България
Община Стара Загора организира публично обсъждане на предложение за поемане на дълг за подмяна на осветлението във всички села

Община Стара Загора организира публично обсъждане на предложение за поемане на дългосрочен дълг. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. То ще се проведе утре, 23 май, в заседателна зала „П. Р. Славейков“. По време на обсъждането ще бъде разисквано намерението за поемане на дългосрочен общински дълг от Община Стара Загора. Той ще бъде предназначен да обезпечи договор за проектиране, доставка и внедряване на система за външно изкуствено осветление във всичките 51 населени места в рамките на общината.
„Повишаването на цените на електрическата енергия задължава въвеждането на енергоспестяващи технологии да се осъществи по възможно най-бързия начин“, се посочва в поканата към старозагорската общественост. Максималната стойност на дейностите по въвеждане на енергоспестяващи мерки е до 5,4 млн. лева с ДДС, а размерът на лихвата е до 2, 50 процента на годишна база.
От администрацията допълват, че начинът на обезпечаване е чрез реализирани икономии в следствие на инвестицията, финансови средства от местни приходи и обща изравнителна субсидия. Срокът за изплащане на дълга е до пет години, считано от приемане на изпълнението на енергоспестяващите мерки.
Преди дни започна подмяната на около пет хиляди улични лампи в Стара Загора с енергоспестяващи LED осветителни тела.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Приключени са прегледите по присъединяването на България в 13 от 25-те комитета на ОИСР, каза заместник-министър Мария Ангелиева

Приключени са прегледите по присъединяването на България в 13 от 25-те комитета на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това съобщи заместник-министърът на външните работи Мария Ангелиева на днешното заседание на парламентарната комисия по външна политика. Министерството на външните работи (МВнР) представи напредъка по присъединяването на България към ОИСР.
Особено внимание трябва да насочим върху изпълнението на препоръките на комитети и други работни органи, свързани с промени в съществуващото законодателство. Необходимо е да се фокусираме върху приемането на внесени от Министерския съвет в Народното събрание проекти на закони за изменения и допълнения – закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, закона за частната охранителна дейност, закона за публичното предлагане на ценни книжа, кодекса за застраховането и други. Така ще се избегне забавянето и успешното приключване на техническата част за процеса на присъединяване в рамките на настоящата година ще бъде осигурено, обясни Мария Ангелиева.
По думите ѝ, за да бъде възможно приключването на техническата част до края на годината или началото на следващата, е необходимо тези законодателни промени да бъдат направени до края на октомври.
Заложената политическа амбиция е техническият етап от процеса на присъединяване, т.е. прегледите на България в работните органи на ОИСР, да приключи до края на 2025 или началото на 2026 г. Това би позволило, при запазване на политическия консенсус между държавите членки на ОИСР, България да бъде поканена да се присъедини към организацията в рамките на следващата година, каза заместник-министърът.
България върви успоредно с Хърватия и с Румъния в този процес. Общо взето, сме на едно ниво, напредваме еднакво и амбицията ни и желанието ни е да бъдем приети едновременно, каза Ангелиева. Надявам се, че съвместните усилия на изпълнителната и на законодателната власт в страната ще доведе до това, че през следващата 2026 г. ще се поздравим заедно с присъединяване на България към ОИСР, каза още тя.
Членството в организацията ще има важно значение и за укрепване на нашата позиция в международен план. В ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия, съставляващи 70% от глобалното производство и търговия, 90% от преките чуждестранни инвестиции в глобален план и 60% от световния брутен вътрешен продукт. Сред тях са и 22 държавни членки на Европейския съюз, каза Ангелиева.
Предстоящи визити
Работим активно и по предстоящи визити и срещи на политическо ниво, каза Ангелиева. На 3 и 4 юни ще се проведе годишната министерска среща на ОИСР в Париж, на която от българска страна ще участват министрите на външните работи и на икономиката и индустрията. На 11 и 12 юли делегация на секретариата на ОИСР, оглавена от координатора на процеса по разширяване, ще направи работно посещение в София за срещи с представители на всички институции, които са ангажирани с подготовката на България, обясни Ангелиева.
Работи се и по организиране визита на генералния секретар на ОИСР Матиас Корман през февруари 2026 г., в рамките на която ще бъде представен икономическият преглед на ОИСР за България. Надяваме се, че по това време ще може да бъде и обявено от ОИСР приключването на техническата фаза от процеса на присъединяване, каза още Ангелиева.
ОИСР е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност. Това се посочва на сайта на Министерството на външните работи. Тя e наследник на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, създадена да управлява американската и канадска финансова помощ (т.нар. план Маршал) за възстановяване на Европа след Втората световна война.
Източник: БТА
България
Илияна Йотова се срещна с председателя на Делегацията на аржентинските израелски асоциации Мауро Беренщайн

Вицепрезидентът Илияна Йотова се срещна с председателя на Делегацията на аржентинските израелски асоциации и председател на Федерацията на еврейските аржентински училища Мауро Беренщайн, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Защитата на човешките права и борбата с езика на омразата и антисемитизма бяха основни теми на разговора, се посочва в съобщението.
Беренщайн сподели добри практики от Аржентина в битката с речта на омразата и отричането. Илияна Йотова и гостът бяха единодушни, че образованието и възпитанието от най-малка възраст са най-прекият път за справяне с този проблем, който нараства във времето на високите технологии и интензивното използване на социалните мрежи.
Вицепрезидентът посочи, че България е добрият пример на държава, в която различните етнически и религиозни общности живеят в мир и взаимно уважение. Тя припомни, че по време на Втората световна война България спасява своето еврейско население от концентрационните лагери. Илияна Йотова посочи, че българската държава се обявява категорично против всички прояви на антисемитизъм, и изрази съболезнования за убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон.
/АБ/
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Иваново подкрепи осигуряването на здравно-социални услуги на възрастни и хора с увреждания в местната община

Общинският съвет в Иваново подкрепи по време на днешното си редовно заседание възможността Общината да кандидатства за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за иновативни здравно-социални услуги. Това съобщи за БТА председателят на Общинския съвет Мариян Драшков. Той уточни, че услугите ще бъдат предоставяни на самотно живеещи възрастни и хора с увреждания, които не могат да се самообслужват.
Според предложението на кмета на Иваново Георги Миланов, публикувано на сайта на общината, финансирането в размер над 327 000 лева ще бъде осигурено по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027. Проектът предвижда през следващите 24 месеца на 38 потребители да бъдат осигурени почасови мобилни интегрирани услуги, както и при необходимост дистанционната услуга телекеър, с която постоянно да се проследява здравният статус на потребителите.
На днешното си заседание общинските съветници в Иваново приеха и промени във възнагражденията на Георги Миланов и на кметовете на кметства в общината, считано от 1 май тази година. Те са съобразени с населението на съответното село, като за кмета на Щръклево основната месечна заплата ще бъде 2280 лева, за тези на Тръстеник и Пиргово – 1800 лева, за Сваленик – 1680 лева, за Мечка и Красен – 1560 лева, а за Червен и Кошов – 1260 лева, според предложението на Георги Миланов. Размерът на неговото възнаграждение пък ще бъде равен на четири минимални работни заплати за страната, след като беше прието предложението на председателя на постоянната комисия по финанси, бюджет и данъчна политика, икономическа и инвестиционна политика, регионално сътрудничество и европейски програми към Общинския съвет в Иваново Никола Пеков.
/ВД/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Българияпреди 1 седмица
Утре ще бъде неучебен ден за столичните училища, обяви кметът Васил Терзиев
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски заяви, че само среща с Путин на четири очи може да доведе до прекратяване на огъня и мирни преговори в Украйна
-
Политикапреди 1 седмица
Вместо референдума: ПП-ДБ иска утре НС да разгледа договора с “Боташ“