Общество
Празничното шествие в Хисаря е отложено заради щетите от порой и градушка

Силен дъжд и градушка връхлетяха снощи Хисаря. Изкоренени са дървета, има щети по автомобили, ламаринен покрив на кооперация е бил отнесен, съобщава кметът Ива Вълчева, цитирана от БТА.
Това наложи отмяната на празничното шествие по случай 24 май там.
През нощта са разчистени основните пътища и към момента няма затворени.
Основно щетите са в централната градска част – в археологическия резерват. В акцията снощи се включват доброволците от формированието в Хисаря и Доброволно формирование – Пловдив, служители на пожарната от Хисаря, Карлово и Пловдив, кметове и граждани, представители на бизнеса в града.
Проливен дъжд се е излял над русенското село Мечка късно снощи. Водата от дерето е излязла от коритото, съобщи областният управител Драгомир Драганов, цитиран от БНР. Дъждът, който е бил около 50-60 л на кв. м, се е изсипал за много кратко време и това е довело до наводнение на много от улиците в населеното място.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Дни преди началото на юни по високите върхове ще падне сняг

И днес, и утре, и в понеделник ще има малко слънчеви часове. Оставайки под влиянието на добре изразен циклон, предстоят още много валежи, локално значителни и с условия за градушки, а започналото вече понижение на температурите ще продължи.
След 31° в Русе и 27° в София вчера, днес максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат от 18° до 23°, в София – не повече от 15°, малко по-високи в Източна България и по Черноморието, където денят на много места започна със слънчево време, до 25° – 26°.
В следобедните часове и там ще има райони с валежи, но по-значителни количества се очакват в Западна и Централна България, където във всички области е обявено предупреждение от първа и втора степен за мощни гръмотевични бури и опасност от градушки.
И през нощта, и утре ще продължи да вали, в почти цялата страна, но по-интензивно отново в Западна и Централна България, особено в югозападните райони, където е обявено предупреждение от третата, най-висока степен, код червено, за възможни сумарни количества до около 60 литра на кв. метър, което е близко до обичайната месечна норма за валежи. Ще продължи и понижението на максималните температури, които в неделния ден ще бъдат много, много по-ниски от обичайните за края на месец май, в по-голямата част от страната от 10° до 15°, на отделни, места, главно в Източна България и по Черноморието, където ще вали все още по-малко интензивно – до 21° – 22°.
На морския бряг и утре ще има и слънчеви часове, но следобед и там на много места ще превали и прегърми. Ще бъде ветровито, а вълнението на морето ще се усилва.
Лоши условия за туризъм в планините и в неделния ден. Бурен вятър, проливни валежи от дъжд, по най-високите части – отново от сняг.
Очакванията са в понеделник валежите да отслабват и постепенно да спират, първо в Западна България. През следващите дни ще бъде слънчево, вече само с изолирани следобедни превалявания, а максималните температури бързо ще се повишат.
Източник: Offnews.bg
Общество
Вицепремиерът Караджов валидира пощенска марка, посветена на 20-ата световна среща на българските медии
Гроздан Караджов и Кирил Вълчев.
Щастлив съм, че на 24 май, когато си казваме „Върви народе възродени“, мога да съм първият домакин на 20-ата среща на българските медии, с валидиране на пощенска марка. Това заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов на церемония за пускане в употреба на изданието.
“Това се случва в най-българския празник, денят на нашите букви, на нашето слово. Той ни обединява – без войни, без революции, без поражения, победени и победители. Той е ден на българското образование и култура, това, което ни прави хора”, каза той.
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев поставиха печат на пощенска марка, посветена на 20-aта Световна среща на българските медии.
Изданието пресъздава стенопис от Клисурския манастир “Св. Св. Кирил и Методий”. Автор на художествения проект е Людмил Веселинов.
Марката е отпечатана в колекционерски лист и това е, което я различава от предишните 2 пощенски марки, свързани с годишнини на БТА.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Тъжна статистика: 30% от българите изобщо не четат книги

За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд“ по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът.
Социологическото проучване е направено в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1001 души на възраст 18+.
Според данните за 42 на сто от анкетираните четенето на книги е изключително важно, а за още 41% е по-скоро важно. За седем на сто не е важно, за още 6 процента изобщо не е важно, а други четири на сто не могат да преценят.
В същото време четирима от всеки десет души – 43%, признават, че през последната година не са прочели нито една книга. Делът на хората, които не са прочели книга през последната година нараства с възрастта и достига половината сред тези над 70 г., посочват социолозите, цитирани от БТА. Сред висшистите този дял е значително под средното ниво.
Между една и три книги за годината са прочели 24 на сто от запитаните, между четири и шест – 16%, между седем и 10 – 7 на сто и над 10 книги – девет процента.
Основната причина сред тези, които не са чели книги през последната година, е липсата на интерес – 43%, следвана от липсата на време – 34 на сто. За 7% отговорът е, че имат проблеми със зрението, 4 на сто обявят, че имат финансови спънки. 11 процента от анкетираните са избрали отговора „Не мога да преценя“.
Липсата на интерес е силно изразена сред най-младите – под 30 г., сочат данните на „Тренд“.
Четенето на хартиен формат на книги остава най-предпочитан сред българите – 61%. Малко над една пета – 21 на сто, предпочитат електронните книги. Изборът до голяма степен се влияе от възрастта: при най-младите двата формата са почти еднакво разпространени, докато с напредването на възрастта хартиените издания все повече доминират, а интересът към дигиталните намалява. Аудиокниги слушат 4% от българските граждани, допълват социолозите.
Почти една трета – 30%, заявяват, че изобщо не четат книги. Това са предимно по-възрастните, ниско образованите и жителите на селата.
Най-предпочитаните литературни жанрове са криминалните романи и трилъри – 24%, съвременната художествена литература – 23 на сто, историческите романи – 22%, класическата литература – 22 на сто, и любовните романи – 20%.
За избора на книга най-често важна е препоръка от приятел, познат или роднина – посочват 49% от пълнолетните българи. Малко над една четвърт – 26 на сто, се ориентират по заглавия в книжарниците, а почти една пета – 19%, разчитат на информация от социалните мрежи. По-специализирани източници, като рецензии, блогове и литературни сайтове, се споменават от 13 на сто. На информация в медиите се доверяват 11%, а 7 на сто следват препоръки, получени в учебна среда или на работното място.
Източник: Offnews.bg
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 7 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия