Свят
Индонезийският президент и китайският премиер обсъдиха разширяването на търговията на фона на търговската война на САЩ

Китайският премиер Ли Цян днес обсъди с президента на Индонезия Прабово Субианто начини за разширяване на търговията и инвестициите в условията на глобалната търговска война, водена от САЩ и на икономическа глобализация, предаде Асошиейтед прес.
Ли Цян вчера пристигна в индонезийската столица Джакарта на тридневно посещение в най-голямата икономика в Югоизточна Азия, където постави началото на първата си задгранична визита тази година.
Индонезия и Китай са държави членки на Групата на 20-те големи развиващи се страни и нововъзникващи икономики, както и на БРИКС.
Ли беше съпроводен от 60 видни китайски бизнесмени по време на участието си в индонезийско-китайски бизнес форум снощи. В изказването си пред делегатите той подчерта, че китайската икономика е постигнала бърз растеж през тази година, независимо от нарастващите външни предизвикателства.
„Настоящата международна ситуация е в застой“, заяви китайският премиер на събитието, на което присъстваше и Субианто. „Унилатерализмът и протекционизмът са във възход, гаменското поведение се засилва“, посочи още той.
Ли Цян отбеляза, че тази година се навършват 70 години от създаването на Движението на необвързаните страни, обединяващо азиатски и африкански държави. Годишнината се отбелязва в момент, когато светът се намира на исторически кръстопът. Този дух на солидарност, приятелство и сътрудничество е изиграл ключова роля за единството и сътрудничеството на страните от Глобалния юг, каза Ли Цян.
„Повече от седем десетилетия по-късно светът отново се намира на важен кръстопът“, каза китайският лидер. Той призова всички страни да търсят допирни точки и да намират решения на различията чрез диалог и мирно съжителство.
Субианто изрази благодарност към китайското правителство и неговите компании, „които станаха част от нашата икономика, създадоха работни места, разпространиха технологии и изградиха доверие между всички бизнеси, особено в нашата родина“.
Той също така покани китайските бизнесмени да инвестират повече в Индонезия. Миналата година двустранната търговия надхвърли 147,8 млрд. долара – ръст от 6,1%.
Ли Цян заяви, че в продължение на девет последователни години Китай е най-големият търговски партньор на Индонезия, а китайската програма за сътрудничество „Един пояс, един път“ е довела до значителен напредък, включително изграждането на заводи за претопяване на никел и „Уш“ (Whoosh) – първата високоскоростна железница в Югоизточна Азия, която започна работа през октомври 2023 г. и досега е превозила близо 10 милиона пътници.
Индонезия иска да има по-голяма роля в доставките на никел и други суровини за бързо развиващите се производители на електрически автомобили в Китай, посочи АП.
Субианто днес прие китайския министър-председател на церемония в двореца „Мердека“ в Джакарта, след което двамата лидери проведоха двустранна среща при закрити врата.
„Настоящата международна ситуация е белязана от големи и резки промени, а мирното развитие е изложено на много несигурни и нестабилни фактори“, заяви Ли Цян във встъпителните си думи.
„Китай иска да укрепи традиционното си приятелство и партньорство с Индонезия чрез инициативата „Един пояс, един път“, особено в петте основни сфери – политика, икономика, морско дело, сигурност и културен и междуличностен обмен“ каза още китайският премиер.
Посещението на Ли Цян в Джакарта през септември 2023 г. доведе до нови китайски инвестиции в размер на 21,7 млрд. долара, последвали предишните инвестиционни споразумения в размер на 44,89 млрд. долара, сключени по време на срещата на бившия индонезийски президент Джоко Уидодо с китайския президент Си Цзинпин през юли същата година.
Двамата лидери наблюдаваха подписването на дузина споразумения, включително за сътрудничество за насърчаване на двустранните трансакции в местни валути, търговията, инвестициите, туризма, здравеопазването и износа на селскостопански продукти.
Субианто подчерта близките исторически отношения между Индонезия и Китай и заяви, че двете страни се намират във важен момент от историята на двустранните отношения.
„Потвърждавам ангажимента ни да укрепваме всеобхватното си стратегическо партньорство с народа и правителството на Китай“, каза Субианто. „Считаме, че това ще донесе ползи не само на двете страни, но и на целия азиатски регион“, допълни той.
Министърът на инвестициите на Индонезия Росан Рослани, който е и ръководител на Координационния съвет по инвестициите, заяви, че посещението на Ли Цян е открило възможности за конкретно сътрудничество, включително за реализирането на инвестиции в размер на 10 млрд. долара, за които двете страни са се договорили по-рано.
„Инвестициите са започнали и обхващат редица стратегически сектори“, каза Рослани пред репортери, като добави, че посещението ще открие възможности и за няколко нови сътрудничества в областта на транспорта, развитието на клъстери за инвестиции, добива на минерали и химическия сектор.
Утре Ли Цян заминава за Малайзия, където заедно с министър-председателя Ануар Ибрахим ще говори по време на срещата на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), на която ще присъстват лидерите от региона и от Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив.
Източник: БТА
Свят
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен е разговаряла с Тръмп за намерението му да въведе 50-процентни мита за ЕС от 1 юни

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е провела телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп, по време на който е била обсъдена заплахата на американския президент за въведе 50-процентни мита за стоките от ЕС от 1 юни, съобщи Ройтерс.
В публикация в платформата Екс Фон дер Лайен написа снощи, че е имала „добър разговор“ с Тръмп. „ЕС и САЩ споделят най-значимите и близки търговски връзки в света. Европа е готова да проведе разговори бързо и решително“, написа тя.
Фон дер Лайен обаче уточни, че „за да постигнем добро споразумение, ще ни е нужно времето до 9 юли“, т.е. до първоначалния краен срок, поставен от Тръмп.
В петък американският президент изрази недоволство от хода на разговорите с ЕС и заплаши да въведе мита от 50 процента още от 1 юни.
От своя страна еврокомисарят по търговията Марош Шефчович каза в събота, че ЕС „работи добросъвестно“, за да сключи със САЩ търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи.
/ПК/
Източник: БТА
Свят
Папа Лъв XIV завърши церемониите по възкачването си на епископския престол в Рим

Папа Лъв XIV завърши в неделя последните церемониални стъпки по утвърждаването си на римския епископски престол, съобщи Асошиейтед прес.
Първият папа от САЩ формално пое владението на базиликата „Св. Йоан Латерански“ („Сан Джовани ин Латерано“), която е катедралният храм на Рим и седалището на диоцеза, с вечерна литургия в присъствието на римски свещеници и миряни.
След това с папамобила Лъв посети храма „Санта Мария Маджоре“, където се помоли на гроба на предшественика си Франциск и пред иконата на Дева Мария.
В обръщение към вярващите от Рим папата каза, че иска да ги слуша, „за да учи, разбира и да решават нещата заедно“.
Една от многото титли на Лъв XIV, които той получи с избора си за папа на 8 май, е тази на епископ на Рим. Заради многото му отговорности като духовен глава на 1,4 милиарда католици, папата възлага текущото управление на римския диоцез на викарий.
Лъв XIV беше посрещнат на стълбите на кметството на Рим от кмета Роберто Гуалтиери. От своя страна папата цитира св. Августин, като каза: „С вас аз съм християнин, а за вас – епископ“. „Днес мога да кажа, че за вас и с вас аз съм римлянин“, допълни Лъв XIV.
/ПК/
Източник: БТА
Свят
Началникът на отбраната на Германия разпореди бързо разширяване на бойния капацитет на Бундесвера

Началникът на отбраната на Германия Карстен Бройер издаде заповед германската армия да бъде напълно въоръжена и оборудвана до 2029 г., предаде Ройтерс, като се позова на документ, видян от репортер на агенцията.
В документа, озаглавен „Приоритетни директиви за укрепване на бойната готовност“, който Бройер е подписал на 19 май, се казва, че Германия ще постигне зададената цел с помощта на средства, осигурени чрез отпускането на така наречената „дългова спирачка“ и увеличаването на разходите за отбрана и инфраструктура, посочва Ройтерс.
/ПК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 7 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 6 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Икономикапреди 1 седмица
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 7 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 1 седмица
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия
-
Българияпреди 7 дни
Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година