Свържете се с нас

Бизнес

Новата стратегия на ЕС за единния пазар обещава 400 млн. евро по-малко разходи за бизнеса

Стартирането на нов бизнес също ще стане по-лесно. Комисията планира пилотна програма, която ще позволи на предприемачите да регистрират фирма в рамките на 48 часа чрез единен онлайн портал. Така ще се избегне досегашната практика на дълги и скъпи процедури, различни във всяка страна.

В сферата на услугите, където в момента има най-много ограничения, ще се въведат общи правила за квалификации и разрешителни. Това ще улесни фирмите, които искат да предлагат услуги в повече от една държава – например в строителството, пощенските услуги или индустриалната поддръжка.

Въвежда се нова дефиниция за „малки средни капитализации“ (SMCs), които ще се възползват от част от облекченията за МСП. Новият „SME ID“ ще улесни онлайн потвърждаването на статут, а мрежата SME Envoy ще работи за по-лесен достъп на МСП до трансгранична търговия. Държавите членки ще трябва да назначат високопоставен представител (Sherpa), който да следи прилагането на правилата. Въвежда се и Single Market Test за нови закони, макар че според CCIA Europe това не е достатъчно за реална структурна реформа.

„Много от предложенията са в правилната посока – по-добра координация при прилагането и дигитални инструменти, които улесняват спазването на правилата“, коментира Александър Рур, ръководител „Политики“ в CCIA Europe. „Но ни тревожат централизираните предложения за техническа стандартизация и европейски предпочитания в обществените поръчки, които могат да ограничат иновациите и конкурентоспособността“, добавя той.

Какво предстои

Стратегията е отговор на исканията на Европейския съвет и докладите на Енрико Лета и Марио Драги, които настояват за по-цялостен, хоризонтален подход към единния пазар. До юни 2025 г. ЕК ще представи подробна пътна карта с конкретни срокове за изпълнение на мерките. Очаква се държавите от съюза да поемат по-голяма отговорност за прилагането на правилата, а комисията ще засили мониторинга и ще предложи допълнителни мерки за по-строго прилагане през 2026 г.

Източник: Капитал

Бизнес

Натискът върху Нетаняху за Газа се засилва

Но това не е само бедствие за палестинците. Израел се сблъсква с нарастваща международна изолация, а натискът върху Нетаняху да спре войната в Газа се засилва. „Тел Авив също плаща цена за действията си. Разширената офанзива би застрашила живота на израелските заложници, допълнително би подкопала опетнената репутация на страната и би задълбочила вътрешните разделения“, пише Financial Times. Според Джули М. Норман, близкоизточен експерт от RUSI, новият план на Нетаняху за Газа, обявен на 5 май, потвърждава опасенията, че разрастването на териториалния контрол не е просто краткосрочна военна тактика, а дългосрочна окупация. „Това само ще донесе повече страдание за палестинците, по-малко сигурност за Израел и по-голяма нестабилност в региона“, обобщава тя в анализ за The Conversation.

Взаимосвързана сигурност

Израел никога няма да има устойчива сигурност, докато палестинците също не се почувстват сигурни в своя държава. „Докато отрича правото на палестинците за самоопределяне, израелското правителство с подкрепата на много израелски партии и голяма част от израелското общество продължават да настояват за бъдеще, в което за Израел никога няма да има истински мир. Тъжният пример за това се прояви на 7 октомври 2023 г. (нападението на „Хамас“ срещу Израел – бел. ред.). Устойчивото бъдеще ще дойде единствено когато израелската общественост и управление решат, че техният интерес в сигурността се намира в прекратяването на окупацията и разрешаването на конфликта с палестинците, а не в поддържането на окупацията и изгонването на палестинците от дома им“, казва пред „Капитал“ Хю Ловат, анализатор на Близкия изток от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП).

Устойчивото бъдеще ще дойде единствено когато израелската общественост и управление решат, че техният интерес в сигурността се намира в прекратяването на окупацията и разрешаването на конфликта с палестинците.

В интервю за британската ВВС бившият премиер на Израел Ехуд Олмерт твърди: „Само вътрешен и международен политически натиск ще накара израелското правителство да се откаже от възобновената офанзива в Газа.“ Според него отпорът, който среща Нетаняху, „не е незначителен“, но все още „не е достатъчен“. И е възможно „балансът да бъде наклонен“ от американския президент Доналд Тръмп.

През седмицата Франция, Великобритания и Канада излязоха с остро съвместно изявление, в което осъждат израелските военни действия, като призовават Тел Авив да прекрати своето „възмутително“ настъпление в Газа и „незабавно да позволи влизането на хуманитарна помощ“. Трите страни настояват за освобождаване на останалите заложници и посочват, че след атаката на 7 октомври Израел „е имал правото да се защити, но тази ескалация е напълно непропорционална“.

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

Новият президент на Румъния ще увеличи разходите за отбрана според целите на НАТО

Засега фаворит за премиерския пост е временно изпълняващият длъжността президент – Илие Болоджан, но крайното решение ще зависи от останалите формации. Особено важна е позицията на Социалдемократическата партия (PSD), която е най-голямата в парламента, но все още не е решила дали ще остане в управлението или ще премине в опозиция. Крайнодясната AUR на Симион вече обяви, че ще бъде в опозиция, което не е изненада.

Дан признава, че представянето на новата власт ще е ключово, за да се предотврати победа на крайната десница на следващите парламентарни избори, насрочени за 2028 г. „Разбирам петте милиона избиратели“, които гласуваха за Симион. Причините им не са идеологически, а икономически и социални“, казва той.

В същото време, финансовата несигурност след първия тур на изборите вече оказва натиск върху пазарите, като румънската лея рязко отслабна спрямо еврото и достигна курс от 5 към 1. Правителството среща трудности и при набирането на средства от международните пазари, а рейтинговите агенции предупредиха, че страната е на ръба на понижението до спекулативно ниво.

„Трябва да признаем, че румънската държава обеща много неща, които не изпълни“, казва Дан. Той добавя, че корупцията, лошото управление и нарастващото неравенство в доходите са сред факторите, които пораждат недоволство срещу политическия елит. А „много от политиците от старите партии вече разбират, че трябва да се променят.“

Източник: Капитал

Виж цялата статия

Бизнес

ЕС в нова реалност – търговска война на много фронтове

В същото време зелените движения изискват правни ангажименти за опазване на дъждовните гори и устойчиво земеделие. И те донякъде имат отражения – ЕС отложи приемането на законодателство срещу обезлесяването, което щеше да забрани вноса на палмово масло и дървен материал от страни, с които се водят преговори.

Сабине Вейанд, главният търговски представител на ЕС, призна пред Politico, че строгите зелени стандарти са отчуждили някои партньори. „Мислехме, че можем да определяме стандартите за останалия свят, каза тя. Но сега се нуждаем от по-партньорски подход, при който да се съгласим с целите, но да оставим пространство за гъвкавост.“

Рисковете от ескалация

САЩ остава ключов търговски партньор за ЕС. По данни на ING, около 2% от БВП на блока зависи пряко от търсенето на американския пазар. Ако наложените мита достигнат 20%, износът може да се свие с 15%, което ще доведе до спад на БВП с 0.3% в краткосрочен план. Най-засегнати ще бъдат страните с големи търговски излишъци, като Германия, Ирландия и Италия.

По-ниският износ, по-голямата конкуренция от Азия и нарастващата несигурност ще доведат до спад на инвестициите и забавяне в ръста на заплатите, което ще струва работни места, се посочва в анализа на ING. А отрицателните ефекти ще се усетят най-силно тази и следващата година.

ЕС обмисля ответни мерки, но пък проблемът е, че липсва консенсус. Докато Франция, Италия и Ирландия настояват за сдържаност, за да не провокират още по-агресивен отговор от Тръмп, други търсят по-твърд подход. Все по-често се споменава възможността от активиране на новия Механизъм срещу икономическа принуда (ACI), който позволява конкретни мерки срещу услуги, където САЩ имат излишък.

Източник: Капитал

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 45 минути

Пенсионната възраст не трябва да бъде променяна по никакъв начин според министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Святпреди 45 минути

„Гардиън“: Доказателствата на Тръмп за „геноцид срещу белите “ в Южна Африка съдържат снимки от ДР Конго

Спортпреди 51 минути

Килиан Мбапе за Лука Модрич: „Видях отблизо какво означава величието“

Балканипреди 53 минути

Новоизбраният румънски президент заяви, че желае да продължи добрите отношения с Израел

Българияпреди 57 минути

Товарен автомобил горя в логистична база в близост до Стара Загора

Културапреди 58 минути

Три млади рок банди откриват концерта “60 години Димитър Воев“

Обществопреди 59 минути

Диляна Якова: Бъдещето без дим вече не е само визия, а факт за милиони потребители

Икономикапреди един час

Петролните котировки са напът към първа седмична загуба от април

Спортпреди един час

Дания изненадващо отстрани Канада на Световното първенство по хокей на лед, Швеция надигра защитаващия титлата си Чехия

Обществопреди един час

Парламентът избира новото ръководство на КЗК

Святпреди един час

Белгийската прокуратура е оттеглила искането си за сваляне на имунитета на италиански евродепутат по аферата „Хуавей“

Святпреди един час

Американски издания разказват съдбата на убитите двама служители на израелското посолство във Вашингтон и тази на убиеца им

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Политикапреди 5 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 5 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Балканипреди 5 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 5 дни

Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

Спортпреди 5 дни

Евертън победи Саутхемптън в последния си мач на „Гудисън Парк“, Илиман Ндиайе е последният голмайстор на съоръжението

Обществопреди 5 дни

Рехави протести срещу еврото в София, Бургас, Пловдив и Видинско (снимки)

Бизнеспреди 3 дни

Предизвикателствата пред новия президент на Румъния

Новини