България
На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 с инсулт умират в рамките на година, каза доц. Росен Калпачки

На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 души с инсулт умират в рамките на година след инцидента. Това каза за БТА доц. Росен Калпачки, ръководител на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. Доц. Калпачки участва в дискусия, посветена на достъпността на пациентите след инсулт до роботизирана рехабилитация.
В България смъртността от инсулт е четири пъти повече, в сравнение с данните за другите европейски държави, и девет пъти повече от средната смъртност след инсулт за света, посочи още той. За една година в България случаите на инсулт са 45-50 хиляди.
Рискови фактори
Близо 80% от рисковите фактори за инсулт са изменяеми – човек може да влияе над тях, като 50% се падат на високото кръвно налягане, а 30% от риска за инсулт се дължат на мръсния въздух, който също е наш „принос“, каза още той. По думите му обществото ни не е добре информирано, ниска е здравната култура, хората вярват повече на реклами за чудодейни билки, отколкото на съвет от лекар, а рекламите по билбордовете са за хазарт, вместо да призоват хората да измерват кръвното си налягане.
Висока смъртност от инсулт
Високата смъртност от инсулт е поради настъпили усложнения, в резултат на залежаването на болния, което влошава достъпа му до медицинска грижа, както и заради съпътстващи заболявания – диабет, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, сърдечни аритмии.
През 2024 г. едва 4% от получилите инсулт в България са получили навременно лечение.
Напълно излекувани
Лечението на инсулт по клинична пътека може да бъде не повече от 10-20 дни, но долекуването и възстановяването на болния е на гърба на близките. Грижата за пациента след инсулта не е адекватна и е оставена почти напълно в ръцете на семейството. Рехабилитационните центрове са изключително малко.
Съвременното и навременното лечение позволява поне две трети от получилите инсулт да си тръгнат „на крака“ и ги връща отново в живота. Освен бързо прилагане на съвременно лечение, голямо значение за пълното възстановяване на пациента имат възрастта му, наличие или липса на съпътстващо заболяване, ангажираната общност около пациента, борбеността и мотивацията на самия него. Личните качества на преживелия инсулт понякога са и предварително сломени – хора, които са по-склонни да изпадат в депресия и да се демотивират, определено са застрашени. Депресията след инсулт е цяла тема в медицината. Голяма част от хората изпадат в депресивни състояния, защото животът им се е сгромолясал.
Хора, които са имали добра профилактика и които са били лекувани правилно в острата фаза на инсулта, имат най-големи шансове.
Инсулт и пол
Един от митовете за влиянието на пола като риск за инсулт е, че мъжете получават по-често инсулт, но отдавна се знае, че не е така. Появата на инсулт сред мъжете е в пъти по-голяма в сравнение с тази при жените, но това е валидно само до настъпването на менопаузата у жената. След настъпване на менопаузата и хормонален дисбаланс, само за последващата декада жените боледуват от инсулт много по-често от мъжете. Това се случва заради намаляването на нивото на естрогена в женския организъм, който дотогава е имал протективна функция.
Холестерол и кръвно налягане
Жените, след настъпване на менопауза, и мъжете, през целия си живот, трябва да наблюдават нивото на холестерола си, на кръвното налягане и на кръвната захар, съветва лекарят. Доц. Калпачки направи аналогия с пример от миналото – две седмици след конференцията в Ялта през 1945 г., на която се събират Чърчил, Рузвелт и Сталин, Рузвелт умира от инсулт. В онези години изключително стриктно личния му лекар е водил дневник, в който ежедневно е записвал стойностите на кръвното му налягане и се вижда, че те достигат до 240/140 и 270/170, но никой тогава не е предполагал, че те водят до инсулт. Ако тогава са имали днешните знания, той е щял да бъде жив, а както знаем той е бил противник на последвалата трагедия в Хирошима.
Контрол на холестерола
Нормализирането на нивото на холестерола става с лекарства. По думите му само 10% от контрола на холестерола е чрез храната. Лекарствата за понижаване на нивото на холестерола и за понижаване на кръвното налягане трябва да се пият редовно, подчерта той.
План за борба с инсулта
Пета година не се случва нищо с идеята за създаване на план за борба с инсулта, посочи още лекарят. В страната ни липсва и регистър на получилите инсулт, а информация за броя на инсултите може да се получи само от Здравната каса на база плащанията й към болниците, в които са лекували пациенти с инсулт.
Източник: БТА
България
ДКЦ I в Разград отчита ръст на приходите, се посочва в годишния отчет на дружеството, който ще бъде разгледан от Общинския съвет

Общите приходи от дейността на Диагностично-консултативния център I (ДКЦ) в Разград през 2024 г. са в размер на 1 640 428 лв. Това представлява най-високата реализирана стойност на доходи от създаването му през 2000 г., се посочва в годишния финансов отчет на дружеството, който ще бъде обсъден на днешното заседание на Общинския съвет в Разград. ДКЦ I е единственото търговско дружество със сто процента общинско участие в града. Според представения от управителя на дружеството д-р Николай Денев отчет приходите на ДКЦ само от основна дейност са 1 522 615 лв., което представлява ръст спрямо отчетените през 2023 г. приходи от 1 094 118 лв. В сумата за общите приходи влизат още тези от наем, приходи по програмата за компенсиране на небитови крайни потребители и др.
През изминалата година в дружеството са работили 12 специализирани кабинета и две лаборатории, като сред първите по приходи се нареждат кардиологичния, офталмолгичния, педиатричния и неврологичния. От месец ноември 2024 г. в структурата на дружеството функционира и акушеро-гинекологичен кабинет. В ДКЦ – Разград функционира също единственият мамограф на територията на областта, се посочва още в отчета на управителя на дружеството.
В представения бизнес-план за развитието на ДКЦ в Разград за 2025 г. приоритетите са свързани с разширяване на дейностите чрез привличане на нови специалисти, подобряване на качеството на предлаганите услуги, чрез въвеждане на нови методики и технологии, разширяване на наличната материална база и контактите с доброволните здравноосигурителни фондове. Планирано е закупуване на нова медицинска апаратура, подобряване на инфраструктурата на сградата, освежаване и оборудване на специализираните кабинети и общите части.
Общо 16 са докладните записки, които ще обсъдят и гласуват общинските съветници в Разград. Сред тях са приемане на Годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Разград през 2025 г., гласуване на предложението за удостояването на Балетна школа при Народно читалище “Развитие 1869“ с наградата „Златен Пегас“ по случай 24 май – Ден на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
/МК/
Източник: БТА
България
Президентът Румен Радев ще удостои с държавни отличия дейци на културата и науката

Посмъртно с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – огърлие ще бъде отличен българският писател и драматург Пенчо Линов, известен с псевдонима Пелин Пелинов, за особено значимите му заслуги в областта на културата и изкуството.
Румен Радев ще удостои с Почетния знак на президента Благой Рагин за неговия основополагащ и последователен принос към развитието на българския туризъм и оформянето на съвременния облик на туристическия бранш в България и на Балканите.
Със същото отличие ще бъде удостоена журналистката Божана Димитрова за водещата ѝ роля в развитието на Българското национално радио и приноса ѝ към утвърждаването на авторитета на съвременната радиожурналистика в България.
Държавният глава ще награди с Почетния знак на президента писателя и общественик Боян Ангелов за цялостното му творчество и активна ангажираност към развитието и авторитета на българската литература и културни традиции.
За публицистичната си и журналистическа дейност, както и за активното си доброволчество и принос в областта на подводните изследвания и популяризиране на военноисторическото, културно и духовно наследство, общественикът и писател Михаил Заимов ще бъде отличен с Почетния знак на президента.
С Почетния знак на президента ще бъде удостоен и пианистът и общественик проф. Анастас Славчев. Отличието се връчва за забележителната му художествено-творческа дейност и за цялостния му принос като международно признат пианист и педагог.
Същото отличие ще получи изтъкнатият български учен проф. Иван Шопов за цялостния му принос в областта на химията на полимерите, както и за ролята му в приобщаването на българската наука към научните среди на ЕС и утвърждаването на съвременния й облик.
Във връзка с нейната 75-годишнина и 55 години професионална дейност в областта на библиотечното дело, модернизирането на българските библиотеки и съхраняването на тяхното книжовно богатство, проф. Иванка Янкова ще бъде удостоена с Почетния знак на президента.
Държавният глава ще отличи с Почетния знак на президента още журналиста и общественик Цветан Илиев, за високозначимия принос на професионалната му дейност и заслугите му към развитието на международната журналистика в България.
На церемонията ще присъства и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Петима изтъкнати дейци на българската наука и култура бяха наградени на церемония през февруари. Тогава президентът удостои с висши държавни отличия проф. Кирил Топалов, Георги Йорданов, Людмил Ангелов, Васил Банов и проф. Любомир Стойков.
Източник: БТА
България
Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, посочиха изследователите от организация „ЛевФем“

Работата на хората в сферата на грижовния труд е много изолираща, те често нямат лично време, не могат да ползват отпуск, посочиха изследователките от организация „ЛевФем“ Дарина Коконова и Калина Дренска по време на дискусия, организирана от клуб „Смисъл“ в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“.
Грижовният труд го дефинираме като труда, без който обществото не може, това, което обгрижва човека от люлката до гроба – акушерки, учителки, медицински сестри, лекари, болногледачки, лични асистентки, каза Калина Дренска.
По думите ѝ домакинската работа също е част от грижата. Много често грижата за болни, за възрастни хора до един момент се извършва безплатно от близки, а след това – платено от други служители, каза тя.
Тя разказа, че са направили 40 дълбочинни интервюта с хора от сферите на грижовния труд – сестри, лични асистентки, болногледачки, учителки в детски градини.
Интервюирахме хора от 17 населени места, както от столицата, така и от много малки населени места, също така работещи този труд в чужбина. Изследването, озаглавено „Кого го е грижа за грижата?“ ще бъде представено на 20 юни в Общински културен институт – Красно село, посочи тя.
Този сектор беше важен за нас, защото виждаме едни структурни липси, които непрекъснато се обуславят в секторите на грижата като хронично недофинансиране, липса на кадри, коментира тя.
Секторът е феминизиран, средно 80% от този труд се извършва от жени, трудът е нископлатен, работят го възрастни жени, има много случаи, когато е в сивия сектор, коментира Дарина Коконова.
Хората споделят, че влизат в множество роли, тоест освен болногледачка често са и „психолог“, „медицинска сестра“ без подходящото обучение, подготовка или грижа, разказа тя.
Като обща тенденция се наблюдава, че този труд е зле платен, много често се извършва неформално или има някаква форма на неформалност, липсват кадри, липсват хора, някои от хората, които полагат такъв труд, работят на две или повече работни места, коментира за БТА Калина Дренска.
Всички разказват за неща, свързани не само с физическа и финансова, но и с емоционална натовареност, посочи Калина Дренска.
Ние разглеждаме грижовния труд в три сектора – здравеопазване, начално образование и социални услуги. Пледираме за по-добра координация между тези сектори, защото, когато имат общи протести, ще имат по-добра възможност да налагат исканията си, каза тя.
Въпреки че в някои от въпросните назовани сектори има добра синдикализация, има други места, където такава липсва, например при хората, които се грижат за други хора в частните им домове, каза Калина Дренска.
По думите ѝ болногледачки и лични асистенти, социални асистенти много рядко са част от синдикат. Може би има поле за сдружаване, за да могат да се защитават по-добре правата, смята Калина Дренска.
При грижещите се в домовете има нужда от повече информация как да работят с болен човек. Нужно е да има обучение за тях, посочи тя.
Примерно за асистентите към Общината има обучения, но ако някой е личен асистент на свой близък, няма къде да получи обучение, разказа тя.
Тя разказа още, че хората търсят информация от групи в социалните мрежи или четат, обучават се. Хората се намират едни други във фейсбук групи и там споделят опит. Много от тях с времето придобиват изключително експертно знание, разказа тя.
Според нея е нужно да се консолидира това знание, да се направят достъпни наръчници за хората.
Ако искаме постигане на някакви стандарти, би трябвало да има общински или държавни програми, които да предоставят възможността хората да минават през такова обучение, каза още Калина Дренска.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 6 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 4 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 5 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 5 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия