Икономика
Учреден е съвместният американо-украински инвестиционен фонд, касаещ природните богатства, съобщи министерството на икономиката на Украйна

Инвестиционният фонд за възстановяване на Украйна между Киев и Вашингтон бе официално създаден, след като украинският министър на икономиката Юлия Свириденко днес получи дипломатическа нота от Джули Дейвис, шарже д’афер на САЩ в страната, потвърждаваща завършването на вътрешните процедури по учредяването на фонда. Това предаде Укринформ, цитирайки изявление на икономическото министерство на Украйна.
„Имаме равноправно споразумение, което отразява националните интереси на Украйна и предвижда съвместно управление и инвестиции със САЩ. Това е споразумение, ориентирано към бъдещето, където Вашингтон и Киев са равноправни партньори, които съвместно инвестират във възстановяването и развитието на страната ни“, отбеляза Свириденко.
Според икономическото министерството на Украйна американската Международна корпорация за финансиране на развитието (Ди Еф Си – DFC) и държавната Агенция за публично-частно партньорство (PPP) ще си сътрудничат и ще инвестират в ускоряване на икономическото възстановяване на Украйна.
По-специално, инвестиционният фонд ще инвестира средствата, предоставени от Вашингтон и Киев, в проекти за природни ресурси, петрол и газ, пристанища и свързани с тях инфраструктурни проекти в Украйна.
Освен това инвестиционният фонд ще улесни връзките между украински компании и потенциални инвеститори в природни ресурси. Няма краен срок за функционирането му, като на всеки 10 години двете държави ще преглеждат инвестициите си.
Сделката има за цел да засили стратегическото сътрудничество между двете страни за дългосрочното възстановяване и модернизиране на Украйна след войната с Русия.
Украйна и САЩ вече подписаха два документа, необходими за прилагането на споразумението за създаване на Инвестиционен фонд за възстановяване между Киев и Вашингтон.
Киев ще допринесе към фонда като внася в него 50 на сто от приходите от нови лицензи от проекти в областта на редкоземните минерали, петрол и газ.
Украинското правителство очаква, че през следващите 10 години печалбите и приходите от фонда няма да бъдат разпределяни, а ще бъдат реинвестирани в нови проекти за възстановяването на страната.
Източник: БТА
Икономика
И трите основни индекса на Уолстрийт приключиха със спад последния ден от работната седмица

И трите основни индекса на Нюйоркската фондова борса приключиха със спад последния ден от работната седмица, предаде Франс прес и Ройтерс.
АФП обяснява това понижение с нежеланието на трейдърите на Уолстрийт да поемат рискове, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 50-процентови мита върху вноса от ЕС, считано от 1 юни.
Промишленият индекс Дау Джоунс загуби 256,02 пункта, или 0,61% от стойността си, до 41 603,07 пункта, по-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 – 39,19 пункта, или 0,67%, до 5802,82 пункта, а високотехнологичният Насдак – 188,53 пункта, или точно 1%, до 18 737,21 пункта.
За седмицата Дау Джоунс спадна с 2,47%, Стандард енд Пуърс 500 – с 2,61%, а Насдак – с 2,48%, посочва Ройтерс.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
ЕС призова САЩ да сключат търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи

ЕС „работи добросъвестно“, за да сключи със САЩ търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи, предаде Франс прес.
Европейският комисар по търговията Марош Шефчович направи този коментар, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши да наложи 50-процентови мита върху вноса от съюза, считано от 1 юни.
„ЕС е напълно ангажиран и решен да постигне споразумение, което работи и за двете страни“, написа Шефчович в „Екс“ след телефонен разговор с американски преговарящи.
Той подчерта, че е необходимо трансалтантическата търговия да бъде ръководена „от взаимно уважение, а не от заплахи“. „Ние сме готови да защитаваме нашите интереси“, даде да се разбере европейският комисар по търговията.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
„Мета“ може да използва публикации на европейски потребители за обучение на своя изкуствен интелект, постанови съд в Германия

Американската технологична корпорация „Мета“ (Meta) има право да използва публикации на потребители от ЕС на социалните си платформи „Инстаграм“ (Instagram) и „Фейсбук“ (Facebook), за да обучава своя генеративен асистент с изкуствен интелект „Мета АйЕй“ (Meta AI). Това постанови днес Висшият регионален съд на Кьолн по дело, заведено от правозащитната организация NOYB, предаде ДПА.
Организацията обвинява „Мета“ в нарушаване на правилата на ЕС за защита на личните данни.
От 27 май „Мета“ планира да използва публично съдържание от пълнолетни потребители в ЕС, включително публикации и коментари в „Инстаграм“ и „Фейсбук“, за обучение на своя генеративния асистент с изкуствен интелект, освен ако потребителите заявят отказ.
Съдържание, публикувано от потребители под 18-годишна възраст, няма да бъде използвано, обяви „Мета“.
„Взаимодействията на хората с „Мета АйЕй“, като въпроси и запитвания, също ще бъдат използвани за обучение и подобряване на нашите (езикови) модели“, добавиха от компанията.
Съдът постанови, че използването на потребителските данни за обучение на изкуствения интелект е законно, дори без съгласието на потребителите, тъй като технологичният гигант преследва легитимна цел с използването на данните, която не може да бъде постигната с други средства.
Решението на съда не подлежи на обжалване, но потребителската организация обяви, че ще обмисли дали да подаде заявление за подвигане на ново производство.
Австрийският адвокат Макс Шремс, ръководител на правозащитната организация, заяви, че е „донякъде изненадан от решението“, тъй като нарушението на компанията е „доста мащабно и очевидно“.
„Други (потребителски) организации също обмислят съдебни действия, така че казусът далеч не е приключил за „Мета“, каза той. „Ако действията на компанията в крайна сметка се окажат незаконни, компанията може да бъде изложена на искове за обезщетение от около 400 милиона потребители в ЕС“, допълни Шремс.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 7 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония