Икономика
Край Сливен започна изграждането на индустриален парк

С церемония по „първа копка“ на летище „Бършен“ край Сливен беше дадено началото на строителни дейности по проект за изграждане на индустриален парк.
По проекта ще бъде изградена довеждаща и вътрешна инфраструктура за над 19 830 000 лева. Тя ще осигури комуникации до всеки парцел заедно с улична мрежа и осветление. Крайният срок за изграждането й е 30 юни 2026 г. Изпълнител е дружеството „Хидроводстрой“.
„Тази инвестиция може да бъде много силен инструмент за привличане на инвеститори в нашия район“, каза кметът на Сливен Стефан Радев. Убеден съм, че това място има огромен потенциал, но най-важният въпрос ще бъдат хората. Трябва да се съчетае наличието на инфраструктура с поредица от мерки, които да насърчават преквалифицирането, обучението на хората, така че да намерят своето достойно място. Голямата ни цел е тук да има повече инвестиции и по-добре платени работни места“, категоричен бе той.
Радев припомни, че в момента се инвестира в осем такива зони, като пет от тях са в Северна и три в Южна България. По думите му Сливенският регион се намира на почти равни разстояния от София, Букурещ и Истанбул, на сто километра от пристанище „Бургас“, има жп линия, на 17 км е Автомагистрала „Тракия“ и от логистична гледна точка това е едно от най-добрите места за инвестиции.
Управителят на дружеството „Индустриален парк – Сливен“ Соломон Москона посочи, че за близо две години от създаването на търговското дружество са били сключени около 30 споразумения за сътрудничество и партньорство с редица организации, сред които търговско-промишлени палати, висши учебни заведения.
„Тези десет парка са приоритетни за страната, заяви Стефан Попов, заместник главен директор на дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа. По думите му целта е да се създадат добри ваимовръзки между отделните паркове и на техните територии да се настанят високотехнологични производства с висока добавена стойност, които да продължават да развиват регионите, да създават нови работни места.
Сред официалните гости на церемонията бяха още областният управител Чавдар Божурски, Илияна Илиева, главен директор на дирекция „Европейски фондове за конкурентноспособност“, Надя Данкинова, изпълнителен директор на Фонд „Флаг“, инж. Димитър Димитров, изпълнителен директор на Обединение „Хидроводстой“, заместник-кметове, общински съветници, представители на местния бизнес.
„Индустриален парк Сливен“ е на площ над 2500 декара, в рамките му има 2,5 км дълга летищна писта, има съгласувано предложение с НКЖИ за влизане на жп прелез с жп терминал около летището, а автомагистрала „Тракия“ е на 17 км. Паркът е разделен на 17 квартала, четири зони.
Проектът е с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез инструмента NextGenerationEU по Процедура за предоставяне на средства по механизма за възстановяване и устойчивост BG-RRP-3.007 „Програма за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции („AttractInvestBG“)“.
Източник: БТА
Икономика
Водещите европейски борси приключиха на червено

Водещите европейски фондови пазари закриха днешната търговска сесия с понижения на основните си индекси. Инвеститорите оценяват рисковете, които възникват от повишаването на американския бюджетен дефицит и държавен дълг на фона на понижаването през миналата седмица на кредитния рейтинг на САЩ, предаде Си Ен Би Си.
Във Франкфурт DAX се понижи със 123,23 пункта или 0,51 на сто до 23 999,17 пункта
Парижкият CAC 40 загуби 46,05 пункта или 0,58 на сто до 7864,44 пункта.
Индексът FTSE 100 на Лондонската фондова борса намаля с 47,2 пункта или 0,54 на сто до 8739,26 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 регистрира понижение с 3,55 пункта до 550,27 пункта.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
Предстои втори прием по интервенции в лозаро-винарския сектор

В периода от 1 до 8 юли 2025 г. ще се проведе втори прием на проектни предложения по интервенциите в лозаро-винарския сектор, част от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за периода 2023–2027 г. Със заповед на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов за този прием е определен бюджет от общо 5,87 млн. лева за настоящата финансова година по интервенциите „Преструктуриране и конверсия на лозя“, „Инвестиции в лозаро-винарския сектор“ и „Инвестиции в екологични съоръжения“, съобщиха от Министерството.
За преструктуриране и конверсия на лозя, както и инвестиции в лозаро-винарския сектор, са предвидени по 2,4 млн. лв., а за инвестиции в екологични съоръжения – 1 млн. лева. Кандидатите по тези интервенции са задължени да заявят авансово плащане при подаването на проектните си предложения.
В резултат на проведените досега приеми в периода октомври 2024 – февруари 2025 г., са подадени общо 178 заявления за подпомагане, с които е заявено финансиране в размер на 26,3 млн. лв. за 2025 година.
В началото на октомври 2024 г. от Министерството съобщиха, че предстоят приеми на заявления по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. По интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя“ приемът започва от 15 октомври 2024 г., като определеният за приема бюджет е 15,6 млн. лева, съобщиха тогава от ведомството.
/ЕС/
Източник: БТА
Икономика
На форума на Г-7 в Канада е предложено да бъдат затегнати мерките срещу износа на руски петрол по море, съобщи еврокомисарят Домбровскис

Финансовите ръководители на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7), които провеждат среща в Канада, не са преговаряли относно търговски въпроси. Това съобщи еврокомисарят по въпросите на търговията Валдис Домбровскис, който участва във форума, предаде Ройтерс.
„САЩ имат различна позиция (спрямо тази на Европейския съюз – бел. ред.) относно митата, но поехме ангажимент да намерим взаимноприемливи решения по този въпрос“, посочи Домбровскис.
Финансовите министри и централните банкери от Г-7 се срещат на фона на предизвикателствата, пред които е изправена световната търговия заради високите мита върху вноса в САЩ, налагани от Вашингтон, посочва Ройтерс.
Валдис Домбровскис добави, че в рамките на форума в Канада е отправено предложение да бъдат затегнати санкциите, с които се забранява износът на руски петрол по море, чиято цена е по-висока от 60 долара за барел.
„Представихме предложение да бъде намалена горната ценова граница“ на 50 долара на барел, посочи еврокомисарят, чийто ресор обхваща „икономика и производителност, изпълнение и опростяване“.
Ограничението да не бъде изнасян по море руски петрол, който е по-скъп от 60 долара за барел, беше наложено, за да бъдат намалени петролните приходи на Москва на фона на военната й агресия срещу Украйна. В условията на спад на цените на петрола на международните пазари това ниво на ценовата граница вече не е достатъчно, за да представлява толкова значима санкция, посочват политически анализатори.
От своя страна управителят на германската централна банка „Бундесбанк“ (Bundesbank) Йоахим Нагел, който също участва в срещата в Канада, обяви, че на нея е бил „постигнат напредък“ по отношение на преодоляване на негативните ефекти от високите мита върху вноса, налагани от САЩ“. Той обаче добави, че трябва да бъда преодолени „още препятствия“. Нагел, който е и член на Управителния съвет на ЕЦБ, направи това изявление пред германската телевизия А Ер Де.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 1 седмица
Забраняват пушенето на обществени места на открито в румънския град Клуж-Напока
-
Святпреди 1 седмица
Сирийците отпразнуваха края на американските санкции
-
Икономикапреди 6 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Българияпреди 1 седмица
Доклад за състоянието на администрацията ще обсъди Министерският съвет на редовното си заседание