България
За повече от 80 процента от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на „Тренд“

За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът.
Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю „лице в лице“ с таблет сред 1001 души на възраст 18+.
Според данните на „Тренд“ за 42 на сто от анкетираните четенето на книги е изключително важно, а за още 41% е по-скоро важно. За седем на сто не е важно, за още 6 процента изобщо не е важно, а други четири на сто не могат да преценят.
В същото време четирима от всеки десет души – 43%, признават, че през последната година не са прочели нито една книга. Делът на хората, които не са прочели книга през последната година нараства с възрастта и достига половината сред тези над 70 години, посочват социолозите. Сред висшистите този дял е значително под средното ниво.
Между една и три книги за годината са прочели 24 на сто от запитаните, между четири и шест – 16%, между седем и 10 – 7 на сто и над 10 книги – девет процента.
Основната причина сред тези, които не са чели книги през последната година, е липсата на интерес – 43%, следвана от липсата на време – 34 на сто. За 7% отговорът е, че имат проблеми със зрението, 4 на сто обявят, че имат финансови спънки. 11 процента от анкетираните са избрали отговора„ Не мога да преценя“.
Липсата на интерес е силно изразена сред най-младите – под 30 години, сочат данните на „Тренд“.
Четенето на хартиен формат на книги остава най-предпочитан сред българите – 61%. Малко над една пета – 21 на сто предпочитат електронните книги. Изборът до голяма степен се влияе от възрастта: при най-младите двата формата са почти еднакво разпространени, докато с напредването на възрастта хартиените издания все повече доминират, а интересът към дигиталните намалява. Аудиокниги слушат 4% от българските граждани, допълват социолозите.
Почти една трета – 30% заявяват, че изобщо не четат книги. Това са предимно по-възрастните, ниско образованите и жителите на селата.
Най-предпочитаните литературни жанрове са криминалните романи и трилъри – 24%, съвременната художествена литература – 23 на сто, историческите романи – 22%, класическата литература – 22 на сто и любовните романи – 20%.
За избора на книга най-често важна е препоръка от приятел, познат или роднина – посочват 49% от пълнолетните българи. Малко над една четвърт – 26 на сто се ориентират по заглавия в книжарниците, а почти една пета – 19% разчитат на информация от социалните мрежи. По-специализирани източници, като рецензии, блогове и литературни сайтове, се споменават от 13 на сто. На информация в медиите се доверяват 11%, а 7 на сто следват препоръки, получени в учебна среда или на работното място.
Източник: БТА
България
С МВР работим съвместно по превенция на агресията сред подрастващите, каза министърът на спорта Иван Пешев

Министерството на младежта и спорта (ММС) и Министерството на вътрешните работи (МВР) работят съвместно по превенция на агресията сред подрастващите. Това каза пред медии в Батановци министърът на младежта и спорта Иван Пешев за младежките групи станали известни като локали. По думите му „локалите“ са „изключително неприятно явление“, наблюдаващо се през последните месеци предимно в по-големите градове на страната и в столицата.
Според него проблемът е резултат от неангажираността на подрастващото поколение през свободното му време. Пешев акцентира върху това, че министерствата на младежта и спорта и на образованието и науката продължават работата си по изграждането на младежки центрове в страната по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„Именно чрез такъв тип институции младите хора ще бъдат ангажирани в своето свободно време и ще има превенция срещу зависимости и насилие“, смята министърът. Като добър пример той посочи изградения през миналата година в Перник младежки център.
Иван Пешев присъства на откриването на турнира по силов трибой „Батановска сила 2025“.
/БИ/
Източник: БТА
България
Кметове на общини от област Добрич отправиха поздравления по случай 24 май

Кметове на общини от област Добрич отправиха поздравления по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, през социалните мрежи и официалните сайтове на общините.
Кметът на община Балчик Николай Ангелов честити 24 май и Деня на град Балчик. „Днес по традиция ние казваме нашето огромно „Благодаря“ на нашите учители, на културните дейци, на нашите артисти. Това е денят, който ни обединява! Площадът на Балчик е пълен с толкова много усмивки и затова ние трябва да сме благодарни на нашите предци, че са избрали точно този ден за празник на нашия прекрасен град. Пожелавам на всички, независимо къде се намираме, с гордост да казваме: „Аз съм от Балчик!“, написа Ангелов.
Валентин Димитров, кмет на община Генерал Тошево, посочи, че 24 май е ден, в който честваме не само създаването на славянската писменост, а и вечния стремеж на българския дух към просвета, култура и духовна свобода. „На този ден почитаме делото на светите братя Кирил и Методий, но също така се прекланяме и пред всички онези съвременни будители – учители, читалищни дейци, библиотекари, културни творци – които и днес съхраняват светлината на знанието. Сърдечно благодаря на всички вас, които с труд, всеотдайност и любов към хората и родината градите устойчива основа за едно по-светло бъдеще. Нека 24 май ни обедини около най-ценното – българския език, родната култура и вярата, че образованието е ключ към всяко човешко и обществено развитие. Нека гордо носим буквите в сърцето си!“, допълни Валентин Димитров.
„Нека днес си спомним, че просветата и културата не са даденост – те се градят всеки ден. С всяка изречена дума, с всеки преподаден урок, с всяка прочетена книга, с всеки жест на уважение към тези, които пазят и предават знанието. Честит празник на духа, знанието и словото“, написа кметът на община Добрич Йордан Йорданов.
Кметът на община Добричка Соня Георгиева посочи, че днес отбелязваме един от най-светлите и значими празници в нашия календар. „На 24 май България празнува своето писано слово. В задъханото ни съвремие, изпълнено с технологични предизвикателства, ролята на образованието и културата става все по-значима. Те са най-мощното средство, с което да преборим невежеството и предразсъдъците. На днешния празник изказвам заслужена благодарност към всички учители, преподаватели, медиатори, читалищни, културни дейци и самодейци, които се грижат за образованието и възпитанието на младите поколения, и за опазването на културното наследство. Вярвам, че съчетавайки знанията от миналото с възможностите на бъдещето, заедно ще създадем един по-добър утрешен ден“, пише още в публикацията си Георгиева.
„Величието на българското слово днес дължим и на нашите учители – от първия миг в класната стая и първата изречена и написана буква от азбуката, на първата прочетена книжка“, написа кметът на община Каварна Елена Балтаджиева. Тя допълва, че това е миг, който се помни цял живот. Миг, който очертава пътя на бъдещето на всеки един от нас. И трябва да признаем, че учителската професия е единствената професия, която създава всички останали. Затова няма бивши учители. „Език свещен на моите деди!“ и днес обикаля с 30-те букви славянските народи. Традициите на нашата идентична вековна култура прави празника още по-богат на мисли и чувства, на следи в различните ѝ сфери, на моста между поколенията у нас и тези в другите славянски и всички останали народи“, посочи още кметът на Каварна.
В своето послание кметът на община Тервел инж. Симеон Симеонов посочва, че в този ден честваме азбуката, която светите братя Кирил и Методий и техните ученици са дали на света. „Делото им не е само в създаване на буквите, а в това, че положиха основите на истинска народна книжнина и дадоха писменост не само на България, но и на още 23 държави по света“, пише Симеонов. Кметът на Тервел се обръща и към учителите, като казва, че чрез техния неуморен труд до ден днешен се съхраняват изконните български традиции и култура. „Това е нещото, което ни отличава от останалите народи, така че нека огънят на творческото дръзновение никога да не изгасва в душите ви“, допълва Симеон Симеонов. Той пожелава на учениците да са любознателни, а на зрелостниците незабравима вечер и успешни кандидатстудентски изпити. „Не забравяйте, че бъдещето на Тервел е във вашите ръце“, казва още кметът на учениците.
„24 май е може би най-безспорният наш празник, ден на радост, гордост и признателност към делото на всички онези будители, минали и настоящи, благодарение на които искрата на българския дух остава жива. Изразявам своето дълбоко уважение към енергията, вдъхновението и всеотдайността, с които нашите учители, читалищни дейци, хора на изкуството, науката и духа, пазят културната памет на Шабла и възпитават бъдещите поколения. Пожелавам на всички здраве, творчески успехи, висок професионализъм и вдъхновение. Нека продължаваме да съхраняваме и предаваме на поколенията българските традиции, които са изворът, от който черпим гордост“, написа кметът на община Шабла Мариян Жечев.
Поздравителен адрес отправи и временно изпълняващият длъжността областен управител на област Добрич Живко Желязков.
Източник: БТА
България
Катастрофа затруднява движението на магистрала „Струма“ в посока Симитли

Катастрофа затруднява движението на автомагистрала „Струма“ в посока Симитли , съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Инцидентът е станал на 103-и км.
В момента движението е в активната и аварийната ленти. Затворена е изпреварващата. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.
От МВР допълниха, че става дума за инцидент с леко пострадал.
До 26 май временно се променя организацията на движение по пътя София – Кулата. Целта е улесняване на пътуването за трите почивни дни. Днес от 10:00 часа и 20:00 часа се въвежда реверсивно движение в участъка при връзката на първокласния път с АМ „Струма“ и пътен възел „Симитли“.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 7 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия