Балкани
Турция осъди изстрели на израелски войници по дипломати на Западния бряг и призовава за разследване

Турското външно министерство осъди „по най-категоричен начин“ предупредителни изстрели на израелски войници срещу дипломати, включително от Турция, по време на дипломатическо посещение в град Дженин на окупирания Западен бряг, предаде Анадолската агенция.
Анкара призовава за незабавно разследване и установяване на отговорността за случилото се.
Израелската армия призна днес, че е произвела предупредителни изстрели, след като дипломатите „се отклонили от одобрения маршрут“ на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин.
„Тази атака, която застраши живота на дипломати, е поредната демонстрация на систематичното пренебрегване от страна на Израел на международното право и правата на човека“, се казва в изявление на министерството, в което се допълва, че дипломат от турското консулство в Йерусалим е бил част от групата.
„Нападенията срещу дипломати представляват сериозна заплаха както за индивидуалната безопасност, така и за взаимното уважение и доверие, които формират основата на междудържавните отношения,“ посочва турското ведомство.
В изявлението се призовава за незабавно разследване на случилото се и установяване на отговорността.
„Призоваваме международната общност да осъди този опасен акт по възможно най-категоричен начин и да предприеме конкретни стъпки, за да сложи край на безнаказаността на Израел“, се посочва още в изявлението.
/ВН/
Източник: БТА
Балкани
Сърбия остава доверен партньор на всички, които искат сътрудничество, заяви Вучич на среща с Калас

Сръбският президент Александър Вучич заяви на среща с върховния представител на Европейския съюз за външната политика и сигурност Кая Калас в Белград, че Сърбия остава доверен партньор на всички, които искрено искат сътрудничество, напредък и съвместно европейско бъдеще. Калас пристигна в Белград снощи, откъдето започна обиколка на страни от Западните Балкани.
„Разговаряхме за ключови геополитически теми, ситуацията на сигурност в региона, европейския път на Сърбия, както и диалога между Белград и Прищина“, написа снощи Вучич в профила си в Инстаграм. „Подчертах, че Сърбия е ангажирана с конструктивния диалог под егидата на ЕС, като начин за решаването на отворените въпроси, а защитата на сръбския народ в Косово и Метохия е наш абсолютен приоритет“.
Сърбия не признава обявената през 2008 г. независимост на Косово и двете страни водят диалог за нормализиране на отношенията под егидата на ЕС.
„Уверен съм, че Сърбия, като страна, която се стреми към членство в ЕС, има капацитета да допринесе към запазването на мира, стабилността и съвместните европейски ценности, заедно със запазването на основните национални интереси“, допълва Вучич.
Калас написа в профила си в социалната мрежа Екс снощи, че диалогът между Белград и Прищина е необходим за напредъка и подчерта, че „сега е моментът страните отново да се ангажират“.
Тя отбеляза, че ще посети още Косово и Република Северна Македония днес и утре, като ще има срещи с правителството и представители на гражданското общество относно европейския път на страните.
Очаква се днес Калас да се срещне и със сръбския премиер Джуро Мацут, външния министър Марко Джурич, министъра за евроинтеграцията Неманя Старович, председателката на парламента Ана Бърнабич и опозиционни парламентарни групи.
Източник: БТА
Балкани
Трус с магнитуд 6,1 беше регистриран край остров Крит

Трус с магнитуд 6,1 беше регистриран край бреговете на гръцкия остров Крит, предадоха световните агенции, като се позоваха на американския Геоложки институт.
Земетресението е станало в 6,19 ч. местно време, а епицентърът е бил в морето, на 87 километра от Ираклион, главния град на острова и на 58 километра северно-североизточно от Елунда, който е на северния бряг на Крит. Трусът е бил на дълбочина 68 километра.
Няма данни за жертви и щети на този етап.
Миналата седмица трус с магнитуд 6,1 също разтърси района. Тогава епицентърът му беше в морето на стотина километра от бреговете на Крит и остров Санторини. Този трус беше усетен дори в египетската столица Кайро.
Районът на Санторини в Егейско море пък през януари и февруари беше разтърсен от хиляди трусове, които накараха хиляди жители и туристи да го напуснат за известно време. След тази сеизмична вълна жителите се върнаха отново на острова.
Гърция се намира в силно сеизмичен район. Най-силното земетресение там в последните няколко години беше това от октомври 2020 г. на остров Самос в Егейско море между Гърция и Турция. То беше с магнитуд 7 и отне живота на двама души на Самос и на над 100 души в турския пристанище град Измир, припомня Франс прес.
/ГГ/
Източник: БТА
Балкани
Кметът на Бодрум предлага въвеждане на туристическа такса

Кметът на турския курорт Бодрум, най-предпочитаната туристическа дестинация в Турция, предлага да се наложи такса на пристигащите посетители, за да се преодолее несъответствието между капацитета на услугите и нарастващото сезонно население, съобщава „Хюриет дейли нюз“.
„Това е практика, възприета в световен мащаб – защо ние трябва да сме изключение?“, е казал кметът Тамер Мандалинджи, цитиран от „Миллиет“. По думите му през активния сезон инфраструктурата на града е принудена да поддържа население, няколко пъти по-голямо от официалния брой на жителите.
Макар че според последното преброяване населението на Бодрум е около 203 000 души, този брой рядко пада под 450 000, дори извън сезона. В пиковите летни месеци и по време на официалните празници населението на града може да надхвърли 1 милион души, което оказва изключителен натиск върху местните услуги, посочва „Хюриет дейли нюз“.
Мандалинджи възрази срещу факта, че макар Бодрум да е сред най-посещаваните места в Турция, курортът целогодишно функционира на базата на статичен, предварително определен общински бюджет. Това несъответствие силно ограничава възможностите на общината да разширява услугите си в съответствие със сезонните нужди, е подчертал кметът.
Туристическите такси са широко разпространени в популярни дестинации в цяла Европа. Например Венеция, един от най-посещаваните италиански градове, понастоящем налага такса от 5 евро на еднодневните туристи – мярка, която има за цел да компенсира отражението на масовия туризъм върху инфраструктурата и екологията.
Миналия месец Ахмет Арас, кметът на Мугла, окръгът, в чиито граници попада Бодрум, направи подобно предложение.
„Окръзи като Анталия, Мугла и Айдън са принудени да предоставят услуги на население, което през летните месеци надвишава многократно официалния им брой“, отбеляза Арас, според когото разходите през туристическия сезон често надвишават приходите на тези общини от три до пет пъти. Той добави, че спешно трябва да бъдат проучени алтернативни модели на приходи – „например общински или специфични за туризма данъчни рамки“.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Икономикапреди 1 седмица
Природният газ в Европа поевтиня минимално тази сутрин. На „Газов хъб Балкан“ цената е с над 3 процента по-висока