Икономика
Цената на биткойна достигна рекордно високо равнище от почти 110 000 долара

Биткойнът, най-търгуваната криптовалута, счупи нов ценови рекорд днес, достигайки почти 109 499,76 долара. Вълната от оптимизъм в САЩ относно регулирането на криптосектора тласна нагоре дигиталната валута, предаде Франс прес.
По този начин биткойнът надвиши предишния си рекорд, регистриран на 20 януари, в деня на встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп. След това, през първите месеци от втория мандат на Тръмп, цената на криптовалутата се понижи за известно време поради липсата на конкретни действия, които той бе обещал.
Биткойнът се възползва от „широката двупартийна подкрепа“ в САЩ относно регулирането на стейбълкойните – цифрови активи, считани за по-сигурни от по-спекулативните токени в сектора, обяснява Джон Пласард от „Мирабауд“ (Mirabaud).
Демократите „се съгласиха с (регулаторна) рамка, продиктувана от републиканците“, подчертава анализаторът.
Дигиталната валута е подкрепена и от по-благоприятния макроикономически климат, тъй като САЩ се връщат към международните споразумения, което успокоява инвеститорите, посочват анализатори.
На 8 май виртуалната валутата отново премина границата от 100 000 долара за първи път от февруари след обявяването на търговското споразумение между САЩ и Великобритания.
Временното споразумение за 90-дневна пауза върху повечето взаимно наложени мита между Китай и САЩ също помогна за подобряване на икономическите перспективи.
Биткойнът постигна предишната си най-висока ценова точка от 109 241,11 долара на 20 януари, само часове преди встъпването в длъжност на Тръмп като президент на САЩ.
Източник: БТА
Икономика
Корпоративните фалити растат от Европа до Япония

Корпоративните фалити в Япония са се увеличили с 5,7 на сто през април спрямо година по-рано до 828, което е най-високото ниво за месеца от 11 години насам, тъй като фирмите се борят с недостига на работна ръка и високите цени, показва проучване на консултантска компания, цитирано от Киодо.
Данните отчитат фалитите на компании със задължения над 10 млн. йени (около 68 400 долара – бел. ред.), уточнява в. „Джапан таймс“.
Фалитите, свързани с недостига на работна ръка, са 36 или рекордно висок брой за месец април от 2013 г. насам, откогато са налични сравними данни. Свързаните с повишаването на цените банкрути същевременно са 56.
По браншове най-много фалити са регистрирани в сектора на услугите, включително ресторантите – 292, което е с 10,6 на сто повече на годишна основа, следван от строителния сектор със 152 обявени фалита, и търговията на дребно със 106, според „Токио Шоко рисърч“ (Tokyo Shoko Research).
Служител на компанията за пазарни проучвания предупреди за предизвикателствата, пред които са изправени малките и средните предприятия в Япония при осигуряването на достатъчно служители, тъй като те не могат да се придържат към нивото на увеличение на заплатите, наблюдавано в големите компании.
Последните официални данни показаха, че брутният вътрешен продукт (БВП) на Япония се е свил с 0,7 на сто през първите три месеца на 2025 г. спрямо същия период на миналата година. Това е първият период на икономически спад от първото тримесечие на 2024 г. насам и отразява слабото потребление и спада в износа, което указва, че японската икономика е започнала да губи импулса от чуждестранното търсене, дори преди обявените от президента Доналд Тръмп на 2 април мита върху вноса в САЩ.
Каква е ситуацията в Европа
На европейско ниво последните данни, обявени от Евростат, показват, че през първото тримесечие на 2025 г. спрямо последното тримесечие на 2024 г. фалитите на компании са нараснали в повечето сектори на икономиката – най-отчетливо в хотелско-ресторантьорските услуги, информация и комуникации, образование и социални услуги, но са намалели в строителството и транспорта.
Най-сериозен ръст на подадените декларации за фалит за периода има в Гърция (35,9 на сто), Швеция (22,7 на сто) и Естония (20,4 на сто). Най-голям спад е отчетен в Кипър (70 на сто), Малта (66,6 на сто) и Латвия (21 на сто). В България през първото тримесечие на 2025 г. спрямо четвъртото тримесечие на 2024 г. компаниите, подали декларации за фалит, са намалели с 5,9 на сто, според европейската статистическа служба.
В държава като Австрия, в която е регистриран ръст на фалитите през първото тримесечие на 2025 г., засегнатите сектори се оказват сходни с тези в Япония. Секторът на търговията на дребно в Австрия води с 299 случая на несъстоятелност, следван от строителството с 250 и ресторантьорството – 167. Общо са регистрирани 1134 случая на корпоративна несъстоятелност. Това е с 3,94 процента повече в сравнение със същия период на 2024 г., когато са отчетени рекордни нива на несъстоятелност, по данни на Алпийската кредитна асоциация. Като се включат и многото откази за обявяване в несъстоятелност поради липса на активи за покриване на разходите (861 случая, или ръст с 50,79 процента), броят на фирмите в колективна несъстоятелност се увеличава до 1995, което е с 20 процента повече от предходната година, сочат данните на асоциацията.
Фалитите в България
У нас през първото тримесечие на 2025 г. влезлите в процедура по несъстоятелност фирми, в това число и обявените в несъстоятелност, са 1091, съобщи Националният статистически институт (НСИ). В сравнение с четвъртото тримесечие на 2024 г. влезлите в процедура по фалит, включително обявените в несъстоятелност, намаляват с 6,4 на сто. В сравнение със същото тримесечие на 2024 г. обаче банкрутиралите се увеличават с 10 на сто. Най-голям брой от тях през първото тримесечие на 2025 г. попадат в сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ – 88,5 на сто.
Две на сто увеличаване на дружествата, обявяващи несъстоятелност в България както за 2025 г., така и през и 2026 година, прогнозираха експертите на „Алианц Трейд“ (Allianz Trade) в свой доклад в края на март тази година. Според анализаторите това са нива под средните в световен мащаб, които се очаква да се повишат с 6 на сто и 3 на сто. В същото време обаче предстоящото увеличение на броя фалити у нас през тази и следващата година е осезаемо на фона на средните показатели от периода преди кризата с пандемията от КОВИД-19 – съответно със 7 на сто и 9 на сто, посочват от компанията.
„Заради спецификите в българското законодателство и тежките и дълги процедури за обявяване на несъстоятелност, ние следим тенденциите с внимание, но винаги в по-разширения контекст на промените в поведението на разплащане на българските фирми. Макар в сравнение със силно изразения ръст на фалитите на глобално ниво през миналите две години ситуацията у нас да изглежда по-спокойна, това не бива да ни носи излишно успокоение, защото има ясна паралелна тенденция за увеличаване на сроковете за издължаване на български фирми, а проблемните сектори се увеличават“, обясняват експертите на „Алианц Трейд“ в България.
У нас традиционно транспортният сектор е начело по брой регистрирани случаи на забавени плащания и междуфирмена задлъжнялост – сроковете за погасяване в сектора поддържат ниво от над 90-120 дни. Като цяло строителството и земеделието запазват нивото си на просрочия, без да се забелязва тенденция в посока несъстоятелност, но малките строителни фирми изпитват трудности и нерядко не успяват да погасят дълговете си дори и след 120 дни отсрочка. Ръст бележат просрочията при малките земеделски производители, които или не успяват да реализират продукцията си, или изпитват недостиг на средства поради лизинг на техника и/или банкови заеми. Така те са принудени да отлагат плащането на дълговете си за идния сезон. В хранителния сектор и по-конкретно в месната индустрия се забелязва увеличение на просрочията до 120-180 дни, като се появяват и случаи на оспорени вземания поради доставка на негодна или некачествена продукция.
Така въпреки че на вътрешния пазар към момента не се отчита ясен ръст на случаите на несъстоятелност, длъжниците все по-често съобщават за сключени споразумения с Националната агенция за приходите за разсрочване на публичните им задължения, особено в транспортния сектор и строителството. Проверките показват, че все по-често се прибягва и до продажба или промяна в собствеността на фирмата (излизане или замяна на съдружник, промяна на формата). Длъжници все по-често информират и за реформи в бизнеса им, което води до допълнително забавяне в погасяването на дълговете.
Фактор за просрочията и невъзможност за обслужване на дълговете, особено при малките фирми, е и междуфирмената задлъжнялост, която у нас бележи ръст до нива от 90 до 150 дни.
Експертите на „Алианц Трейд“ в България докладват за ясен ръст на забавените плащания и при случаи на експорт на български компании. Според доклада допълнително усложняване на икономическата ситуация на глобално и регионално ниво през следващите години може да се очаква и при запазване на инфлацията и високите лихви по кредитите, а това ще направи оцеляването на бизнесите още по-сложно.
Прогнозният ръст на фалитите в света през 2025 г. води след себе си и реален риск за 2,3 млн. работни места, алармират още експертите.
Източник: БТА
Икономика
Разнопосочно завърши борсовата търговия в Европа

В различни посоки закриха днешната търговия индексите на повечето водещи европейски борси. Спадът при акциите на компаниите за луксозни стоки и търговците на дребно до голяма степен компенсира поскъпването на книжата на някои други европейски дружества, предаде Ройтерс.
Във Франкфурт водещият борсов индекс DAX се покачи с 86,29 пункта или 0,36 на сто до 24 122,4 пункта.
Парижкият CAC 40 загуби 31,93 пункта или 0,4 на сто до 7910,49 пункта.
Лондонският индекс FTSE 100 наддаде минимално – с 5,34 пункта или 0,06 на сто до 8786,46 пункта.
Общоевропейският Stoxx 600 се понижи с 0,04 на сто до 553,82 пункта. Акциите на британския търговец на спортни стоки „ДжейДи спортс“ (JD Sports) се сринаха с 10,6 на сто след отчетеното намаление на базовите продажби от 2 на сто през първото тримесечие. Компанията предупреди, че по-високите цени на пазара в САЩ биха могли да засегнат търсенето на продуктите й.
Книжата на гигантите в модния бизнес Ел Ве Ем Аш (LVMH), „Ермес“ (Hermes) и „Керинг“ (Kering) загубиха над 2 на сто, след като френската компания „Шанел“ (Chanel) отчете 28-процентов спад на нетната си печалба през 2024 година.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Излишни електронни компоненти са открити при внесено в Дания енергийно оборудване, съобщи браншова организация

Излишни електронни компоненти са открити при вносно оборудване за енергийната мрежа на Дания, съобщи днес браншовата група „Грийн пауър Денмарк“ (Green Power Denmark), предаде Ройтерс.
По случая тече разследване, посочват от компанията.
„Става въпрос за печатни платки, които е трябвало да бъдат част от компоненти за енергоснабдяването“, каза пред Ройтерс Йорген Кристенсен, технически директор на „Грийн пауър Денмарк“.
„Не знаем колко критично е това или дали зад него стоят лоши намерения“, добави той.
Датското министерство на обществената безопасност и извънредните ситуации отказа да коментира дали е започнало разследване. Министерствата на правосъдието и енергетиката, както и разузнавателната служба не отговориха на исканията на Ройтерс за коментар.
Кристенсен отказа да уточни от коя страна произхожда оборудването, кой провежда разследването, както и да даде подробности за възможностите на компонентите, включително дали са предназначени за оборудване за слънчева енергия.
„Случилото се е силно обезпокоително. Важно е, че разследването е в ход“, каза пред Ройтерс в сряда Валбурга Хеметсбергер, главен изпълнителен директор на соларното лоби „СоларПауър Юръп“ (SolarPower Europe).
Кристенсен каза, че компонентите са открити неотдавна по време на рутинна проверка на печатни платки, които е трябвало да бъдат инсталирани в оборудване за енергоснабдяване.
Платките може да са били проектирани за множество цели, което би могло да обясни наличието на допълнителни компоненти, но Кристенсен подчерта, че те не трябва да се включват в оборудване, предназначено за енергийна инфраструктура.
„Възможно е доставчикът да не е имал злонамерени намерения. Не можем да кажем в този момент, но това не променя факта, че тези компоненти не трябва да са там“, подчерта той.
За откриването на компонентите съобщи за първи път по-рано днес датското издание „Берлингске“.
Ройтерс обяви миналата седмица, че американски енергийни служители са открили фалшиви комуникационни устройства в произведени в Китай слънчеви инвертори и батерии, които потенциално биха могли да заобиколят софтуерни защити и да дестабилизират електрически мрежи.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера