Свят
Италианският външен министър извика за обяснения израелския посланик заради инцидента в Дженин

Италианският външен министър Антонио Таяни обяви днес, че е извикал израелския посланик в Италия, за да поиска официално обяснение, след като израелската армия произведе предупредителни изстрели по време на посещение на дипломати на Западния бряг, предаде Франс прес.
„Току-що дадох инструкции […] да бъде извикан израелския посланик в Рим, за да получа официално обяснение за случилото се в Дженин“, написа Таяни в социалната мрежа „Екс“.
„Искаме от израелското правителство незабавно да обясни какво се е случило. Заплахите срещу дипломати са неприемливи“, добави той.
Италианският вицеконсул Алесандро Тутино, „който е добре“ и с когото министърът е разговарял, „е бил сред дипломатите“, които са били в близост до бежанския лагер Дженин, каза още министърът.
Ръководителят на европейската дипломация Кая Калас призова днес Израел да разследва инцидента, при който израелски войници са стреляли по дипломати, посещаващи бежанския лагер Дженин на Западния бряг, посочва ДПА.
Калас е била информирана за инцидента, „при който израелските сили за отбрана са произвели предупредителни изстрели, но все пак изстрели, по група дипломати, приближаващи бежанския лагер в рамките на посещението, организирано от Палестинската автономна власт“, заяви тя.
„Определено призоваваме Израел да разследва този инцидент, а също и да потърси отговорност от тези, които са отговорни за това“, каза Калас пред журналисти.
„Всякакви заплахи за живота на дипломати са неприемливи“, допълни тя.
Калас подчерта, че Израел е длъжен „да гарантира сигурността на всички чуждестранни дипломати“ съгласно международна конвенция.
Белгийският външен министър Максим Прево заяви, че е „шокиран да научи, че израелската армия днес е открила огън по около 20 дипломати, сред които и един белгийски колега“.
„Слава богу, той е добре“, добави Прево.
„Тези дипломати бяха на официално посещение в Дженин, което беше координирано с израелската армия, в кортеж от около 20 ясно разпознаваеми автомобила. Белгия иска от Израел убедително обяснение“, каза министърът.
Палестинската автономна власт обвини по-рано днес израелски войници, че са стреляли с бойни патрони по чуждестранни дипломати, участващи в организирано от нея посещение в град Дженин, районът около който е в центъра на израелската военна офанзива в северната част на окупирания Западен бряг.
Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама души, облечени в униформи на израелската армия, насочват оръжие към група дипломати. На краткия запис, чиято автентичност АФП не може да потвърди, се чуват няколко изстрела.
Според дипломатически източници в посещението са участвали дипломати от Китай, Япония и Мексико, както и от няколко европейски държави, включително Франция, Нидерландия и Румъния, посочва АФП.
„Беше последната част от посещението и изведнъж чухме стрелба от бежанския лагер в Дженин“, каза дипломат пред АФП при условие да остане анонимен и добави: „Това не беше само веднъж или два пъти. Беше като автоматична се стрелба. Това е лудост. Това не е нормално“.
Израелската армия призна днес, че е произвела предупредителни изстрели, след като дипломатите „се отклонили от одобрения маршрут“ на посещение, организирано от Палестинската автономна власт а Дженин.
„Дипломатите се отклониха от одобрения маршрут и навлязоха в район, в който нямаха право да бъдат“, се казва в изявлението.
„Действащите в района войници на израелската армия произведоха предупредителни изстрели, за да ги отстранят“, допълни израелската армия.
Тя каза, че „съжалява за причиненото неудобство“, и обяви, че ще проведе разговори с дипломатите „в най-скоро време“.
Инцидентът става на фона на засиления международен натиск върху Израел заради начина на воденето на войната в Газа, а много държави осъждат засилването и разширяването на военната кампания и страданията на цивилното население, което е лишено от почти всичко.
„Външният натиск няма да отклони Израел от пътя му на защита на съществуването и сигурността му“, заяви вчера израелското външно министерство.
Източник: БТА
Свят
Има ли разрив между Тръмп и Нетаняху?

Определяното като стратегически пробив посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ) показа наличието на разминаване и дори разрив между Тръмп и израелския премиер Бенямин Нетаняху, смятат анализатори от региона.
В статия за вестника от ОАЕ “Нешънъл” основателката на “Бейрут Инститют” (Beirut Institute) Рагида Дергам дори поставя Израел наред с Иран, като казва, че визитата на Тръмп изпраща ясно предупреждение и към двете държави, че “корабът е тръгнал с опънати платна към едно различно бъдеще – със или без тях.”
Според нея обиколката на американския държавен глава е дала да се разбере, че стратегическият пробив между САЩ и Саудитска Арабия може да бъде постигнат и без Рияд официално да се присъедини към Авраамовите споразумения, което е удар за Израел. “Това не означава, че съюзът на САЩ с Израел е в опасност, а че динамиката на отношенията между двете страни се е променила, особено в светлината на скока в отношенията между Съединените щати и държавите от Персийския залив,” уточнява Дергам.
Новата администрация на Тръмп може да се окаже принудена да изслуша позициите на арабските си партньори, на първо място на Саудитска Арабия и държавите от Персийския залив, които все повече се позиционират като гаранти за всяко бъдещо политическо решение, включително такова, което води до край на окупацията и създаване на независима палестинска държава, пише Сам Менаса в коментар за саудитското издание “Аш Шарк ал Аусат”.
Според него изглежда, че Израел е загубил уникалната привилегия, на която се радваше по време на първия мандат на Тръмп и постепенно се превръща в стратегически товар за администрацията на Съединените щати. Авторът смята, че налице са “всички причини да вярваме”, че израелският премиер Бенямин Нетаняху “губи една по една картите си” и допуска, че може да е започнало “обратното броене до излизането му от сцената.”
След историческото посещение на президента на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ, като че ли геополитическите реалности в Близкия изток се променят, но не непременно в полза на Израел, коментира в саудитския вестник “Араб Нюз” Осама аш Шариф. “Не е тайна, че Тръмп губи търпение и е раздразнен от израелския премиер. И докато Белият дом отрича информациите, че президентът на САЩ е заплашил “да изостави Израел”, ако войната в Газа не приключи сега, има признаци, че Тръмп позволява на администрацията си да заобикаля Тел Авив по редица ключови въпроси”, обяснява авторът.
Сред аргументите му са фактът, че специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стивън Уиткоф води директни преговори с палестинското движение “Хамас”, като миналата седмица беше постигната сделка за освобождаването на американски заложник. Други знаци са споразумението за примирие с йеменските бунтовници хуси, което не включва спиране на атаките им срещу Израел и решението на Вашингтон да преговаря с Иран за ядрено споразумение.
Аш Шариф се спира и на решението на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс и на министъра на отбраната Пийт Хегсет да отменят визитите си в Израел в две последователни седмици, което, според автора, изпраща послание, че Тръмп е загубил доверието си в Нетаняху, въпреки че остава верен съюзник на Израел.
Египетският анализатор Хатем Садек смята, че “съществуват по-сложни измерения на видимата маргинализация на Израел по време на обиколката на Тръмп в Близкия изток”. В коментар за египетския вестник “Дейли Нюз Иджипт” Садек очертава действията на Вашингтон, които са в противоречие с израелските интереси – разрива около иранското ядрено досие – като Тръмп е за преговори, докато Нетаняху се застъпва за военни действия, постигнатото с посредничеството на САЩ прекратяване на огъня с хусите, което Израел осъди като предателство по отношение на сигурността, преговорите за освобождаването на държан от “Хамас” американски заложник и потенциалните продажби на изтребители F-35 на Саудитска Арабия, Катар и ОАЕ. Това показва разделянето на американските от израелските визии за сигурност в определени области, изтъква той.
“Изглежда, че необявеният краен срок, определен от администрацията на Тръмп, за демонстрация на военна сила от страна на Нетаняху, е изтекъл. Практическите стъпки, предприети от новата администрация на САЩ през последните няколко месеца показват, че двамата най-близки съюзници не виждат бъдещето на региона по един и същ начин,” пише в редакционна статия египетският вестник “Ал Ахрам”.
Интересите на Израел не са били взети под внимание при планирането на тази визита, коментира Сюзън Хатис Ролеф в израелския вестник “Джерусалем пост”. “Независимо, дали Тръмп е имал съзнателното намерение да замени Израел като основен съюзник и довереник на Вашингтон в Близкия изток, това беше усещането, което се носеше от екстравагантната тържественост, добавя тя.
Според нея щедрото предлагане на американски оръжия, включително пето поколение стелт изтребители F-35, трябва да е било шок за премиера на Израел. От 1968 г., когато президент е Линдън Джонсън, САЩ се придържат към политиката да поддържат по-високо нивото на военното оборудване на Израел в сравнение със съседите му – както приятели, така и врагове. До съвсем скоро това включваше отказ да се продават самолети F-35 на Саудитска Арабия, припомня Ролеф.
Други тревожни развития са предложението на САЩ да вдигнат икономическите санкции върху Иран и Сирия, даването на възможност на Рияд да развива ядрена програма за граждански цели, както и това, че нормализацията на отношенията с Израел вече не е условие за вдигането на нивото на отношенията със Саудитска Арабия.
В същото време Ролеф обръща внимание на факта, че Тръмп изглежда призовава за прекратяване на сраженията в Газа, но миналата седмица отново заговори за плановете на Съединените щати да превземат ивицата и да установят там “зона на свобода”.
“Какво има предвид под “зона на свобода” не е ясно. Последният път, когато Тръмп говореше за поемане на контрол върху ивицата Газа от САЩ, той намекна, че САЩ няма да използват военна сила, за да постигнат това, а че Израел ще предаде анклава на САЩ. И как Израел ще направи това, без първо да завладее ивицата Газа?”, пише израелската журналистка.
Към информационния пъзел тя добавя репортажите на “Ен Би Си Нюз” (NBC News), че американската администрация проучва възможността да пресели един милион жители на Газа в Либия в замяна на размразяването на либийски фондове в размер на милиарди долари, както и новината за постигнат напредък в преговорите в Катар по частично споразумение за освобождаване на заложници в замяна на прекратяване на огъня, базирано на плана на Уиткоф.
Пъзел, който оставя съмнение в очевидните взаимовръзки, включително, защо Бенямин Нетаняху обяви подготовката на пълномащабно нахлуване в Газа, точно когато Доналд Тръмп отпътуваше към Рияд.
Източник: БТА
Свят
ПАП: Руски кораб е извършил подозрителни действия в Балтийско море, каза Доналд Туск

Полският министър-председател Доналд Туск предупреди, че кораб, принадлежащ към т.нар. сенчест флот на Русия, е бил засечен да извършва подозрителна операция в Балтийско море, предаде Полската агенция по печата.
„Санкциониран руски кораб от „сенчестия флот“ е извършил подозрителни маневри в близост до захранващия кабел, свързващ Полша с Швеция“, написа Туск в платформата Екс, като добави, че след ефективна намеса на полските военни корабът е поел към руско пристанище.
По-късно вчера министърът на отбраната Владислав Кошиняк-Камиш заяви на пресконференция, че инцидентът е станал във вторник, а подозрителният плавателен съд се е намирал извън териториалните води на Полша. Въпреки това той заяви, че корабът е извършил маневрите си над електрически кабел, принадлежащ на полския оператор на електропреносната мрежа PSE.
Т.нар. сенчест флот се състои от танкери, опериращи под различни флагове, които Русия използва, за да избегне западните санкции. Корабите са заподозрени и в извършването на саботажни операции в Балтийско море.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПАП)
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Северна корея съобщи за сериозен инцидент при спускането на вода на нов военен кораб

Северна Корея съобщи днес, че по време на церемонията по спускането на нов ескадрен миноносец на вода предишния ден е станал „сериозен инцидент“, а лидерът на страната Ким Чен-ун го нарече „престъпно деяние“, което не може да бъде толерирано, предаде южнокорейската агенция Йонхап.
Според Корейската централна телеграфна агенция (КЦТА) инцидентът е станал вчера в корабостроителницата в източния пристанищен град Чхънджин по време на церемонията по спускането на вода на новопостроен 5000-тонен ескадрен миноносец, на която е присъствал лидерът на Севера.
Задната част (кърмата) се е плъзнала преждевременно по платформата. По пътя си тя се е ударила в препятствие, което е довело до нарушаване на равновесието на кораба. В резултат, част от дъното на плавателния съд се е повредила, а предната част (носът) изобщо не е успяла да слезе от платформата.
Пхенян каза, че причината за инцидента е „неопитното командване и оперативната небрежност“ в хода на пускането.
/ЛМ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Политикапреди 1 седмица
Искането за референдум е като малка дупка по пътя, каза Филип Димитров
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание