Балкани
Президентът на Косово за политическата безизходица в страната: Забавянията са притеснителни, но вярвам, че партиите ще се договорят скоро

Президентът на Косово Вьоса Османи изрази притеснение за политическата блокада в страната и забавянията при учредяването на институциите след парламентарните избори през февруари, предаде новинарската агенция „Економия онлайн“.
От 15 април насам косовският парламент не може да бъде учреден. Процедурата беше блокирана след изпълнението на първите две точки в дневния му ред, удостоверяването на мандатите и полагането на клетва на народните представители. Проблемна се оказа третата точка – избор на председател на парламента. Победилото на изборите през февруари Движение „Самоопределение“ на настоящия премиер Албин Курнти предлага министъра на правосъдието в оставка Албулена Хаджиу да заеме поста. Кандидатурата ѝ обаче не успява да събере необходимите 61 гласа в 120-местния парламент на страната до момента.
След няколко неуспешни опита Движение „Самоопределение“ поиска преминаване от явно към тайно гласуване за председател на парламента с цел да се избегне натиск върху депутатите. Опозиционните партии определиха тайното гласуване за „противоконституционно“. Част от опозицията призова „Самоопределение“ да промени кандидатурата си, а други заявиха, че няма да подкрепят никое име, издигнато от партията на Курти.
Османи подчерта вчера на съвместна пресконференция с швейцарския си колега Карин Келер-Зутер в Берн, където е на посещение, че забавянията при учредяването на институциите вредят и че цената на тази блокада се плаща от косовските граждани, тъй като все още няма функциониращ парламент, който да може да одобрява международни споразумения и закони, необходими за развитието на страната.
Като подчерта, че изборите на 9 февруари са били свободни и демократични, косовският президент припомни събитията след изборния процес – удостоверяването на резултатите и началото на опитите за учредяване на парламент на 15 април.
„Мина повече от един месец от първите опити в тази посока и, за съжаление, все още няма успех. Ако обаче сравним (ситуацията) с много други страни в Европа, има случаи, при които формирането на управляваща коалиция продължава с месеци, така че (случващото се в Косово) не е нещо извън европейската норма. Но това не значи, че не се тревожим заради тези забавяния, като президент се тревожа, защото тежестта на тези забавяния се заплаща от косовските граждани“, заяви Османи.
Косовският президент изрази убеждение, че парламентарно представените партии „много скоро ще постигнат споразумение, за да преодолеят сегашната ситуация“.
„Когато (партиите) поставят страната на първо място, държавните интереси преди всичко останало, политическото решение е винаги близо“, подчерта Османи.
На изборите на 9 февруари лявото националистическо Движение „Самоопределение“ спечели 48 места в косовския парламент. След него по резултат се нареждат дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места, коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай (АБК/AAK) с 5 места и лявоцентристката ИНИЦИАТИВА (NISMA) на Фатмир Лимай с 3 места. Останалите 20 места са гарантирани за малцинствените общности без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в парламента – 10 за сърбите и общо 10 за турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани.
За избирането и на председател, и на правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа, с каквото нито една от политическите формации не разполага. Конституцията на Косово не предвижда срок колко време след удостоверяването на резултата от изборите или след клетвата на депутатите трябва да бъде учреден парламентът. Без да бъде учреден парламентът обаче няма как да започне обратното броене за формиране на ново правителство.
В Косово може да има връщане на до два неизпълнени мандата. Мандатоносителят разполага с 15 дни да върне изпълнен мандат, като ако ново правителство не бъде съставено и след втория опит, президентът е длъжен да свика нови избори, които да се проведат не по-късно от 40 дни от издаването на указа за тях.
Източник: БТА
Балкани
Работници от сметоизвозващата компания в Прищина започнаха стачка

Косовската Регионална компания за сметоизвозване „Пастрими“ (ʿпочистванеʾ, ʿчистотаʾ на албански – бел. ред.) започна днес стачни действия пред община Прищина, предаде новинарската агенция „Економия онлайн“.
От няколко дни предприятието „Пастрими“ не събира боклука в косовската столица и, според компанията, е принудено да спре дейността си заради неизплатен дълг от община Прищина към „Пастрими“ на стойност 2,7 милиона евро. От общината отричат да има неизплатен дълг и обвиняват компанията в саботаж.
Сред исканията на работниците в „Пастрими“ са по-добри условия и заплати, както и среща с кмета на общината Пърпарим Рама и длъжностни лица в нея, както и с представители на компанията за сметоизвозване.
Заместник-кметът на Прищина Шкъмб Манай заяви, че и общината, и компанията трябва да свършат своята работа и да работят заедно в услуга на гражданите, като призова случаят да не се политизира.
Столичният град е затрупан с боклук и има предупреждения за здравни рискове заради създалата се ситуация, а прокуратурата в Косово събира информация по случая, информира агенцията.
По-рано Синдикалното дружество „Пастрими“ посочи в съобщение, че работниците на компанията по сметоизвозване ще започнат стачка, за да изразят недоволството си и да поискат незабавно разрешаване на тежката финансова ситуация, в която се намира предприятието заради неизплатените средства от община Прищина.
В съобщението се посочва още, че стачните действия ще бъдат мирни и няма да се осъществява намеса в дейността на обществените институции. От дружеството информираха, че около община Прищина в знак на протест ще бъдат паркирани 20 камиона за сметоизвозване, като разполагането им няма да блокира аварийни пътища или да нарушава правилата за движение по пътищата.
Проблеми със сметоизвозването в косовската столица имаше и по-рано тази година. През февруари кметът на Прищина обяви извънредно положение на територията на столичната община във връзка с управлението на отпадъци, като посочи като причина за това неефективността на „Пастрими“ при предоставянето на услугата. Той заяви, че ще бъдат наети частни оператори за събиране на отпадъци в столицата.
През 2024 г. отново беше обявено извънредно положение във връзка със същия проблем и общината временно ангажира допълнителни частни фирми за сметоизвозване. Работници от „Пастрими“ протестираха по тази причина пред общината, тъй като според тях наемането на частни фирми крие риск за фалита на фирмата им.
Източник: БТА
Балкани
Реалистична цел за бюджетния дефицит на Румъния е 7,5 процента от БВП, каза новоизбраният президент Никушор Дан

Оптимистична и реалистична цел за бюджетния дефицит в Румъния през 2025 г. е 7,5 процента от брутния вътрешен продукт, заяви днес новоизбраният президент Никушор Дан, като допълни, че предварителните разговори за бюджета за 2025 и 2026 г. няма да изключват повишаване на данъците, предаде Ройтерс.
Румъния отчете бюджетен дефицит от 9,3 процента от БВП през 2024 г. Ако не се наложат бързо надеждни мерки за намаляване на дефицита, страната рискува да бъде блокиран достъпът ѝ до европейски фондове и потенциално да понижи суверенния си рейтинг, който в момента се намира на последното стъпало на инвестиционния клас.
След като победи крайнодесния евроскептичен претендент Джордже Симион на президентските избори този месец, центристът Дан е изправен пред задачата да номинира министър-председател, който може да сформира екип, който да се справи с публичните финанси.
Бюджетът на Румъния за 2025 г. е насочен към дефицит от 7 процента от БВП въз основа на прогнозиран икономически растеж от 2,5 процента, което, според анализатори и според Европейската комисия, е практически непостижимо без приемане на допълнителни мерки.
„Оптимистичната, но и реалистична цел за дефицита за 2025 г. е 7,5 процента от БВП. Трябва да прехвърлим приблизително 30 милиарда леи (около 11 милиарда лева) в рамките на бюджета“, посочи Дан пред репортери, след като румънският Конституционен съд потвърди резултата от изборите. Очаква се той да положи клетва в понеделник.
„Според мен разговорите за бюджетите за 2025 и 2026 г. започват от предпоставката да не се увеличават данъците“, отбеляза Дан, който се противопоставяше на увеличението на данъците по време на предизборната си кампания.
Икономическият растеж на Румъния постоянно се забавя след скок през 2021 г. след края на пандемията, а Европейската комисия прогнозира бюджетен дефицит от 8,6 процента тази година и 8,4 процента през 2026 г., отбелязва Ройтерс.
Към момента Румъния има най-ниския инвестиционен рейтинг според данни на три агенции – S&P, Fitch и Moody’s. И трите агенции дават на страната „отрицателна“ перспектива.
Новото правителство ще трябва да включва поне три проевропейски партии, за да има мнозинство, докато крайнодясното крило, което контролира една трета от парламента, би могло да подсили допълнително позициите си, разпалвайки настроенията срещу бюджетните съкращения.
Източник: БТА
Балкани
Ердоган обяви, че е възможно скоро да посети САЩ

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви днес, че е възможно скоро да направи посещение в САЩ, в рамките на което да се срещне лице в лице с американския си колега Доналд Тръмп, предаде ТРТ Хабер.
Ердоган говори пред журналисти на борда на самолета на връщане от Будапеща, където участва в неформална среща на върха на Организацията на тюркските държави (ОТД).
Коментирайки положителното развитие на двустранните отношения между САЩ и Турция, което се наблюдава в последно време, Ердоган заяви, че „Турция е изградила добри отношения не само с президента Тръмп, но и с много други лидери.“
„Възможно е скоро да посетя САЩ, където смятам, че ще имам възможност да се срещна лице в лице с президента Тръмп“, допълни още Ердоган, подчертавайки, че „президентът Тръмп има много положително отношение към Турция.“
/ВН/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Българияпреди 1 седмица
Движението в района на кръговото кръстовище край Бяла, Русенско, ще бъде затруднено утре заради ремонт
-
Българияпреди 1 седмица
Утре ще бъде неучебен ден за столичните училища, обяви кметът Васил Терзиев