Икономика
Туристическият сектор в България е готов за приемането на еврото, заяви министър Мирослав Боршош

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе работна среща с хърватския си колега Тончи Главина в Загреб тази седмица. Основен акцент в разговора бяха ползите от приемането на еврото върху един от най-важните икономически сектори, съобщиха от българското министерство.
Министър Боршош отбеляза, че туристическият сектор в България е готов за приемането на еврото, което ще направи страната още по-привлекателна за чуждестранни туристи и конкурентоспособна. Облекчените плащания, ценовата прозрачност и предсказуемостта са само част от ползите, които ще улеснят както туристите, така и бизнесите в сектора.
Министър Главина представи хърватския опит, като подчерта, че ефектът от въвеждането на еврото категорично е бил положителен за сектора. Дълго преди официалното приемане бизнесът в Хърватия е започнал да работи с външни партньори в евро, което е улеснило прехода и е допринесло за чувствително нарастване на чуждестранните инвестиции. Като корелативен резултат от влизането на Хърватия в Еврозоната от 1 януари 2023 година бе посочено увеличението на средната работна заплата в страната, която за месец март 2025 година е достигнала 1448 евро, с ръст от 5,8 на сто за една година и при отчитане на инфлация от 3,2 на сто.
„Хърватия е наш стратегически партньор и изключително полезен пример за България на прага на приемането ни в еврозоната. Убеден съм, че въвеждането на еврото у нас ще донесе дългосрочни ползи за българския туризъм. Браншът е подготвен и е пригодил системите и процесите си за лесни резервации и разплащания на услуги в хотели, ресторанти, туристически продукти, платими и в евро. Българският туризъм гледа към 2026 г. с готовност за растеж – повече туристи, нови инвестиции и стабилно развитие на сектора“, подчерта министър Боршош.
Министър Тончи Главина изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната. Той коментира, че използването на единна валута е важно предимство при избора на туристическа дестинация. То елиминира необходимостта от обмен на пари и свързаните с него такси и разходи. По думите на министър Главина и според техните данни, именно това е направило пътуванията до Хърватия по-удобни и привлекателни за туристите от страните, които вече използват еврото. Той изрази увереност, че същият положителен ефект ще се прояви и в България.
Хърватският министър каза, че чуждестранните туристи взимат превес в числеността само през летния сезон, като за първото тримесечие тази година вътрешният туризъм запазва по-високите си нива и е на първо място. Той допълни, че след присъединяването на Хърватия към еврозоната се отчита ръст на хърватските туристи, които пътуват в страната, основно в резултат на повишаването на доходите.
Срещата е част от активната външнополитическа и европейска ангажираност на Министерството на туризма за позициониране на България като стабилен и предвидим партньор в региона.
Бизнесът е готов да бъде в еврозоната и много го иска, заяви проф. Николай Вълканов, член на Управителния съвет на Националният борд по туризъм (НБТ) на дискусия „Българският туризъм и присъединяването на България към еврозоната“, организирана от НБТ в края на март. Форумът беше под патронажа на министъра на туризма Мирослав Боршош и с институционалното партньорство на ведомството.
Източник: БТА
Икономика
„Мета“ може да използва публикации на европейски потребители за обучение на своя изкуствен интелект, постанови съд в Германия

Американската технологична корпорация „Мета“ (Meta) има право да използва публикации на потребители от ЕС на социалните си платформи „Инстаграм“ (Instagram) и „Фейсбук“ (Facebook), за да обучава своя генеративен асистент с изкуствен интелект „Мета АйЕй“ (Meta AI). Това постанови днес Висшият регионален съд на Кьолн по дело, заведено от правозащитната организация NOYB, предаде ДПА.
Организацията обвинява „Мета“ в нарушаване на правилата на ЕС за защита на личните данни.
От 27 май „Мета“ планира да използва публично съдържание от пълнолетни потребители в ЕС, включително публикации и коментари в „Инстаграм“ и „Фейсбук“, за обучение на своя генеративния асистент с изкуствен интелект, освен ако потребителите заявят отказ.
Съдържание, публикувано от потребители под 18-годишна възраст, няма да бъде използвано, обяви „Мета“.
„Взаимодействията на хората с „Мета АйЕй“, като въпроси и запитвания, също ще бъдат използвани за обучение и подобряване на нашите (езикови) модели“, добавиха от компанията.
Съдът постанови, че използването на потребителските данни за обучение на изкуствения интелект е законно, дори без съгласието на потребителите, тъй като технологичният гигант преследва легитимна цел с използването на данните, която не може да бъде постигната с други средства.
Решението на съда не подлежи на обжалване, но потребителската организация обяви, че ще обмисли дали да подаде заявление за подвигане на ново производство.
Австрийският адвокат Макс Шремс, ръководител на правозащитната организация, заяви, че е „донякъде изненадан от решението“, тъй като нарушението на компанията е „доста мащабно и очевидно“.
„Други (потребителски) организации също обмислят съдебни действия, така че казусът далеч не е приключил за „Мета“, каза той. „Ако действията на компанията в крайна сметка се окажат незаконни, компанията може да бъде изложена на искове за обезщетение от около 400 милиона потребители в ЕС“, допълни Шремс.
Източник: БТА
Икономика
„ТоталЕнержи“ запазва фокуса си към енергиен преход въпреки спада на цените на петрола, обяви главният изпълнителен директор

Френската енергийна корпорация „ТоталЕнержи“ (TotalEnergies) ще запази стратегическия си фокус и ще поддържа целите си за енергиен преход въпреки моментната макроикономическа среда, която оказва натиск върху цените на петрола. Това заяви днес главният изпълнителен директор на „ТоталЕнержи“ Патрик Пуян на общо събрание на групата, предаде Франс прес.
„Нашата стратегия за производство на по-ниски цени, съчетана с дисциплина в инвестициите ни, ще ни позволи да устоим на поевтиняването на петрола“, заяви той. „ТоталЕнержи“ поддържа своя курс (към енергиен преход)“, който гарантира, че до 2030 г. електроенергията ще представлява 20 на сто от продажбите и производство на енергия на компанията.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Заплахата на Доналд Тръмп да наложи 50-процентови мита върху вноса от ЕС предизвика вълна от коментари от европейски лидери

Заплахата на президента на САЩ да обложи с мита от 50 на сто стоките от ЕС, считано от 1 юни, предизвика вълна от реакции на европейски лидери, съобщиха световните агенции.
Министърът на външните работи на Германия Йохан Вадефул разкритикува заплахите на Доналд Тръмп, заявявайки, че подобни мерки биха били пагубни за търговията между САЩ и ЕС, предаде Франс прес.
„Подобни тарифи не са от полза на никого, а само вредят и на двата пазара“, заяви той на пресконференция в Берлин. „Продължаваме да разчитаме на преговорите“, водени от Европейската комисия, добави той. По-рано днес американският президент заяви, че продължаващите преговори „не дават резултат“.
Коментар на думите на Тръмп направи и германският министър на икономиката Катерина Райхе. В „търговските конфликти нямат победители. Трябва да направим всичко възможно, за да гарантираме, че Европейската комисия ще постигне решение чрез преговори със САЩ“, заяви тя, цитирана от Ройтерс.
„Тарифите вредят както на САЩ, така и на ЕС. Нуждаем се от повече търговия, а не от свиването ѝ“, каза Рахйе, като допълни, че Германия е „в постоянен контакт с Европейската комисия по този въпрос“.
В същото време ЕК обяви, че няма да коментира изявлението на Тръмп, докато не се проведе телефонен разговор между европейския комисар по търговията Марош Шефчович и търговския представител на Белия дом Джеймисън Гриър, предвиден за 18:00 ч. бълг. време, допълва Ройтерс.
Делегираният министър за бюджета и публичните финанси на Франция Лоран Сен-Мартен призова за „деескалация“ по въпроса за митата след заплахата на Тръмп. Той потвърди, че общността е готова „да отговори“ на намеренията на американския президент, ако е необходимо.
„Новите заплахи на Тръмп за увеличаване на тарифите не помагат на преговорния процес между Брюксел и Вашингтон. Поддържаме същата позиция за деескалация, но сме готови да отговорим“, написа Сен-Мартен в „Екс“ (X).
Премиерът на Ирландия Майкъл Мартин заяви, че ставките от 50 на сто върху европейския внос от 1 юни ще навредят сериозно“ на търговските отношения между ЕС и САЩ.
„Тарифите на предложеното ниво (от 50 на сто) не само биха повишили цените, но и биха навредили сериозно на едни от най-динамичните и важни търговски отношения в света“, подчерта ирландският министър-председател. В Ирландия са ситуирани европейските централи на водещи американски технологични гиганти като „Епъл“ (Apple), „Мета“ (Meta) и „Гугъл“ (Google), припомня АФП.
Междувременно министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт заяви през „Фокс нюз“, че президентът Тръмп не вярва, че търговските предложения на Брюксел към Вашингтон са на достатъчно добро ниво. Той допълни, че се надява, че заплахата от мита ще „стимулира ЕС да действа по-активно“ при преговорите с Вашингтон.
Според Бесънт много от другите водещи търговски партньори на САЩ преговарят открито, но не и ЕС.
„Вярвам, че президентът смята, че предложенията на ЕС не са на същото ниво, което видяхме от другите ни важни търговски партньори“, каза Бесънт.
Той добави, че обратната връзка, която получава от някои страни от ЕС, е, че те не са наясно с предложенията, представяни от Европейската комисия.
„Надявам се, че това ще стимулира ЕС да преговаря по-активно“, заяви Бесент и допълни, че „ЕС има проблем с колективните си действия тук (в САЩ). Това са 27 страни, но те са представени от тази една група в Брюксел“, заяви той.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 7 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Икономикапреди 5 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 3 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Политикапреди 1 седмица
Официално: Румен Радев отива в Япония