Свържете се с нас

Икономика

Отлагането на либерализацията на пазара на ток за бита блокира реформата и задържа развитието, смята председателят на БАСЕЛ Димитър Белелиев

Решението на Народното събрание да отложи за неопределено време либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата поражда сериозни въпроси относно бъдещето на енергийната реформа в България. Това заяви в интервю за БТА д-р инж. Димитър Белелиев, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), председател на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) и основател на „АмонРа Енерджи“. Той коментира приетите на второ четене промени в Закона за енергетиката, според които битовите потребители остават на регулирания пазар на ток за неопределено време. По думите му вместо да се насърчи конкуренцията и да се даде възможност на потребителите да избират по-добри условия, това решение блокира развитието на пазара и забавя дългоочаквани промени. Според него новите механизми за компенсация, макар и създадени с цел защита на битовите потребители, често се оказват тромави, неефективни и натоварени с излишна административна тежест.

Председателят на БАСЕЛ смята, че предвидените в закона доклади от страна на КЕВР като средство за мониторинг също не са достатъчни, за да се гарантира прозрачен и устойчив преход. В този контекст, по негови думи, постигането на баланса между защита на потребителите и изграждане на реална конкуренция остава едно от ключовите предизвикателства пред енергийния сектор у нас. „Не е възможно да има конкуренция, ако пазарът е ограничен от специална защита за потребителите“, коментира Димитър Белелиев за БТА.

Следва цялото интервю:

Как оценявате решението на Народното събрание да отложи за неопределено време либерализацията на пазара на електроенергия за домакинствата?

– Абсолютно неправилно забавяне. Това блокира необходимата реформа, задържа развитието на пазара и оставя домакинствата без избор и възможност за по-добри условия.

Как би могъл да се отрази новият механизъм за компенсиране на битовите потребители върху електроразпределителните дружества и върху пазара като цяло?

– Механизмът създава излишна административна тежест и допълнителни разходи, без да допринася съществено за стабилизиране на пазара. Това забавяне на реалната либерализация намалява мотивацията за ефективност както при доставчиците, така и при потребителите.

В закона се предвижда ежегоден доклад от КЕВР за готовността на пазара. Смятате ли, че подобен механизъм е достатъчен, за да се гарантира плавен и прозрачен преход към пълна либерализация в бъдеще?

– За съжаление КЕВР често се влияе от политически съображения, а не от технико-икономически анализи. Сам по себе си докладът не е достатъчен – нужен е реален контрол, яснота и участие на независими експерти.

Какви аспекти според Вас е важно да се вземат предвид при определянето на модела за ценообразуване на електроенергията за битовите потребители?

– Чистият пазарен механизъм е най-ефективният начин за решаване на проблемите в сектора. Когато цените се определят свободно на база търсене и предлагане, се създават реални стимули за производителите и доставчиците да бъдат по-ефективни, а за потребителите – да използват енергията по-отговорно.

Какво е Вашето мнение по отношение на критиките към модела на компенсиране и възприема ли се той като устойчив и прозрачен от гледна точка на бизнеса и потребителите?

– Моделът е сложен за разбиране, което затруднява както бизнеса, така и потребителите. Колкото по-прост е един механизъм за компенсиране, толкова по-добре работи на практика. Не смятам, че този модел е устойчив, тъй като не стимулира крайните потребители да предприемат активни действия за намаляване на консумацията.

Какви според Вас са основните предизвикателства и възможности пред българския енергиен пазар в контекста на баланса между защита на потребителите и развитие на конкурентна среда?

– Не е възможно да има конкуренция, ако пазарът е ограничен от специална защита за потребителите. Той трябва да бъде напълно освободен, защото иначе се нарушава балансът му и проблемите се задълбочават. Ако държавата иска да подпомогне уязвими групи, това трябва да става чрез социални механизми, а не чрез намеса в пазарния механизъм.

––––-

Д-р инж. Димитър Белелиев е председател на УС на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), председател на СД на Централна енергоремонтна база (ЦЕРБ) ЕАД и основател на „АмонРа Енерджи“ АД. Той е и председател на Контролния съвет на КРИБ, председател на УС на Сдружение за българо-украинска дружба и сътрудничество, както и член на УС на „Научно-технически съюз на енергетиците в България“. От края на миналата година е почетен консул на Румъния в Пловдив.

Д-р инж. Димитър Белелиев има близо 30-годишен опит като ръководител и инвеститор в енергетиката. До 2010 г. е изпълнителен директор на „Техенерго“ АД. От 2007 г. до 2010 г. е председател на Надзорния съвет на „Енергоремонт холдинг“ АД, а от 2003 до 2007 г. е председател на Съвета на директорите на „Енергоремонт Варна“ АД и „Енергоремонт Русе“ АД. Той е магистър по икономика със специалност „Енергиен бизнес“ от УНСС в София, има и докторска степен на тема „Оценка на енергийната сигурност на България“. Автор е на редица публикации за енергийната сигурност.

Източник: БТА

Икономика

Икономическият министър Петър Дилов заяви, че България ще бъде по-богата след присъединяване към еврозоната

Присъединяването на България към еврозоната ще се отрази положително както на икономиката, така и на хората, на бизнеса и на цялата държава, заяви министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов в интервю за БНТ.

„На 1 януари 2026 г. след евентуалното присъединяване в еврозоната България ще се събуди с приблизително 2 млрд. по-богата“, каза той и допълни, че със сигурност икономиката и гражданите ще спрат да губят приблизително 1 млрд. лева (годишно – бел. ред.) от превалутиране.

Министърът отбеляза, че у нас оперират близо половин милион малки и средни предприятия, които поддържат сметки в две валути, а отпадането на този ангажимент ще им спести средства.

С влизането във валутния съюз се очаква и повишаване на кредитния рейтинг на страната ни.

Петър Дилов каза още, че бизнесът осъзнава ползите от еврото и подкрепя напълно присъединяването на България в публични изказвания.

По отношение на това какви инвеститори може да привлече страната ни, министърът посочи, че тенденцията към инвестиции във високи технологии остава, защото имаме добре подготвени кадри в сектора, очакват се и вложения в отбранителната индустрия. 

България няма да бъде пряко засегната от наложените мита от САЩ поради ниския обем на стокообмен и на износ, каза още той.

По думите му 64 процента от износа ни е концентриран в държави членки на Европейския съюз и можем да очакваме косвени ефекти от преструктуриране на веригите на доставки. „Данните, с които разполагаме, са, че въпреки въвеждането на митнически тарифи, продуктите, които България изнася, продължават да бъдат конкурентоспособни, защото и другите страни членки също са засегнати от митническите тарифи“, коментира министър Дилов.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Водните запаси на Ирак са на 80-годишен минимум

Водните запаси на Ирак са на най-ниското равнище от 80 години насам на фона на намаляването на нивото на реките Тигър и Ефрат след сухия дъждовен сезон, предаде Франс прес. 

Осигуряването на вода е основен проблем в страната с 46 милиона души население, която преживява сериозна екологична криза поради изменението на климата, сушата, повишаването на температурите и намаляването на валежите. 

Властите обвиняват за изострянето на проблема и язовирите, построени в съседните Иран и Турция по горното течение на реките Тигър и Ефрат, които от хилядолетия напояват Ирак. 

„Летният сезон би трябвало да започне с поне 18 млрд. куб. м. запаси, но ние имаме само около 10 млрд. куб. м. Миналата година стратегическите ни резерви бяха по-добри – два пъти по-големи от това, с което разполагаме сега“, посочи говорителят на министерството на водните ресурси Халед Шамал.

Резервите не са били толкова ниски от 80 години, допълни той, уточнявайки, че това се дължи най-вече на намаления дебит на двете могъщи някога реки. 

По думите му оскъдните валежи през тази зима и ниските нива на водата от топенето на снеговете са влошили ситуацията в Ирак, определян от ООН като една от петте страни в света, най-уязвими от някои последици на климатичните промени. 

Недостигът на вода е принудил много земеделски производители в Ирак да изоставят земите си, а властите са намалили силно селскостопанските дейности, за да осигурят достатъчно питейна вода.

Водата е източник на напрежение между Ирак и Турция, която настоява Багдад да разработи ефективни планове за управление на водите.

През 2024 г. Ирак и Турция подписаха 10-годишно рамково споразумение, насочено най-вече към инвестиции в проекти, които да осигурят по-добро управление на водните ресурси.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Всяко новородено в САЩ да получава по 1000 долара начален капитал, предвижда законопроект на републиканците

Всяко дете, родено в САЩ по време на втория мандат на президента Доналд Тръмп, да получава начален капитал от 1000 долара, предвижда законопроект на Републиканската партия, информира германският в. „Ханделсблат“. 

Бонусите са част от големия бюджетен пакет, който бе приет от Камарата на представителите (долната камара на Конгреса) по-рано тази седмица. Програмата ще бъде финансирана с общо 17,3 млрд. долара, а средствата на новородените ще бъдат внасяни в специална „Тръмп сметка“, която ще се управлява от банки или инвестиционни дружества и ще функционира като традиционна инвестиционна сметка, уточнява „Си Би Си нюз“. 

Първоначално било планирано тези сметки да се казват „парични сметки за растеж и напредък“ (money account for growth and advancement) или MAGA по аналогия с платформата на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (Make America Great Again), но името било променено часове преди приемането на законопроекта в чест на президента, уточнява британският бизнес вестник „Файненшъл таймс“.

Един от най-изявените поддръжници на програмата е републиканският сенатор Тед Круз. „Това ще направи всяко новородено капиталист“, заяви Круз пред „Файненшъл таймс“.

Идеята му хрумнала по време на игра на покер в Лас Вегас с технологичния инвеститор Брад Герстнер, който подкрепя създаването на инвестиционни сметки за деца.

Законопроектът, който предстои да бъде разгледан и от Сената, предвижда 1000-доларовите сметки да бъдат открити за всяко американско дете, родено на територията на САЩ между 31 декември 2024 г. и 1 януари 2029 година, което има социалноосигурителен номер и чиито родители имат такива номера. Сметките ще бъдат автоматично учредявани и финансирани от министерството на финансите. Децата няма да имат достъп до средствата, докато не навършат 18 години. Физически лица ще могат да внасят в тях допълнително до 5000 долара годишно, които обаче ще трябва да бъдат инвестирани в „утвърдени борсови индекси, съставени от акциите на американски компании“. 

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди един час

Копенхаген ликува в първенството по футбол на Дания

Спортпреди един час

Хандбалната федерация съобщи за кончината на селекционера на женския национален тим на България Димитър Николов

Спортпреди един час

Риека спечели титлата в първенството по футбол на Хърватия

Спортпреди един час

Тимът на Русия няма да участва на Олимпийските игри през 2026 година, потвърдиха от Международната федерация по хокей на лед

Спортпреди 2 часа

Лоренцо Музети, Томи Пол и Франсис Тиафо преодоляха първия кръг на Откритото първенство на Франция по тенис

Спортпреди 2 часа

Килиан Мбапе спечели „Златната обувка“ за най-добър голмайстор

Спортпреди 2 часа

Мениджърът на Манчестър Юнайтед Рубен Аморим не се съгласи с твърденията за раздяла с Алехандро Гарначо

Святпреди 2 часа

Специален пратеник на Белия дом нарече днешната масирана руска атака срещу Украйна „явно нарушение“ на Протоколите на Женевските конвенции

Спортпреди 2 часа

Витсел обявява напускането си от Атлетико

Святпреди 2 часа

Международният комитет на Червения кръст съобщи, че двама негови служители са били убити вчера в ивицата Газа при израелско нападение

Спортпреди 2 часа

България победи Словакия и продължава към елиминациите на Световното първенство по минифутбол

Спортпреди 2 часа

Пилотът във Формула 3 Никола Цолов: „Цяла България е част от моя екип“

Балканипреди 3 дни

Християн Мицкоски е убеден, че ЕС ще намери механизми Северна Македония да започне преговори

Бизнеспреди 5 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 4 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Бизнеспреди 4 дни

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Обществопреди 5 дни

Над 50 000 зрелостници ще пишат по Вариант 4 на матурата по БЕЛ

Българияпреди 5 дни

Oставиха за постоянно в ареста 49-годишен мъж, стрелял с огнестрелно оръжие в старозагорския квартал “Лозенец“

Балканипреди 5 дни

Близо 300 души са задържани при операция на турската полиция срещу „Ислямска държава“

Святпреди 5 дни

Трети човек е обвинен за палежи на имоти, свързани с британския премиер Киър Стармър

Политикапреди 4 дни

“Зад мнозинството в Столична община стоят Таки, Красьо Черния и Орлин Алексиев, който представлява Пеевски“

Обществопреди 4 дни

МОН публикува отговорите на матурата по български език

Бизнеспреди 4 дни

ЕС в нова реалност – търговска война на много фронтове

Обществопреди 3 дни

Вечната Янка Такева стана доктор хонорис кауза на ЮЗУ

Новини