Икономика
Екстремните горещини излагат на риск до 15 на сто от икономическото производство на еврозоната, предупреди ЕЦБ

Европейската централна банка (ЕЦБ) предупреди за големите икономически рискове пред еврозоната вследствие на сушата в Европа. Тя може да причини загуби до 15 на сто от производството във валутния съюз, особено в случаи на екстремни събития, които се очаква да зачестят в резултат на изменението на климата, се посочва в проучване на ЕЦБ, предаде Франс прес.
„Недостигът на повърхностни води е най-големият риск за икономиката на еврозоната“, обясняват от банката.
Екстремните горещини могат да доведат до „каскадни ефекти“ – липсата на повърхностни води намалява селскостопанските добиви, забавя производството и увеличава разходите, ограничава водноелектрическата енергия и речния транспорт, според заключенията от проучването.
Отчита се, че реалното или предполагаемо влошаване на качеството на водите вече е причинило рязък спад в туристическите посещения в определени региони, генерирайки икономически загуби, оценени на над 100 милиарда евро годишно.
Авторите на проучването изчисляват също, че 72 на сто от предприятията в еврозоната са критично зависими от ресурси, които природата предоставя – питейна вода, храни (риба, плодове и др.), дървесина, суровини и др.
Селското стопанство е най-уязвимият сектор в случай на продължителна суша, като до 30 на сто от производството му е застрашено в южните региони на валутния съюз спрямо 12 на сто във Финландия, пише в проучването.
Южна Европа е най-силно засегната, но рискът нараства и в Централна и Северна Европа, като екстремните горещини засягат вече и части от Шотландия и Нидерландия, пише в проучването.
ЕЦБ отчита, че сушите вероятно ще доведат до покачване на цените на водата и храните, като по този начин се подхранва инфлацията.
Посочва се и за съществен риск пред финансовата стабилност, тъй като над 1,3 трилиона евро банкови заеми са отпуснати в сектори, силно уязвими от сушата.
„От съществено значение е рисковете, свързани с природата, да се включват в рамките за оценка на финансовия риск, особено тези, свързани с водните ресурси“, обобщават икономистите от ЕЦБ.
Източник: БТА
Икономика
И трите основни индекса на Уолстрийт приключиха със спад последния ден от работната седмица

И трите основни индекса на Нюйоркската фондова борса приключиха със спад последния ден от работната седмица, предаде Франс прес и Ройтерс.
АФП обяснява това понижение с нежеланието на трейдърите на Уолстрийт да поемат рискове, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши да наложи 50-процентови мита върху вноса от ЕС, считано от 1 юни.
Промишленият индекс Дау Джоунс загуби 256,02 пункта, или 0,61% от стойността си, до 41 603,07 пункта, по-широкообхватният Стандард енд Пуърс 500 – 39,19 пункта, или 0,67%, до 5802,82 пункта, а високотехнологичният Насдак – 188,53 пункта, или точно 1%, до 18 737,21 пункта.
За седмицата Дау Джоунс спадна с 2,47%, Стандард енд Пуърс 500 – с 2,61%, а Насдак – с 2,48%, посочва Ройтерс.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
ЕС призова САЩ да сключат търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи

ЕС „работи добросъвестно“, за да сключи със САЩ търговско споразумение, основано на уважение, а не на заплахи, предаде Франс прес.
Европейският комисар по търговията Марош Шефчович направи този коментар, след като американският президент Доналд Тръмп заплаши да наложи 50-процентови мита върху вноса от съюза, считано от 1 юни.
„ЕС е напълно ангажиран и решен да постигне споразумение, което работи и за двете страни“, написа Шефчович в „Екс“ след телефонен разговор с американски преговарящи.
Той подчерта, че е необходимо трансалтантическата търговия да бъде ръководена „от взаимно уважение, а не от заплахи“. „Ние сме готови да защитаваме нашите интереси“, даде да се разбере европейският комисар по търговията.
/НС/
Източник: БТА
Икономика
„Мета“ може да използва публикации на европейски потребители за обучение на своя изкуствен интелект, постанови съд в Германия

Американската технологична корпорация „Мета“ (Meta) има право да използва публикации на потребители от ЕС на социалните си платформи „Инстаграм“ (Instagram) и „Фейсбук“ (Facebook), за да обучава своя генеративен асистент с изкуствен интелект „Мета АйЕй“ (Meta AI). Това постанови днес Висшият регионален съд на Кьолн по дело, заведено от правозащитната организация NOYB, предаде ДПА.
Организацията обвинява „Мета“ в нарушаване на правилата на ЕС за защита на личните данни.
От 27 май „Мета“ планира да използва публично съдържание от пълнолетни потребители в ЕС, включително публикации и коментари в „Инстаграм“ и „Фейсбук“, за обучение на своя генеративния асистент с изкуствен интелект, освен ако потребителите заявят отказ.
Съдържание, публикувано от потребители под 18-годишна възраст, няма да бъде използвано, обяви „Мета“.
„Взаимодействията на хората с „Мета АйЕй“, като въпроси и запитвания, също ще бъдат използвани за обучение и подобряване на нашите (езикови) модели“, добавиха от компанията.
Съдът постанови, че използването на потребителските данни за обучение на изкуствения интелект е законно, дори без съгласието на потребителите, тъй като технологичният гигант преследва легитимна цел с използването на данните, която не може да бъде постигната с други средства.
Решението на съда не подлежи на обжалване, но потребителската организация обяви, че ще обмисли дали да подаде заявление за подвигане на ново производство.
Австрийският адвокат Макс Шремс, ръководител на правозащитната организация, заяви, че е „донякъде изненадан от решението“, тъй като нарушението на компанията е „доста мащабно и очевидно“.
„Други (потребителски) организации също обмислят съдебни действия, така че казусът далеч не е приключил за „Мета“, каза той. „Ако действията на компанията в крайна сметка се окажат незаконни, компанията може да бъде изложена на искове за обезщетение от около 400 милиона потребители в ЕС“, допълни Шремс.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 7 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония