Свържете се с нас

Свят

Белият дом посочи преработените храни, химикалите и прекомерния прием на лекарства като причини за хроничните детски болести

Комисия, ръководена от американския министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши, публикува снощи доклад, според който преработената храна, химикалите, стресът, прекомерното предписване на лекарства и ваксините може да са фактори за хроничните болести на американските деца, предаде Ройтерс. 

Кенеди заяви, че докладът представлява „ясен призив спешно да се направи нещо, за да се сложи край на тази криза“ на нарастващите нива на детско затлъстяване, диабет, рак, психични разстройства, алергии и неврологични аномалии като аутизъм.

В документа обаче не се призовава за специфични регулаторни промени или ограничения на пестицидите, използвани в селското стопанство, от което се опасяваха земеделците, като вместо това се настоява някои химикали да бъдат подложени на допълнителни изследвания. 

Докладът обаче повтаря предишни изявления на Кенеди, че силно преработените храни и хранителните добавки представляват риск за здравето и, че хранителната индустрия има твърде голямо влияние при изготвянето на препоръки за общественото здраве, като например т.нар. „насоки за хранене”, посочва Ройтерс.

По време на пресконференция американският здравен министър заяви, че има единодушие за приоритет на овладяването на „кризата с ултрапреработените храни”. 

Докладът засяга и американската схема на ваксиниране на децата, като посочва, че броят препоръчителни ваксини за американските деца е по-голям от този в много европейски страни. 

В документа се казва, че връзката между ваксините и хроничните болести и уврежданията, причинени от ваксини, трябва да бъде проучена. Кенеди, който от години е скептично настроен към ваксините, от известно време разпространява теории за безопасността им, които противоречат на медицинските доказателства, отбелязва Ройтерс. 

Днешният доклад ще бъде последван от политически препоръки, които трябва да бъдат представени през август.

През февруари президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ, с който бе създадена комисия с името „Да направим Америка здрава отново” (МАХА – МАНА/Make America Healthy Again), която да разследва хроничните болести и да изготви план за борба с детските заболявания. 

Комисията се ръководи съвместно от Министерството на здравеопазването и Белия дом, като Кенеди е председател, а началникът на Съвета по вътрешна политика е изпълнителен директор. 

Министърката на земеделието Брук Ролинс, други членове на кабинета, ръководителят на федералната здравна агенция и високопоставени служители на Белия дом също участват в него.  

Преди публикуването на доклада лобистки фермерски групи предупредиха, че критикуването на определени земеделски практики може да попречи на сътрудничеството по здравната програма на администрацията и да изложи на риск производството на храни.

Лобистите са оказали силен натиск върху администрацията да не споменава за пестицидите в документа, обръща внимание Ройтерс. 

Ръководителят на Агенцията за опазване на околната сред Лий Зелдин заяви пред репортери, че земеделците са ключови партньори на здравната комисия и че всяка промяна на регулациите за пестициди ще трябва да бъде сериозно обмислена. 

„Американските фермери разчитат на тези продукти и на действията, които допълнително регулират или ограничават инструментите за растителна защита извън тези, които са основани на риска и на научните процеси. Трябва да има внимателно обмисляне на това, което е необходимо за адекватна защита на алтернативите и на разходите за производство“, каза той.

Като следващи стъпки докладът призовава за засилено наблюдение и изследвания на безопасността на лекарствата и здравните резултати при децата, както и за клинични проучвания, сравняващи пълноценни храни с хранителен режим с преработени храни при децата.

В доклада се посочва, че ултрапреработените храни, които се описват като промишлено произведени хранителни продукти, влошават здравето. Храните за кърмачета също са описани като свръхпреработени храни, които будят безпокойство, а в документа се твърди, че родителите все по-често купуват европейски марки.

Активистите на MAХA изразиха притеснения и относно използването на някои масла в храните за кърмачета, но тези съставки добавят важни мазнини в храната на бебетата, отбелязва Ройтерс.

Източник: БТА

Свят

Палестински медии съобщиха за почти 30 убити при последните израелски удари в Газа

Най-малко 28 души бяха убити, а десетки бяха ранени при последните израелски атаки през изминалата нощ в Газа, съобщи днес палестинската новинарска агенция УАФА, позовавайки се на медицински източници.

Израелските войници продължават операциите срещу „терористични организации в цялата ивица Газа“, написа израелската армия в своя канал в „Телеграм“, цитирана от ДПА.

Израелските военни са ликвидирали вчера „няколко терористи в цялата ивица Газа и са нанесли удари по военни комплекси, оръжия, складове и снайперски постове“, се казва в съобщението.

Израелската армия заяви, че военновъздушните ѝ сили са поразили над 75 цели, включително „терористи, пускови установки, военни формирования, складове за оръжие и допълнителна терористична инфраструктура“.

ДПА отбелязва, че не може да провери твърденията и на двете страни по независим път.

Войната в ивицата Газа беше предизвикана от нападението на „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври 2023 г., което доведе до смъртта на 1218 души от израелска страна, повечето от които цивилни, според преброяване на АФП, основано на официални данни. От 251 души, отвлечени при тази атака, 57 все още са държани като заложници в Газа, а 34 от тях са обявени за мъртви от израелската армия.

По последни данни на министерството на здравеопазването на „Хамас“, които ООН счита за достоверни, израелските ответни удари са отнели живота на най-малко 53 762 души в ивицата Газа, повечето от които цивилни.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Обявяването извън закона на историческата партия в щата Тигре хвърля сянка върху мирния процес в Етиопия

Едно събитие в Етиопия по-рано миналия месец мина до голяма степен незабелязано, но постави под съмнение мирния процес във втората по брой на населението държава в Африка след Нигерия. Федералните власти обявиха извън закона историческата партия в северния щат Тигре, който бе сцена на кръвопролитен конфликт, избухнал през 2020 г. И макар че мирното споразумение, сключено в Претория, столицата на Република Южна Африка, през ноември 2022 г., до голяма степен се спазва, обстановката в Тигре, а и в съседни щати, остава нестабилна.

На 14 май Етиопската национална избирателна комисия (ЕНИК) обяви извън закона Фронта за освобождение на тигрейския народ (ФОТН) – партията, доминирала на политическата сцена в страната в продължение на близо три десетилетия до 2018 г., предаде Франс прес.

ИЗВЪН ЗАКОНА

ЕНИК аргументира решението си с допуснати от ФОТН пропуски.

Фронтът осъди „едностранното решение“, което според него представлява „сериозна заплаха“ за мирния процес в Етиопия. В писмо до Комисията на Африканския съюз той призова да бъде оказан натиск върху етиопското федерално правителство, за да възстанови регистрацията му.

Впрочем още от месеци имаше индикации, че ФОТН ще бъде забранен, отбелязва АФП. През февруари ЕНИК поиска от Фронта „да внесе корекции“ в своята регистрация, и след това обяви, че условието не е изпълнено.

Обявяването на ФОТН за незаконно движение заплашва мирното споразумение от Претория, коментира Би Би Си. Решението бе взето преди парламентарните избори, които трябва да бъдат произведени в Етиопия най-късно през юни догодина.

РЕТРОСПЕКЦИЯ НА КОНФЛИКТА

През 2019 г. – само година след като зае поста, слагайки край на продължилото 27 години управление на ФОТН, етиопският премиер Абий Ахмед, тогава на 43 години, бе удостоен с Нобеловата награда за мир за помирението със съседна Еритрея, която се отдели от Етиопия след война в края на миналия век. Син на баща мюсюлманин оромо и майка християнка амхарка – двата най-големи етноса в африканската страна, съответно заемащи дял от повече от една трета и над една четвърт от около 130-милионното население на най-голямата държава без излаз на море (след отделянето на Еритрея) – Ахмед олицетворяваше надеждите за мирно съжителство между около 80-те народности, които оформят пъстрата демографска мозайка, каквато представлява страната. Той започна политически и икономически реформи, които обещаваха по-добър живот за широки прослойки от населението на една от най-древните, но и най-бедни държави в света.

И тогава Абий Ахмед реши да се разправи с основния си вътрешнополитически съперник – ФОТН. Тигрейците са едва малко повече от 6 процента от населението на Етиопия. ФОТН обаче управляваше с желязна хватка страната в продължение на близо три десетилетия – от 1991 до 2018 г. – след като изигра ключова роля за свалянето на марксистката диктатура в годината, когато се разпадна нейният международен покровител – Съветският съюз.

Почувствал се достатъчно силен, етиопският премиер заповяда на 4 ноември 2020 г. на федералната армия, подкрепена от милиции и от съседна Еритрея, с която Етиопия воюва по време на управлението на ФОТН, да настъпи в северния щат Тигре, за да свали неподчиняващите му се регионални власти, доминирани от Фронта. В началото всичко се развиваше по план. Етиопската армия бързо превзе по-голямата част от Тигре, включително щатската столица Мекеле, след чието падане Абий Ахмед побърза да обяви победа още на 28 ноември. Впоследствие обаче ФОТН не само си върна по-голямата част от региона, но и в един момент настъпи на юг, преди в средата на 2021 г. да се установи равновесие на силите. В крайна сметка двете страни в конфликта, отнел по данни на Африканския съюз живота на най-малко 600 хиляди души, подписаха през ноември 2022 г. споразумението от Претория.

СИТУАЦИЯТА В ТИГРЕ ОСТАВА НЕСТАБИЛНА

Договорът, който до голяма степен бе плод на патовата ситуация на бойното поле, отколкото на добра воля на страните в конфликта, обаче се спазва, повече или по-малко изненадващо. Но ситуацията в Тигре остава нестабилна и напрегната, като голяма част от местното население е заплашено от глад. Милиции от съседния щат Амхара са окупирали части от Тигре, за които смятат, че исторически принадлежат на амхарския етнос. Еритрея, която има дълга граница с Тигре, е разположила в етиопския щат войски, които са обвинявани в зверства и различни посегателства срещу цивилни.

Впрочем сянката на нов конфликт е надвиснала над Тигре още от месеци. През март избухнаха сблъсъци между двете фракции, на които ФОТН на практика се раздели след началото на конфликта – едната начело с лидера на Фронта Дебрецион Гебремичаел, а другата – водена от регионалния премиер Гетачев Реда.

И макар че опасенията от ескалация все пак не се сбъднаха, рискът да избухне насилие във всеки един момент си остава.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

ПТИ: Индия и Пакистан се споразумяха за спиране на огъня, без да е имало посредници в преговорите, заяви индийският външен министър

Споразумението между Индия и Пакистан за прекратяване на военните действия бе постигнато след преки преговори между двете страни, заяви индийският министър на външните работи Субрахманям Джайшанкар на фона на твърденията на президента на САЩ Доналд Тръмп, че Вашингтон е имал роля в сключването на примирието, предаде новинарска агенция ПТИ.

Джайшанкар също така отбеляза, че Индия отново ще нанесе удари по терористите в Пакистан в случай на бъдещи терористични удари като този в Пахалгам, намеквайки, че това е причината, поради която операция „Шиндур“ не е приключила.

Министърът каза в интервю за нидерландската телевизия Ен О Ес, че правителството ясно изразява позицията, че „ако има такава атака, ще има отговор“. Джайшанкар е в Хага в рамките на обиколката си в Нидерландия, Дания и Германия.

„Операцията продължава, защото в нея има ясно послание: ако има действия от рода на тези, които видяхме на 22 април, ще последва отговор, че ще ударим терористите“, подчерта той. „Ако терористите са в Пакистан, ще ги ударим там, където са. Така че има смисъл от продължаването на операцията, но това не е същото като да се обстрелваме взаимно“, отбеляза индийският дипломат.

В ранните часове на 7 май Индия нанесе прецизни удари по девет терористични инфраструктурни обекта в рамите на операция „Шиндур“, която бе предприета в отговор на терористичната атака в Пахалгам от 22 април.

Вследствие на действията на Индия на 8, 9 и 10 май Пакистан се опита да нанесе удари по индийски военни бази. Тези опити предизвикаха силна реакция от индийска страна.

Главният секретар на индийското външно министерство Викрам Мисри обяви на 10 май, че Индия и Пакистан са се разбрали незабавно да спрат всички обстрели и военни действия по суша, въздух и море.

Джайшанкар отбеляза в интервюто си за нидерландската телевизия, че споразумението за прекратяване на вражеските действия е утвърдено от страна на Делхи и Исламабад. 

„Когато две страни са въвлечени в конфликт е нормално други държави по света да осъществяват контакти и да се опитват по някакъв начин да покажат своята загриженост. Но спирането на огъня и на военните действия беше договорено пряко между Индия и Пакистан“, отбеляза Джайшанкар. „Ние изяснихме едно нещо пред всички, които разговаряха с нас – не само САЩ, но и всички останали. Заявихме, че ако пакистанците искат да спрат да воюват, те трябва да ни кажат. Ние трябва да чуем това от тях. Техен генерал трябва да се обади на наш генерал и да го заяви. И точно това се случи“, обясни индийският външен министър.  

След спирането на огъня между Индия и Пакистан Тръмп многократно изрази претенцията, че има заслуга за това и заяви, че е изиграл посредническа роля в „примирието“ между двете страни.  

Джайшанкар посочи, че Индия е готова да разговоря с Пакистан за връщането на незаконно окупираната от Исламабад част от Кашмир на Делхи, както и по въпроси, свързани с тероризма.

Джайшанкар също така каза, че икономическият растеж и сигурността са взаимообусловени. „Нашата страна беше изправена пред много по-застрашителни предизвикателствата за сигурността, отколкото вие (европейците). Затова трябваше да дадем приоритет на сигурността. Не се прави избор между сигурността и икономическия просперитет. Осъзнавате, че днес това са двете страни на една и съща монета“, заключи индийският външен министър.

(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 39 минути

Броят на посещенията в музеите в България продължава да расте през 2024 г. на годишна база, но все още не са достигнати равнищата от 2019 г., сочи справка в НСИ

Святпреди 40 минути

Палестински медии съобщиха за почти 30 убити при последните израелски удари в Газа

Българияпреди 42 минути

Президентът Румен Радев удостои с държавни отличия дейци на културата и науката

Българияпреди 43 минути

Пешеходка е блъсната от товарен автомобил в Търговище, няма опасност за живота й

Икономикапреди 45 минути

В област Търговище всеки пети гражданин живее под прага на бедност, по данни на статистиката

Българияпреди 46 минути

Двустранният търговски обмен между България и Египет достигна рекордните 1,81 млрд. щатски долара

Святпреди 46 минути

Обявяването извън закона на историческата партия в щата Тигре хвърля сянка върху мирния процес в Етиопия

Българияпреди 50 минути

Българските въоръжени сили ще участват в серия учения за усъвършенстване на оперативните способности

Българияпреди 50 минути

Говорихме по темите, свързани с вярата и по актуалния дневен ред, каза премиерът Росен Желязков след аудиенция при папа Лъв XIV

Спортпреди 55 минути

Легендата на Рома Франческо Тоти твърди, че Антонио Конте и Масимилиано Алегри вече са подписали договори с други клубове

Политикапреди 59 минути

Без субсидия и офиси за партии, чиито лидери са с обвинения по НК, иска Пеевски

Святпреди един час

ПТИ: Индия и Пакистан се споразумяха за спиране на огъня, без да е имало посредници в преговорите, заяви индийският външен министър

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Политикапреди 5 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 5 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Балканипреди 5 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 5 дни

Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

Спортпреди 5 дни

Евертън победи Саутхемптън в последния си мач на „Гудисън Парк“, Илиман Ндиайе е последният голмайстор на съоръжението

Обществопреди 5 дни

Рехави протести срещу еврото в София, Бургас, Пловдив и Видинско (снимки)

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Новини