Икономика
Ремонтите по пътища с туристопоток ще бъдат съгласувани с бранша по инициатива на регионалния министър Иван Иванов

Разчетите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството са най-критичните и невралгични пътни участъци да бъдат обезопасени преди началото на летния сезон, стана известно от думите на ресорния министър Иван Иванов в предаването „Тази събота и неделя“ на bTV.
„За първи път по моя иницатива се свързахме с представители на туристическия бранш и постигнахме принципна договорка, че каквито ремонти се извършват по тези пътни артерии, които водят туристопотока към Черноморието, ще бъдат съгласувани с тях и в пряк диалог ще бъдат уточнявани начинът и времето“, каза министърът.
По думите му у нас има 500 км, които са описани като опасни и които се обезопасяват, включително автомагистрала „Тракия“. Ремонтите по нея се очаква да завършат на 12 юни или до 19 юни, ако лошото време ги удължи.
„На всички е ясно, че след четири години нищоправене пътищата в България не са в най-доброто състояние. Хвърлили сме целия ресурс да пуснем основните пътни артерии да бъдат ремонтирани“, увери министърът. Иван Иванов каза още, че не се колебае да санкционира строители, които не си изпълняват ангажиментите и това ще продължи като политика, докато е в министерството.
По думите му Северна България в момента е най-необлагодетелстваната част от държавата, защоо няма автомагистрала.
Иван Иванов каза, че с днешна дата всички служители в Агенция „Пътна инфраструктура“ работят „под пълна пара“, но ако не се справят с това да извършват своята работа, ще поиска нови оставки. Министърът съобщи, че е поканила експерта Диана Русинова да стане директор на Агенция „Пътна инфраструктура“, но тя е отказала.
Той припомни и разпореждането вчера на премиера Росен Желязков всички институции да бъдат ангажирани в пълен синхрон с пътната безопасност. По отношение на пътния травматизъм министърът коментира, че той е комплекс от различни причини, най-вече скоростта, с която се кара.
За участъка между Ботевград и Певен, където загина 12-годишната Сияна и продължават да стават произшествия, министърът коментира, че поради управленски решения преди две години целият трафик Ботевград-Мездра-Видин е пренасочен там. Пътят обаче не е основно ремонтиран от 2003 г.
Няма ограничителна система на пътищата, която да спре тежотоварен автомобил, каза министърът в отговор на въпроси за обезопасяване на участъка. Основен ремонт обаче там се предвижда да започне в края на лятото и началото на есента, когато трафикът отново се върне в естествения си участък. За момента се извършват аварийни ремонти, защото тежкият трафик не позволява друго. „За 130 часа са засечени 950 нарушения на скоростта, това е страшно много“, посочи той.
По думите му проблемът е ангажимент на цялото общество и се поставя въпросът дали не трябва да бъде засилен контролът при получаване на свидетелство за управление на МПС.
Източник: БТА
Икономика
Водните запаси на Ирак са на 80-годишен минимум

Водните запаси на Ирак са на най-ниското равнище от 80 години насам на фона на намаляването на нивото на реките Тигър и Ефрат след сухия дъждовен сезон, предаде Франс прес.
Осигуряването на вода е основен проблем в страната с 46 милиона души население, която преживява сериозна екологична криза поради изменението на климата, сушата, повишаването на температурите и намаляването на валежите.
Властите обвиняват за изострянето на проблема и язовирите, построени в съседните Иран и Турция по горното течение на реките Тигър и Ефрат, които от хилядолетия напояват Ирак.
„Летният сезон би трябвало да започне с поне 18 млрд. куб. м. запаси, но ние имаме само около 10 млрд. куб. м. Миналата година стратегическите ни резерви бяха по-добри – два пъти по-големи от това, с което разполагаме сега“, посочи говорителят на министерството на водните ресурси Халед Шамал.
Резервите не са били толкова ниски от 80 години, допълни той, уточнявайки, че това се дължи най-вече на намаления дебит на двете могъщи някога реки.
По думите му оскъдните валежи през тази зима и ниските нива на водата от топенето на снеговете са влошили ситуацията в Ирак, определян от ООН като една от петте страни в света, най-уязвими от някои последици на климатичните промени.
Недостигът на вода е принудил много земеделски производители в Ирак да изоставят земите си, а властите са намалили силно селскостопанските дейности, за да осигурят достатъчно питейна вода.
Водата е източник на напрежение между Ирак и Турция, която настоява Багдад да разработи ефективни планове за управление на водите.
През 2024 г. Ирак и Турция подписаха 10-годишно рамково споразумение, насочено най-вече към инвестиции в проекти, които да осигурят по-добро управление на водните ресурси.
Източник: БТА
Икономика
Всяко новородено в САЩ да получава по 1000 долара начален капитал, предвижда законопроект на републиканците

Всяко дете, родено в САЩ по време на втория мандат на президента Доналд Тръмп, да получава начален капитал от 1000 долара, предвижда законопроект на Републиканската партия, информира германският в. „Ханделсблат“.
Бонусите са част от големия бюджетен пакет, който бе приет от Камарата на представителите (долната камара на Конгреса) по-рано тази седмица. Програмата ще бъде финансирана с общо 17,3 млрд. долара, а средствата на новородените ще бъдат внасяни в специална „Тръмп сметка“, която ще се управлява от банки или инвестиционни дружества и ще функционира като традиционна инвестиционна сметка, уточнява „Си Би Си нюз“.
Първоначално било планирано тези сметки да се казват „парични сметки за растеж и напредък“ (money account for growth and advancement) или MAGA по аналогия с платформата на Тръмп „Да направим Америка отново велика“ (Make America Great Again), но името било променено часове преди приемането на законопроекта в чест на президента, уточнява британският бизнес вестник „Файненшъл таймс“.
Един от най-изявените поддръжници на програмата е републиканският сенатор Тед Круз. „Това ще направи всяко новородено капиталист“, заяви Круз пред „Файненшъл таймс“.
Идеята му хрумнала по време на игра на покер в Лас Вегас с технологичния инвеститор Брад Герстнер, който подкрепя създаването на инвестиционни сметки за деца.
Законопроектът, който предстои да бъде разгледан и от Сената, предвижда 1000-доларовите сметки да бъдат открити за всяко американско дете, родено на територията на САЩ между 31 декември 2024 г. и 1 януари 2029 година, което има социалноосигурителен номер и чиито родители имат такива номера. Сметките ще бъдат автоматично учредявани и финансирани от министерството на финансите. Децата няма да имат достъп до средствата, докато не навършат 18 години. Физически лица ще могат да внасят в тях допълнително до 5000 долара годишно, които обаче ще трябва да бъдат инвестирани в „утвърдени борсови индекси, съставени от акциите на американски компании“.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Великобритания започна ренационализация на жп услугите

Британското правителство започна връщането на жп услугите под публичен контрол с поемането на дейността на оператора „Саут уестърн рейлуей“ (South Western Railway – SWR) днес, предаде ДПА.
Компанията преди бе собственост на „ФърстГруп“ (FirstGroup) и „Ем Ти Ар корпорейшън“ (MTR Corporation), но вече е под контрола на министерството на транспорта.
Всички останали услуги, извършвани от частни компании, също ще бъдат ренационализирани с изтичането на минималните срокове по договорите им. Планира се процесът да приключи в края на 2027 година. Железопътните услуги във Великобритания бяха приватизирани в средата на 90-те години.
Ренационализираните компании ще бъдат включени в „Грейт бритиш рейлуейз“ (Great British Railways – GBR) – ново публично дружество, което ще упражнява контрол и над жп инфраструктурата. Очаква се законодателството, необходимо за създаването му, да бъде внесено в парламента по-късно тази година.
Държавният министър на транспорта Хайди Александър днес говори пред медии преди първото пътуване на влак, ребрандиран с логото на новия оператор. Влакът, който трябваше да отпътува от лондонската гара „Ватерло“ в 6:14 ч. за Шепъртън, графство Съри, обаче бе заместен от автобус заради ремонтни дейности по линията.
„Днешният ден бележи ново начало за нашите железници. Приключваме 30 години неефективност, закъснения и подведени пътници и уверено пристъпваме в нова ера“, каза Александър.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 1 седмица
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 7 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Бизнеспреди 5 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 1 седмица
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия