Свържете се с нас

Общество

Диляна Якова: Бъдещето без дим вече не е само визия, а факт за милиони потребители

Как изглежда устойчива трансформация, когато зад нея стоят не само числа и стратегии, а реални хора, вдъхновени от мисия? Интегрираният доклад на Филип Морис Интернешънъл за 2024 г. разказва именно такава история – за компания, която превръща визията за бъдеще без дим в конкретни резултати: 95 пазара с бездимни алтернативи, 38.6 милиона потребители на бездимните алтернативи на компанията и над 14 милиарда долара, инвестирани в научни разработки. Бъдещето без дим вече се случва – измеримо, целенасочено и с реално въздействие.

Но устойчивостта има и друго измерение – човешкото. За Диляна Якова, мениджър „Регулации и устойчиво развитие“ във Филип Морис България, промяната не е абстракция, а ежедневие, което се живее с кауза. Кампании като ПромениКартинката пренасят посланията на компанията в културния и обществен живот чрез емоция, изкуство и лична ангажираност. В това интервю тя споделя как се изгражда доверие, как данните се превръщат в кауза и как едно по-чисто бъдеще вече е в ход.

Какви са ключовите постижения на Филип Морис Интернешънъл в рамките на глобалната стратегия за бъдеще без дим, отразени в тазгодишния интегриран доклад?

Интегрираният доклад на Филип Морис Интернешънъл за 2024 г. е шестият пореден документ, който отбелязва значителния напредък на глобалната компания в развитието на стратегията за бъдеще без дим. В тазгодишния доклад се отбелязва напредък в няколко направления:

• Разширяване на портфолиото от бездимни алтернативи: Компанията продължава да увеличава вида на бездимните си продукти, както и броя на пазарите в световен мащаб, където тези продукти се предлагат като по-добра алтернатива на традиционните тютюневи продукти. Към края на 2024 г. те са вече 95 пазара.
• Увеличаване на пълнолетните потребители: близо 38,6 милиона пълнолетни потребители са преминали на бездимните алтернативи, предлагани от компанията като 32 милиона от тях напълно са се отказали от цигарите.
• 42% от нетните приходи на глобалната компания се формират от бездимните алтернативи, като в шест държави вече 75% от нетните приходи идват от бездимни продукти.
• Инвестиции в научни изследвания: Над 14 милиарда щатски долара са инвестирани в разработката и предлагането на бездимни алтернативи от 2008 г. насам.
• Екологично въздействие от операциите на компанията: 61% от производствените съоръжения са сертифицирани като въглеродно неутрални към 2024 г., а амбицията ни е до края на тази – 2025 г. всички фабрики на компанията в световен мащаб да са постигнали т.нар. „нет 0“ .

Какви са невидимите маркери на една устойчива компания? Не тези, които се виждат в отчети, а онези, които се усещат отвътре?

Това, с което всички ние – служителите на компанията живеем и от което се вдъхновяваме, са силната корпоративна култура, която насърчава етични практики и социална отговорност, но не само на думи, а истински ангажира и вълнува хората с различни инициативи и близки до всеки от нас конкретни действия. Това създава удовлетвореност у служителите, които се чувстват ценени и мотивирани. Всеки от нас живее с мисията на компанията и е посланик на кампаниите, които импонират на собствения ни мироглед. 

Нещо друго, което е важно за трансформиращия се бизнес, е способността за бързо адаптиране към променящите се условия и предизвикателства, както дългосрочно мислене за стратегии и решения, които са насочени към устойчив успех. Това е нещо, което ние развиваме у всеки от нашите служители и очакваме да даде успех на всичко, което правим.

По какъв начин кампанията ПромениКартинката се вписва в дългосрочната визия на компанията за устойчиво развитие?

С информационната кампания ПромениКартинката вече четири години ние превъзпитаваме и повишаваме екологичното съзнание на потребителите и на обществото като цяло. Кампанията има за цел да разкаже за фактите около глобалния проблем със замърсяването с филтри от тютюневи изделия и да насърчава отговорно потребителско поведение.

Чрез различни инициативи и партньорства, колаборация с артисти и културни фестивали, кампанията поставя темата за отговорността към опазването на градската среда и природата на преден план в културния и обществен живот. Част от дейностите на кампанията включват организирането на „пътуваща информационна изложба“ в различни градове в страната и съпътстващи събития, на които организаторите споделят фактите за сериозния екологичен проблем и ангажират потребителите и обществеността.

За четвърта поредна година се впускаме и в креативни проекти. Един от любимите ни е партньорството с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, с който студенти-второкурсници в НАТФИЗ създават поредица от въздействащи 30-секундни видеа, вдъхновени от посланията на ПромениКартинката и със съдържание, което на достъпен и емоционален език повишава разбирането за проблема и ангажира.

През последните четири години ПромениКартинката изгради общност от партньори и съмишленици в цялата страна, които не само подкрепят каузата, но и активно работят за нея с идеи и активно включване.

Промяната често идва през емоции, а не през данни. Как се балансира между рационалната страна на устойчивостта и емоционалната страна на посланието?

Емоционалните послания според мен идват по естествен начин, ако са подплатени с реални данни и постижения. А ние имаме реалните данни и реалните постижения – интегрираният доклад на ФМИ говори с подробности за тези данни. Оттук нататък е въпрос на обличането на тези данни в атрактивни послания.

С ПромениКартинката ние доказваме, че една не много атрактивна тема като замърсяването с фасове на околната среда може да трогва и да привлича обществото. Колаборацията ни с артисти и културни фестивали като Банско Джаз Фест, Аполония, Международен филмов фестивал в Бургас, Арт Поток в Лозенец и Царево, АртБудилник, Синелибри, Бузлуджа Фест въвлякоха в каузата хората на изкуството, културата и онези будни и ангажирани хора, които се интересуват от изкуство и култура, и имат истинско отношение към запазването на градската среда и природата чисти.

Така всички наши послания комбинират данни с емоционални и провокативни понякога послания, за да ангажират и мотивира хората.

Какви са основните послания в новите видеа на студентите на НАТФИЗ, вдъхновени от кампанията ПромениКартинката?

Всяка година видеата на новите второкурсници на НАТФИЗ са изключително креативни, с нови сюжети и сценарии, а тази година сред видеата можем да видим и съвсем нови кино-жанрове като мюзикъла например. Всички те са с призив към обществото да бъде по-отговорно към околната среда, а индивидуалният принос за общото благосъстояние е изведен в геройски постъпки в майсторско изпълнение от операторска и режисьорска гледна точка.

Чрез креативни и провокативни подходи, видеата целят да резонират с по-широка аудитория и да променят навиците на хората.

https://www.youtube.com/watch?v=S_EzdDgyIDA

Всички видеа може да видите ТУК.

Материалът се публикува с подкрепата на Филип Морис България.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Корупционна схема за милиони в Агенция Пътна инфраструктура (видео)

Разследване на Антикорупционния фонд разкри корупционна схема за милиони и нагласени обществени поръчки в Агенция „Пътна инфраструктура“.

Разследването, озаглавено „АПИ и 7-те процента“, се базира на документи и свидетелския разказ на Антон Тасков, собственик на „Битулайт“ ООД, една от водещите фирми за поставяне на пътна маркировка в България.

По сведения на Тасков публични пари за полагане на пътна маркировка са били отклонявани като подкупи за висши държавни служители и свързани с тях лица. Това се е случвало чрез куха фирма-посредник в консорциум, част от който е била и „Битулайт“ ООД.

През 2019 година АПИ обявява търг за полагане на пътна маркировка в шестте района за планиране в България. Тасков твърди, че малко преди търга с него се свързва Мирослав Манолов, бивш директор в „Трейс Груп Холд“ АД – фирма, която редица медийни публикации замесват в скандали за корупция в пътното строителство. Манолов заявява на Тасков, че може да уреди спечелването на един от районите в търга с отговорни лица в Агенция „Пътна инфраструктура“. За тази услуга той иска да получи 7% от сумата по договора.

„От Мирослав Манолов ми беше заявено, че трябва да се дават едни 5%, за да може да “се стимулират и да се дават обектите”, и 2% за него“, свидетелства Тасков във видеото на АКФ.

По думите на Тасков Мирослав Манолов е заявил, че 5-те процента ще отиват за незаконни комисионни на висши държавни служители, сред които той споменава и името на Николай Нанков. Нанков е министър на регионалното развитие и благоустройството в третото правителство на Бойко Борисов от 2017 г. до 20 септември 2018 г., когато подава оставка заради тежката катастрофа край Своге. По-малко от месец по-късно премиерът Борисов го назначава отново – този път като заместник-министър на регионалното развитие, а от април 2019 г. в ресора му влиза и Агенция „Пътна инфраструктура“. Материали в медиите от 2019 г. цитират позиции на Нанков като представител на МРРБ именно по теми, свързани с АПИ. На този пост Нанков остава до май 2021 г.

В писмен отговор до АКФ Николай Нанков отрече координацията на работата на АПИ някога да е била в ресорите му като заместник-министър, като приведе и заповед на министъра на регионалното развитие от октомври 2018 в този смисъл. При повторно запитване г-н Нанков обаче предостави допълваща заповед от април 2019, от която се вижда, че тогава АПИ е добавена сред ресорите, за които той отговаря.

Николай Нанков не отговори на въпроса на АКФ дали познава Мирослав Манолов, а заяви, че би завел дело за набеждаване във връзка с твърденията за нерегламентирани практики, които уронват доброто му име.

„АКФ подчертава, че не разполага с информация към кои точно служители на АПИ са били отклонявани средства, както и дали част от тях са достигнали до Николай Нанков. Публикуваме тези твърдения поради голямото обществено значение на данните за злоупотреби в АПИ и призоваваме отговорните институции за незабавна проверка“, коментира София Желева, правен съветник към Антикорупционния фонд.

За да участва в търга, фирмата на Тасков създава “Консорциум Битулайт 2018“ с дружеството „Беличански къщи“ ЕООД, представлявано от жената, с която Мирослав Манолов живее на семейни начала – Нели Василева. Имената на двамата през годините са свързвани и с други корупционни схеми в пътното строителство.

По документи „Беличански къщи“ ЕООД се занимава с хотелиерски услуги и туризъм. Това не пречи през 2019 г. фирмата да стане част от консорциум за полагане на пътна маркировка, без да става ясен приносът ѝ за изпълнението на договора с АПИ. Според разказа на Антон Тасков „Беличански къщи“ ЕООД не изпълнява никакви дейности по обществената поръчка, но се използва като куха фирма, през чиито сметки се отклоняват 7% подкуп, част от които са били предназначени и за замесените държавни служители.

През 2020 г. АПИ класира “Консорциум Битулайт 2018“ на първо място в търга за Югозападен район и в началото на 2021 г. обединението подписва договор и анекс към него на обща стойност 18,9 млн. лева. Общата преведена сума по сметка на “Беличански къщи” ЕООД по този договор е 1 170 000 лева. Проверката на АКФ потвърди, че в рамките на няколко дни след всяко плащане за извършена дейност от Агенция „Пътна инфраструктура“ фирмата на Тасков “Битулайт” ООД превежда 7% от сумата по сметката на „Беличански къщи“ ЕООД.

През 2023 г., по времето на министър Иван Шишков във втория служебен кабинет на Гълъб Донев, стартира нов конкурс за полагане на пътна маркировка, в който Антон Тасков участва както в рамките на “Консорциум Битулайт 2018”, така и самостоятелно, с фирмата си “Сигнализация” ООД. Екипът на АКФ провери техническите предложения на двата кандидата и установи, че те са идентични. Въпреки това АПИ им дава две напълно различни оценки: когато офертата е подадена от името на “Консорциум Битулайт 2018”, АПИ я оценява с 25 точки, а когато е подадена от “Сигнализация” ООД – с 0 точки. Така “Консорциум Битулайт 2018” е класиран на първо място.

“Няма логично и законно обяснение за това, че една и съща оферта получава коренно различен резултат в зависимост от това, кой я подава. Това обстоятелство силно навежда на мисълта за наличие на предварително нагласена схема за спечелването на търга от консорциума, в който участва и кухата фирма “Беличански къщи”, коментира София Желева.

През декември 2023, по времето на министър Андрей Цеков в правителството на Николай Денков, “Консорциум Битулайт 2018” подписва нов договор с АПИ за полагане на пътна маркировка в Югозападен район на стойност 42 милиона лева, с ДДС.

Малко след подписването на договора, по думите на Антон Тасков, Мирослав Манолов иска от него сумата, която се отклонява през „Беличански къщи“ ЕООД, да нарасне двойно – от 7 на 15%. Тасков отказва, което води до разрив между двамата.

Непосредствено след отказа на Антон Тасков да отклонява по 15% от всяко плащане, „Консорциум Битулайт 2018“ става обект на необичаен натиск от страна на АПИ. През 2024 г. агенцията отказва да изплати над 5 милиона лева за свършена от консорциума и одобрена от АПИ работа. Наред с това АПИ започва да изисква нереалистично кратки срокове за изпълнение на дейностите по договора. Така например, площ от 13,5 хиляди квадратни метра е трябвало да бъде приключена само за 2 месеца в зимния сезон. За сравнение, по предишния договор от 2021 г., по-малък участък от 10 хиляди квадратни метра е трябвало да бъде маркиран за три пъти по-дълъг период от 7 месеца.

Забавянето в изпълнението на заданията става повод през февруари 2025 година АПИ да разтрогне договора си с “Консорциум Битулайт 2018”, да предяви претенция за неустойка и за активиране на гаранцията към застрахователя на консорциума в размер на 68 840,66 лева.

Веднага след това АПИ възлага дейностите по прекратения договор с инхаус процедура на държавната фирма „Автомагистрали“, въпреки публичната информация, че тя не разполага с необходимите техника и персонал, за да ги извърши. Проверка на АКФ на място разкри, че полагането на маркировка се извършва от подизпълнители, в нарушение на Закона за обществените поръчки и на договора между АПИ и “Автомагистрали”.

„Разследването повдига сериозни въпроси за ролята на АПИ като институция, която вместо да следи за безопасността на пътищата, изглежда се е превърнала в инструмент за натиск и разпределение на комисионни. Призоваваме институциите незабавно да започнат проверка по фактите, изложени в разследването“, коментира Бойко Станкушев, директор на АКФ.

Антикорупционният фонд изпрати въпроси до Агенция “Пътна инфраструктура” и до останалите засегнати лица и институции. Автомагистрали ЕАД не отговори на въпросите. От АПИ заявиха, че “Твърдения за манипулиране и предварително уговаряне на суми пари по обществени поръчки за определяне на изпълнител за полагане на хоризонтална маркировка по републикански пътища, не са известни на настоящото ръководство на Агенция „Пътна инфраструктура“, поръчките се възлагат по реда на Закона за обществените поръчки и се контролират от МРРБ, Агенцията за обществени поръчки, Сметната палата и АДФИ“.

Според отговора на АПИ “гаранция за капацитета на изпълнителя „Автомагистрали“ ЕАД е представената от негова страна ….. декларация, че няма право да превъзлага предмета на договора или части от него на други лица и че може да изпълни поръчката със собствен ресурс“.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Столична община сезира съдa и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистване

Столичната община сезира днес Административния съд – София град и Сметната палата за забавените обществени поръчки за сметопочистването на София. На 26 март те са изпратени за задължително становище преди публикуване от Агенцията по обществени поръчки, която е трябвало да се произнесе законоустановения срок – до 9 април.

На 20 май кметът на София Васил Терзиев призова Агенцията, чрез министъра на финансите Теменужка Петкова, за писмено становище по осъществения предварителен контрол на обществената поръчка в срок от 3 работни дни, които изтекоха днес.

Жалбата до Административния съд и Сметната палата е против незаконосъобразното бездействие на АОП за извършване на задължителен предварителен контрол, съгласно разпоредбата на чл. 232а от Закона за обществените поръчки (ЗОП), уточниха от пресцентъра на СО.

“Към настоящия момент така посоченият 14-дневен срок за произнасяне със становище от страна на АОП е изтекъл, като в Столична община няма постъпила официална информация за удължаването му, както и не е налице изрично мотивирано отлагане на произнасянето. Това обстоятелство води до невъзможност за Столична община да продължи с реализацията на цитираната обществена поръчка, която е с изключително обществено значение” – пише в жалбата.

От Столичната община припомнят, че тази година изтичат 7 от договорите с фирмите за почистване и сметосъбиране на 20 от 24 района на столицата, което налага да бъдат подписани нови споразумения, след провеждане на обществени поръчки. По закон тези поръчки трябва да бъдат съгласувани с държавната агенция, откъдето бавят становището си по задължителния предварителен контрол за законосъобразност.

В четвъртък от СО съобщиха, че са наложени глоби в размер на 163 652,25 лв. на двете сметопочистващи фирми (обявили, че е възможно да спрат работа) за разкриване на информация по договорите – “Зауба” ЕАД и ДЗЗД “Грийн Партнърс – БКС”.

От общината посочват, че публичното оповестяване на подобна информация е нарушение на чл. 25 от договорите, според който: „Изпълнителят няма право да разкрива на лица, различни от наетите от Изпълнителя, каквато и да е информация, произтичаща от или във връзка с Договора, в това число информация, свързана с техническите изисквания или друга информация, предоставена пряко от Възложителя или от оправомощено лице от негово име, без предварителното писмено съгласие на Възложителя.“

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Кой е агент ХоМорис Кауза и как ДС обърна леденото хоро в Калофер в Ден на гмуркача (подкаст)

„Най-здравият съюз на този свят е този между бездарниците.“ – казва Георги Марков. Съюз, който в тоталитарните режими не просто маргинализира, а направо унищожава съдбите на онези, „които са родени да кръстосват океаните“. Съюз, който превърна Българската православна църква – последната автономна институция в онзи свят – в обект на целенасочена атака по време на социализма. Точно за това говорихме в подкаста на OFFNews с проф. Момчил Методиев – историк, изследовател, преподавател в НБУ, бивш дипломат и главен редактор на списание „Християнство и култура“, чиято книга „Разрушаване на общността“ трябва да бъде четена като анатомия на страха – и като карта на съпротивата.

Методиев изследва архивите на Държавна сигурност десетилетия. Чете рапорти, агентурни доноси, списъци със засечени лица, унищожени дела, документирани конспиративни срещи в явочни квартири. Реконструира биографии на архимандрити, митрополити, свещеници – но не за да изобличава, а за да разбере. За да види къде е линията на пречупване. И кога човекът отказва да бъде инструмент.

Разговорът ни започна с историята на архимандрит Йосиф Диков – преследван от Народния съд, вербуван от ДС, станал по-късно митрополит в Америка. (Възможно ли е да станеш митрополит в Ню Йорк без да си бил агент? И какво ти се случва, ако откажеш?)

Проф. Методиев разказва за опитите на Държавна сигурност да контролира не само хора, но и ритуали – от гражданските кръщенета до „Деня на гмуркача“ в Калофер, който трябва да замени Богоявление. За социализма и неговата намеса в живота и бита ни – за невъзможността да се пътува в Западна Европа, да се празнуват открито Коледа или Великден, да се кръщават децата… до крайности като тази – как, за да се сдобиеш с бебешко мляко, трябваше да извършиш дребна корупция, търсейки да купиш нелегално долари, за да си набавиш храна за детето от Кореком. За това как мнозинството от хората у нас са се опитвали да живеят почтено, но системата е била проектирана да ги изкара от почтеността. За това как ДС разрушава тъканта на общността с подозрение, с контрол, с изнудване, с административен произвол.

Той говори и за вярата – тази вяра, която според официалните проучвания била слаба (35% се декларирали като вярващи), но когато дойде време за опело – 80% от българите търсели свещеник. Затова погребенията станали тъжен акт на тихата съпротива. 

„Когато човек си пази достойнството, това вече е акт на съпротива“, казва Методиев. И добавя: „Тези хора, макар и невидими, трябва да присъстват в учебниците по история.“

Някак остава да виси и големият въпрос: защо ръководството на самата Българска православна църква никога не показа желание да се обърне към миналото си? 11 от 15 митрополити през 2012 г. са били агенти на ДС. Признание и разкаяние като че няма. Само мълчание.

А методите? Методите още работят. Българското общество се движи и управлява през същата методология на злото – чрез компромати, подмяна, натиск. Не влизаш ли в схемата – ставаш невидим.

Това е книга и разговор, който не завършва с точка. Защото не говорим само за история. Говорим за начина, по който миналото продължава да ни преследва.

„Той отказва, въпреки всичко. И това е показател за нещо друго – че той има общност. Защото знае, че неговата общност не е другата общност.“ — с този цитат проф. Методиев осветлява централната ос на книгата си. Примери като този на архимандрит Йосиф, отказал да стане агент въпреки жестокия натиск, ни показват, че именно принадлежността към духовна общност е сила срещу страха.

По думите му, именно тази общностна устойчивост е била мишена на системна атака. „Държавна сигурност се стреми не просто да следи, а да прониква, да разлага отвътре.“

„Много от агентурните материали описват не просто доноси, а до болка човешки трагедии, съпротива, предателства и мълчание. Има хора, които са запазили достойнството си, но те остават невидими в учебниците.“

Професорът споделя и личното си усилие: „Случвало ми се е да спра работа с архивите за месеци, защото натрупването на зло те изцежда. Но после се връщам – защото някой трябва да разкаже за светлите примери.“

Именно за тези хора е книгата му. За онези, които не се пречупват. За свещениците, които избират достойнството. За интелектуалците, които мълчат, но не сътрудничат. За архимандрити, осъдени от Народния съд и преследвани повторно от репресивната машина, само защото са превели текст на Солженицин.

Проф. Методиев не спестява нито моралната амбивалентност, нито историческата отговорност. „Да, офицерите на ДС са били продукт на личен избор. Агентите – понякога – на принуда. Трябва да правим разлика.“

Разколът в БПЦ? Пряк резултат от дългосрочната подмяна на легитимност с агентурна преданост. „ДС разрушава естествените механизми на излъчване на авторитет. Властта идва не с доверие, а с контрол.“

В интервюто той разказва и за „смешната страна“ на репресивната машина. За агент, докладвал за среща, в която се обсъждало връчване на титла „доктор ХоМорис Кауза“. И в рапорта било записано: „Име: Хоморис, Фамилия: Кауза – неизвестен“. Бюрократичен абсурд, който говори повече от хиляда страници.

В крайна сметка, „Разрушаване на общността“ не е просто историческо изследване. Това е книга за паметта, за отговорността ни да я пазим и за онова, което още можем да спасим.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 40 минути

Германия и Индия ще разширят стратегическото си партньорство, заявиха външните министри на двете страни на среща в Берлин

Святпреди 53 минути

Посланикът на САЩ в Турция ще бъде специален пратеник за Сирия

Спортпреди 55 минути

Четирикратен олимпийски шампион в северната комбинация прекрати кариерата си

Българияпреди 57 минути

Носителите на „Награда на Шумен за образование и наука“ за 2024 година бяха тържествено отличени пред сградата на общинската администрация в града

Спортпреди 58 минути

Спартак Плевен надви Балкан и взе аванс в серията за бронза в Националната баскетболна лига

Святпреди 60 минути

АНП: Нидерландският премиер Дик Схоф: Трябва да се реагира спокойно на новата заплаха на Тръмп за митата

Българияпреди един час

Във Велико Търново връчиха наградите „Култура“, кметът Даниел Панов съобщи, че градът ще кандидатства за Европейска столица на културата за 2032 година

Спортпреди един час

ФИФА наложи глоби и санкции срещу шест отбора в квалификациите за Световното първенство

Обществопреди един час

Корупционна схема за милиони в Агенция Пътна инфраструктура (видео)

Спортпреди един час

Виртц е близо до трансфер в Ливърпул за 150 милиона евро

Българияпреди един час

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в казанлъшкото село Кънчево отбеляза 150-ата годишнина от своето създаване

Спортпреди един час

Елена Рибакина и Людмила Самсонова достигнаха до двубоя за титлата на турнира по тенис в Страсбург

Балканипреди 5 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 5 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

САЩ и ЕС най-накрая започват сериозни преговори за митата

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Българияпреди 3 дни

Бюджетът на Община Добрич за 2025 г. бе приет

Бизнеспреди 3 дни

Медии и НПО в „черен списък“: Орбан иска да смаже гражданското общество по руски модел

Бизнеспреди 2 дни

Посланието от изборите в три страни: MAGA популизмът в Европа е във възход

Българияпреди 2 дни

Кметът на община Шумен проф. Христо Христов постави началото на ежемесечната инициатива „Герой на Шумен“

Бизнеспреди 2 дни

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Новини