Свържете се с нас

Европа

Игра на мита и дали ще се „настани“ икономическият протекционизъм в Европа

В епизода коментираме икономическия протекционизъм и каква е предисторията му в Европа. С двама икономисти от Стопанския факултет на Софийския университет търсим ефекта върху европейския икономически климат на промените на митата, които американският президент Доналд Тръмп въвежда, и общата несигурност, до която водят импулсивните му (може би само наглед решения). Подготвена ли е Европа, трябва ли да има огледални действия и има ли реален единен пазар в европейското пространство?

Ето и две от гледните точки:

Доц. д-р Тодор Ялъмов, преподавател и заместник-декан на Стопанския факултет на Софийския университет, с дългогодишен опит като предприемач и мениджър:

„Развитието на икономическите теории ясно показва, че богатството се създава чрез свободна търговия, а Европа е печелила именно когато е търгувала свободно. Протекционизмът е съществувал, съществува и ще продължи да съществува в Европа по редица политически причини — свързани например със селското стопанство и определени индустрии, които могат да бъдат обяснени и приети въз основа на неикономически съображения. Пример за това са стандартите за качество на храните, изискванията за използването на определени торове или за наличието/отсъствието на определени елементи в храненето на животните и др.

Когато говорим за влиянието на митата, наложени от Доналд Тръмп, ситуацията е значително по-сложна, защото е динамична. Тръмп действа като в игра на криеница или „тука има — тука нема“, популярна в началото на 90-те години — което очевидно представлява заблуда. Напълно естествено е това да води до повишена несигурност. Дали Европа ще промени митата си спрямо трети страни обаче, все още е рано да се каже. Възможно е отговорът да бъде в посока на разширяване на свободната търговия.“

На заседанието на Федералния комитет на ХДС в Берлин (28.4.2025 г.), т.нар. „малка партийна конференция“, бъдещият канцлер Фридрих Мерц предложи да се избегне открита търговска война и вместо това да се предложи вариант с 0% мита.

Фридрих Мерц предложи също взаимно признаване на всички технически стандарти.

„Трябва да преодолеем това, което преживяхме през последните години и десетилетия – все по-нарастващите технически бариери между основните търговски нации в света. А това може едновременно да допринесе и за устойчивото намаляване на бюрокрацията в Европа. Какво всъщност пречи на взаимното признаване на технологичните стандарти между Америка и Европа до такава степен, че да се въздържаме от провеждане на мащабни изпитвания, обстойни технологични тестове и други подобни преди навлизането на съответните пазари? Ако предложим това на американците, това може да се превърне в шанс да превърнем настоящата търговска криза в голяма възможност както за Америка, така и за Европа – и така да покажем на света, че не митата и издигнатите граници създават просперитет за всички участници, а свободната търговия и отворените пазари.“

Подкастите от поредицата „Европа утре“ са съдържание, предоставено от

“ target=“_blank“>европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Европа

Зависима ли е Европа от суровините?

Суровините винаги са били ресурс, за който са се водили войни. През последните години у нас се повтаря, че страните членки на Европейския съюз се нуждаят от много суровини и няма как сами да задоволят тези нужди, като това прави Евросъюза много зависим от суровини. Истина ли е това и има ли други сценарии за задоволяване на нуждата от суровини, коментират Генади Кондарев, енергиен експерт в Центъра за изследване на демокрацията, и Данита Заричинова от екип „Нулеви отпадъци“ на неправителствената организация „За Земята“. Те разказват каква е ситуацията в момента в България, но също и дали можем да разчитаме предимно на собствени суровини и какви алтернативи има пред нас.

Чуйте също румънския министър на икономиката Богдан Иван в интервю за Румънското радио, както и Леа Зубер от Европейската комисия, продукция на Радио 100,7 Люксембург.

Генади Кодарев: „За България е много важно да осъзнаем, че сме държава с около 6 милиона население и не можем в съвременната икономика да изпълняваме всички функции. Идеята, че можем да сме самодостатъчни на собствената си територия, е абсолютно нереалистична. Ние сме част както от по-голямата икономика на Европейския съюз, така и от глобалната икономика. Зависими сме от много от тези вериги на доставки по един или друг начин. Мисълта трябва да бъде насочена към това как да не зависим само от един източник и как да заемем достатъчно важно място във веригата, за да не се окаже, че в кризисна ситуация България може лесно да бъде пренебрегната или оставена да догонва останалите.“

Данита Заричинова: „Много е важно всеки продукт, който е на пазара, да може да бъде рециклиран. Още по-добре е, ако може да бъде поправян и използван отново. Със сигурност в момента не се справяме добре с това. За съжаление, когато говорим за рециклиране, първата ни мисъл е за пластмасата, а всъщност пластмасовите продукти са сред най-трудните за рециклиране. Това е доказано и в голяма степен твърденията за рециклируемост на пластмасите са резултат от маркетинг на компаниите, които произвеждат пластмасови опаковки. Много повече трябва да говорим за продуктите, които реално подлежат на рециклиране.“

Подкастите от поредицата „Европа утре“ са съдържание, предоставено от

“ target=“_blank“>европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Европа

Министрите на външните работи и на отбраната от ЕС се събират в Брюксел

Министрите на външните работи и отбраната на Европейския съюз се събират в Брюксел, за да обсъдят продължаващите сражения в Украйна, отбранителните способности на обединението и ескалиращото напрежение в Близкия изток.

В днешното редовно месечно заседание на Съвет „Външни работи“ на ЕС ще участва министърът на външните работи Георг Георгиев, съобщиха от ведомството на своя сайт.

Министрите на външните работи ще подпишат официално 17-ия пакет от санкции на ЕС за Русия заради войната ѝ в Украйна. Те са насочени към така наречения „руски сенчест флот“.

Тези често незастраховани кораби с неясна собственост помагат на Русия да избягва западните ограничения върху износа ѝ на петрол.

Лични санкции, като забрани за влизане в ЕС и замразяване на авоари, са предвидени за повече от десет случая. Има и планове да се наложат ограничения на няколко десетки компании, които участват в заобикалянето на руските санкции.

Очаква се украинският външен министър Андрий Сибига да се срещне със своите колеги от ЕС чрез видеовръзка, след като преговорите в Истанбул между украински и руски пратеници за прекратяването на бойните действия, предложено от Киев, не доведоха до конкретни резултати.

Министрите на външните работи ще обсъдят последните събития в Близкия изток, включително в ивицата Газа и Сирия.

Министрите на отбраната ще проведат дискусия относно военната подкрепа на ЕС за Украйна.

Украинският министър на отбраната Рустем Умеров ще се присъедини към консултациите чрез видеовръзка, а генералният секретар на НАТО Марк Рюте се очаква да се присъедини лично към разговорите в Брюксел, отбелязва ДПА.

Министрите на отбраната ще обсъдят и как да подобрят отбранителния капацитет на ЕС и да увеличат военните разходи, включително предложението за фонд за отбрана в размер на 150 млрд. евро.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Европа

Бивш шеф на НАТО настоява Европа да отделя за отбрана по 4% от БВП

Андрес Фог Расмусен

Снимка БТА/АП

Андрес Фог Расмусен

Европа трябва драстично да увеличи разходите си за отбрана, обяви бившият генерален секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, цитиран от ДПА и БТА.

Военните разходи трябва да бъдат увеличени до 4% от брутния вътрешен продукт (БВП), каза Расмусен в речта си при откриването на осмата Копенхагенска годишна среща на високо равнище за демокрация.

Той не спести критики към политиката на САЩ.

„Днес ценностите, които защитаваме заедно, биват заменяни с думи от нашите учебници по история: териториална експанзия, сфери на влияние, историята се пише от победителите, и разбира се, Америка на първо място“, каза бившият премиер на Дания, без да назовава американския президент Доналд Тръмп.

Расмусен коментира и руския лидер Владимир Путин.

„Познавам Путин. Той е насочил поглед към територията на НАТО. Нашето разузнаване казва същото. Не можем да го спрем само с укрепване на нашите способности за възпиране“, обяви Расмусен.

Форумът, за чиято организация бившият генерален секретар на НАТО има основен принос, е днес и утре. Сред лекторите са върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Кая Калас и бившият премиер и министър на външните работи на Великобритания Дейвид Камерън.

Расмусен беше премиер на Дания от 2001 до 2009 г. и след това генерален секретар на алианса до 2014 г.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 28 минути

Пенсионната възраст не трябва да бъде променяна по никакъв начин според министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Святпреди 28 минути

„Гардиън“: Доказателствата на Тръмп за „геноцид срещу белите “ в Южна Африка съдържат снимки от ДР Конго

Спортпреди 34 минути

Килиан Мбапе за Лука Модрич: „Видях отблизо какво означава величието“

Балканипреди 36 минути

Новоизбраният румънски президент заяви, че желае да продължи добрите отношения с Израел

Българияпреди 40 минути

Товарен автомобил горя в логистична база в близост до Стара Загора

Културапреди 41 минути

Три млади рок банди откриват концерта “60 години Димитър Воев“

Обществопреди 42 минути

Диляна Якова: Бъдещето без дим вече не е само визия, а факт за милиони потребители

Икономикапреди 46 минути

Петролните котировки са напът към първа седмична загуба от април

Спортпреди 48 минути

Дания изненадващо отстрани Канада на Световното първенство по хокей на лед, Швеция надигра защитаващия титлата си Чехия

Обществопреди 54 минути

Парламентът избира новото ръководство на КЗК

Святпреди 58 минути

Белгийската прокуратура е оттеглила искането си за сваляне на имунитета на италиански евродепутат по аферата „Хуавей“

Святпреди 60 минути

Американски издания разказват съдбата на убитите двама служители на израелското посолство във Вашингтон и тази на убиеца им

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Политикапреди 5 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 5 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Спортпреди 4 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 4 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 4 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 3 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Святпреди 5 дни

Папа Лъв Четиринадесети ще бъде интронизиран днес с богослужение на площад „Свети Петър“ във Ватикана

Балканипреди 5 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Икономикапреди 5 дни

Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

Спортпреди 5 дни

Евертън победи Саутхемптън в последния си мач на „Гудисън Парк“, Илиман Ндиайе е последният голмайстор на съоръжението

Обществопреди 5 дни

Рехави протести срещу еврото в София, Бургас, Пловдив и Видинско (снимки)

Новини