Балкани
Българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ в Истанбул отпразнува десетата си годишнина

В Истанбул беше отпразнувана тържествено 10-тата годишнина от основаването на Българското неделно училище “Св. Св. Кирил и Методий”.
Тържеството на учениците и преподавателите съвпадна с честването на най-светлия български празник 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост.
По този повод се състоя тържествено честване под патронажа на Генералния консул на България в Истанбул г-н Васил Вълчев.
Градината на българското генерално консулство се оказа недостатъчна да побере уважението и признателността към българската книжовност и извън границите на България, която демонстрираха ученици, преподаватели, родители и многобройните гости.
Тържеството започна с изпълнение на химна „Върви народе възродени“.
В програмата от стихове и песни, която старателно бяха подготвили учениците под ръководството на преподавателите в училището, се акцентира върху това, че за изминалите 10 години БНУ в Истанбул се е утвърдило като символ на знанието и обединението на учители, ученици и родители.
Прожектирани бяха паметни моменти от историята на основаването на училището през 2015 година.
Представен бе и алманах, едно луксозно издание, в което с фотоси и текст са представени успехите на учениците в учебния процес, участия в международни конкурси, както и усилията на първооснователите начело с тогавашния генерален консул на България в Истанбул Ангел Ангелов.
В словото си генералният консул на България в Истанбул Васил Вълчев, както и Павлина Лозанова от родителския съвет също подчертаха ролята на покойния Ангел Ангелов за основаването на БНУ в Истанбул през 2015 година, както и ролята на тогавашния председател на Българската екзархия Васил Лиязе.
Специален гост на тържеството бе Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Г-жа Михалевска връчи поздравителен адрес за училището от името на министър Красимир Вълчев, а също и почетни плакети на генералния консул на България в Истанбул Васил Вълчев, на директора на училището Павлина Копано и на председателя на Българската екзархия Димитри Йотеф.
Поздравителни адреси по случай 10 годишнината на БНУ бяха получени и от Агенцията за българите в чужбина, както и от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.
С почетни плакети бяха отличени Наталия Михалевска, генералният консул на България в Одрин Радослава Кафеджийска, Васил Лиязе, Димитри Йотеф, Христо Копано, бивши и настоящи преподаватели.
От името на родителския съвет Павлина Лозанова благодари на Генералното консулство на България, под чиято егида функционира БНУ, за грижите за развитието на училището като средище на книжовност, знания, история, традиции, култура и българщината в мегаполиса в Истанбул.
От името на учениците от българското неделно училище „Отец Александър Чъкърък“ в Одрин бяха връчени в дар на БНУ в Истанбул книги, изработени по програмата „Неразказаните истории“, посветена на Мъжката гимназия „Петър Берон“ в Одрин, които връчи консулът Радослава Кафеджийска.
Тържеството завърши с другарско веселие, ученици, преподаватели, гости си честитяха празника, с който българското неделно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ встъпи успешно в новото си десетилетие.
Източник: БТА
Балкани
Турският президент и пакистанският премиер обсъдиха засилване на двустранното сътрудничество

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган и министър-председателят на Пакистан Шехбаз Шариф се срещнаха в турския мегаполис Истанбул днес и заявиха, че двете страни ще се стремят да засилят сътрудничеството си, най-вече в областта на отбраната, енергетиката и транспорта, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на канцеларията на Ердоган. Срещата бе в двореца Долмабахче.
Турция има здрави връзки с Пакистан, обусловени исторически, като Анкара засвидетелства своята солидарност с Исламабад във връзка със скорошния въоръжен конфликт с Индия в спорния регион Кашмир, отбелязва Ройтерс.
Канцеларията на Ердоган оповести, че турският президент е казал на Шариф, че е в интерес на Турция и Пакистан да се засили сътрудничеството в образованието, обмена на разузнавателна информация и в технологиите за целите на борбата с тероризма.
На срещата от турска страна присъстваха и външният министър Хакан Фидан, министърът на отбраната Яшар Гюлер и ръководителят на разузнавателната служба на страната Ибрахим Калън, допълва Ройтерс.
/ИТ/
Източник: БТА
Балкани
Леви опозиционни лидери в Гърция подписаха съвместен призив към правителството за действия във връзка със ситуацията в Газа

Председателите на парламентарните групи на четири леви партии в Гърция подписаха съвместно изявление, адресирано до премиера Кириакос Мицотакис и външния министър Йоргос Герапетритис, във връзка с „трагичното положение на палестинския народ в Газа“, съобщава АНА-МПА.
Изявлението, изготвено по инициатива на Генералния секретар на Комунистическата партия на Гърция Димитрис Куцумбас, призовава ръководството на страната да предприеме действия във връзка с тази ситуация. Освен от Куцумбас то е подписано още от лидера на СИРИЗА-Прогресивен алианс Сократис Фамелос, от лидера на „Нова левица“ Алексис Харицис и от лидера на партия „Курс към свободата“ Зои Константопулу.
В писмото се отправя призив към гръцкото правителство да предприеме инициативи в качеството си на непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН по следните въпроси: за спиране на военните операции на Израел в Газа, за незабавно отваряне на коридорите за хуманитарна помощ, за осъждане на престъпленията на държавата Израел, за незабавно прилагане на единодушното решение на гръцкия парламент от 2015 г. за признаване на палестинската държава в границите й от 1967 г. и столица Източен Йерусалим.
„Народът на Палестина преживява драматични моменти. Държавата и правителството на Израел засилват военните операции в ивицата Газа със заявената цел да я прочистят от палестинското население. В този контекст те дори отказват да предоставят хуманитарна помощ, което изправя палестинското население пред заплаха от глад. Частичното или пълното изтребване на население представлява геноцид“, отбелязват четиримата лидери.
Те посочват, че „в Газа и пред очите на цялото човечество се извършва истински геноцид, който до момента е довел до над 61 000 смъртни случая, 119 000 ранени и стотици хиляди изселени хора, огромното мнозинство от които са цивилни“.
Подписалите призива напомнят също, че „Международният наказателен съд, на който Гърция е основополагащ член, е издал заповед за арест срещу (израелския премиер Бенямин) Нетаняху за международни престъпления“.
„С оглед на всички тези критични събития гръцкото правителство няма политическо, юридическо или морално право да оправдава и в крайна сметка да подкрепя тези престъпления. То трябва – включително в качеството си на непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН – да предприеме активни, спешни и ясни инициативи за спиране на геноцида срещу палестинския народ, за справяне с хуманитарната криза и за признаване на палестинската държава в границите от 1967 г. със столица Източен Йерусалим“, призовават левите лидери.
Те също така предлагат палестинският президент Махмуд Абас да бъде поканен в гръцкия парламент, за да информира гръцкия народ за ситуацията в ивицата Газа и палестинските територии като цяло.
Източник: БТА
Балкани
Да сложим край на омразата и да излекуваме раните, призова унгарски опозиционен лидер, който стигна пеша до Румъния

Унгарският опозиционен лидер Петер Мадяр, който тръгна на протестен поход към Румъния в средата на май, призова за мир, солидарност и единство, както и за общо бъдеще в Европа, в речта си след пристигането си в северозападния румънски град Орадя, съобщава изданието „Бихорянул“.
Мадяр тръгна на поход към Румъния в знак на протест срещу неотдавнашната близост, афиширана между унгарския премиер Виктор Орбан и румънския националист Джордже Симион, обвиняван, че е заплаха за множеството унгарци, живеещи в Румъния, напомня АФП. Симион загуби президентските избори на 18 май от центристкия независим кандидат Никушор Дан.
На европейските избори миналата година дясноцентристката партия „Тиса“ на Мадяр се превърна в най-сериозното предизвикателство за националистическия министър-председател Виктор Орбан, откакто той е на власт от 2010 г., отбелязва Ройтерс. Агенцията определя похода му към Румъния като опит да спечели подкрепата на етническите унгарци в страната за парламентарните избори в Унгария през 2026 г.
Той беше посрещнат в събота на площада в Орадя от над хиляда души. Събитието отбеляза края на символичното шествие „Един милион крачки“, което започна на 14 май в Будапеща в знак на протест срещу настоящото правителство в Унгария, ръководено от Виктор Орбан, пише румънското издание.
„Преживели сме заедно същите болки и радости, минали сме през същия мрачен период на комунизма и днес имаме задължението да бъдем единни за мир и солидарност“, заяви опозиционният лидер пред множеството, което се беше събрало на крепостта в Орадя. Той критикува остро отношението на настоящата власт в Унгария, която по думите му „третира малцинствата в чужбина като обикновени политически инструменти“.
Мадяр предупреди, че популистките и ксенофобски позиции заплашват стабилността не само на Унгария или Румъния, но и на цяла Европа. „Днес Европа е на кръстопът: можем да изберем омразата и стените или една Европа на солидарността, на взаимното уважение и на сътрудничеството. Трябва да решим дали искаме да участваме в строежа на стени или да строим заедно мостове между народите“, подчерта още унгарският опозиционен лидер.
Преди изборите в Румъния унгарският премиер обеща на националистическия кандидат Джордже Симион подкрепа в защита на християнството и суверенизма в ЕС, напомня Франс прес. Това изненада и предизвика гнева на партията Демократичен съюз на унгарците в Румъния, представляваща един милион унгарци в Румъния. Партията заяви, че Симион представлява опасност за техните малцинствени права и призова да се гласува срещу него на втория тур на изборите в Румъния. А Мадяр, когото допитванията в Унгария сочат като сериозен съперник на премиера Орбан на парламентарните избори догодина, веднага обяви, че поема на поход към Румъния, който ще продължи около десетина дни.
„Не отиваме (в Румъния), за да ескалираме напрежението или да причиним вреда на нашите унгарски братя и сестри, живеещи там. Отиваме там, за да изразим нашата солидарност“, каза Мадяр на 14 май, когато тръгна пеша с туристическа екипировка от Будапеща.
Правителството на Орбан оказва финансова подкрепа на етническите унгарски общности в Румъния, а през 2014 г. дава право на глас на унгарците, живеещи в чужбина. На последните избори през 2022 г. 94 процента от тези избиратели подкрепиха неговата партия Фидес, напомня Ройтерс.
Последното проучване на мозъчния тръст Publicus, публикувано в петък, показва, че „Тиса“ има 43 процента подкрепа сред решилите да гласуват в Унгария, докато Фидес има 36 процента.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 7 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 1 седмица
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Бизнеспреди 5 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 7 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 1 седмица
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия
-
Българияпреди 6 дни
Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година