Свържете се с нас

Свят

Какво представлява проектът за “Златен купол“, който ще пази Америка от вражески ракетни нападения

Седем дни след встъпването си в длъжност за втория си мандат американският президент Доналд Тръмп издаде указ за създаване на модерен противовъздушен отбранителен щит – „Железен купол за Америка“, който да защитава САЩ от ракетни нападения с голям обсег.

„Заплахата от нападение с балистични, хиперзвукови и крилати ракети и други модерни въздушни атаки остава най-катастрофалната заплаха, пред която са изправени САЩ“, заяви Тръмп, цитиран от в. „Вашингтон пост“

Като илюстрация на думите му миналата седмица Агенцията за отбранително разузнаване публикува оценка, според която Китай разполага с около 400 междуконтинентални балистични ракети, Русия – с 350, а Северна Корея – с няколко. Предполага се, че тези числа ще нараснат през следващите години, тъй като Иран също се стреми към разработването на подобни оръжия, отбеляза Агенцията.

На фона на това във вторник Тръмп заяви, че администрацията му вече е избрала проект за изграждането на „най-съвременната система“, която може да разположи американски оръжия в космоса за първи път в историята, предадоха световните агенции.

„Златният купол” ще може да прехваща ракети, дори ако те са изстреляни от други краища на света и дори ако са изстреляни от космоса“, заяви американският президент, цитиран от Си Би Ес Нюз и добави, че иска системата да започне да функционира още преди края на мандата му.

Проектът ще бъде ръководен от генерал Майкъл Гътлайн, заместник-началник на операциите на Космическите сили на САЩ.

Какво ще представлява „Златният купол“ и как ще работи?

„Златният купол” е многопластова отбранителна система, която ще разгърне „технологии от следващо поколение на сушата, в морето и в космоса, включително космически сензори и прехващачи“, обясни американският президент при представянето на проекта пред журналисти в Овалния кабинет на Белия дом.

Концепцията включва както наземни, така и космически способности, които ще защитават страната от чужди ракети в четири етапа – чрез откриване и унищожаване при изстрелването им, прехващане в началото на полета, спиране по средата на полета и спиране в последните моменти от приближаването им към целта.

„Първото ниво (на защита) е поразяване на междуконтинентални балистични ракети, което до голяма степен съществува днес с наземни прехващачи и може да противодейства на заплаха, идваща от Северна Корея, а след това въздушно ниво, което ще противодейства на крилати ракети и на заплахи откъм въздуха“, обясни командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри Гийо.

„Златният купол“ ще използва и мрежа от стотици сателити, кръжащи около земното кълбо, със сложни сензори и прехващачи, които ще унищожават вражески ракети, след като те бъдат изстреляни от далечни страни като Китай, Иран, Северна Корея или Русия, уточни Ройтерс.

Целта е междуконтиненталните балистични ракети да бъдат прехващани още по време на „фазата на ускоряването“ непосредствено след излитането – бавното и предвидимо изкачване през земната атмосфера. След като ракетата бъде открита, „Златният купол“ ще я свали или преди да навлезе в космоса с прехващач или лазер, или по-нататък по пътя на полета й в космоса със съществуващата противоракетна отбрана, която използва наземни системи, разположени в Калифорния и Аляска.

Колко ще струва проектът и кой ще го изгради?

По време на представянето на проекта Тръмп заяви, че той ще струва 175 млрд. долара за три години, като в закона му за данъчните разходи вече са предвидени 25 млрд. долара за първоначалните разходи.

Непартийната Бюджетна служба на Конгреса заяви по-рано този месец, че общата цена на космическата система за прехващане може да зависи от разходите за изстрелване, които вероятно ще варират в бъдеще. Тя пресметна, че общите разходи за разгръщане и вкарване в експлоатация на такава система за 20 години могат да варират от 161 млрд. до 831 млрд. долара, а само космическите компоненти на системата вероятно ще струват около 542 млрд. долара.

Повече от 180 компании са проявили интерес към разработването и изграждането на „Златния купол“. Като водеща към момента се очертава компанията за ракети и сателити „Спейс Екс“ на съюзника на Тръмп Илон Мъск, заедно със софтуерната фирма „Палантир“ и с производителя на дронове „Андуръл“. През последните седмици трите фирми са се срещнали с високопоставени служители в администрацията на Тръмп и Пентагона, за да предложат план за изграждане и изстрелване на от 400 до над 1000 спътника по целия свят, които да откриват и проследяват ракети.

Очаква се много от системите да бъдат произведени от съществуващи производствени линии. Участниците в пресконференцията в Белия дом с Тръмп посочиха ”Ел 3 Харис Текнолъджис“, „Локхийд Мартин“ и „Ар Ти Екс Корпорейшън“ като потенциални изпълнители в мащабния проект.

„Ел 3” вече е инвестирала 150 млн. долара в изграждането на новия си завод във Форт Уейн, Индиана, където произвежда космическите сензорни сателити за хиперзвуково и балистично проследяване, които биха могли да бъдат адаптирани за „Златния купол“, уточни Ройтерс.

Какви са предизвикателствата пред изграждането на „Златен купол“?

На първо място правителството и компаниите, които изграждат космическата система за прехващане, ще трябва да гарантират, че са обхванати всички възможни заплахи и цели. „Това обаче означава да се изгради огромна мрежа от прехващачи, за да се гарантира, че те винаги са в правилната позиция, което би било скъпо и изключително неефективно“, обясни пред британския в. „Индипендънт“ Майкъл О’Ханлън, директор на изследователската програма „Външна политика“ в института „Брукингс“.

Той добави, че самите лазери също ще създадат проблем с разходите, тъй като те ще трябва да бъдат изпратени в орбита с големи количества гориво и гигантски огледала, които могат да фокусират лазерната енергия достатъчно, за да унищожат бойна глава. „Това означава, че всеки един от отбранителните космически лазери трябва да бъде еквивалент на телескопа „Хъбъл“, обясни експертът.

Може ли все пак „Златният купол“ някога да се осъществи? На техническо ниво това е възможно, но други фактори ще определят дали той някога ще бъде изграден, отбелязва „Индипендънт“.

Изграждайки такива силни отбранителни системи, САЩ биха могли да провокират противниците си, което да предизвика глобална надпревара във въоръжаването. Това може да предизвика обратен ефект, при който страната да стане „по-малко сигурна и със сигурност по-бедна“, каза О’Ханлън.

Сътрудничеството и споделянето на ресурсите също може да се окаже трудно. Как Агенцията за противоракетна отбрана, Космическите сили, армията, военноморските сили, военновъздушните сили и различни други агенции ще работят заедно за управлението на „Златния купол”? Това все още не е ясно.

„Си Би Ес Нюз“ отбеляза също, че предложението среща значителна съпротива от страна на законодатели и анализатори по различни въпроси – от разходите до капацитета.

Сенаторката от Демократическата партия Елизабет Уорън и конгресменът демократ от Камарата на представителите на Конгреса на САЩ Грег Касар оглавиха група от 42-ма членове на Конгреса, които настояват за разследване на процеса на възлагане на проекта, включително на съобщенията за участието на Мъск.

По време на изслушване в Конгреса на 13 май независимият сенатор Ангъс Кинг също зададе въпроси на представители на отбраната относно способността за предотвратяване на атаки, като попита дали такава система „би могла да откаже Русия или Китай от значителна ракетна атака“.

Дори сенаторът от Републиканската партия Тим Шийхи призна, че разходите за изграждането на такава система ще бъдат в размер на „трилиони“.

Миналата седмица представителят на демократите в сенатската комисия по въоръжените сили – Джак Рийд, заяви пред репортери, че заделените в момента пари са „по същество един разточителен фонд“, без да е разработен подробен план, припомня в. „Вашинготн пост“.

Прототипите – „Железния купол“ и „Междузвездни войни“

Идеята за „Златния купол“ на Тръмп напомня концепцията на израелската система за противоракетна отбрана „Железен купол“. „Ние помогнахме на Израел с тяхната система и тя беше много успешна, а сега ние разполагаме с технология, която дори е много по-напреднала от нея“, заяви Тръмп при представянето на проекта.

Системата за противовъздушна отбрана „Железен купол“ с малък обсег на действие е създадена, за да прехваща ракети, изстрелвани от палестинската групировка „Хамас“ в Газа.

Разработена от израелската компания „Рафаел Адвансд Дифенс Систъмс“ с подкрепата на САЩ, тя влезе в експлоатация през 2011 г.

Всяка единица, теглена от камион, изстрелва ракети с радарно насочване, за да взривява във въздуха обекти с малък обсег, като ракети и безпилотни самолети. Системата определя дали ракетата е напът да удари населено място, а ако това не е така, тя е игнорирана и е оставена да се разбие в земята, отбелязва Ройтерс.

Първоначално „Железният купол“ беше обявен като система, осигуряваща покритие с размерите на град срещу ракети с обсег между 4 и 70 км, но според експертите впоследствие този обсег е бил разширен. Системата вече е прехванала хиляди ракети и според израелските власти има успеваемост над 90 %.

Между „Железния“ и „Златния купол“ обаче има няколко съществени разлики, отбелязва „Индипендънт“.

Като начало „Златният купол“ ще трябва да покрива много по-голяма площ. Според Уес Румбо, сътрудник в проекта за противоракетна отбрана в Центъра за стратегически и международни изследвания, американската система ще трябва да бъде много по-всеобхватна, с няколко различни системи, които могат да локализират, проследяват и спират всякакъв вид въздушно нападение, с което САЩ могат да се сблъскат.

Проектът напомня и за инициативата „Междузвездни войни“ на президента Роналд Рейгън, отбелязва Ройтерс и цитира Тръмп, който при представянето на „Златния купол“ заяви: „Ние наистина ще завършим работата, която президентът Рейгън започна преди 40 години, като завинаги ще сложим край на ракетната заплаха за нашата родина“.

„Стратегическата отбранителна инициатива“ на Рейгън беше обявена през 1983 г. като новаторско изследване на национална отбранителна система, която може да направи ядрените оръжия излишни.

В центъра на програмата беше проект за разработване на космическа програма за противоракетна отбрана, която би могла да защити САЩ от широкомащабно ядрено нападение. Предложението включваше многослойни технологии, които щяха да позволят на САЩ да идентифицират и унищожават автоматично голям брой балистични ракети по време на изстрелването им, по време на полета им и при приближаването им към целите. Идеята  включваше прикрепване на ракетни установки или лазери към сателитите, така че те да могат да свалят вражески междуконтинентални балистични ракети.

Тогава проектът представляваше огромен и скъп технологичен скок в сравнение с настоящите възможности. Програмата се провали, тъй като беше твърде скъпа, твърде амбициозна от технологична гледна точка, не можеше да бъде лесно тествана и изглеждаше, че нарушава съществуващия договор за борба с балистичните ракети, отбелязва Ройтерс.

Може ли „Златният купол“ да защитава и американски съюзници?

Канадският министър-председател Марк Карни вчера заяви, че със САЩ се водят разговори на „високо равнище“ за присъединяване към предложената от тях система за противоракетна отбрана „Златен купол“, която има за цел да противодейства на бъдещи заплахи, съобщи Би Би Си. „Това е нещо, което разглеждаме, и нещо, което е обсъждано на високо ниво“, заяви Карни. Той обаче не даде подробности дали Канада ще се включи във финансирането на проекта. „Имаме капацитета, ако желаем, да участваме в „Златния купол“ чрез инвестиции в партньорство (със САЩ). Това е нещо, което обмисляме и сме обсъждали на високо равнище“, заяви канадският премиер на пресконференция.

Как реагираха Китай и Русия?

Малко след обявяването на плановете на Тръмп, Китай заяви, че е обезпокоен от проекта, съобщи телевизия „Фокс Нюз“. „Златният купол“ има „силно нападателен характер и нарушава принципа за мирно използване в Договора за космическото пространство“, заяви говорителката на китайското министерство на външните работи Мао Нин. 

„Проектът ще засили риска от превръщането на космоса във военна зона и създаването на надпревара в космическото въоръжаване, както и ще разклати международната система за сигурност и контрол на въоръженията“, каза Мао. „Призоваваме САЩ да се откажат от разработването и разполагането на глобалната противоракетна система“, добави тя.

От своя страна говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че изграждането на системата е „въпрос, който засяга американския суверенитет. Ако САЩ вярват, че съществува заплаха от балистични ракети, тогава, разбира се, те ще разработят противоракетен щит“.

Неговото изявление представлява неочаквано смекчаване на руската позиция, тъй като в миналото Москва критикуваше по-остро проекта „Златен купол“ на Тръмп, отбеляза АФП. От началото на май Москва, заедно с Пекин, описваха противоракетния щит като „силно дестабилизиращ“, тъй като предвижда „укрепване на арсеналите за военни операции в космоса“ и превръщането на космоса в „арена на въоръжена конфронтация“, припомня агенцията.

Източник: БТА

Свят

Швеция ще изготви карта на инфилтрацията на ислямисти в страната

Шведският министър на труда и интеграцията Матс Першон днес заяви, че възнамерява да изготви карта на проникването на ислямисти в страната на фона на нов доклад за „Мюсюлмански братя“ във Франция, предаде Франс прес. 

„Швеция е спомената във френския доклад и по много начини споделя сходни предизвикателства с Франция по отношение на интеграцията и борбата срещу паралелни структури в обществото, които са предизвикателство за либералната демокрация“, написа Першон в социалната мрежа „Екс“. „Днес ще свикам група от шведски експерти, за да се запознаем със ситуацията с ислямисткото инфилтриране в Швеция след събитията във Франция“, добави той.

Докладът за политическия ислямизъм, представен вчера на среща на Съвета по отбрана на Франция, предупреждава за проникване „отдолу нагоре“, на местно ниво и в асоциации, от страна на „Мюсюлмански братя“. В него се предупреждава за „заплаха за националното единство“.

Текстът по-специално описва дългосрочните усилия на организацията за постигане на постепенни промени в местните и националните разпоредби, особено тези, които се отнасят до секуларизма – един от стълбовете на Френската република, където църквата и държавата са разделени от 1905 г. Насам, както и равенството между половете.

Създадената през 1928 г. в Египет организация „Мюсюлманско братя“ пропагандира консервативен политически ислям. То е забранено в няколко страни, включително Саудитска Арабия, Египет и напоследък в Йордания. 

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Израелските военни заявиха, че са свалили ракета на хусите, изстреляна от Йемен

Израелските въоръжени сили съобщиха днес, че са свалили още една ракета, изстреляна от Йемен, след въздушната атака през нощта, която Израел заяви, че също е отблъснал, предаде ДПА.

Сирени за въздушна тревога прозвучаха в няколко района, включително в Йерусалим. Засега няма данни за жертви.

Отговорност за нападенията пое тази сутрин подкрепяните от Иран бунтовници хуси в Йемен. Една ракета е била изстреляна по летище „Бен Гурион“ в Тел Авив, написаха хусите в приложението за съобщения „Телеграм“, а дронове са били изстреляни по „важни цели“ в районите около Хайфа и Тел Авив.

От началото на войната в ивицата Газа хусите редовно атакуват Израел в подкрепа на палестинското ислямистко движение „Хамас“, с което израелските военни се сражават в анклава.

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

АНП: Десетки хиляди културни ценности са конфискувани при мащабна операция

В международна полицейска операция, продължила през цялата 2024 г., са конфискувани 37 727 културни ценности, сред които археологически находки, произведения на изкуството и монети, съобщи днес Европол. В хода на операцията, която е била фокусирана върху контрабандата на културни артефакти, са извършени осемдесет ареста. Това предаде Националната новинарска агенция на Нидерландия АНП.

В тази девета поред операция са участвали 23 държави, включително Нидерландия, България, Франция, Гърция, Португалия и Испания.

При нея са конфискувани също 69 металотърсача и 23 инструмента, които често се използват при незаконни разкопки. Според Европол това подчертава „продължаващата заплаха от разграбване на културни обекти“.

Европол очаква, че ще последват още конфискации и арести в резултат на продължаващите разследвания.

(Новината се разпространява по споразумение между БТА и АНП)

/ДИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 59 минути

Германският министър на финансите с оптимистично изявление след среща с американския си колега на форума на Г-7

Политикапреди един час

След срещата на Росен Желязков с Джорджа Мелони в Рим: Да увеличим стокооборота

Спортпреди един час

Директор поднови договора си с ПСЖ

Спортпреди един час

Двама треньори от националния отбор на Норвегия по ски скок подадоха оставки заради скандала с костюмите на тима

Балканипреди един час

Вицепремиерът на Северна Македония Александър Николоски подписа в Лондон споразумение за стратегическо партньорство с Великобритания

Икономикапреди един час

Основният индекс на Българската фондова борса, SOFIX, днес отстъпва

Святпреди един час

Швеция ще изготви карта на инфилтрацията на ислямисти в страната

Икономикапреди един час

Съоръжение за съхранение на електроенергия с капацитет близо 500 мегаватчаса с инвестицията за 147 млн. лв. беше открито днес в Ловеч

Българияпреди един час

Изложба, посветена на 1185 години от рождението на св. Климент Охридски, бе открита в Смолян

Българияпреди един час

Трябва да увеличим стокооборота с Италия, амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти, каза Росен Желязков

Българияпреди един час

Подписан е договор с изпълнител по проект за модернизация на Средно училище „Св. Климент Охридски“ в Троян на стойност 4 182 000 лева.

Святпреди един час

Израелските военни заявиха, че са свалили ракета на хусите, изстреляна от Йемен

Спортпреди 5 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 4 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 4 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 3 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 3 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 2 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Святпреди 4 дни

Папа Лъв Четиринадесети ще бъде интронизиран днес с богослужение на площад „Свети Петър“ във Ватикана

Балканипреди 4 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 4 дни

Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

Спортпреди 4 дни

Евертън победи Саутхемптън в последния си мач на „Гудисън Парк“, Илиман Ндиайе е последният голмайстор на съоръжението

Новини