Здраве
И омбудсманът настоява НЗОК да плаща биомаркерите на онкоболните

Институцията на омбудсмана сезира министъра на здравеопазването Силви Кирилов, управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Петко Стефановски, председателя на Надзорния съвет на НЗОК Явор Пенчев, както и председателя на Българския лекарски съюз Николай Брънзалов заради невъзможността Здравната каса да осигури заплащането на биомаркерната диагностика, задължителна за съвременната медицина в областта на онкологията, съобщиха от пресслужбата на държавния защитник.
Поводът е писмо от Фондация „Живот с рак“ за нарушени правата на онкоболните на достъп до правилна диагностика, което възпрепятства получаването на съвременна медицинска грижа и осигуряването на адекватно и навременно лекарствено лечение.
От фондацията обръщат специално внимание върху значението на биомаркерите за диагностиката и определянето на най-подходящото и ефективно лечение на онкологичните заболявания, както и предприетите до момента обсъждания и действия за регламентиране заплащането на биомаркернатата диагностика от НЗОК.
„Доколкото бюджетната осигуреност е налице, проблем са само изчистването на административните стъпки, по които диагностиката да бъде извършвана“, пише до институцията на омбудсмана председателят на Фондация „Живот с рак“ Николай Диковски.
Според него има проблем „за завършване на преговорите и създаване на административен режим за назначаване, провеждане и заплащане на биомаркерната диагностика“.
Той подробно описва рисковете пред онкоболните – лишаване на българските лекари – онколози от достъп до съвременен подход за диагностика и избор на терапевтичен подход; създаване на абсолютна непрозрачност при разходването на публични средства при заплащане на лекарствени продукти, за които биомаркерната диагностика е императивно изискване, за да се изпълнят ограниченията на терапевтичното показание на съответния продукт; огромната тежест за българските пациенти и невъзможността някои от тях да получат съвременно лечение; създаването на безпрецедентен етичен риск за българските пациенти, които са поставени в положението да търсят заедно със своите лекари възможност за осигуряване на достъп до биомаркерна диагностика; прехвърляне задълженията на НЗОК за осигуряване на достъп до качествена, навременна и необходима медицинска помощ към частни субекти, а именно към фармацевтичните компании.
„Пациентите са превърнати в заложник на решението на отделни компании да организират кампании за подпомагане на достъпа до биомаркерна диагностика, чрез които могат да получат организационна и финансова подкрепа, в случай че и до обемите, в които отделните фармацевтични компании имат възможност да направят това“, алармира още председателят на Фондация „Живот с рак“.
С безпокойство от описаното по-горе, бихме искали да припомним, че в началото на настоящата година институцията на омбудсмана се обърна към министъра на здравеопазването и управителя на НЗОК, като настояхме да бъдат обсъдени и предприети действия за осигуряване на гарантиран достъп на пациентите до изследване на биомаркери и заплащането им с публични средства. В отговор беше получена подробна информация за предприетите от Министерство на здравеопазването стъпки, като в заключение се посочва, че е заложено Националната здравноосигурителна каса да заплаща медицинските изделия за биомаркерна диагностика, извън цената на амбулаторната процедура за лица с определени онкологични заболявания. Същевременно се отбелязва, че с въвеждането на биомаркерната диагностика ще се осигури персонализирано лечение, с което се цели постигане на по-добро качество и удължаване на живота на пациентите. От НЗОК също информираха за предприетите действия и заложените средства за медицински изделия за биомаркерна диагностика при онкологични заболявания, пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до сезираните органи.
Той подчертава, че е обезпокоен от изнесената информация не само от председателя на фондацията, но и от други пациентски организации за наличието на проблем при регламентиране заплащането на биомаркерната диагностика с публични средства и произтичащия от това риск пациентите с онкологични заболявания да не получат достъп до посочените изследвания.
„В тази връзка, с разбиране към необходимостта от намиране на решение, с което да се гарантират изцяло правата на гражданите, страдащи от тази коварна болест, която е на второ място сред причините за смъртност в държавите от ЕС, се обръщаме към Вас за становище и информация по поставения проблем, като бихме искали да посочим необходимостта от обсъждане и предприемане на действия, с които да се гарантира изпълнението на поетия ангажимент и бъде регламентирано заплащането на биомаркерната диагностика с публични средства“, пише още Авджиев.
Той настоява да бъде проявено разбиране към пациентите с онкологични заболявания и да не се допуска преграждане на достъпа им до тази важна за тях диагностика, необходима им и за определянето на най-ефективната и индивидуално съобразена със заболяването на всеки пациент терапия.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
В Русе посрещнаха французин, който от 35 години живее с присадено сърце

В Русе посрещнаха 65-годишният французин Жан-Мишел Льолини, който живее с трансплантирано сърце от 35 години.
Организацията по посрещането бе осъществена от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН), Български Червен кръст (БЧК) – Русе, Регионална здравна инспекция (РЗИ)и координатора по донорство в Русе д-р Саша Александрова от УМБАЛ „Канев“.
Жан-Мишел е на велосипедно пътешествие из Европа, с което цели да повиши обществената осведоменост за значението на органното донорство.
Благодарен съм за топлото посрещане в България – нещо, което не съм изпитвал никъде другаде! Тази обиколка е моята мисия да покажа, че с трансплантирано сърце можеш да водиш пълноценен живот – да спортуваш, да работиш и да се радваш на всеки ден, сподели той с усмивка.
Пътешествието му започна на 12 април от Франция, като досега е изминал над 4000 км през Франция, Швейцария, Германия, Австрия, Словакия, Унгария и Румъния.
„Карам около 100 км дневно, понякога спя в палатка, друг път в хотели. Най-голямото предизвикателство са променливите метеорологични условия, но продължавам с усмивка“, разказа Жан-Мишел.
„Във Франция годишно се извършват 5000–6000 трансплантации, от които 600–700 на сърце. Без трансплантацията щях да почина на 30, а сега на 65 имам семейство, кариера и нов шанс за живот!“, разказа мъжът.
Жан-Мишел призова хората, очакващи трансплантация, да не губят надежда.
„Животът с донорско сърце е отговорност. Понякога, докато карам, си мисля за донора си и усещам, че той е с мен.“
Утре Жан-Мишел ще продължи към Тутракан и Силистра, а пътуването му, надхвърлящо 4500 км, ще завърши в Констанца, Румъния. През годините той е участвал в редица предизвикателства: прекосяване на Португалия с велосипед за „Европейските игри за трансплантирани“ (2024), 1200 км пеша в Япония (2023) и изкачване на Монблан (1997).
Контактът с Жан-Мишел бе осъществен благодарение на двама българи с трансплантирани органи – Георги Пеев и Борислав Игнатов, които активно подкрепят каузата за донорството и трансплантациите.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
НЗОК ще санкционира персонално и лекари за неизвършена дейност

Здравната каса вече ще санкционира и персонално лекари за отчетена, но неизвършена дейност в болниците, каза д-р Петко Стефановски, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), след като Българският лекарски съюз и НЗОК подписаха анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г.
По думите на д-р Стефановски санкцията, освен за болницата, ще бъде и лично за лекаря, надписал дейността. Предвижда се да бъде прекратен договорът на лекаря за 12 месеца без право той да работи по нарушената клинична пътека, в която и да е болница в страната, допълни управителят на Касата, цитиран от БТА.
За първи път НЗОК ще финансира дейности на професионалистите по здравни грижи с публичен ресурс, каза д-р Стефановски за новите възможности, дадени чрез анекса. С него се насочва и част от ресурса на Касата към доболничната медицинска помощ за извършване на профилактика с цел намаляване на броя на хоспитализациите занапред, допълни той.
За биомаркерната диагностика няма да има промяна и средствата за нея остават непроменени – пет милиона лева в перото за медицински изделия. Трябва да се създадат правила, да се видят в останалите европейски държави как тези биомаркери се реимбурсират, до каква стойност и каква стойност се заплаща от фармацевтични компании, от публични средства или от частни фондове, добави д-р Стефановски.
По думите му такъв анализ е поискан от Министерството на здравеопазването. Пациентите ни трябва да получават най-качественото лечение, каза още Стефановски и посочи, че биомаркерната диагностика и таргетната терапия спестява ресурс на Касата, тъй като се подбира точното лекарство за точния пациент. Не сме против биомаркерната диагностика, но в момента нямаше време и с това да се занимаваме с този анекс. Работи се в момента по въпроса.
Тази диагностика досега се финансира от фармацевтичните фирми, чиито лекарства ползват пациентите, каза д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз. По думите му проблемът е откъде ще бъде финансирана дейността.
В бюджета на НЗОК има предвидени пет милиона лева за биомаркерната диагностика. Неколкократно пациентски организации настояваха да се повишат средствата за биомаркерната диагностика, което все още не е факт. Представителят на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК Силвия Величкова каза, че днес не е подписала анекса поради тази причина.
Категорично беше отказано да се преговаря по тази тема и като представител на 18 пациентски организации не подписах този анекс, каза още тя. По думите ѝ пациентските организации ще продължат да търсят диалог и се надяват категоричният отказ да бъде преосмислен. Не чух категорични и състоятелни аргументи, посочи се липсата на средства, но става дума за 0,2% от бюджета на Касата, така че това е несериозно, допълни Величкова.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
НЗОК ще санкционира персонално лекари за отчетена фиктивна дейност

Здравната каса вече ще санкционира и персонално лекари за отчетена, но неизвършена дейност в болниците, каза д-р Петко Стефановски, управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), след като Българският лекарски съюз и НЗОК подписаха анекс към Националния рамков договор 2023-2025 г.
По думите на д-р Стефановски санкцията, освен за болницата, ще бъде и лично за лекаря, надписал дейността. Предвижда се да бъде прекратен договорът на лекаря за 12 месеца без право той да работи по нарушената клинична пътека, в която и да е болница в страната, допълни управителят на Касата, цитиран от БТА.
За първи път НЗОК ще финансира дейности на професионалистите по здравни грижи с публичен ресурс, каза д-р Стефановски за новите възможности, дадени чрез анекса. С него се насочва и част от ресурса на Касата към доболничната медицинска помощ за извършване на профилактика с цел намаляване на броя на хоспитализациите занапред, допълни той.
За биомаркерната диагностика няма да има промяна и средствата за нея остават непроменени – пет милиона лева в перото за медицински изделия. Трябва да се създадат правила, да се видят в останалите европейски държави как тези биомаркери се реимбурсират, до каква стойност и каква стойност се заплаща от фармацевтични компании, от публични средства или от частни фондове, добави д-р Стефановски.
По думите му такъв анализ е поискан от Министерството на здравеопазването. Пациентите ни трябва да получават най-качественото лечение, каза още Стефановски и посочи, че биомаркерната диагностика и таргетната терапия спестява ресурс на Касата, тъй като се подбира точното лекарство за точния пациент. Не сме против биомаркерната диагностика, но в момента нямаше време и с това да се занимаваме с този анекс. Работи се в момента по въпроса.
Тази диагностика досега се финансира от фармацевтичните фирми, чиито лекарства ползват пациентите, каза д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз. По думите му проблемът е откъде ще бъде финансирана дейността.
В бюджета на НЗОК има предвидени пет милиона лева за биомаркерната диагностика. Неколкократно пациентски организации настояваха да се повишат средствата за биомаркерната диагностика, което все още не е факт. Представителят на пациентските организации в Надзорния съвет на НЗОК Силвия Величкова каза, че днес не е подписала анекса поради тази причина.
Категорично беше отказано да се преговаря по тази тема и като представител на 18 пациентски организации не подписах този анекс, каза още тя. По думите ѝ пациентските организации ще продължат да търсят диалог и се надяват категоричният отказ да бъде преосмислен. Не чух категорични и състоятелни аргументи, посочи се липсата на средства, но става дума за 0,2% от бюджета на Касата, така че това е несериозно, допълни Величкова.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 6 дни
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Българияпреди 1 седмица
Тетевен почете 80 години от смъртта на ген. Владимир Вазов с образователна филмова прожекция
-
Икономикапреди 7 дни
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 4 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Спортпреди 5 дни
Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия
-
Политикапреди 5 дни
Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия