Свят
Администрацията на Тръмп блокира възможността Харвардският университет да приема чуждестранни студенти

Администрацията на американския президент Доналд Тръмп отмени правото на Харвардския университет да приема чуждестранни студенти, съобщи Министерството по вътрешна сигурност, цитирано от Ройтерс.
Министърката по вътрешна сигурност Кристи Ноум нареди да бъде прекратена акредитацията на Харвардския университет по Програмата за студенти и посетители на обмен, се казва в изявление на министерството.
Тази мярка означава, че учебното заведение повече няма да може да приема чуждестранни студенти, а вече обучаващите се трябва да се прехвърлят в други университети или ще загубят легалния си статут, се добавя в изявлението.
„Тази администрация държи Харвард отговорен за насърчаването на насилие, антисемитизъм и за координиране на действия с Китайската комунистическа партия на територията на университета“, заяви Ноум. „За университетите е привилегия, а не право, да записват чуждестранни студенти и да се възползват от по-високите им такси за обучение, за да подпомагат многомилиардните си фондове“, допълни тя.
Харвардският университет определи мярката на правителството като „отмъщение”, която застрашава да нанесе сериозни щети на университета.
„Действията на правителството са незаконни. Напълно сме ангажирани да поддържаме способността на Харвард да приема чуждестранни студенти и учени, които идват от над 140 държави и обогатяват неизмеримо университета – и тази страна”, се казва в изявлението на университета.
Мярката представлява значителна ескалация на кампанията на администрацията на Тръмп срещу университета от елитната „Бръшлянова лига” в Кеймбридж, Масачузетс.
Президентът републиканец предприе действия за преустройство на частните колежи и университети в САЩ, които според него насърчават антиамерикански, марксистки и „радикално леви“ идеологии. Той критикува по-специално Харвард за наемането на видни демократи на преподавателски или ръководни длъжности.
Източник: БТА
Свят
„Гардиън“: Доказателствата на Тръмп за „геноцид срещу белите “ в Южна Африка съдържат снимки от ДР Конго

Доказателствата за предполагаеми масови убийства на бели южноафриканци, представени от Доналд Тръмп на напрегната среща в Белия дом в сряда, в някои случаи бяха снимки от Демократична република Конго, а показаните по време на срещата кадри бяха фалшиво представени като показващи „места за погребения“, посочва „Гардиън“.
„Тези всичките са бели фермери, които са погребани“, каза Тръмп, държейки разпечатка на статия, придружена от снимка, по време на срещата в Овалния кабинет с южноафриканския президент Сирил Рамапоса.
Снимката, придружаваща статията, всъщност е скрийншот от видеоклип, публикуван от Ройтерс на 3 февруари и впоследствие проверен от екипа за проверка на фактите на информационната агенция, на който се вижда как хуманитарни работници вдигат чували с тела в конгоанския град Гома. Изображението е взето от кадри на Ройтерс, заснети след смъртоносни сражения с подкрепяните от Руанда бунтовници М23.
Белият дом не отговори на молбата на Ройтерс за коментар.
В друг момент от срещата Тръмп пусна видеоклип, който според него доказвал, че в Южна Африка се извършва геноцид срещу бялото население. В него имаше кадри, за които Тръмп твърдеше, че показват гробовете на повече от хиляда бели фермери, обозначени с бели кръстове.
Кадрите – заснети на магистрала, свързваща малките градове Нюкасъл и Нормандейн в Южна Африка – всъщност показваха мемориален обект, а не гробове.
Роб Хоутсън, който е създал мемориала, за да привлече общественото внимание, заяви пред Би Би Си, че това не е място за погребение.
„Това е мемориал. Това не беше постоянен мемориал, който беше издигнат. Това беше временен мемориал“, каза той. Мемориалът е поставен след убийството на двама фермери африканери в местната общност.
Видеоклипът, пуснат от Тръмп в сряда, съдържаше няколко лъжи и неточности, но имаше за цел да подкрепи предложението на президента за „убежище“ на преследвани бели фермери, което разгневи южноафриканското правителство, което оспорва твърденията, посочва „Гардиън“. Белият дом твърди, че то показва доказателства за геноцид над белите фермери в Южна Африка. Тази теория на конспирацията, която от години се разпространява сред крайната десница, се основава на неверни твърдения.
Във видеоклипа на видно място се появява Джулиъс Малема, политик, известен с радикалната си реторика. В няколко клипа той е видян да носи червената барета на своята популистка, вдъхновена от марксизма партия „Борци за икономическа свобода“ (БИС/EFF) и да скандира призиви за „прерязване на гърлото на белотата“ (“cut the throat of whiteness”), както и спорната песен срещу апартейда „Убий бура, убий фермера“.
Тръмп неточно заяви, че е държавен служител, като намекна, че подстрекателските му лозунги отразяват официална политика срещу бялото малцинство в Южна Африка.
Малема е опозиционен политик, който стана известен с подкрепата си за радикални реформи, включително преразпределение на земята и национализация на ключови икономически сектори, посочва „Гардиън“.
На изборите миналата година партията се класира едва на четвърто място с 9,5 % от гласовете. По време на срещата в Овалния кабинет Рамапоса и неговата делегация се разграничиха от реториката на Малема.
Министърът на земеделието Джон Стенхюсен, член на дясноцентристкия Демократичен алианс, заяви пред Тръмп, че се е присъединил към многопартийната коалиция на Рамапоса „именно за да държи тези хора извън властта“.
Източник: БТА
Свят
Белгийската прокуратура е оттеглила искането си за сваляне на имунитета на италиански евродепутат по аферата „Хуавей“

Белгийската прокуратура е оттеглила искането си за сваляне на имунитета на италианския евродепутат Джузепина Принчи от групата на Европейската народна партия (ЕНП) по аферата „Хуавей“, съобщиха местни медии. Причината е, че прокуратурата е допуснала грешка в определянето на самоличността на Принчи.
Първоначално обвинението е твърдяло, че тя е присъствала на „подозрителна“ среща, но е било доказано, че по това време Принчи е била в Италия. По-рано тази седмица Европейският парламент започна процедура за сваляне на имунитета на петима евродепутати по разследването на съмнения за корупционно поведение в полза на китайското дружество „Хуавей“, сред които са Никола Минчев („Обнови Европа“), Даниел Атард (Социалисти и демократи, Малта) и италианците Салваторе Де Мео, Фулвио Мартушело и Джузи Принчи (тримата от ЕНП). Очаква се правната комисия на ЕП да разгледа въпроса през септември. Минчев уточни, че няма отношение към някаква незаконна дейност.
Прокуратурата в Белгия се съмнява, че евродепутати и техни сътрудници са получавали от „Хуавей“ подаръци и облаги, за да окажат влияние над решенията на ЕС спрямо дружеството. Според прокуратурата става дума за скрита корупция, продължавала от 2021 г. насам. Според първоначалните съобщения проверката засяга около 15 евродепутати. Досега по случая има осем обвиняеми.
Белгийската прокуратура все още не е приключила друго дело по съмнения за корупция в ЕП, станало известно като „Катаргейт“. По тази проверка се твърди, че евродепутати са получавали подкупи от Катар и Мароко, за да повлияят на европейските решения, свързани с тези две държави.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Американски издания разказват съдбата на убитите двама служители на израелското посолство във Вашингтон и тази на убиеца им

Убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон в сряда вечерта е сред основните теми на американския печат.
Докато властите разследват потресаващия акт на насилие, който остави мъртва млада двойка и предизвика шок в национален и международен план, започва да се очертава образът на мъжа, обвинен в дърпането на спусъка, отбелязва „Вашингтон Пост“.
Елиас Родригес, 31-годишен жител на Чикаго, получил в четвъртък по две обвинения за убийство от първа степен и убийство на чуждестранни служители, има диплома по английска филология, опит в активизма и, въз основа на профили в социалните медии, които изглеждат негови, нарастващо чувство на възмущение от войната в Газа, посочва вестникът.
Син на сержант от Националната гвардия на Илинойс, изпратен в Ирак по време на войната на САЩ срещу режима на Саддам Хюсеин, Родригес изглежда е бил свързан с марксистко-ленински групи. Той е работил за Американската асоциация за остеопатична информация, помагайки за проверката на информацията на лекарите за база данни. Проверка в съдебните досиета на Илинойс не е открила негово криминално досие.
Вчера следователи са прегледали писмо, публикувано в социалните мрежи около час след стрелбата от акаунт в „Екс“, който изглежда е принадлежал на обвинения за стрелбата. Той самият е в ареста за стрелбата срещу 30-годишния Ярон Лишински и 26-годишната Сара Лин Милгрим, които са работили в израелското посолство във Вашингтон и са се готвели да сключат брак.
Постът, озаглавен „Ескалация за Газа, връщане на войната у дома“, обвинява Израел в „геноцид“ и в него се казва, че „извършителят“ може понякога да е добър човек, „и въпреки това да е чудовище“. Посланието завършва с „Обичам ви, мамо, татко, сестричке, останалата част от семейството ми…“ и „Свобода за Палестина“.
В същия профил по-рано тази година е публикувано послание „Смърт за Израел“.
Вчера агенти на ФБР бяха видени да влизат и излизат от апартамент, където Родригес живеел, на тиха, озеленена улица в квартал „Ийст Олбани Парк“. На прозореца на жилището, където се предполага, че живее Родригес, висеше избелял знак с надпис „Справедливост за Уадеа“ – очевидна препратка към убийството през 2023 г. в Илинойс на Уадеа Алфаюми, 6-годишно момче от палестинско-американски произход, което беше намушкано до смърт от хазяина си.
Родригес е роден и израснал в Чикаго и е завършил английска филология в Университета на Илинойс в Чикаго, според вече изтрит профил на уебсайта на организация с нестопанска цел „Хистори Мейкърс“, където изглежда е работил преди 2024 г.
В един момент Родригес е бил свързан с крайнолявата Партия за социализъм и освобождение (ПСО), отбелязва „Вашингтон Пост“, въпреки че тя се дистанцира от него след ареста му, заявявайки, че той не е член и е бил „свързан само за кратко с клон на ПСО, като взаимоотношенията са приключили през 2017 г.“. Партията е организирала протести в подкрепа на палестинската кауза, отбелязва вестникът.
Статия от 2017 г. в „Либерейшън“, вестник, свързан с Партията за социализъм и освобождение, съобщава, че Елиас Родригес, член на групата, е произнесъл реч на протест срещу полицейската стрелба по Лакуан Макдоналд в Чикаго.
Статията, която изглежда е била изтрита в четвъртък, цитира Родригес, който пита дали американците искат „нация от градове, доминирани и окупирани от огромни корпорации, където само богатите и белите могат да живеят, а по-голямата част от нас трябва да живеят в периферията на града и обществото“.
„Ню Йорк Таймс“ се спира на личния живот на убитите служители на израелското посолство във Вашингтон.
Според публикацията родителите на Сара Милгрим не са знаели, че Ярон Лишински е планирал да ѝ предложи брак, докато двойката не беше убита във Вашингтон в сряда вечерта.
Родителите ѝ предполагали, че бракът наближава. Милгрим, която е израснала в Прери Вилидж, Канзас, се е запознала с Лишински малко след като преди година и половина се е присъединила към израелското посолство, за да организира мисии и посещения на делегации. Лишински, изследовател в посолството, се е срещал няколко пъти с родителите ѝ.
Преди няколко месеца 26-годишната Сара Милгрим казала на родителите си, че планира да пътува с 30-годишния Лишински, за да се срещне за първи път със семейството му в Йерусалим. Това, което те не знаели и щели да научат едва след стрелбата, е, че той бил купил годежен пръстен преди пътуването.
Тъй като двойката трябвало да лети за Израел в неделя, майката на Сара, Нанси Милгрим, планирала да пътува в петък до Вашингтон от Прери Вилидж, предградие на Канзас Сити, за да се грижи за кучето на дъщеря си.
След като научили за стрелбата и се опитвали да се свържат с дъщеря си, на родителите на Сара се обадил посланикът на Израел в САЩ Йехиел Лaйтер, който им съобщил, че Сара Милгрим и приятелят ѝ са починали, и изказал съболезнования.
Беше ужасен момент, казва бащата Робърт Милгрим. Той посочи, че антисемитизмът нараства, откакто Израел започна войната в Газа след атаките срещу Израел, извършени от „Хамас“ на 7 октомври 2023 г.
„Това, което ми мина през ума, е, че усещам антисемитизма, който изплува след 7 октомври, а също и след избирането на президента Тръмп“, каза Милгрим. „Най-лошите ми страхове се сбъднаха“.
„Парадоксалното е, че се притеснявахме за безопасността на дъщеря ни в Израел“, добави баща й. „Но тя беше убита три дни преди да замине.“
Лишински е роден в Израел и се премества със семейството си в Германия, където живеят няколко години, преди да се върнат в Израел, когато е на 16 години, казва брат му Ханан, който е на 32 години. Семейството му живее в Бейт Заит, малко село в хълмовете западно от Йерусалим.
Ярон Лишински от младеж е знаел, че иска да стане дипломат на Израел, казва проф. Нисим Отмазгин, един от преподавателите му в Еврейския университет в Йерусалим. „Той виждаше в това своето призвание“, казва проф. Отмазгин, декан на факултета по хуманитарни науки на университета. Лишински учи там от 2018 до 2021 г., получава бакалавърска степен по международни отношения и азиатски изследвания.
Той е израснал в смесено семейство с баща евреин и майка християнка и е бил практикуващ християнин, твърди Ронен Шовал, декан на Института за съвременни изследвания „Аргаман“ в Йерусалим, където Лишински участва в едногодишна програма по класическа либерално-консервативна мисъл, след като получава магистърска степен по държавно управление и дипломация.
„Ню Йорк Таймс“ отбелязва, че през 2021 г. Сара Милгрим получава бакалавърската си степен от Канзаския университет. Тя е живяла на няколко места в чужбина, включително в Коста Рика, където получава магистърска степен по природни ресурси и устойчиво развитие от Университета на мира, създаден от ООН. Освен това е придобила магистърска степен по международни отношения от Американския университет.
Майката на Сара Милгрим заяви, че дъщеря ѝ и Ярон Лишински били загрижени за мира в Близкия изток, за стабилността на Израел и за тежкото положение на палестинците.
„Тя правеше това, което обичаше, правеше добро“, каза баща ѝ. Той добави, че правенето на добро е „това, което доведе до края на живота ѝ“.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 7 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 4 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 6 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 5 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия