Бизнес
Големите печалби на фармацевтичните гиганти в Америка са застрашени
Брандираните лекарства обаче са над четири пъти по-скъпи в Америка, отколкото на сравними пазари. Но обвързването на цените им с тези в чужбина може да не постигне целите на президента. Америка е най-големият пазар за повечето производители на лекарства, осигурявайки около две пети от продажбите и две трети от печалбите на индустрията. Вместо да намалят цените си там, много фирми ще ги повишат в чужбина и може би ще напуснат някои страни, което означава, че политиката на Тръмп ще свие бизнеса им, като същевременно няма да допринесе за намаляване на разходите за здравеопазване в Америка.

Това се потвърждава от последните проучвания. Проучване от 2022 г. на Пиер Дюбоа от Toulouse School of Economics и съавтори симулира какво би се случило, ако Америка изравни цените на лекарствата си с Канада. То заключава, че производителите на лекарства ще намалят леко цените си в Америка, но ще ги увеличат рязко в Канада. В друга статия на Маргрет Кайл от École des Mines в Париж се стига до подобно заключение, като се използват данни от европейски държави, които обвързват цените си с тези в други страни.
Какво смята индустрията
Засега индустрията се успокоява от факта, че заповедта е изправена пред много препятствия, преди да стане реалност. Подобно предложение по време на първия мандат на Тръмп беше отхвърлено в съда и производителите на лекарства вероятно отново ще оспорят усилията му. Нещо повече – заповедта е пълна с проблеми с изпълнението“, отбелязва Мелани Уитингтън от изследователската фирма MEDACorp. Изпълнението вероятно ще изисква одобрението на Конгреса, което може и да не бъде получено. Въпреки че някои републиканци подкрепят идеята, Майк Джонсън, говорител на Камарата на представителите, заяви, че „не е голям почитател“.
Подобни утешения не важат, когато става въпрос за търговските политики на Тръмп. На 1 април администрацията започна разследване дали вносът на фармацевтични продукти застрашава националната сигурност. Ако се прецени, че това е така, може да последват мита. Президентът е предложил ставки между 25 и 200%.
Това би било болезнено за производителите на лекарства. Те разчитат на глобални вериги за доставки, които са проектирани така, че да намаляват не само производствените разходи, но и данъците. Да вземем за пример Keytruda, популярен медикамент за лечение на рак от Merck, който се произвежда в Ирландия. Според инвестиционната банка Jefferies Merck притежава интелектуалната собственост за Keytruda в Нидерландия. Това споразумение позволява на фирмата да облага печалбите си с данък 10.5%, което е приблизително наполовина от това, което би платила, ако интелектуалната собственост се намираше в Америка.
Източник: Капитал
Бизнес
Ще нападне ли Русия НАТО през 2029 г.

Сувалският коридор и други предполагаеми цели
Независимо от тези балансирани оценки страхът от възможна руска атака срещу територия на НАТО до 2029 г. нараства – особено сред балтийските и северните държави. Превъоръжаването, агресивната реторика от Москва и стратегически слаби места като т.нар. Сувалски коридор засилват тревогата. Споменатият вече шеф на Бундесвера Карстен Бройер базира опасенията си както на военни анализи на Бундесвера, така и на действията и изказванията на Владимир Путин. Русия планира да увеличи числеността на армията си до 1.5 млн. души и да произвежда по 1000 до 1500 танка годишно, припомня Бройер.
Френският експерт Ели Тененбом също смята, че думите на Путин трябва да взимат насериозно. Той цитира документ на руското външно министерство от 2021 г., който призовава НАТО да се изтегли от всички новоприети държави след 1997 г. (включително и България). За особено застрашени и уязвими се смятат балтийските страни Естония, Латвия и Литва. Сувалският коридор, тесен участък между Полша и Литва, може в случай на руска атака да откъсне Балтика от останалата част на НАТО. Литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис подчертава: „Ако Украйна падне, на всички ще е ясно, че ние сме следващите. Путин няма да спре. Той не може да спре.“ А бившият върховен командващ на НАТО Джеймс Ставридис предлага – ако Русия нападне Балтика – да бъде неутрализиран руският анклав Калининград, за да се защити Сувалският коридор.
Експертите също единодушно смятат, че най-голямата опасност дебне там. Независимо от гръмките пропагандни заплахи, че руската армия отново ще превземе Берлин, Карло Масала изключва възможността за руско военно нахлуване в Германия. „Нападение срещу европейска територия в момента и през следващите години би било твърде рисковано за Русия. Вместо това аз очаквам по-дребни „ужилвания“. Русия може да се опита да окупира някое малко селище в Балтика или пък парче от Финландия, че дори и някоя необитавана територия в Канада“, казва Масала пред „Ди цайт“.
Точният момент на руското нападение не може да се посочи
Финландските власти в момента наблюдават изграждането на военна инфраструктура от Русия по източната граница. Заедно със съюзниците си „Финландия внимателно следи и оценява действията и намеренията на Русия“, заяви министърът на отбраната Анти Хякянен наскоро. За реалната опасност за балтийските страни говори и Зьонке Найцел: „Според мен е изключено танковете на Путин да влязат в Берлин или Париж. Той по-скоро ще подложи НАТО на изпитание, например някъде в Балтийските страни.“ За „съдбовната 2029 г.“ Найцел с основание уточнява, че във въпросния доклад на НАТО и в други сходни документи се описват сценарии, а не се правят прогнози. Пред „Ди цайт“ той казва: „Почти невъзможно е да се посочи точният момент на евентуалното нападение. Русия обаче едва ли ще продължи да изчаква, докато НАТО бъде готова за самоотбрана. В този смисъл периодът до 2028 г. е най-опасният.“
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Starship на SpaceX не успя да изстреля сателити и се разпадна; Nvidia с ускорени доставки на AI сървъри
Starship на SpaceX се провали в изстрелването на сателити и се разпадна при повторно навлизане в атмосферата
Във вторник ракетата Starship на SpaceX успешно излетя от базата в Тексас и достигна суборбитална височина. Въпреки това, около 30 минути след изстрелването изгуби контрол и не успя да изведе осем макетни сателита на Starlink в орбита. 122-метровата ракета се завъртя неконтролируемо, а механизмите за разполагане на сателитите отказаха. Част от ракетата се разби при повторното навлизане в атмосферата, а долната степен се отдели за аварийно кацане в Мексиканския залив. Илън Мъск, собственикът на компанията, написа в Х, че причината за загубата на контрол е „теч в основния резервоар за гориво“, но увери, че поне имат достатъчно данни за анализ. Той обеща и повече изстрелвания – по едно на всеки 3 до 4 седмици.
Nvidia ще ускори доставките на AI сървъри,след като разреши техническите проблеми
Nvidia и основните ѝ партньори, сред които Foxconn, Dell и Wistron, започнаха ускорено производство и доставки на новото поколение AI сървъри GB200. Това се случва, след като успяха да преодолеят сериозните технически проблеми, които забавиха проекта с месеци. GB200 AI рековете, системи за монтаж на сървъри и мрежови устройства в центрове за данни, включват 72 графични процесора Blackwell и 36 централни процесора Grace и са в основата на амбициите на Nvidia в областта на изкуствения интелект. Според инженери в ранната фаза на производството са възникнали сериозни проблеми като прегряване, течове в системите за течно охлаждане, софтуерни грешки и трудности при синхронизацията на чипове. Отстраняването на тези проблеми идва тъкмо навреме преди дългоочаквания от инвеститорите финансов отчет на Nvidia, след предишните забавяния. Компанията вече мисли и следващото поколение – GB300, който ще има подобрена памет и е проектиран да се справя с още по-сложни AI модели като OpenAI’s 01 и DeepSeek R1. Очаква се да излезе през третото тримесечие на 2025 г.

Компанията вече мисли и следващото поколение – GB300, който ще има подобрена памет
Източник:
Reuters
Nissan с планове за мащабно финансиране и продажба на заводи
Японският автомобилен производител Nissan обмисля да набере над 1 трлн. йени, или около 7 млрд. долара, чрез емитиране на дългови ценни книжа и продажба на активи, включително синдикиран заем, гарантиран от британското правителство. Част от финансирането включва и продажба на дялове в Renault и в производителя на батерии AESC, както и продажба на заводи в Южна Америка и Мексико. Всичко това е част от по-широкия план за преструктуриране, който предвижда съкращения на 15% от служителите и закриване на общо седем завода за автомобили по цял свят.
Акциите на китайската Xiaomi се очаква да поскъпнат след рекордна печалба
Китайският технологичен гигант Xiaomi отчете рекордни приходи и печалба за първото тримесечие на годината. Очакванията са акциите в Хонконг да поскъпнат с 2.3% и да отворят търговията на 52.75 хонконгски долара. Компанията посочи, че преминаването към по-висок клас продукти – от смартфони и домакински уреди, вече дава резултат. Xiaomi е третият по големина производител на смартфони в света и разширява активно дейността си и в сектора на електромобилите, като залага на по-луксозни модели и добавената стойност на брандовете.
General Mills с преструктуриране и съкращения заради спад в търсенето
General Mills обяви, че очаква да отчете разходи от около 70 млн. долара за настоящото тримесечие заради съкращение и организационни промени. Това е част от мащабния план за преструктуриране, който ще струва общо 130 млн. долара и ще приключи до 2028 г. Целта е да се осигури финансиране за иновации, така че компанията да може да се адаптира към по-слабото търсене на солени закуски и храна за домашни любимци в Северна Америка, където конкуренцията от частни марки расте. В резултат General Mills понижи прогнозите за годишни продажби и печалба, а акциите спаднаха с над 15% от началото на годината.
ЕС призова за по-слабо потребление на вода до 2030 г. заради сушите
Европейската комисия ще призове страните от ЕС да намалят потреблението на вода с поне 10% до 2030 г., за да се справят със сушите, които са все повече, и намаляващите подземни водни запаси. Планът се очаква да бъде представен скоро и цели да насърчи по-ефективно използване на водата, както и инвестиции в модернизиране на инфраструктурата. Очакваните годишни разходи за това възлизат на около 23 млрд. евро. В някои страни, като България, загубите на вода заради течове достигат до 60%, а рециклирането в блока е едва 2.4%, което също трябва да се промени.
Източник: Капитал
Бизнес
Тръгна ли си наистина Zara от Русия?

Управление, персонал и перспективите за завръщане в Русия
Десетки служители на Inditex, включително дизайнери, директори на марки и мениджъри по покупките, са се преместили в Обединените арабски емирства (ОАЕ), за да работят за Daher Group. Според профилите им в LinkedIn, девет от тях са се преместили още през 2022 г., преди сделката да бъде приключена, а останалите са се присъединили по-късно. Един от тях, назначен за ръководител на отдела за обувки в Mixed R през март 2023 г., се е върнал обратно в испанската компания през април тази година.
Inditex обяви, че през 2024 г. е предоставила над 800 доброволни отпуски по испанския трудов закон – брой, който е съизмерим с предходни години. Отделно подчерта, че по испанското законодателство такъв вид отпуск не се предоставя от работодателя, а е „право на служителя, което работодателят е длъжен да уважи“. В същото време поне един от служителите на дубайската холдингова компания все още е в щатния състав на Inditex в отпуск, според източници, запознати със структурата на споразумението.
Тези подробности около продажбата на руския бизнес подсказват, че испанската група е в по-добра позиция от повечето западни търговци да се завърне на руския пазар. Наскоро руски медии съобщиха, че е възможно Inditex скоро да възобнови дейността си в Русия, на фона на постепенното затопляне на отношенията между Москва и Вашингтон. Макар че хората, работещи със западни компании в Русия, отхвърлят твърденията като преждевременни, а Inditex ги определя като „заблуждаващи слухове“.
Ласлет коментира, че подобна практика вече се наблюдава и при други западни компании, напуснали Русия, които прехвърлят активите си на холдингови дружества в ОАЕ, за които е почти невъзможно да се открие информация и „поради това не подлежат на контрол“. „Русия беше изключително печеливш пазар за някои западни компании като Inditex. Подобни схеми повдигат въпроса доколко напускането е било реално или е било просто временно изтегляне, докато дойде подходящ момент за завръщане.“
Източник: Капитал
-
Бизнеспреди 1 седмица
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 5 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Икономикапреди 1 седмица
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Спортпреди 5 дни
Индиана Пейсърс записа втори успех над Ню Йорк Никс във финала на Източната конференция на НБА
-
Икономикапреди 1 седмица
Понижаването на лихвите във Великобритания се случва „твърде бързо“, каза главният икономист на „Банк ъв Ингланд“
-
Обществопреди 7 дни
Променливо време с максимални температури между 21° и 26°
-
Святпреди 5 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела