България
Двама иманяри са задържани в района на планина Кожух край Хераклея Синтика, каза професор доктор Людмил Вагалински

Двама иманяри с металотърсачи са задържани в района на планина Кожух в района на античния град Хераклея Синтика. Това каза за БТА проф. Людмил Вагалински, който ръководи разкопките в античния град.
По думите на учения, задържаните най-вероятно са чужденци. Те са забелязани от охранителите на античния град. Иманярството е ограбване на историята, миналото ни и в, известен смисъл, нашето бъдеще, защото се засяга и нашата икономика. Говорим за културен туризъм, а не можем да опазим нашите обекти. Става въпрос за иманяри, които са тършували в района на Хераклея, обект който е посещаван масово, добави проф. Вагалински.
Той посочи, че подобни набези от страна на иманяри застрашават обекта и са пречка за българската археология. Вагалински смята, че криминалната дейност, каквато и да е, не може да бъде напълно изкоренена. Но ако има политическо воля за това, иманярството може да бъде намалено значително. Това грозно явление съсипва миналото ни, достойнството ни и в известна степен и нашето бъдеще. Подобни случаи не бива да се потулват, коментира той. Това че чужденци идват тук да тършуват, е много показателно. Това показва до каква степен сме „разграден двор“ и колко сигурни се чувстват, защото те не биха си позволили такова отношение и да иманярстват в Гърция, пък камо ли в Турция например. За това трябва да се дава гласност на такива събития, за да има обществеността ни идея за това до каква степен сме пуснали този „дух от бутилката“, наречен иманярство. Не се ли даде гласност, ние не можем да свием този процес, каза още ръководителят на разкопките в античния град.
Професор Вагалински призова за враждебна среда към иманярството, защото според него в България то е добило такива мащаби, каквито няма дори и в Африка.
/АБ/
Източник: БТА
България
Продължават ремонтите на българския участък на Дунав мост при Русе и на граничен пункт „Станке Лисичково“

Продължават ремонтите на българския участък на Дунав мост при Русе и на гранично контролно-пропускателния пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“, съобщават от „Гранична полиция“ на сайта си в информация за трафика на граничните пунктове към 6:00 часа тази сутрин.
Заради основния ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата-изпълнител. На останалите гранични преходи с Румъния движението на превозни средства е нормално.
На ГКПП „Станке Лсичково“ се извършва цялостна реконструкция на пункта на границата с Република Северна Македония. Във връзка с ремонтната дейност преминаването през пункта се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.
На границата с Турция, както и на границата със Сърбия, трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове.
На пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти се извършват строителни дейности,информират още от от „Гранична полиция“. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта.
През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/ТТ/
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Иваново ще обсъди възможност да кандидатства за осигуряване на здравно-социални услуги на възрастни и хора с увреждания

Общинският съвет (ОбС) в Иваново ще обсъди по време на днешното си редовно заседание възможността Общината да кандидатства за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за иновативни здравно-социални услуги. Това съобщи за БТА председателят на ОбС Мариян Драшков. Той уточни, че услугите ще бъдат предоставяни на самотно живеещи възрастни и хора с увреждания, които не могат да се самообслужват.
Според предложението на кмета на Иваново Георги Миланов, публикувано на сайта на общината, финансирането в размер над 327 000 лева ще бъде осигурено по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027. Проектът предвижда през следващите 24 месеца на 38 потребители да бъдат осигурени почасови мобилни интегрирани услуги, както и при необходимост дистанционната услуга телекеър, с която постоянно да се проследява здравният статус на потребителите.
На днешното си заседание Общинският съвет в Иваново предстои да разгледа и промени във възнагражденията на Георги Миланов и на кметовете на кметства в общината, считано от 1 май тази година. Те са съобразени с населението на съответното село като за кмета на Щръклево основната месечна заплата ще бъде 2280 лева, за тези на Тръстеник и Пиргово – 1800 лева, за Сваленик – 1680 лева, за Мечка и Красен – 1560 лева, а за Червен и Кошов – 1260 лева, според предложението на Георги Миланов. Размерът на неговото възнаграждение пък да бъде равен на четири минимални работни заплати за страната предлага председателят на постоянната комисия по финанси, бюджет и данъчна политика, икономическа и инвестиционна политика, регионално сътрудничество и европейски програми към Общинския съвет в Иваново Никола Пеков.
/МК/
Източник: БТА
България
Народното събрание да разгледа на първо четене промени в Закона за филмовата индустрия, предвижда програмата на парламента

Народното събрание ще разгледа на първо четене промени в Закона за филмовата индустрия. Това предвижда първа точка от програмата за работа на депутатите, публикувана на сайта на парламента.
В мотивите към законопроекта се посочва, че целта на промените е схемата за минимална помощ (de minimis) за промоция и показ на филми да бъде прилагана в съответствие с изискванията на европейското законодателство и изискванията на европейски регламент.
От 1 юли 2024 г. нови минимални помощи според европейски регламент, към който реферира Законът за филмовата индустрия, не могат да бъдат предоставяни, затова, ако не се запише изрично в закона, че за промоцията и показът на филми е допустимо държавно подпомагане като помощ de minimis по Регламент (ЕС) № 2023/2831, тези дейности – промоцията и показът на филми, ще бъдат лишени от възможността да получат държавни средства, се посочва в доклада на водещата комисия – по културата и медиите.
В дневния ред за днес е и първото четене на законопроекти за промени в Закона за здравното осигуряване с вносители – Божидар Божанов от „Продължаваме промяната – Демократична България“ и група народни представители, и Драгомир Стойнев – от „БСП – Обединена левица“ и група народни представители.
Освен това се очаква депутатите да разгледат законопроект за ратифициране на писмата за изменение на Анекса към Споразумението между Република България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа и Щаба на Върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията, за допълнение на Парижкия протокол. Предвиден е и Законопроект за ратифициране на Техническо споразумение относно създаване на временна рамка за осигуряване на поддръжка от страната домакин на Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Forces – ARF).
/АБ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Бизнеспреди 1 седмица
Германският Mittelstand се въоръжава за нова ера