България
Зала на името на генерал-майор Тодор Нейков откриха в сградата на плевенското Военно окръжие

Зала на името на генерал-майор Тодор Нейков откриха във връзка с 26 май – празника на Военно окръжие първа степен – Плевен. Лентата прерязаха началникът на централното военно окръжие полковник Георги Георгиев, председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, началникът на плевенското Военно окръжие полковник Иван Иванов и областният управител Николай Абрашев.
Новооткритата зала носи името на генерал-майор Тодор Нейков, който застава начело на окръжието по време на Балканските и Първата световна война. Тя е създадена по инициатива на Централно военно окръжие с помощта на Община Плевен.
Церемонията започна в двора на Военното окръжие с вдигането на знамето на Република България и тържествен марш от младите гвардейци от Основно училище „ Д-р Петър Берон“ в града.
След тържественото прерязване на лентата слово произнесе началникът на Военно окръжие първа степен – Плевен полковник Иван Иванов. Той каза, че тази дата е избрана, защото на нея преди 146 години е издаден Приказ на княз Дондуков, в който за първи път в историята на България се формират т.нар. военни отдели. Един от тях е Западен военен отдел – Плевен.
„Генерал-майор Тодор Нейков е един от многото забравени герои на войните за национално обединение, незаслужено останал в сянката на историята Залата е част от нашата концепция за комплектуване с ресурси Въоръжените сили на Република България“, добави полковник Иванов.
Той цитира писмо-завет на генерал-майор Нейков към армията, което е получил преди дни от военно-историческия архив: „Обичайте родната земя и майка България както зениците на собствените ви очи. Обичайте всяко кътче, гдето реч българска се говори повече от най-милото ви на света, от себе си. Служете честно, доблестно, безкористно. Работете упорито за преуспяването и величието на милото ни отечество България“.
В залата ще се състоят занятия за повишаване на военно-патриотичното възпитание на учениците ос средните училища в областта. Тя ще бъде място за съхранение на националната памет и вдъхновение на младите поколения и за създаване в тях на чувство за родолюбие и патриотизъм. За затвърждаване на усещането, че воинската служба е не само професия и задължение, но и призвание.
Началникът на централното военно окръжие полковник Георги Георгиев каза, че е имал очаквания как би изглеждала такава зала, но това, което вижда, надхвърля неговите очаквания. Той призова присъстващите в залата ученици да се гордеят със славната военна история на България и изрази мнение, че всеки български гражданин трябва да премине първоначална военна подготовка.
Поздрави отправиха и председателят на Общинския съвет в Плевен доц. д-р Иван Малкодански, и областният управител Николай Абрашев.
Началникът на Регионалното управление на образованието Албена Тотева връчи почетен плакет на началника на Военно окръжие – Плевен полковник Иван Иванов.
След официалната церемония полковникът от запаса професор Мануш Христов изнесе лекция пред учениците.
В залата е подредена експозиция с различни огнестрелни оръжия и бойно снаряжение, табла със снимки на военни униформи на българската армия.
В плевенското военно окръжие е ден на отворените врати и в двора е подредена военна техника.
Източник: БТА
България
Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, посочиха изследователите от организация „ЛевФем“

Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, те често нямат лично време, не могат да ползват отпуск, посочиха изследователките от организация „ЛевФем“ Дарина Коконова и Калина Дренска по време на дискусия, организирана от клуб „Смисъл“ в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“.
Грижовният труд го дефинираме като труда, без който обществото не може, това, което обгрижва човека от люлката до гроба – акушерки, учителки, медицински сестри, лекари, болногледачки, лични асистентки, каза Калина Дренска.
По думите ѝ домакинската работа също е част от грижата. Много често грижата за болни, за възрастни хора до един момент се извършва безплатно от близки, а след това – платено от други служители, каза тя.
Тя разказа, че са направили 40 дълбочинни интервюта с хора от сферите на грижовния труд – сестри, лични асистентки, болногледачки, учителки в детски градини.
Интервюирахме хора от 17 населени места, както от столицата, така и от много малки населени места, също така работещи този труд в чужбина. Изследването, озаглавено „Кого го е грижа за грижата?“ ще бъде представено на 20 юни в Общински културен институт – Красно село, посочи тя.
Този сектор беше важен за нас, защото виждаме едни структурни липси, които непрекъснато се обуславят в секторите на грижата като хронично недофинансиране, липса на кадри, коментира тя.
Секторът е феминизиран, средно 80% от този труд се извършва от жени, трудът е нископлатен, работят го възрастни жени, има много случаи, когато е в сивия сектор, коментира Дарина Коконова.
Хората споделят, че влизат в множество роли, тоест освен болногледачка често са и „психолог“, „медицинска сестра“ без подходящото обучение, подготовка или грижа, разказа тя.
Като обща тенденция се наблюдава, че този труд е зле платен, много често се извършва неформално или има някаква форма на неформалност, липсват кадри, липсват хора, някои от хората, които полагат такъв труд, работят на две или повече работни места, коментира за БТА Калина Дренска.
Всички разказват за неща, свързани не само с физическа и финансова, но и с емоционална натовареност, посочи Калина Дренска.
Ние разглеждаме грижовния труд в три сектора – здравеопазване, начално образование и социални услуги. Пледираме за по-добра координация между тези сектори, защото, когато имат общи протести, ще имат по-добра възможност да налагат исканията си, каза тя.
Въпреки че в някои от въпросните назовани сектори има добра синдикализация, има други места, където такава липсва, например при хората, които се грижат за други хора в частните им домове, каза Калина Дренска.
По думите ѝ болногледачки и лични асистенти, социални асистенти много рядко са част от синдикат. Може би има поле за сдружаване, за да могат да се защитават по-добре правата, смята Калина Дренска.
При грижещите се в домовете има нужда от повече информация как да работят с болен човек. Нужно е да има обучение за тях, посочи тя.
Примерно за асистентите към Общината има обучения, но ако някой е личен асистент на свой близък, няма къде да получи обучение, разказа тя.
Тя разказа още, че хората търсят информация от групи в социалните мрежи или четат, обучават се. Хората се намират едни други във фейсбук групи и там споделят опит. Много от тях с времето придобиват изключително експертно знание, разказа тя.
Според нея е нужно да се консолидира това знание, да се направят достъпни наръчници за хората.
Ако искаме постигане на някакви стандарти, би трябвало да има общински или държавни програми, които да предоставят възможността хората да минават през такова обучение, каза още Калина Дренска.
Източник: БТА
България
Заради проливни дъждове и градушки в някои части на страната има населени места без електричество

Заради проливни дъждове и градушки в някои части на страната има населени места без електричество.
В област Габрово градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.
В област Разград три села – Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване вследствие на бурята. Това съобщиха от пресцентъра на Областна администрация – Разград. Екипи на ЕРП – Север работят в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде възстановено към 23:00 часа, информираха още от областната администрация.
Гръмотевичната буря премина над цялата област. Около 17:00 часа над общините Исперих и Кубрат, а по-късно и над община Разград се изсипа градушка, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. Към 18:00 часа всички екипи на пожарната са се отзовали на сигнали за отводняване на шахти по кръстовищата, както и на 18 сигнала, подадени за паднали дървета по пътното платно. Пет сигнала има за паднали дървета върху леки автомобили, добавиха от областната администрация.
Прогнозите за тази нощ са за 30-40 литра дъжд на кв. м.
В област Търговище, при буря в Поповско поривите на вятъра достигнаха 50км/ч, съобщи за БТА дежурният в служба „Гражданска защита“ към Община Попово Стойчо Димитров.
Валежът е продължил повече от час, а количеството паднал дъжд е 20 литра на квадратен метър. В разгара на бурята поривите на вятъра са били 49,8 км/ час, а максималната средна скорост – 10 км/час, каза Димитров.
На места е паднала и градушка. Димитров посочи, че има информация за ледени зърна от село Светлен. По време на бурята на два пъти е прекъсвало електричеството в населеното място.
Според местните хора силният вятър и градушката са нанесли щети на насажденията в зеленчуковите градини.
В другите общините от област Търговище – Търговище, Омуртаг, Антоново и Опака е преваляло, без да има данни за щети, казаха от ръководствата на общините.
Източник: БТА
България
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.
В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване, вследствие на буря.
В Поповско поривите на вятъра достигнаха 50 км/ч, съобщиха от общинската служба „Гражданска защита“.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 1 седмица
Забраняват пушенето на обществени места на открито в румънския град Клуж-Напока
-
Святпреди 1 седмица
Сирийците отпразнуваха края на американските санкции
-
Икономикапреди 6 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията