Икономика
Възможностите за дялово финансиране в подкрепа на стартъпи са представени на третата стратегическа среща по програмата „Биймъп Лаб“ на БФБ

Възможностите за дялово финансиране в подкрепа на стартъпи, малки и средни фирми бяха основен акцент на третата стратегическа среща по програмата „Биймъп Лаб“ (beamUp lab) издание пет, която се проведе на 21 май, съобщи днес Българската фондова борса (БФБ).
Символичен домакин на срещата беше Българската банка за развитие (ББР). Изпълнителният директор на ББР Цанко Арабаджиев очерта всички продукти, които банката може да предостави на частния бизнес за развитие, а топ мениджърите от ББР Микрофинансиране и Фонда за капиталови инвестиции към банката представиха най-актуалните си модели и механизми за финансиране на млади компании.
„Днешното събитие отново затвърди нашата ангажираност към насърчаване на иновациите и подкрепа за предприемаческата екосистема в България. В рамките на това издание на програмата бяха представени вдъхновяващи примери от реалния бизнес, които показват силата на партньорството между публичния сектор, МСП и стартъпите. Убедени сме, че чрез съвместни усилия и целенасочени политики ще ускорим растежа и международната конкурентоспособност на българските иновативни компании“, каза изпълнителният директор на БФБ Маню Моравенов, цитиран в съобщението.
По време на срещата участниците имаха удоволствието да посрещнат Кристоф Гатер, основател на „Куендо“ (Quendoo) и част от „Биймъп Лаб Алумни“ (beamUp lab Alumni), който сподели история на успеха на своята компания, подкрепен с финансирането от Фонда за капиталови инвестиции.
По традиция избрани компании направиха демонстративен инвестор пич (investor pitch). Сред тях бяха „Зоя.бг“ (Zoya.bg) – производител на натуралната козметика, био продуктите и супер храни, „Скило“ (Skillo) – SaaS платформа за управление на обучение и развитие в компаниите, „Сат Хелт“ (SAT Health), които разработват софтуер и решения, базирани на данни, които помагат на институции и компании да вземат информирани и ефективни здравни решения, „Биофреш“ (Biofresh), която е сред водещите производители на натурална козметика у нас с над 450 продукта, присъствие на международни пазари и фокус върху локалните, чисти съставки и „Дей“ (Daye), компания, която трансформира грижата за женското здраве чрез иновации.
Всички компании участници получиха ценна обратна връзка от страна на инвеститорите – партньори на програмата „Биймъп Лаб“, посочват от БФБ.
Източник: БТА
Икономика
Германският министър на финансите с оптимистично изявление след среща с американския си колега на форума на Г-7

Германският министър на финансите Ларс Клингбайл изрази оптимизъм относно отношенията със САЩ. Той обяви това, след като се срещна с американския министър на финансите Скот Бесънт. Двамата разговаряха в рамките на срещата на финансовите министри на страните от групата на седемте държави с най-развити икономики в света (Г-7), която се провежда в Канада, предаде Ройтерс.
„Забелязах положителни сигнали (относно отношенията ни със САЩ – бел. ред.) и вярвам, че можем да ги надградим“, заяви Клингбайл пред журналисти в кулоарите на срещата на финансовите министри от Г-7.
Ларс Клингбайл, който е и вицеканцлер на Германия, допълни, че Бесънт го е поканил да се срещнат отново, този път във Вашингтон.
Германия, чиято икономика разчита в значителна степан на износа, е притеснена от високите мита върху вноса в САЩ, налагани от администрацията на американския президент Доналд Тръмп, посочва Ройтерс.
Скот Бесънт отговаря за постигането на търговски споразумения между Вашингтон и страните, с които САЩ търгува. Това е основното условие на администрацията на Тръмп да не прилага най-високите мита върху вноса, които са обявени, но в момента са с отложено действие, посочват анализатори.
Германският вицеканцлер и финансов министър заяви след срещата си със своя американски колега, че задачата, пред която са изправени сега, е да бъде намерено решение на този въпрос.
От своя страна Скот Бесънт заяви в кулоарите на срещата на Г-7, че е имал един „много продуктивен ден“. Той направи това изявление, след като проведе двустранни срещи с финансовите министри на Германия, Франция, Япония и Канада, посочва Ройтерс.
Източник: БТА
Икономика
Основният индекс на Българската фондова борса, SOFIX, днес отстъпва

Основният индекс на Българската фондова борса, SOFIX, отстъпва с 0,09 на сто до 974,94 пункта в днешната търговия. Широкият измерител BGBX40 добавя 0,10 на сто до 182,56 пункта. Пазарът „Бийм“ расте с 0,31 на сто до ниво от 96,05 пункта, сочат данните на борсовата платформа.
На основния пазар на борсата днес бяха сключени сделки за над 1,698 млн. лева. На пазара MTF BSE International, на който се търгуват акции на световни компании, оборотът е за над 88 000 лева. На пазара „Бийм“ са продадени книжа за 7751 лева.
Книжата на „Първа Инвестиционна Банка“ АД отстъпват с 2,67 на сто до 5,10 лева за брой, а акциите на „Централна кооперативна банка“ АД поскъпват с 3,13 на сто и се търгуват по 1,65 лева едната.
Акциите на „Сирма Груп Холд“ АД бележат ръст от 2,10 на сто до 1,46 лева за брой, а тези на „Софарма“ АД добавят 1,25 на сто и се продават по 6,46 лева едната.
Книжата на „Агрия Груп Холд“ АД остават без промяна в днешната търговия и се купуват по 22,40 лева за брой, а тези на „Химимпорт“ АД наддават с 3,55 на сто и се продават по 0,73 лева за брой.
Книжата на „Българска фондова борса“ АД остават без промяна и се търгуват по 8,55 лева на акция.
На пазар „Бийм“ акциите на „Уебит инвестмънт нетуърк“ АД бележат ръст от 3,31 на сто до 1,25 лева за брой, а тези „ИмПулс растеж“ АД отстъпват с 0,65 на сто и се търгуват по 1,52 лева на ценна книга.
Източник: БТА
Икономика
Съоръжение за съхранение на електроенергия с капацитет близо 500 мегаватчаса с инвестицията за 147 млн. лв. беше открито днес в Ловеч

Съоръжение за съхранение на електроенергия с инсталирана мощност от 124 мегавата и капацитет от 496,2 мегаватчаса беше открито днес в Ловеч, като инвестицията, направена от „Адванс Грийн Енерджи“, е за 147 млн. лв. Съоръжението е разположено в Индустриален парк „Балкан“ и е изградено за рекордно кратък срок от шест месеца, каза един от инвеститорите, Георги Домусчиев.
Проектът е присъединен към първата и единствена лицензирана затворена разпределителна мрежа в България. Съоръжението е с работна температура от минус 25 до плюс 50 градуса по Целзий и включва 111 батерии, 666 инвертора, 32 трансформатора за собствени нужди. Вложени са 100 000 метра кабели. Инсталирана е интелигентна система за управление, която допринася значително за ефективната работа на съоръжението.
„Някой би казал – 111 контейнера с батерии. Какво е това обаче за българската енергетика – това са 111 ангела, които всяка секунда ще помагат на енергийната система да остане най-стабилната в региона“, каза министърът на енергетиката Жечо Станков. По думите му страната ни е стълбът на Балканите и в Югоизточна Европа, който помага за балансиране на електроенергийните система.
Министърът припомни, че преди около пет години разпоредба в европейското законодателство е дала шанс България да разреши лизензиране на затворени електроразпределителни системи.
„Какво ни дават тези 111 бели ангела на енергийната система? Дават ни предимството от тази цена на енергията, която имаме буквално в този час, която е близко до нула, бизнесът да се възползва точно в часовете, когато енергията е по-скъпа, и да има предвидимост“, каза още Станков.
Той допълни, че към днешна дата страната ни не е готова за либерализацията на пазара за битовите потребители.
По време на тържествената церемония за откриване на новото съоържение в Ловеч енергийният министър връчи плакет на инвеститора Георги Домусчиев.
„Това са нови технологии, които ще позволят, първо, делът на зелената енергия в производството на ток и консумацията да се увеличи, второ, цените на тока за битовите потребители и за индустрията да отидат надолу, трето, да се създаде по-голяма сигурност в енергийната система на България и на региона“, каза Домусчиев. И допълни, че съоръжението е петото по големина в света.
Според кмета на Община Ловеч Страцимир Петков инвестицията на „Адванс Грийн Енерджи“ дава увереност за бъдещото икономическо развитие както на града, така и на региона.
По думите на Ангелин Цачев, изпълнителен директор на Електроенергиен системен оператор, това е първата система за съхранение, която се въвежда в експлоатация в България от близо 30 години насам. „Тази система и другите, които очакваме да влязат в експлоатация в следващата година – година и половина, ще доведат до по-голяма стабилност и сигурност на електрозахранването. За да можем да бъдем конкурентни не само като сигурност и качество на електрозахранването, но и като икономика, държавата има нужда от такива инвестиции“, каза Цачев.
Сред останалите официални гости на откриването бяха народни представители, председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Пламен Младеновски и др.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
Министър Теменужка Петкова подписа Споразумение за сътрудничество с Европейската банка за възстановяване и развитие
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море победи шампиона Лудогорец в среща от Първа лига
-
Българияпреди 1 седмица
Общинските съветници в Габрово не приеха бюджет на Общината от над 99 милиона лева