Свят
Израел казва, че е облекчил блокадата на хуманитарна помощ в ивицата Газа, но гладуващите палестинци все още чакат, пише в. „Ню Йорк таймс“

Три дни след като Израел обяви, че ще облекчи блокадата на хуманитарна помощ в ивицата Газа изглежда, че до гладуващите палестинци са достигнали малки или нулеви количества от необходимата храна, гориво и медикаменти, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Според Израел десетки камиони с доставки са влезли в палестинския анклав през контролирания от него граничен пункт „Керем Шалом“. Говорителят на ООН Стефан Дюжарик във вторник заяви на пресконференция, че екипи на световната организация са чакали няколко часа разрешение от Израел да се придвижат до пропускателния пункт, но служителите не са успели да закарат тези доставки до складовете за помощи, пише още „Ню Йорк таймс“.
Израел наложи блокадата върху достъпа на хуманитарна помощ в ивицата Газа в началото на март, след като приключи първата фаза от двумесечното спиране на огъня с „Хамас“. Двете страни трябваше да преговарят за следващите стъпки от примирието. Израелски официални лица казват, че целта на ограниченията е да се окаже натиск върху „Хамас“ да направи компромис, припомня изданието.
„Въздействието върху обикновените хора в Газа е огромно. Хуманитарни организации преустановиха дейността си, понеже хранителните запаси намаляха, а цените на продоволствията рязко се увеличиха“, коментира „Ню Йорк таймс“. Израелската блокада дотолкова е влошила ситуацията, че жителите на анклава са изправени пред „критичен риск от глад“, заявиха по-рано този месец експерти, подкрепяни от ООН, отбелязва американското издание. По думите им, ако ограниченията останат в сила, десетки хиляди деца могат да пострадат от остра форма на недохранване. Израел от своя страна заяви, че тези констатации се основават на неверни данни и предположения.
Задълбочаващата се хуманитарна криза в Газа предизвиква все по-голямо международно недоволство срещу израелската кампания срещу „Хамас“, пише още „Ню Йорк таймс“. Дори съюзници на Израел, които му предложиха силна подкрепа след предизвикалите войната атаки на „Хамас“ от 7 октомври 2023 г., изразиха разочарование и дори гняв от конфликта и цената, плащана от обикновените палестинци, добавя вестникът.
Папа Лъв XIV тази седмица се присъедини към гласовете, които призовават да се допусне хуманитарна помощ до Газа и определи ситуацията като „все по-тревожна и болезнена“. Новият понтифик призова да се достави „достойна хуманитарна помощ и да се сложи край на вражеските действия“.
Дори и САЩ започнаха да изразяват предположението, че хуманитарната криза излиза извън контрол. Миналата седмица Доналд Тръмп заяви, че „много хора гладуват“ в ивицата Газа и че САЩ работят за облекчаване на ситуацията, посочва „Ню Йорк таймс“.
Великобритания, Франция и Канада тази седмица осъдиха израелската блокада и планираната сухопътна офанзива на израелската армия. Трите западни страни използваха необичайно силни и остри думи, като определиха действията на Израел като „непропорционални“ и „крайни“. Британското правителство във вторник обяви, че в знак на протест преустановява преговорите за разширяване на споразумението си за свободна търговия с Израел, припомня „Ню Йорк таймс“.
Въпреки огромния натиск от страна на Франция, Канада и Великобритания Нетаняху се придържа към съвместния израелско-американски план за разпределяне на хуманитарните помощи, пише британският в. „Дейли телеграф“. Изданието отбелязва, че планът се състои от три ключови елемента. Първо в Газа трябва да бъде доставена основна помощ, за да се предотврати хуманитарна криза. Второ, пунктовете за разпределение трябва да минат под контрола бъдат на американски частни служители и, трето, в южната част на Газа трябва да бъде създадена „зона, напълно свободна от „Хамас“. „В тази зона, която ще бъде напълно свободна от „Хамас“, жителите на Газа ще получават пълна хуманитарна помощ“, заяви Нетаняху, цитиран от „Дейли телеграф“.
Тази седмица Обединеното кралство наложи санкции на израелските заселници на Западния бряг и замрази търговските преговори с Израел в отговор на продължаващата война в и хуманитарните страдания в палестинския анклав, припомня вестникът. Нетаняху не коментира нарастващия разрив между Израел и Великобритания, но израелски служител заяви пред „Дейли телеграф“, че британският премиер Киър Страмър използва заложниците, които все още са държани в Газа, за политически цели.
Британският в. „Таймс“ отбелязва, че вчера британската министърка за международното развитие Дженифър Чапман обеща Лондон да отпусне 4 млн. паунда помощ за Газа. Обещанието бе дадено по време на посещение на Чапман в Израел и палестинските територии. „Неспособността на израелското правителство да осигури пълен хуманитарен достъп на хуманитарните работници е отблъскваща. Великобритания е категорична, че Израел няма да постигне сигурност чрез удължаване на страданията на палестинския народ“, заяви Чапман, цитирана от в. „Таймс“.
Изданието също така отбелязва, че вчера израелски активисти от десницата са се опитали да блокират минаването на около 100-те камиона с хуманитарни помощи през граничния пункт „Керем Шалом“.
Според ООН, за да се предотврати задълбочаваща се хуманитарна катастрофа, в ивицата Газа трябва да влизат поне по 500 камиона с помощи на ден, пише в. „Уолстрийт джърнъл“.
Близо три от всеки пет семейства в анклава не могат да намерят хляб или прясна храна, а недохранването на децата рязко се увеличава, твърди Международният комитет за спасение (International Rescue Committee). Близо половин милион души в Газа вече са изправени пред гладна смърт, заяви миналата седмица международния орган за наблюдение на глада Партньорство за интегрирана класификация на фазите на продоволствената сигурност (The Integrated Food Security Phase Classification), пише още „Уолстрийт джърнъл“.
На фона на тези анализи и коментари западните медии препечатват и информациите за нападението, при което във Вашингтон, бяха убити двама израелски служители на израелското посолство и което беше осъдено от американския президент, американски министри и израелските лидери.
Източник: БТА
Свят
Аудиенция на австрийския президент Ван дер Белен при японския император Нарухито

Намиращият се на посещение в Япония австрийски президент Александър Ван дер Белен беше приет днес „на тридесетминутна аудиенция при император Нарухито“ в императорския дворец в Токио, съобщиха за АПА от президентската канцелария, пишат австрийски онлайн медии.
Ван дер Белен е заявил, че е „голяма чест да се срещне с Негово Величество император Нарухито“.
Преди това той е разговарял с министър-председателя Шигеру Ишиба. Според австрийския президент той е имал „много добър разговор“ с Ишиба за потенциала за по-нататъшно сътрудничество между двете страни.
Сто и петдесет членна австрийска бизнес делегация, оглавявана от Ван дер Белен, министъра на икономиката Волфганг Хатмансдорфер и на вицепрезидента на Австрийската стопанска камара Филип Гади, замина завчера за Япония.
Според Министерството на икономиката една от основните цели на пътуването е да се подпише Меморандум за сътрудничество с японското Министерство на икономиката. Подписаното споразумение има за цел да засили сътрудничеството в областта на научните изследвания, водородните технологии и сектора на стартиращите предприятия.
През 2023 година обемът на двустранната търговия е достигнал рекордно ниво от 4,6 милиарда евро. Според проучванията съществува допълнителен експортен потенциал в размер на около 1,5 милиарда евро, предимно в областта на машиностроенето, електрониката, фармацевтиката и потребителските стоки.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Израел обвини Европа в „антисемитска пропаганда“ след убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон

Израелският външен министър Гидеон Саар обвини неназовани европейски официални представители в „токсична антисемитска пропаганда“, станала причина за враждебния климат, в който бе извършено убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон, предаде Ройтерс.
Саар не назова поименно нито една страна или длъжностно лице, но каза, че климатът на враждебност към Израел стои в основата на вчерашното убийство на служителите на посолството Ярон Лишински и Сара Лин Милгрим пред Еврейския музей във Вашингтон.
„Има пряка връзка между антисемитската и антиизраелската пропаганда и това убийство“, каза министърът на външните работи на Израел на пресконференция в Йерусалим. „Тази пропаганда се разпространява също от лидери и длъжностни лица от много страни и организации, особено от Европа“, добави той.
Саар отказа да посочи поименно кой лидер или длъжностни лица имаше предвид. Но до упреците му се стига след все по-остри нападки от страна на западните съюзници към Израел, включително Франция и Великобритания, които тази седмица предупредиха за възможни „конкретни действия“ срещу Израел във връзка с войната в ивицата Газа. По-рано същото предупреждение отправи и Канада.
Американски официални представители казаха, че заподозреният, който е скандирал пропалестински възгласи, е задържан. Президентът на САЩ Доналд Тръмп и широк кръг европейски и други чуждестранни лидери осъдиха нападението.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
АПА: Австрийците възприемат папата по-скоро като морална, а не политическа фигура, сочи проучване

Австрийските граждани възприемат папата по-скоро като морален авторитет, а не като политическа фигура, предаде австрийската агенция АПА, като се позова на проучване на института „Галъп“ и агенция Катпрес.
Според 62% от участниците в анкетата папата има малко влияние на международната сцена, като 71% смятат, че водачът на Римокатолическата църква е „символ за универсални ценности като свобода, човешко достойнство и солидарност“.
Четиресет и пет процента от анкетираните биха искали новият папа Лъв XIV да въведе реформи и да модернизира Католическата църква. В същото време 34% се застъпват за постигането на баланс между традиции и модернизация, докато 9 на сто предпочитат запазването на традиционните структури във Ватикана.
Според изследването желание за реформи изразяват най-вече бивши католици, както и хора, които биха се отказали от Църквата. Католическите официални празници обаче събират голяма подкрепа: 80% са против премахването им – независимо от вероизповеданията.
Интересът към избора на папа е бил слаб: Само 36% са следили с интерес конклава, а 63% не са се интересували. В анкетата са участвали 1000 души на възраст над 16 години.
Църквата като пазител на исторически и културни ценности
Въпреки че само около една трета (34%) от цялото население би забелязало, ако неделната меса не се състои, Католическата църква се радва на широка социална подкрепа в Австрия, сочи проучването.
Така например 61% имат положително или неутрално отношение към нея. На въпроса „Можете ли да си представите Австрия без Католическата църква?“ 59% отговарят с „Не“, а 31% – с „Да“.
Приносът на Църквата за опазването на историческите и културните ценности и поддържането на традициите се оценява положително – съответно от 83 и 81 процента.
Три четвърти от анкетираните подчертават формиращата роля на църквата в историята и идентичността на страната. Също толкова хора виждат в нея важна подкрепа за нуждаещите се, 72% признават ролята ѝ в житейски кризи, а 61% – ангажираността ѝ със социалната справедливост.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Българияпреди 1 седмица
Движението в района на кръговото кръстовище край Бяла, Русенско, ще бъде затруднено утре заради ремонт
-
Българияпреди 1 седмица
Утре ще бъде неучебен ден за столичните училища, обяви кметът Васил Терзиев