България
За справяне с предизвикателствата пред сигурността в Черноморския регион е необходима регионална стратегия, каза Атанас Запрянов

Министърът на отбраната Атанас Запрянов е на мнение, че е необходима регионална стратегия за справяне с предизвикателствата пред сигурността в Черноморския регион. Това съобщиха от Министерството на отбраната, откъдето информират, че думите на Запрянов са част от изказването му на форума „Сигурността в Черно море и Балканския регион“ в Букурещ.
Събитието, посветено на отбраната, сигурността и международните отношения в разширения регион на Черно море и Балканите, се състои днес и утре в Букурещ. Форумът се организира от Центъра за нови стратегии в партньорство с Министерството на националната отбрана, Министерството на външните работи и Университета по агрономически науки и ветеринарна медицина в румънската столица.
Той включва 50 дискусионни панела и 198 лектори, сред които дипломати, военни служители и високопоставени анализатори от страните членки на ЕС и НАТО, както и от страни партньори.
Ние осъзнаваме значението на Черноморския регион за европейската и евроатлантическата архитектура на сигурност. Нестабилният Черноморски регион пряко заплашва мира и просперитета на Северноатлантическата общност. Правилният подход към стратегическата ситуация, основан на анализ на рисковете и начините за справянето с тях, ще ни помогне да генерираме и възстановим сигурността и стабилността в региона, каза министър Запрянов на форума.
Той акцентира върху геостратегическото значение на Черноморския регион за сигурността на Европа и Азия. Сред рисковете, които оказват влияние за нестабилността, министърът открои продължаващата война на Русия срещу Украйна, крехкостта на демократичните системи, неравномерното икономическо развитие, енергийната зависимост и др.
Трябва да сме готови да се справим с дълготрайна нестабилност в Черно море, където Русия представлява пряка заплаха за всяка черноморска държава и евроатлантическата зона като цяло. Спешно е необходима регионална стратегия за справяне с тази реалност, в която основният фокус трябва да бъде насочен към евроатлантическата архитектура на сигурност и България ще участва активно в превръщането на такава стратегия в реалност, посочи още министърът на отбраната. Той отбеляза, че в контекста на колективния отговор на влошената среда за сигурност нашата страна активно подкрепя укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО.
Във връзка с инициативата за военна мобилност министър Атанас Запрянов изтъкна стратегическото значение на изграждането на Паневропейския коридор VIII, свързващ Италия, Албания, Република Северна Македония, България и Румъния, както и на третия мост над река Дунав, свързващ Русе и Гюргево, като част от новия приоритетен коридор Балтийско море – Черно море – Егейско море, и на коридора между Гърция, България, Румъния и Турция. Тези проекти ще допринесат не само за укрепването на възпирането и отбраната на източния фланг на НАТО, но и за икономическото развитие на Черноморския регион.
Убеден съм, че за трансатлантическата общност и черноморските държави желаното крайно състояние е ясно – стабилен регион, интегриран в евроатлантическата общност, в който се зачита суверенитетът на всяка държава от региона, развива се международната търговия и се засилва политическата стабилност. Постигането на тази цел изисква лидерство, сътрудничество, инвестиции и постоянство. Със сигурност всички тези начинания ще бъдат допълнени от трудни решения, адекватни действия и известна доза смелост, каза още Запрянов
В дискусията за сигурността в Черноморския регион министър Атанас Запрянов участва заедно с министъра на националната отбраната на Румъния Анжел Тълвар, министъра на отбраната на Молдова Анатолие Носати и заместник-министъра на отбраната на Турция Шуай Алпай. Те подчертаха важността на Черноморския регион за сигурността не само на държавите, граничещи с Черно море, но и за страните от региона и за Европа. Участниците в дискусията дадоха висока оценка за своевременното реализиране на инициативата за създаването на Противоминната група в Черно море и на работата на групата.
След участието си във форума министърът на отбраната Атанас Запрянов разговаря със своя румънски колега Анжел Тълвар в Министерството на националната отбрана на Румъния.
Двамата министри отбелязаха напредъка, постигнат в областта на двустранното военно сътрудничество след посещението на Тълвар в София през април тази година. Основни теми по време на разговорите бяха съвместните усилия на двете страни в рамките на НАТО и ЕС по отношение на военната мобилност. Беше подчертана важността на новите инициативи на Европейския съюз за развитието на военните способности на двете страни по Плана за превъоръжаването на Европа.
Източник: БТА
България
Проливен дъжд с градушка валя в селата южно от Стара Загора

Maлко преди 17:00 часа проливен дъжд, примесен с градушка колкото лешник, падна южно от Стара Загора в село Петрово, видя репортер на БТА. Дъждът беше с продължителност около 20 минути.
За БТА заместник-кметът на община Стара Загора Радостин Танев каза, че няма получени сигнали на горещия телефон за сериозно пострадали или прекъсване на електрозахранването в някое населено място.
От пожарната посочиха, че бурята вероятно е била с локален характер, тъй като и при тях не са получени съобщения за произшествие, свързано с метеорологичната обстановка- счупени клони или наводнения.
В официалната фейсбук страница „Метео България“ бяха публикувани снимки, показващи сериозни поражения в старозагорските села Стрелец, Ловец и Ястребово.
/БИ/
Източник: БТА
България
Премиерът Росен Желязков разпореди допълнителни мерки по контрола на движението по пътя Телиш-Радомирци

По разпореждане на министър-председателя Росен Желязков Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) предприе допълнителни мерки за засилен контрол на пътя Телиш – Радомирци. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Директорът на ГДНП главен комисар Захари Васков е командировал екипи на дирекцията, които на място също ще контролират трафика. Патрулни автомобили на Областната дирекция (ОД) на МВР в Плевен вече постоянно правят линейни обходи на целия пътен участък със скорост 60 км/ч с цел намаляване на скоростта на движение на тежкотоварните камиони и на леките коли, обясниха от пресслужбата.
В района на постоянно всекидневно дежурство остават и патрулите на ОД на МВР – Плевен с мобилните камери за контрол на скоростта. Екипите контролират правилата за движение в района от 7:00 до 22:00 часа. Ръководството на ГДНП е провело разговори с представители на Министерството на транспорта за включване на коли на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в специализираната полицейска операция на пътя Телиш – Радомирци. Такива разговори са проведени и с представители на „Националното тол управление“. Два екипа на управлението са на място от две седмици, а от „Автомобилна администрация“ също са изразили готовност да се включат с техен екип.
При неизпълнение на разпорежданията и занижаване на контрола в района, министър-председателят ще търси персонална отговорност от компетентните служители, се посочва в съобщението.
На 8 април премиерът Желязков съобщи, че започва обезопасяването на 36 критични пътни участъци, като сред целите на кабинета е намаляване с 20% на загиналите и пострадалите по пътищата у нас. Премиерът свика тогава съвещание на Министерския съвет на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата.
/БИ/
Източник: БТА
България
Три катастрофи са станали на път I-3 в участъка между Долни Дъбник и Радомирци, две от тях с тежкотоварни камиони

Три катастрофи са станали на републикански път I-3 в участъка между Долни Дъбник и Радомирци. Това съобщи за БТА комисар Валентин Георгиев, началник на сектор „Охранителна полиция“ в Областна дирекция на МВР в Плевен.
Два от инцидентите са с тежкотоварни камиони, уточни той. Единият е станал при бензиностанцията на село Радомирци, където тир се е ударил в информационна табела с цените на горивата. Втората катастрофа е в района на Лавров парк в посока Плевен отново с товарен автомобил, който излиза извън пътното платно.
Третият пътен инцидент е на околовръстния път на Долни Дъбник, където лек автомобил излиза извън пътното платно.
При нито един от инцидентите няма загинали, каза също комисар Георгиев. Според него причина за катастрофите е несъобразена с пътните условия скорост. Трафикът е пренатоварен след затварянето на пътя Мездра – Ботевград и шофьорите не се съобразяват, а трябва да караме разумно, коментира комисар Георгиев. Той допълни, че постоянно в този пътен участък има полицаи и камери за скорост.
На пътната отсечка между селата Телиш и Радомирци на 31 март стана пътен инцидент, при който загина 12-годишната Сияна, а дядо ѝ бе тежко ранен. Тази катастрофа бе повод за протести в страната срещу лошото състояние на пътищата.
/БИ/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 6 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Спортпреди 7 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 6 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия