България
Лекарският съюз и НЗОК подписаха анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г.

Лекарският съюз и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) подписаха анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г. Приоритетите в настоящия анекс в първичната извънболнична медицинска помощ са децата, както и полиморбидните пациенти (водени на диспансерно наблюдение), каза пред журналисти д-р Николай Брънзалов след подписването на анекса. По думите му целево от бюджета на Касата около 23 млн. лв. ще бъдат предназначени за профилактиката и обслужването на децата.
В специализираната извънболнична помощ лекарите ще получават по-високо заплащане за прегледите, извършвани от тях. Ще се повиши и финансирането на работещите в лекарските консултативни комисии. В частта за медико-диагностични дейности също е заложено да се повишат средствата, каза още д-р Брънзалов.
Най-големият проблем е в частта за болничната помощ, посочи д-р Брънзалов. По думите му болниците имат дълг от миналата година, защото касовото изпълнение за миналата година е по-голямо, отколкото увеличението въобще за настоящата. Тези проблеми трябва да бъдат решени на политическо ниво, защото във всички пера, особено в болничната помощ, има недостиг на средства, добави той. Заради недостига на средства и заради неразплатената от страна на Касата надлимитна дейност в размер на 146 млн. лв. за болниците, нито една клинична пътека няма да има повишена цена, заяви д-р Брънзалов. Нови технологии и нови дейности, но при неосигурени финансови средства, не може да се получат, добави той.
По отношение на заплащането от страна на Касата на биомаркерите д-р Брънзалов посочи, че ще бъде направен анализ на възможностите, тъй като биомаркерната диагностика трябва да бъде като амбулаторна процедура към болниците, но допълнителни пари за болниците няма. Ако се намерят тези средства, ние сме готови да извършваме всички дейности, каза още той.
Представителят на пациентите в Надзорния съвет на НЗОК Силвия Величкова каза пред журналисти, че не е подписала анекса именно заради липсата на увеличени средства за биомаркерната диагностика. В бюджета на Касата са предвидени пет милиона лева.
На въпрос дали, ако се намали броят на болниците, ще има достатъчно средства за болнична помощ д-р Брънзалов отговори, че „този въпрос е малко труден за отговор, защото ние трябва да имаме обективни показатели, които да ни показват колко хоспитализации годишно в България трябва да има“. При това положение може да се наложи и преразпределение, каза още той. Основният ни инструмент, с който можехме да оперираме, от април миналата година не работи заради решението на Конституционния съд, с което отпадат лимитите, допълни той.
На въпрос за идеята на Лекарския съюз за необходимостта от увеличаване на здравната вноска от 8% на 12%, което би осигурило повече средства и по-качествено здравеопазване, както и би премахнало доплащането от страна на пациентите д-р Брънзалов каза, че отдавна тази идея е заявена. Българското здравеопазване страда от недофинансиране и след като има недостиг на средства, държавата трябва да ги осигури отнякъде, допълни той. Въпрос на анализ е с колко точно трябва да се повиши размерът на здравната вноска, каза още д-р Брънзалов.
Източник: БТА
България
Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, посочиха изследователите от организация „ЛевФем“

Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, те често нямат лично време, не могат да ползват отпуск, посочиха изследователките от организация „ЛевФем“ Дарина Коконова и Калина Дренска по време на дискусия, организирана от клуб „Смисъл“ в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“.
Грижовният труд го дефинираме като труда, без който обществото не може, това, което обгрижва човека от люлката до гроба – акушерки, учителки, медицински сестри, лекари, болногледачки, лични асистентки, каза Калина Дренска.
По думите ѝ домакинската работа също е част от грижата. Много често грижата за болни, за възрастни хора до един момент се извършва безплатно от близки, а след това – платено от други служители, каза тя.
Тя разказа, че са направили 40 дълбочинни интервюта с хора от сферите на грижовния труд – сестри, лични асистентки, болногледачки, учителки в детски градини.
Интервюирахме хора от 17 населени места, както от столицата, така и от много малки населени места, също така работещи този труд в чужбина. Изследването, озаглавено „Кого го е грижа за грижата?“ ще бъде представено на 20 юни в Общински културен институт – Красно село, посочи тя.
Този сектор беше важен за нас, защото виждаме едни структурни липси, които непрекъснато се обуславят в секторите на грижата като хронично недофинансиране, липса на кадри, коментира тя.
Секторът е феминизиран, средно 80% от този труд се извършва от жени, трудът е нископлатен, работят го възрастни жени, има много случаи, когато е в сивия сектор, коментира Дарина Коконова.
Хората споделят, че влизат в множество роли, тоест освен болногледачка често са и „психолог“, „медицинска сестра“ без подходящото обучение, подготовка или грижа, разказа тя.
Като обща тенденция се наблюдава, че този труд е зле платен, много често се извършва неформално или има някаква форма на неформалност, липсват кадри, липсват хора, някои от хората, които полагат такъв труд, работят на две или повече работни места, коментира за БТА Калина Дренска.
Всички разказват за неща, свързани не само с физическа и финансова, но и с емоционална натовареност, посочи Калина Дренска.
Ние разглеждаме грижовния труд в три сектора – здравеопазване, начално образование и социални услуги. Пледираме за по-добра координация между тези сектори, защото, когато имат общи протести, ще имат по-добра възможност да налагат исканията си, каза тя.
Въпреки че в някои от въпросните назовани сектори има добра синдикализация, има други места, където такава липсва, например при хората, които се грижат за други хора в частните им домове, каза Калина Дренска.
По думите ѝ болногледачки и лични асистенти, социални асистенти много рядко са част от синдикат. Може би има поле за сдружаване, за да могат да се защитават по-добре правата, смята Калина Дренска.
При грижещите се в домовете има нужда от повече информация как да работят с болен човек. Нужно е да има обучение за тях, посочи тя.
Примерно за асистентите към Общината има обучения, но ако някой е личен асистент на свой близък, няма къде да получи обучение, разказа тя.
Тя разказа още, че хората търсят информация от групи в социалните мрежи или четат, обучават се. Хората се намират едни други във фейсбук групи и там споделят опит. Много от тях с времето придобиват изключително експертно знание, разказа тя.
Според нея е нужно да се консолидира това знание, да се направят достъпни наръчници за хората.
Ако искаме постигане на някакви стандарти, би трябвало да има общински или държавни програми, които да предоставят възможността хората да минават през такова обучение, каза още Калина Дренска.
Източник: БТА
България
Заради проливни дъждове и градушки в някои части на страната има населени места без електричество

Заради проливни дъждове и градушки в някои части на страната има населени места без електричество.
В област Габрово градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.
В област Разград три села – Балкански, Осенец, Езерче, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване вследствие на бурята. Това съобщиха от пресцентъра на Областна администрация – Разград. Екипи на ЕРП – Север работят в момента и по тяхна информация електрозахранването ще бъде възстановено към 23:00 часа, информираха още от областната администрация.
Гръмотевичната буря премина над цялата област. Около 17:00 часа над общините Исперих и Кубрат, а по-късно и над община Разград се изсипа градушка, съобщиха от пресцентъра на областната администрация. Към 18:00 часа всички екипи на пожарната са се отзовали на сигнали за отводняване на шахти по кръстовищата, както и на 18 сигнала, подадени за паднали дървета по пътното платно. Пет сигнала има за паднали дървета върху леки автомобили, добавиха от областната администрация.
Прогнозите за тази нощ са за 30-40 литра дъжд на кв. м.
В област Търговище, при буря в Поповско поривите на вятъра достигнаха 50км/ч, съобщи за БТА дежурният в служба „Гражданска защита“ към Община Попово Стойчо Димитров.
Валежът е продължил повече от час, а количеството паднал дъжд е 20 литра на квадратен метър. В разгара на бурята поривите на вятъра са били 49,8 км/ час, а максималната средна скорост – 10 км/час, каза Димитров.
На места е паднала и градушка. Димитров посочи, че има информация за ледени зърна от село Светлен. По време на бурята на два пъти е прекъсвало електричеството в населеното място.
Според местните хора силният вятър и градушката са нанесли щети на насажденията в зеленчуковите градини.
В другите общините от област Търговище – Търговище, Омуртаг, Антоново и Опака е преваляло, без да има данни за щети, казаха от ръководствата на общините.
Източник: БТА
България
Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.
В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване, вследствие на буря.
В Поповско поривите на вятъра достигнаха 50 км/ч, съобщиха от общинската служба „Гражданска защита“.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Балканипреди 1 седмица
Забраняват пушенето на обществени места на открито в румънския град Клуж-Напока
-
Святпреди 1 седмица
Сирийците отпразнуваха края на американските санкции
-
Икономикапреди 6 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Българияпреди 1 седмица
Доклад за състоянието на администрацията ще обсъди Министерският съвет на редовното си заседание