергийни, хидроенергийни, транспортни и правителствени.
Синхуа, като се позовава на технически експерти, отбеляза, че атаките са били на „ниско техническо ниво“, а методът им е бил „прост и груб“.
Тайванският орган за сигурност заяви: „ККП отдавна извършва хакерски атаки и кражби на средства от Тайван, разпространява лъжлива информация и води психологическа война с цел да унищожи критичната инфраструктура на Тайван и да създаде социално разделение и антагонизъм.“
Източник: БТА
Свят
Опитът на Тръмп да депортира активиста от Колумбийския университет Махмуд Халил вероятно е противоконституционен, заяви американски съдия

Американски съдия заяви днес, че опитът на правителството на президента на САЩ Доналд Тръмп да депортира студента от Колумбийския университет и пропалестински активист Махмуд Халил вероятно е противоконституционен, предаде Ройтерс.
Окръжният съдия в Нюарк, щата Ню Джърси, Майкъл Фарбиарз каза, че ще издаде съответното решение с последващи стъпки по-късно днес. Халил в момента се намира в център за задържане на мигранти в щата Луизиана.
Халил бе арестуван на 8 март, след като Държавният департамент анулира зелената му карта, прилагайки рядко използвана разпоредба на американското имиграционно законодателство, която дава право на държавния секретар да прибегне до депортация на всяко лице, което не притежава американско гражданство и чието присъствие в страната се възприема като противоречащо на външнополитическите интереси на САЩ.
Съдия Фабриарз написа, че Халил вероятно ще докаже доводите си, че прилагането на въпросната разпоредба по отношение на него е противоконституционно.
/АМ/
Източник: БТА
Свят
ТАСР: Държавата няма дългосрочна визия, която да бъде изпълнена от различни правителства, заяви президентът на Словакия

Липсва дългосрочна визия за словашката република, която да бъде реализирана в рамките на няколко последователни правителства от различни политически партии, заяви президентът Петер Пелегрини във вчерашното си обръщение към парламента, като добави, че всяко министерство си има собствен план, търсейки собствен начин за реализацията му, за което харчи средства по време на своя мандат, предава словашката новинарска агенция ТАСР.
Президентът отбеляза, че е започнал дискусия на тази тема в Президентския дворец, когато е приел представители на регионалните власти. Той заяви, че ще опита да обедини бизнес сектора, обикновените граждани, градовете и селата. Той добави обаче, че тази инициатива може да бъде успешна единствено ако има разбирателство между управляващата коалиция и опозицията, както и между изпълнителната и законодателната власт.
„Докато някой продължава да вижда измислени капани или заплахи за тяхната политическа партия в обща дискусия с висши конституционни служители и в резултат отхвърля всякакъв дебат, то той няма да успее да види нуждата от дългосрочен консенсус по стратегическите въпроси за посоката на развитие на Словакия“, заяви президентът.
В същото време той смята, че сериозният интерес би могъл да надделее над резервите на частните лица, когато става дума за големи държавни инвестиции. Пелегрини отбеляза, че след пет години Словакия ще отбележи 40 години от падането на тоталитаризма, с което периодите на демократично и социалистическо управление ще се изравнят. Според него хората ще имат правото да сравнят какво е донесла всяка система. Той подчерта, че говори единствено за инфраструктурни проекти и отново призова за политическо единство, когато става въпрос за облика на държавата.
„Днес имаме сериозни ресурси от европейските фондове, както и средства по плана за възстановяване. Следователно, нека в името на нашето бъдеще ги използваме по ефективен начин в следващите месеци. Поради това, дами и господа, ви призовавам тук да стигнете до консенсус за основните цели за бъдещето на Словакия. Преследвайте тези цели без значение към коя политическа партия принадлежите“, допълни той.
Източник: БТА
Свят
ПТИ: Нелегалните мигранти са предизвикателство за оцеляването и националното единство на Индия, заяви индийският вицепрезидент

Индийският вицепрезидент Джагдип Дханхар заяви, че нелегалните мигранти, които наброяват 20 млн. души, са направили уязвими националната сигурност и суверенитета на Индия, предаде новинарска агенция ПТИ.
„Когато неприкосновеността на нашите граници се нарушава от неконтролиран приток на нелегални мигранти, това не е въпрос на законност и ред, а въпрос на нашето оцеляване и националното ни единство“, каза Данкхар на тържествено събрание на Международния институт за науки за населението в Мумбай. „Тези хора изразходват огромна част от националните ни ресурси. Те отнемат работните ни места и правят уязвими националната ни сигурност и суверенитет“, продължи вицепрезидентът.
„Винаги се пазете от подобни предизвикателства, когато демографските баланси се манипулират не чрез органична еволюция, а чрез зловещ, организиран замисъл“, призова Дханхар. Тук вече не е въпрос на миграция, а за демографска инвазия, отбеляза той.
„Бхарат (официалното име на Индия на хинди – бел. ред.) е пострадал от това. По официални данни в страната има над 20 милиона нелегални мигранти. Можем ли да ги толерираме? В тази страна имаме нужда от хора, които са посветени на нашата цивилизация“, обърна се Дханхар към участниците във форума.
След заседанието Дханхар и съпругата му д-р Судеш Дханхар засадиха дръвчета в двора института в памет на покойните им майки Кесари Деви и Бхагвати Деви.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
/АМ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 5 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Икономикапреди 1 седмица
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Спортпреди 5 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Икономикапреди 1 седмица
Понижаването на лихвите във Великобритания се случва „твърде бързо“, каза главният икономист на „Банк ъв Ингланд“
-
Обществопреди 7 дни
Променливо време с максимални температури между 21° и 26°
-
Святпреди 5 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела