Свят
Чехия прекрати разследване срещу четирима войници, обвинени в изтезание на афганистанец

Чехия прекрати наказателното разследване срещу четирима войници във връзка с обвинения в изтезание на афганистанец по време на мисия в Афганистан – мярка, разпоредена от президента Петър Павел, предаде ДПА.
За прекратяването на разследванията Павел – бивш генерал от НАТО – се възползва от разпоредба в конституцията, съобщи вчера канцеларията му. Президентът направи това в отговор на молбите за помилване от страна на обвиняемите, се казва още в изявлението.
Чехия участва в мисията на НАТО в Афганистан от 2002 до 2021 г.
Обвиненията датират от 2018 г., когато афганистанец застрелва чешки войник във военна база и ранява тежко още двама. След задържането му той е разпитван от четирима членове на чешко специално подразделение и от американски войници, съобщава агенция ЧТК.
Малко след това мъжът е откаран във военнополева болница, където умира.
Чешката прокуратура повдигна обвинения срещу четиримата военнослужещи през април. Двама от тях са обвинени в принуда и неподчинение, а другите двама – в неизпълнение на задължението да окажат помощ и в нарушаване на военните си задължения.
Говорител на президента оправдава решението, позовавайки се, наред с друго, на „изключителния характер на военната ситуация“, „трудния международен контекст“ и продължителността на разследването.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Аудиенция на австрийския президент Ван дер Белен при японския император Нарухито

Намиращият се на посещение в Япония австрийски президент Александър Ван дер Белен беше приет днес „на тридесетминутна аудиенция при император Нарухито“ в императорския дворец в Токио, съобщиха за АПА от президентската канцелария, пишат австрийски онлайн медии.
Ван дер Белен е заявил, че е „голяма чест да се срещне с Негово Величество император Нарухито“.
Преди това той е разговарял с министър-председателя Шигеру Ишиба. Според австрийския президент той е имал „много добър разговор“ с Ишиба за потенциала за по-нататъшно сътрудничество между двете страни.
Сто и петдесет членна австрийска бизнес делегация, оглавявана от Ван дер Белен, министъра на икономиката Волфганг Хатмансдорфер и на вицепрезидента на Австрийската стопанска камара Филип Гади, замина завчера за Япония.
Според Министерството на икономиката една от основните цели на пътуването е да се подпише Меморандум за сътрудничество с японското Министерство на икономиката. Подписаното споразумение има за цел да засили сътрудничеството в областта на научните изследвания, водородните технологии и сектора на стартиращите предприятия.
През 2023 година обемът на двустранната търговия е достигнал рекордно ниво от 4,6 милиарда евро. Според проучванията съществува допълнителен експортен потенциал в размер на около 1,5 милиарда евро, предимно в областта на машиностроенето, електрониката, фармацевтиката и потребителските стоки.
/НС/
Източник: БТА
Свят
Израел обвини Европа в „антисемитска пропаганда“ след убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон

Израелският външен министър Гидеон Саар обвини неназовани европейски официални представители в „токсична антисемитска пропаганда“, станала причина за враждебния климат, в който бе извършено убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон, предаде Ройтерс.
Саар не назова поименно нито една страна или длъжностно лице, но каза, че климатът на враждебност към Израел стои в основата на вчерашното убийство на служителите на посолството Ярон Лишински и Сара Лин Милгрим пред Еврейския музей във Вашингтон.
„Има пряка връзка между антисемитската и антиизраелската пропаганда и това убийство“, каза министърът на външните работи на Израел на пресконференция в Йерусалим. „Тази пропаганда се разпространява също от лидери и длъжностни лица от много страни и организации, особено от Европа“, добави той.
Саар отказа да посочи поименно кой лидер или длъжностни лица имаше предвид. Но до упреците му се стига след все по-остри нападки от страна на западните съюзници към Израел, включително Франция и Великобритания, които тази седмица предупредиха за възможни „конкретни действия“ срещу Израел във връзка с войната в ивицата Газа. По-рано същото предупреждение отправи и Канада.
Американски официални представители казаха, че заподозреният, който е скандирал пропалестински възгласи, е задържан. Президентът на САЩ Доналд Тръмп и широк кръг европейски и други чуждестранни лидери осъдиха нападението.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
АПА: Австрийците възприемат папата по-скоро като морална, а не политическа фигура, сочи проучване

Австрийските граждани възприемат папата по-скоро като морален авторитет, а не като политическа фигура, предаде австрийската агенция АПА, като се позова на проучване на института „Галъп“ и агенция Катпрес.
Според 62% от участниците в анкетата папата има малко влияние на международната сцена, като 71% смятат, че водачът на Римокатолическата църква е „символ за универсални ценности като свобода, човешко достойнство и солидарност“.
Четиресет и пет процента от анкетираните биха искали новият папа Лъв XIV да въведе реформи и да модернизира Католическата църква. В същото време 34% се застъпват за постигането на баланс между традиции и модернизация, докато 9 на сто предпочитат запазването на традиционните структури във Ватикана.
Според изследването желание за реформи изразяват най-вече бивши католици, както и хора, които биха се отказали от Църквата. Католическите официални празници обаче събират голяма подкрепа: 80% са против премахването им – независимо от вероизповеданията.
Интересът към избора на папа е бил слаб: Само 36% са следили с интерес конклава, а 63% не са се интересували. В анкетата са участвали 1000 души на възраст над 16 години.
Църквата като пазител на исторически и културни ценности
Въпреки че само около една трета (34%) от цялото население би забелязало, ако неделната меса не се състои, Католическата църква се радва на широка социална подкрепа в Австрия, сочи проучването.
Така например 61% имат положително или неутрално отношение към нея. На въпроса „Можете ли да си представите Австрия без Католическата църква?“ 59% отговарят с „Не“, а 31% – с „Да“.
Приносът на Църквата за опазването на историческите и културните ценности и поддържането на традициите се оценява положително – съответно от 83 и 81 процента.
Три четвърти от анкетираните подчертават формиращата роля на църквата в историята и идентичността на страната. Също толкова хора виждат в нея важна подкрепа за нуждаещите се, 72% признават ролята ѝ в житейски кризи, а 61% – ангажираността ѝ със социалната справедливост.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Българияпреди 1 седмица
Движението в района на кръговото кръстовище край Бяла, Русенско, ще бъде затруднено утре заради ремонт
-
Българияпреди 1 седмица
Утре ще бъде неучебен ден за столичните училища, обяви кметът Васил Терзиев