Свят
Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници в рамките на втория ден от най-мащабния обмен от началото на войната

Русия и Украйна си размениха по още 307 военнопленници през втория ден от най-мащабния обмен на пленени военнослужещи от началото на продължаващата повече от три години война, предаде Ройтерс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че размяната на военнопленници, при която трябва да бъдат освободени по 1000 войници от всяка страна в рамките на три дни, може да бъде предвестник на нов етап в замразените усилия за постигане на мирно споразумение между Москва и Киев.
Размяната днес бе обявена от руското министерство на отбраната и отделно от украинския президент Володимир Зеленски в съобщение в социалната платформа „Телеграм“.
Първата част от договорената размяна се състоя вчера, когато Русия и Украйна освободиха по 390 военнопленници, включително 120 цивилни, и заявиха, че ще освободят още през следващите дни.
Същевренно руският външен министър Сергей Лавров вчера заяви, че Русия е готова да предаде на Украйна проектодокумент, в който да се очертаят условията за дългосрочно мирно споразумение, след като бъде завършена размяната на военнопленници.
Днешната операция състоя броени часове, след като украинската столица Киев бе разтърсена от среднощно руско въздушно нападение от дронове с голям обсег и балистични ракети, при което бяха ранени най-малко 15 души.
/НВ/
Източник: БТА
Свят
Китайският премиер заяви, че Пекин и Джакарта трябва да работят за укрепване на солидарността между страните от Глобалния юг

Китайският премиер Ли Цян заяви при пристигането си на официална двудневна визита в Индонезия, че Пекин и Джакарта да се стремят към укрепване на солидарността и взаимодействието между страните от Глобалния юг, предаде Синхуа.
Понастоящем светът е подложен на невиждани от един век насам бързи промени и всички страни са изправени пред много общи предизвикателства в развитието, каза Ли. Той подчерта, че като ключови страни от Глобалния юг Китай и Индонезия трябва да се стремят към укрепване на солидарността и координацията в региона, да насърчават един истински многостранен подход и да си сътрудничат при справянето с предизвикателствата.
Китай засили сътрудничеството си със страни от Югоизточна Азия, откакто американският президент Доналд Тръмп обяви, че ще наложи големи мита на редица търговски партньори, отбелязва Ройтерс. Някои от тях бяха отложени, а този месец Пекин и Вашингтон се договориха временно да преустановят влизането в сила на някои от тарифите. Индонезия, която е най-големият търговски партньор на Китай, предложи на САЩ отстъпки в опит да намали американските мита.
Индонезийският президент Прабово Субианто днес заяви на бизнес форум, на който присъства и китайският премиер, че отношенията между Пекин и Джакарта са ключови за стабилността в региона и добави, че Индонезия разглежда Китай като важен партньор в развитието на индустрията и технологиите. Прабово също така приветства ролята на Пекин при отстояването на интересите на развиващите се страни и се обяви срещу „империализма“ и „колониализма“.
Индонезийският президент и китайският премиер ще обсъдят утре възможностите за укрепване на двустранните отношения.
След като приключи визита си в Джакарта, Ли ще посети Малайзия, за да участва в срещата на върха между Асоциацията за сътрудничество в Югоизточна Азия, Съвета за сътрудничество в Персийския залив и Китай.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Пратеникът на САЩ за Сирия се е срещнал с изпълняващия длъжността сирийски президент Ахмед аш Шараа

Пратеникът на САЩ за Сирия съобщи, че се е срещнал с изпълняващия длъжността сирийски президент Ахмед аш Шараа. Срещата е била в Истанбул днес, след като санкциите на САЩ срещу Дамаск бяха отменени, предаде Франс прес.
„Днес се срещнах със сирийския президент Ахмад аш Шараа и с външния министър на Сирия Асад Хасан аш Шибани в Истанбул, за да изпълним смелото решение на президента на САЩ Доналд Тръмп да проправим пътя към мира и просперитета в Сирия“, заяви в комюнике емисарят на САЩ за Сирия Томас Барак.
„Подчертах, че вдигането на санкциите срещу Сирия ще остави непокътната основната ни цел – трайното поражение на Ислямска държава – и ще предложи на сирийския народ шанс за по-добро бъдеще“, добави американският пратеник.
Барак също така похвали сирийския президент „за конкретните стъпки, предприети за изпълнение на препоръките на президента Тръмп относно чуждестранните терористични бойци, мерките за борба с Ислямска държава отношенията с Израел и относно лагерите и центровете за задържане в Североизточна Сирия“.
По-рано днес сирийският президент проведе и среща с турския президент Реджеп Тайип Ердоган.
Анкара е твърд поддръжник на новото сирийско правителство и призовава цялата международна общност да отмени санкциите срещу Сирия, наложени й по време на управлението на Башар Асад, свален от власт през декември миналата година.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Родителите в Европа се чувстват по-малко удовлетворени от живота, но намират повече смисъл в него, сочи проучване

Социологическо проучване, проведено в 30 държави, сочи, че родителите в Европа парадоксално се чувстват по-малко удовлетворени от живота си, но същевременно откриват повече смисъл, предаде днес ДПА.
„Хората, които имат деца, не са автоматично по-удовлетворени, а понякога са дори по-неудовлетворени – но е по-вероятно да чувстват, че собственият им живот е смислен и ценен“, каза Ансгар Худе от Кьолнския университет, съавтор на проучването, публикувано в „Джърнъл ъф меридж енд фемили“ (Journal of Marriage and Family).
Според изследователя фактът, че родителите като цяло са по-неудовлетворени от хората без деца, обикновено е по-релевантен за жените, отколкото за мъжете.
Това е особено вярно за жените, които например са самотни родители или са все още много млади, нямат висше образование или живеят в страна с лошо социално осигуряване за детски грижи.
„Като цяло може да се каже, че там, където родителството е особено предизвикателство, то е за сметка на удовлетворението“, каза Худе.
Проучването е показало обаче, че като цяло хората, които имат деца, възприемат живота си като по-смислен и ценен.
Анализът, с автори Ансгар Худе и Марита Якоб, е базиран на данни от допитвания до над 43 000 души в рамките на Европейското социално изследване.
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 6 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 1 седмица
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия