Балкани
Танцьорки на пилон, заснели свои танци до културна забележителност на гръцкия остров Корфу, получиха условни присъди

Две от петте танцьорки, които предизвикаха обществено възмущение с изпълнение на танци на пилон в историческия дворец „Свети Михаил и Свети Георги“ – една от най-значимите културни забележителности на гръцкия остров Корфу, бяха признати за виновни от гръцки съд, съобщи вестник „Катимерини“. Жените получиха шестмесечни условни присъди и бяха осъдени да платят 200 евро съдебни такси. Останалите три танцьорки бяха оправдани.
Видеото, заснето пред неокласическата сграда от 19-ти век, където се помещава Музеят на азиатското изкуство и Общинската галерия на Корфу, предизвика остри критики онлайн и доведе до съдебни действия както от местната община, така и от гръцкото министерство на културата. Направените снимки и видеоклипове, разпространени в социалните медии, показват полуголи модели, позиращи на пилон, монтиран под арките на двореца, докато други в бельо чакат наблизо.
Извън съдебната зала оправданите танцьорки се извиниха, настоявайки, че „не са искали да проявят неуважение към паметника“ и „не са възнамерявали да обидят никого“.
Случаят отново разпали дебата за артистичното изразяване в обществените пространства, отбелязва вестникът.
/СГ/
Източник: БТА
Балкани
Гърция подготвя по-строги санкции за нелегални мигранти с отхвърлени молби за убежище

Гръцкото правителство подготвя законопроект за миграцията, който ще съдържа по-строги санкции за нелегални мигранти с отхвърлени молби за убежище, съобщи в сряда гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис в началото на заседанието на кабинета си, предаде АНА-МПА.
„Санкциите ще бъдат по-тежки за онези, които влизат или пребивават незаконно в страната ни, ако междувременно е била отхвърлена молбата им за убежище. С ясни обяснения, ясни решения, искаме да направим механизма за връщане (на мигранти) по ефективен и справедлив. Това не е само (наш) национален приоритет, (а) е европейски приоритет“, заяви Мицотакис.
Той припомни, че „през последните години Гърция играе водеща роля за една значителна промяна на европейската политика по въпроса на миграцията: от въпросите за вторичните потоци, които ни занимаваха много преди няколко години и които създаваха много търкания между държавите членки, в Европа вече преминахме към разбиране, че основният ни въпрос е външното измерение на миграцията, т.е. ефективната защита на външните граници, която обаче трябва да е съпътствана от действителна политика за връщане. В Европа в страните на произход се връщат по-малко от двама от десет нелегално пребиваващи на европейския континент“, отбеляза гръцкият премиер.
Мицотакис каза още, че напоследък общите миграционни потоци към Гърция, особено по източните ѝ граници, са значително намалели, гръцките власти имат добро сътрудничество с турските, а стената по границата с Турция се е оказала много ефективна и затова се разширява.
Гръцкият премиер отново посочи, че Европа трябва да поеме повече от отговорността и финансирането на подобна инфраструктура, защото тя защитава европейските граници.
Мицотакис обаче отбеляза, че съществуват проблеми с миграционния поток от Либия и съобщи, че гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис скоро ще посети страната, за да обсъди как може да се подобри сътрудничеството, особено с властите в Източна Либия.
Източник: БТА
Балкани
Румъния иска да произвежда боеприпаси заедно със САЩ

Румънският министър на икономиката Богдан Иван е подписал днес две писма-искания, за да може Румъния да произвежда съвместно със САЩ боеприпаси, съобщават местни медии. Инициативата визира съвместно производство на муниции за танковете „Ейбрамс“ и на артилерийски снаряди, посочва Диджи 24.
Министърът на икономиката Богдан Иван е подписал писма-искания (Letter Of Request) за писма за оферта и приемане (Letter of Offer and Acceptance), чрез които Румъния и САЩ ще засилят капацитета за производство в сферата на отбраната.
Посолството на САЩ в Букурещ приветства подписването на писмата като „съществена“ първа стъпка в развитието на вътрешния производствен капацитет на Румъния, допълва агенция Аджерпрес, като цитира прессъобщение на американското посолство.
„Успешното осъществяване на този тип проекти за съвместно производство изгражда капацитет в целия регион и укрепва нашето двустранно стратегическо партньорство. Това съвместно производство ще осигури веригата за доставки за НАТО, САЩ и Румъния, което ще направи Америка и нашите съюзници по-сигурни“, е заявил американският шарже д’афер Майкъл Дикерсън, цитиран в прессъобщението.
Румънският министър на икономиката Богдан Иван е посочил в изявление, че „чрез тези проекти за съвместно производство на боеприпаси по стандартите на НАТО ние увеличаваме силата на румънската отбранителна промишленост“.
„Румъния и САЩ споделят общи ценности и принципи. С реализирането на Европейския център за върхови постижения на НАТО в областта на боеприпасите ще засилим позицията на Румъния като стълб на сигурността и доставчик на стратегически способности в региона. Въз основа на това икономическо и военно партньорство със Съединените щати ще можем да развием както производство, така и способности за изпитване, хомологация и квалификация“, е заявил министърът, цитиран от Аджерпрес.
Писмата-искания включват потенциално съвместно производство на 155-милиметрови артилерийски снаряди по стандартите на НАТО и 120-милиметрови танкови боеприпаси по стандартите на НАТО. Тези проекти се подкрепят от заем за чуждестранно военно финансиране в размер на 920 млн. долара, предоставен през септември 2024 г. от Държавния департамент на САЩ, отбелязва Аджерпрес.
Източник: БТА
Балкани
АА: Четвъртият полско-турски икономически форум се фокусира върху ключовата роля на Анкара за гарантиране на енергийната сигурност и стабилност

Четвъртият полско-турски икономически форум, провел се днес, се фокусира върху ключовата роля на Турция в осигуряването на енергийна сигурност и стабилност, както и върху зелените технологии и енергийната трансформация. Това предаде Анадолската агенция (АА) за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
На форума, който се проведе в Генералното консулство на Полша в Истанбул, присъстваха посланикът на Полша в Турция Мачей Ланг и други високопоставени гости.
Във встъпителната си реч Ланг каза, че целта на форума е да увеличи икономическото сътрудничество между Турция и Полша, като се фокусира върху различни сектори, изтъквайки важността на осигуряването на икономическа и енергийна сигурност.
Полша участва в дискусии относно изменението на климата от години и страната иска да играе ключова роля в усилията за глобален зелен преход, като предлага иновативни и икономически ефективни решения, които са от полза за всички региони, каза посланикът.
Той спомена, че Полша отделя около 1,4% от своя брутен вътрешен продукт (БВП) за енергийни и екологични проекти и изследвания, за да постигне напредък във възобновяемата енергия, ефективността, чистата енергия и зелените икономики, като инвестира милиарди долари в офшорна вятърна енергия и широкомащабни проекти за слънчева енергия, наред с други начинания.
„Има голям потенциал за сътрудничество между Турция и Полша“, каза той.
Във форума участва и полският генерален консул Витолд Лесняк, който каза, че съществуват възможности за подобряване на двустранното сътрудничество в секторите на зелената енергия, устойчивия транспорт и енергийно ефективната инфраструктура.
„Полша би искала да допринесе за тези усилия със своите високотехнологични решения за градове, индустрии и домакинства“, каза той.
Ерджан Думан, председател на Бизнес съвета Турция – Полша към Съвета за външноикономически отношения (DEIK), каза на събитието, че Полша е важен партньор за турския бизнес поради размера на пазара и географското си местоположение, което служи като врата към регионалните пазари.
Думан каза, че Съветът се ангажира да увеличи обема на двустранната търговия между Турция и Полша от 12 на 15 милиарда долара през следващия период.
Той подчерта важността на двустранното енергийно сътрудничество за постигането на тази цел.
„Стратегическото географско местоположение на Турция я прави жизненоважен енергиен коридор към Европа. Имайки предвид нашите общи цели за нетна неутралност, трябва да работим заедно в съвместни инициативи за прехода към устойчиви енергийни системи“, добави той.
Йоана Здановска, заместник-директор на отдела за адаптация към изменението на климата и градска политика към полското министерство по въпросите на климата и околната среда, каза на събитието, че зелените технологии са се превърнали в обща фокусна точка в свят, изпитващ несигурност, наричайки ги „език на надеждата и единството“.
(Това е новина от деня в Турция, избрана от Анадолската агенция (АА) за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Турция да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 5 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Икономикапреди 1 седмица
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Спортпреди 5 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Икономикапреди 1 седмица
Понижаването на лихвите във Великобритания се случва „твърде бързо“, каза главният икономист на „Банк ъв Ингланд“
-
Обществопреди 7 дни
Променливо време с максимални температури между 21° и 26°
-
Святпреди 5 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела