България
Парламентът прие законови промени за финансиране на дейности, свързани с промоция и показ на филми

Парламентът прие на две четения в едно заседание законови промени за финансиране на дейности, свързани с промоция и показ на филми. Това стана с изменения и допълнение на Закона за филмовата индустрия, с вносител Министерският съвет.
В доклада на медийната комисия пише, че в решение на правителството от 24 февруари т.г. за приемане на управленска програма 2025-2029 г. е записано подобряване на процесите, свързани с предоставяне на държавно подпомагане в областта на филмовата индустрия. В тази връзка предлаганите изменения целят да осигурят условия за финансиране на дейности, свързани с промоция и показ на филми. Считано от 1 юли 2024 г. нови минимални помощи според европейски регламент, към който реферира Законът за филмовата индустрия, не могат да бъдат предоставяни, затова, ако не се запише изрично в закона, че за промоцията и показа на филми е допустимо държавно подпомагане като помощ de minimis по Регламент (ЕС) № 2023/2831, то тези дейности – промоцията и показът на филми, ще бъдат лишени от възможността да получат държавни средства, пише в мотивите.
Костадин Костадинов заяви, че „Възраждане“ ще гласуват с „въздържал се“. Според него законът за филмовата индустрия е много частен и подобни закони „накъсват правото“. „Пропадналите държави“ като нас имат много такива частни закончета, посочи той и попита кой е един от най-успешните филми през последните 35 години у нас. Това е „Гунди“, той обаче не получи нито една стотинка финансиране от държавата, допълни Костадинов. Според него въпросът е, че някакви пари има, отпускат се средства за промоция, но за какво, какъв е крайният резултат, попита той. Българското филмопроизводство има нужда от подкрепа, но прозрачна, каза лидерът на „Възраждане“.
Председателят на медийната комисия Тошко Йорданов („Има такъв народ“) опонира, че „Гунди“ не е филм, създаден изцяло с частно финансиране. Макар и малък процент – около 900 хил. лв, но е получил пари от държавата, каза Йорданов.
Парите са по repay системата т.е. една част от средствата са възстановени, това не е предварително финансиране, отговори му Костадинов. Според колегата му Ангел Янчев еврорегламентите трябва да отпаднат от националния ни нормативен акт.
Николета Кузманова от „Има такъв народ“ обърна внимание, че в този законопроект регламентите не се преписват, идеята е да се направи препращане от закона за филмовата индустрия към онзи акт, който се прилага, така че този, който ще го прилага, да знае съответно кой регламент да отвори от Закона за филмовата индустрия. За съжаление, в годините преди присъединяването ни в ЕС, когато трябваше да хармонизираме законодателството, възприехме неправилна практика да преписваме актове от вторичното право на ЕС в националното ни законодателство, допълни депутатът.
Мариана Бояджиева от „БСП-Обединена левица“ каза, че регламентът на ЕК от 2013 г. е дал право на държавна помощ за промоция в държавите членки, но срокът е изтекъл през 2023 г., така че има една година, в която държавни и минимални помощи не могат да бъдат давани. Затова и трябва да се приеме предлаганата промяна, уточни Бояджиева.
Източник: БТА
България
Промените в Закона за защита от домашно насилие от 2023 година все още са само на хартия, заяви Деана Димова от сдружение „Център Динамика“ в Русе

Механизмите и програмите, които са разписани в последните промени на Закона за защита от домашно насилие от 2023 година, за момента са само на хартия. Това заяви управителят на сдружение „Център Динамика“ Деана Димова по време на дискусия под надслов „Погледни отвъд страха: заедно срещу насилието“ с представители на различни местни и държавни институции, както и на граждански и неправителствени организации.
Днешният форум в зала 1 на Областната администрация в Русе беше организиран от местната организация на Политическо движение „Социалдемократи“ (ПДС) и Регионалния съвет на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ). Модератор на дискусията беше областният председател на ПДС в крайдунавския град Пламенка Ангелова.
Деана Димова припомни, че сдружение „Център Динамика“ работи от 20 години и е част от Алианса за защита срещу домашното насилие.
„В Русе е един от десетте кризисни центрове за жертви на домашно насилие, който 10 години работи като държавна делегирана дейност. Според Закона за социалните услуги, жена, която е жертва на домашно насилие, може да пребивава в Кризисен център заедно с децата си до шест месеца. Тя трябва да е икономически независима, за да продължи живота си, а това за шест месеца невинаги може да се случи. Затова е важна услугата „защитено жилище“. В него жената с децата си може да бъде подкрепена след напускане на кризисния център“, каза Димова.
Тя отбеляза обаче, че „защитено жилище“ няма, защото за тази услуга както и за останалите програми, разписани към Националния съвет за превенция и защита от домашното насилие, още няма обявен конкурс нито през миналата, нито през тази година. А тези програми включват още консултативна линия, специализиран и контактен център, както и други програми и услуги за работа с пострадали и извършители. Някои от тези услуги трябва да бъдат разкрити във всяка община, каза още Димова и апелира Националният съвет за превенция и защита от домашното насилие да работи по-активно, за да бъде полезен на стотиците нуждаещи се.
Областният координатор на КНСБ Боянка Димитрова изнесе данни, според които от 2022 г. до 2024 г. сигналите за домашно насилие в страната са нараснали със 17 000 или 48%. За миналата година те са били 53 016. Регистрираните престъпления, свързани с домашно насилие са 873 през 2022 година, а през 2024 г. – 2555. През 2022 г. в Русе са идентифицирани 736 жертви на домашно насилие, а през първото полугодие на 2024 г. – те са 597. Повечето от регистрираните жертви са деца, отбеляза Димитрова.
От Районния съд в Русе съобщиха, че за първите пет месеца на 2025 г. има издадени 33 заповеди за незабавна защита, а от началото на годината до 15 май са образувани 64 дела по Закона за защита от домашно насилие.
Вероника Петрова, преживяла домашно насилие, заради което е била принудена да живее в чужбина 18 години с трите си деца, отчете, че в повечето случаи причините, които стоят зад този проблем са социални.
Трябва да има нетърпимост в обществото и гласност по темата. Така и жертвите ще получат увереност, че ще получат защита, отбелязаха от Областната дирекция на МВР в Русе.
Кметът Пенчо Милков подчерта, че домашното насилие има много лица и физическата агресия е само върхът на айсберга, защото под повърхността се крият психическа принуда, икономически натиск и емоционални травми. Той заяви пред присъстващите, че местната власт също ще настоява незабавно да се свика Националният съвет и да се предприемат конкретни стъпки за финансиране на дейностите по превенция на домашното насилие и за защита на жертвите.
Източник: БТА
България
В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без електрозахранване вследствие на бурята

Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Източник: БТА
България
Община Гоце Делчев изпълнява проект за интегрирани здравно-социални услуги в подкрепа на уязвими групи хора

Община Гоце Делчев изпълнява проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Гоце Делчев“, насочен към подобряване качеството на живот на самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания. Това съобщиха от Общината на официалния си сайт. Проектът се реализира по линия на Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027 и е съфинансиран от Европейския социален фонд плюс.
Общата стойност на проекта е 643 933 лева, като финансирането е изцяло безвъзмездно, посочиха от общинската администрация. До 5 януари 2027 година ще бъдат предоставяни почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда. Основната цел е да се осигури професионална и навременна подкрепа на самотноживеещи възрастни хора и хора с увреждания, които по здравословни причини са в невъзможност за самообслужване.
От Общината поясниха, че проектът обхваща не само пряката грижа за нуждаещите се, но и включва обучение и супервизия за наетите служители, които ще предоставят услугите. Очаква се поне 69 потребители да получат почасови здравно-социални грижи в домашна среда. Услугите ще се предоставят индивидуално, спрямо специфичните потребности на всеки.
С този проект целим да окажем социалната подкрепа и грижа за най-уязвимите граждани, осигурявайки им достойно ежедневие, сигурност и човешко отношение в техния дом, казаха от общинската администрация.
/МК/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 5 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Спортпреди 1 седмица
Черно море Тича отново поведе срещу Балкан в полуфиналите на Националната баскетболна лига
-
Святпреди 1 седмица
Марко Рубио ще присъства на очакваните преговори между Русия и Украйна в Турция, съобщи Тръмп
-
Обществопреди 1 седмица
СОС предлага общината да придобие от държавата минералната баня в Горна баня